Mísa v koruně stromu

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Neregistrovaný

IP:  80.145

Mísa v koruně stromu

19 Apr 2022, 14:22

larix napísal:
18 Apr 2022, 22:59
Ak v "mise" nie je viditeľné poškodenie povrchu kôry s následným predpokladom hniloby kmeňa, riešil by som to ako ariadna30 a žiadne invazívne zásahy nerobil. Maximálne by som situáciu sledoval, 1-2 krát ročne odstránil nečistoty a vypláchol vodou, prípadne aj s prídavkom modrej skalice alebo niečoho podobného.
Dnes jsem tam byl a vymetl zbytky hlíny a pecek z "misky". Dno je suché a zdravé. Viz foto. Asi pomohlo že jsem většinu hlíny už vyškrabal minule a zbytek vyschl.
Budu tedy jen občasně vymetat smetí, které tam napadá, aby byla mísa prázdná a snadno vysychala.
Díky za rady.
Druhá fotka - třešeň kvetoucí.
Prílohy
tresen-misa.jpg
tresen-kvetouci.jpg
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Mísa v koruně stromu

19 Apr 2022, 14:24

Petr z H. napísal:
19 Apr 2022, 08:15
Opravdu je možné se tímto způsobem chovat k památnému stromu? Nestálo by za to to kriplení řešit oficiální cestou přes úřady? Nevěřím, že by takovou péči mohl schválit.
Tak problém je, že tenhle zločin se stal odhadem někdy mezi lety 1990-1995. Já se narodil 1993 a v tomto městě žiju od r. 1996, takže si tu lípu pamatuju už jen jako torzo s jednou malou větví, navíc jsem spoustu let vůbec netušil co se tehdy stalo. Dozvěděl jsem se to asi před 10 lety od jednoho souseda. Nevím, zda byl tehdy viník potrestán, možná ano. (?) I kdyby, tak to tomu stromu už život nevrátí. :(
ariadna30 napísal:
19 Apr 2022, 08:10
Jaroslav - Pear Man, to sa tazko cita. Vidiet to nazivo, asi by ma to zabilo. Lipa je nadherny strom a 300 rocna je neuveritelne dedicstvo. Nieco co si nie som ista ze si ludstvo zasluzi.
Já jsem to, naštěstí, na živo neviděl. Ale bohužel jsem, před několika lety viděl v Doksech radikáně seříznuté lípy asi v 5 metrech v aleje na podobném ostrůvku mezi silnicemi, kde první strom byl podobného věku. Ostatní byly staré odhadem 100-150 let. Avšak neměly žádné dutiny, protože je do výšky nikdo nikdy neřezal a nevadilo to, ani nebyly proschlé. Samozřejmě, že za několik let úplně vyhnily, takže tu celou alej vykáceli a zasadili nové lípy.

Též jsem viděl kácení asi 250-300 let starého javora v parku u zámku Hrubý Rohozec, který byl úplně zdraví (podle pařezu i stromu), rostl těsně u zdi a pár metrů od silnice. Ta zeď se rozpadala a chtěli ji opravit. Káceli ho na jaře spolu s několika mladšími stromy, bohužel neměl ceduli (památný strom). Myslím, že mamka to tehdy řešila s městem bez výsledku, podobně jako vykácení 100 leté aleje ve Skálově ulici, kvůli nové kanalizaci. To tam i studenti SUPŠ protestovali a vznikla o tom reportáž na Nově. https://krkonossky.denik.cz/zpravy_regi ... 90421.html

Také si pamatuju na 3 asi 250 leté buky na Šetřilovsku. Mamka si je hodněkrát vyfotila - je to její záliba. Pak se jeden vyvrátil při vichřici, tak hned další pokáceli a zůstal tam jen jeden. Ani předložení fotografií toho zdravého buku (než ho pokáceli) jako důkaz k ničemu nevedlo. Nejvíc mě štvalo, že tam ještě spoustu let nechávali slabší totálně nemocný buk - popraskaná kůra po celém obvodu a prameny živé kůry proplétající se mezi.

V našem okolí zase pokácela jedna bohatší rodina asi 150 letou zcela zdravou hrušeň, jelikož jim asi stínila na bazén, určitě jim vadilo i listí a plody na které létaly vosy a včely a byla taky pár metrů od silnice. Pravda měla docela rzivé listy a to čištění silnice též není žádná zábava, stejně je to však nehorázné. Myslím, že to byla Hardyho máslovka (jednou jsem plod ochutnal a byla to nejlepší hruška jakou jsem do té doby měl) asi 15 metrů vysoká. Pak ještě jsem viděl zničení asi 200 leté lípy způsobem, že ji ořezali větvě z koruny ve výšce 3 metry - následně skoro celý strom uschl. A tak bych mohl pokračovat dál a dál. Nejhorší, je že to vždycky kácí tajně ráno, když jsou všichni v práci a odpoledne už tam zbývá jen pařez.

