Ošetření kmene po odloupnutí přirosteného kůlu

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Neregistrovaný

IP:  80.204

Ošetření kmene po odloupnutí přirosteného kůlu

28 Apr 2022, 13:35

Zdravím.
Jak mám prosím ošetřit kmen mladých slivoní (a višní) po té, co jsem odstranil přirostené kůly?

Zatím jsem tam jen fíkl covidovou alkoholovou desinfekci, neb nic lepšího jsem neměl po ruce.
Stromky byly několik bez péče a kmeny zesílily natolik, že je pletivo začalo dusit a kůly se doslova přilepily ke kmenu.
Pletivo jsem rozmotal a kůly odstranil.

Děkuji.
Prílohy
kmen-a.jpg
kmen-aa.jpg
kmen-aaa.jpg
kmen-b.jpg
kmen-c.jpg
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Ošetření kmene po odloupnutí přirosteného kůlu

28 Apr 2022, 13:42

Tam asi už není co řešit, než vše odstranit a zbytky trouchnivějících kůlů vyškrabat. Rány se zavalují (zřejmě už několik let postupně, jak kůly uhnívají), dezinfekce podle mě nemá smysl, protože rány čerstvé zřejmě nejsou. Pokud byste shnilé kůly oškrabal až ke dřevu kmene, natřel bych to latexem či voskem (aby voda nepůsobila na dřevo bez kůry), a nechal rok dva. Rána se zavalí.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Ošetření kmene po odloupnutí přirosteného kůlu

28 Apr 2022, 16:23

Díky odřeninám od srnců, mrazových prasklin nebo okusům od polního dobytka mám s ošetřováním takovým ran celkem zkušenosti.
Vzhledem k rozsahům a ekonomice jsem zavrhnul komerční přípravky.

Používal jsem, abych se i zbavil různě nerozumně nakoupených ekologických vodou ředitelných opičáren které jako nátěrové hmoty nestaly za nic.
Do nich jsem přimíchal nějaký zbylý fungicid či něco podobného a růstový stimulátor AS-1.
A pak jsem kdysi někde četl, už to nedohledám kde, nějakou studii nebo výzkum či co, že by takové nátěry měly mít barvu kůry.
A tak jsem do těch patlanin přidával i práškové barvy.
Ta studie byla m.j. o vlivu slunečního záření na hojení ran.
*
Ale jestli to tak funguje nemůžu potvrdit ani vyvrátit. Jen jsem to tak dělal.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Ošetření kmene po odloupnutí přirosteného kůlu

28 Apr 2022, 19:13

Hlavne tam už nedávajte ten alkohol.
To čo je z kôry odumreté je vhodné jemne odstrániť (napríklad kefou alebo trením handrou). S hojením rán by problém byť nemal, aj keď to nejaký čas potrvá. Keďže sú to kôstkoviny (slivky a višne), riziko glejotoku existuje. Takže by som aspoň tie väčšie rany zatrel - napríklad hustejším (kašovitým) roztokom fungicídu Champion.

(P.S.: Zákon o týraní zvierat už máme, pri pohľade na takto zbytočne poškodené stromy (netvrdím že na vine je zadávateľ príspevku - okolnosti nepoznám) človeka napadne, že by nebol od veci aj zákon o týraní stromov. To len ako nadsádzka, nič také samozrejme nehrozí 🤔). IH
Neregistrovaný

IP:  80.204

Ošetření kmene po odloupnutí přirosteného kůlu

28 Apr 2022, 20:06

Děkuju za rady.

Pozemek spoluvlastním dva měsíce.
Na mojí polovině jsem kůly a plastové ochrany odstranil.
Na vedlejší polovině - tam stále jsou. Zkusím se domluvit se spolumajitelem, jestli mu to nebude vadit když to odstraním i na jeho stromech.
To plastové pletivo je i 10 cm pod povrchem a nerozloží se.
Prílohy
plastove-pletiv.jpg
plastove-pletivo.jpg
Napísať odpoveď