Odstranění obrostu na kmínku

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Odstranění obrostu na kmínku

16 Máj 2022, 22:08

Noname napísal:
16 Máj 2022, 21:42
Teraz som si znovu prečítal úvodný príspevok (..."postranní obrost na kmínku u špičáku..."). S takýmito výpestkami som sa nikdy nestretol, špičiak som vždy kupoval ako špičiak (teda bez akéhokoľvek bočného obrastu). Výrazy "špičiak s obrastom" a "špičiak s ponechanými vhodnými kostrovými výhonmi" mi prídu ako oxymoron.

Omlouvám se za nesprávnou formulaci. Správně jsem měl asi napsat - na podzim zasazený špičák, ze kterého na jaře následujícího roku vyroste postranní obrost. Viz přílohy.
Áno, teraz je to už jasné. 😀 IH
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1043
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Odstranění obrostu na kmínku

16 Máj 2022, 22:09

Noname napísal:
16 Máj 2022, 21:42
Omlouvám se za nesprávnou formulaci. Správně jsem měl asi napsat - na podzim zasazený špičák, ze kterého na jaře následujícího roku vyroste postranní obrost. Viz přílohy.
Samozřejmě. Z vašeho příspěvku je to zcela zřejmé. Stejně tak já komentuji přesně tento váš stav a navrhuji postup, kterým postupuji po zasazení špičáku já. A poukazuji na školky, které také, pokud první rok není špičák dostatečný pro prodej nebo zůstane ve školce, nechají po celou další sezónu veškerý postranní obrost bez jakéhokoli zásahu, a dají je takto i do prodeje. Takže tam postranní výhony odstraníte až po výsadbě, a vyberete si ty vyhovující pro zapěstování korunky.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Odstranění obrostu na kmínku

16 Máj 2022, 22:27

Petr z H. napísal:
16 Máj 2022, 22:09
Noname napísal:
16 Máj 2022, 21:42
Omlouvám se za nesprávnou formulaci. Správně jsem měl asi napsat - na podzim zasazený špičák, ze kterého na jaře následujícího roku vyroste postranní obrost. Viz přílohy.
Samozřejmě. Z vašeho příspěvku je to zcela zřejmé. Stejně tak já komentuji přesně tento váš stav a navrhuji postup, kterým postupuji po zasazení špičáku já. A poukazuji na školky, které také, pokud první rok není špičák dostatečný pro prodej nebo zůstane ve školce, nechají po celou další sezónu veškerý postranní obrost bez jakéhokoli zásahu, a dají je takto i do prodeje. Takže tam postranní výhony odstraníte až po výsadbě, a vyberete si ty vyhovující pro zapěstování korunky.
Proste sme si nerozumeli. Ja som to bral tak, že pristupujem ku špičiaku (ktorý bol zasadený na jeseň) niekedy koncom februára/začiatkom marca, teda ešte predtým, ako začnú puky na ňom rašiť. A teda že vyslepím všetky, okrem tých, z ktorých plánujem korunku. Zadávateľ vychádzal zo situácie, kedy mu už na jar zo špičiaku vyrašili výhonky (teda sadil špičiak, teraz má "postšpičiak", čiže kmienik s bočným obrastom).
"Nicméně" ale platí, že ak kupujem v škôlke stromček s akýmkoľvek obrastom (teda aj nepredaný pôvodný špičiak, ktorý obrazil výhonkami, tie boli ponechané a až potom ho takýto kupujem) z hľadiska definície to už nie je špičiak. IH
p.n.
Príspevky: 237
Dátum registrácie: 25 Okt 2022, 13:47
Bydlisko: drsný SV, 240 m.n.m.

Odstranění obrostu na kmínku

05 Júl 2023, 10:48

Měl by dotaz trochu podobný. Snížil jsem původní korunku u mladé jabloně, zůstal z toho vlastně jen klacek trčící ze země :D Po čase začaly na kmeni růst ze spících oček lístky. Ale - potřeboval by, aby vyrašily lístky ještě tak o cca dvacet centimetrů výše, což už se nějak neděje. Pokud by odstranil spodní listy pomohlo by to k vyrašení dalších lístků výš ? Nebo lehce přihnojit NPK ? Jiný postup ? Díky.
vysloužil
Príspevky: 4700
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Odstranění obrostu na kmínku

05 Júl 2023, 11:08

p.n. napísal:
05 Júl 2023, 10:48
Měl by dotaz trochu podobný. Snížil jsem původní korunku u mladé jabloně, zůstal z toho vlastně jen klacek trčící ze země :D Po čase začaly na kmeni růst ze spících oček lístky. Ale - potřeboval by, aby vyrašily lístky ještě tak o cca dvacet centimetrů výše, což už se nějak neděje. Pokud by odstranil spodní listy pomohlo by to k vyrašení dalších lístků výš ? Nebo lehce přihnojit NPK ? Jiný postup ? Díky.
Já bych asi zasadil novou zdravou jabloň se zapěstovanou korunkou v kýžené výšce. Než zapěstujete novou korunku z vyrašených spících oček, ztratíte náskok daný zakořeněním onoho trčícího klacku.
Napísať odpoveď