Vapnenie pôdy

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Peb
Príspevky: 1935
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Vapnenie pôdy

02 Máj 2022, 22:27

Viete mi prosím odporučiť dávkovanie vápna g/1m2 ..chcel by som vapnit slivky ,marhule ,čerešne ..chcel by som sa dostať na hodnotu ph asi tak 6,5 ..

Momentálne mám ph asi tak 5 ..hnojit budem krmnym vápnom aby som nezvysoval horčík ktorého mám v pôde nadbytok a iné druhy vápna ho tiež obsahujú ..
Našiel som toto, len neviem či to môžem vziať ako smerodajné ..keďže každé vápno Dolomit , Hydroxid, uhlicitan vapenaty - (krieda,prípadne aj krmne vapno ) majú iný účinok v pôde ..
Obrázok

Otázka teda znie ..môžem tento pomer kg/m2 použiť pri vapneneni krmnym vápnom ?
BB kraj 465 mnm
vysloužil
Príspevky: 4699
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Vapnenie pôdy

03 Máj 2022, 07:57

Sám nevím, co je to krmné vápno a kolik vápníku vlastně obsahuje. Při vápnění se řídím spíš, než měřením pH (to se může na zahradě metr od metru lišit), kyselomilnými plevelnými rostlinami, které kolem rostou. A taky jednoduchou zkouškou octem. (když usušená půda po zalití octem šumí, vápnit se nemá). Vápním 1x za 2 roky od oka prachovým páleným vápnem, které rozpráším při oblevě na sníh.
Naposledy upravil/-a vysloužil v 03 Máj 2022, 08:58, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2210
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Vapnenie pôdy

03 Máj 2022, 08:29

Pokud jste si nechal dělat rozbory půdy, tak laboratoře většinou uvádí i hodnoty tzv. "potřeby vápnění". U Vás se bude jednat o meliorační vápnění (k dorovnání do optima) a po dosažení chtěné úrovně pak o udržovací vápnění. Možná Vám pomůže tabulka udávající roční normativy dávek vápenatých hnojiv:
Potřeba vápnění.PNG
vysloužil
Príspevky: 4699
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Vapnenie pôdy

03 Máj 2022, 09:01

Mikeš13 napísal:
03 Máj 2022, 08:29
Pokud jste si nechal dělat rozbory půdy, tak laboratoře většinou uvádí i hodnoty tzv. "potřeby vápnění". U Vás se bude jednat o meliorační vápnění (k dorovnání do optima) a po dosažení chtěné úrovně pak o udržovací vápnění. Možná Vám pomůže tabulka udávající roční normativy dávek vápenatých hnojiv:
Potřeba vápnění.PNG
Zjednopdušeně na kyselejší půdě něco kolem 10kg prachového vápna na ar (10x10m).
Peb
Príspevky: 1935
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Vapnenie pôdy

04 Máj 2022, 06:31

Ďakujem vám
BB kraj 465 mnm
p.n.
Príspevky: 237
Dátum registrácie: 25 Okt 2022, 13:47
Bydlisko: drsný SV, 240 m.n.m.

Vapnenie pôdy

26 Okt 2022, 11:12

Udělal jsem jednoduchou, zde popisovanou, zkoušku octem. Jak jsem zasadil stromek, vzal jsem vzorek půdy (zhruba od kořenů) a nechal usušit . K mému překvapení vzorek po polití octem zašuměl. Jenže - na zahradě se mi začíná rozmáhat mech. Proto jsem předpokládal, že půda je kyselá a bude ji třeba povápnit. Takže - mám vápnit (použil by dolomit) nebo ne ? Jak by ne/ovlivnilo toto vápnění jabloně ? Respektive plody.
vysloužil
Príspevky: 4699
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Vapnenie pôdy

26 Okt 2022, 11:59

p.n. napísal:
26 Okt 2022, 11:12
Udělal jsem jednoduchou, zde popisovanou, zkoušku octem. Jak jsem zasadil stromek, vzal jsem vzorek půdy (zhruba od kořenů) a nechal usušit . K mému překvapení vzorek po polití octem zašuměl. Jenže - na zahradě se mi začíná rozmáhat mech. Proto jsem předpokládal, že půda je kyselá a bude ji třeba povápnit. Takže - mám vápnit (použil by dolomit) nebo ne ? Jak by ne/ovlivnilo toto vápnění jabloně ? Respektive plody.
Růst mechu souvisí s nedostatkem vápníku jen nepřímo a málo. Víc je to dáno vyčerpanou půdou, zastíněním a vlhkem. Přímé vápnění prachovým vápnem mech nesnáší, ale efekt bývá jen krátkodobý.
Na druhé straně pH půdy a obsah vápníku nemusejí jít ruku v ruce. Existují zásadité půdy s nedostatkem vápníku (já takovou ale neviděl). Takové se mají vápnit sádrou.
Pokud půda po zalití octem šumí, nevápnil bych. Radši bych ji prokypřil, přihnojil a prosvětlil koruny stromů nad ní.
Užitečné bude i změření pH půdy případě rozbor živin.
p.n.
Príspevky: 237
Dátum registrácie: 25 Okt 2022, 13:47
Bydlisko: drsný SV, 240 m.n.m.

Vapnenie pôdy

26 Okt 2022, 17:18

Sousedovi třešeň pokácet asi nemohu :D tam to s tím mechem i chápu. Vysoká třešeň, stíní tam i v létě, je tam vlhčeji. Ovšem jsou i místa, kde celý den svítí slunce a je tam mech. Pod stromy ho (zatím) nemám. Nejsou tak velké. No asi vyčerpaná půda. To bude sranda až pohnojím trávník..... včetně jitrocele, s kterým zápasím už delší dobu.
vysloužil
Príspevky: 4699
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Vapnenie pôdy

27 Okt 2022, 19:10

p.n. napísal:
26 Okt 2022, 17:18
Sousedovi třešeň pokácet asi nemohu :D tam to s tím mechem i chápu. Vysoká třešeň, stíní tam i v létě, je tam vlhčeji. Ovšem jsou i místa, kde celý den svítí slunce a je tam mech. Pod stromy ho (zatím) nemám. Nejsou tak velké. No asi vyčerpaná půda. To bude sranda až pohnojím trávník..... včetně jitrocele, s kterým zápasím už delší dobu.
Pomůže i vertikutace.
přasličák
Príspevky: 1578
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Vapnenie pôdy

28 Okt 2022, 18:06

Je to asi nevědecké, ale také vápním podle oka. Termín z pohádky Sůl nad zlato zní p ř i m ě ř e n ě. Používám mletý vápenec ze Stavebnin, označovaný jako Zemědělský. U nás jsou půdy poměrně chudé na hořčík, tak někdy použiji dolomitický vápenec. Přikmené pásy jsou bílé, nikdy jsem však nezaregistroval přehnojení. Zejména peckoviny to vyžadují. Vápním i jádroviny. Vyjímkou jsou hrušně na kdouloňové podnoži. I když i ty mírné vyvápnění nezničí. Možná že je to pouze můj subjektivní pocit, ale na vypápněném pozemku se ovoce lépe vybarvuje a má vyší cukernatost. To samé zjišťuji i při používaní postřiku vápenatými postřiky na list. Na těžší půdě vápním co tři roky. Vždy pozdě na podzim nebo v zimě. I na sníh. Ne společně s organickým hnojením. Na odstranění mechu z trávníku podle mých zkušeností vápnění však nějaký zásadní dlouhodobý vliv nemá. To je účinnější provzdušnění půdy vertikutátorem dvakrát ročně. A mělo by následovat pískování. Ale kdo to asi dělá. Samozřejmně větší problém dělá mech ve stíněných a vlhkých polohách na těžkých půdách.
Napísať odpoveď