A tak bych mohl pokračovat a napsat o tom třeba celou knihu...
Laik222 napísal:
19 Apr 2022, 12:57
Kdo to ničí si sám škodí :( .Naopak by se měli snažit, aby se stromy co nejdéle dožily. Je to škoda že jsou lidé čím dal víc blbší a neváží si přírodního bohatství. Měli by zavést zákon na ochranu rostlin před týráním, stejně jako je týrání zvířat. Rostliny jsou také živočichové, a měli by mít taky svoje práva :) .
Přesně tak.
larix napísal:
19 Apr 2022, 11:05
Myslel som, že takýto barbarský prístup k starým stromom je slovenskou špecialitou. Ako vidím, Československo v nás žije ďalej, stále máme veľa spoločného :-)
Myslím, že náš národ je vůči stromům ještě mnohem krutější. A to existují i způsoby jak nekácet stromy, ani kvůli stavbě, ale postavit dům kolem, aby strom mohl dál žít, viz.: https://living.iprima.cz/fotogalerie/st ... ie-39370/1
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Mísa v koruně stromu

19 Apr 2022, 15:49

larix napísal:
18 Apr 2022, 22:59
Ak v "mise" nie je viditeľné poškodenie povrchu kôry s následným predpokladom hniloby kmeňa, riešil by som to ako Ariadna...
Niet nad ženský inštinkt 😀😀😀 (čím by sme boli bez vás...😉).
Alebo inak: Ariadna robí česť svojej starogréckej menovkyni. Len nestratiť niť ! (viď 'printscreen' 😀). IH

Screenshot_20220419-154353_Chrome.jpg
ariadna30
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Mísa v koruně stromu

19 Apr 2022, 17:38

Ja som si internetovu prezyvku vybrala presne kvoli tejto starogreckej baji. Obdivovala som Ariadnin dovtip ze ju napadlo take spasonosne riesenie. Vsetka cest👍 Svojim detom priebezne pripominam ze ked sa stratia a nebudu mat zo sebou klbko nech si aspon robia znacky kadial isli. Asi ma ta povest dost ovplyvnila😀
Inac tu Ariadnu na tom "printscreene😀" mohli trochu obliect aby jej nebola zima.
ariadna30
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Mísa v koruně stromu

19 Apr 2022, 17:43

A ked uz je rec o instinktoch, v suvislosti so stromami mam jeden taky hlupy. Vzdy, a to myslim fakt vzdy, ked som povedala o nejakom strome ze je krasny, tak ho do par tyzdnov spilili, alebo aspon strasne osekali. Za par rokov takto odislo asi 10 stromov. Uz som sa ale poucila, uz proste nehovorim ze je nejaky strom krasny. Velakrat si na poslednu chvilu zahryznem do jazyka. A uz ich odvtedy nepilia👍
Teraz ma napadlo ci to nebude tym ze uz vsetky majestatne stromy vypilili😲😲
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Mísa v koruně stromu

19 Apr 2022, 18:49

ariadna30 napísal:
19 Apr 2022, 17:43
A ked uz je rec o instinktoch, v suvislosti so stromami mam jeden taky hlupy. Vzdy, a to myslim fakt vzdy, ked som povedala o nejakom strome ze je krasny, tak ho do par tyzdnov spilili, alebo aspon strasne osekali. Za par rokov takto odislo asi 10 stromov. Uz som sa ale poucila, uz proste nehovorim ze je nejaky strom krasny. Velakrat si na poslednu chvilu zahryznem do jazyka. A uz ich odvtedy nepilia👍
Teraz ma napadlo ci to nebude tym ze uz vsetky majestatne stromy vypilili😲😲
To mi připomnělo pokácení asi stoleté lípy u mého kamaráda - spolužáka. To mi bylo tak 10 a jednou když jsem k němu šel na návštěvu, tak jsem si všiml smutného pařezu na místě, kde byla před tím nádherná košatá lípa. A kamarád říkal, že došlo k neshodám se sousedem kvůli hranici pozemku a že ten soused se nakonec tak naštval, že pokácel tu lípu jen proto, aby jim dokázal, že je to jeho pozemek a může si tam dělat co chce. :( Nechápu jak může někdo tolik nenávidět.
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2212
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Mísa v koruně stromu

19 Apr 2022, 21:41

ariadna30 napísal:
19 Apr 2022, 17:38
Inac tu Ariadnu na tom "printscreene😀" mohli trochu obliect aby jej nebola zima.
A já si myslel, že to jste Vy a ten obraz namalovali včera v okolí Trebišova :) .
ariadna30
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Mísa v koruně stromu

19 Apr 2022, 22:15

Mikes13: Nieeee, ja to nie som, ja som krajsia😀😀 A vekom stale viac a viac konzervativna😲
To bude nejaka nahradnicka zimovzdorna na tom obraze.
Popravde, keby bol ten obraz bez tej devy, len ten les a cistinka, asi by sa mi pacil viac. Ale mozno len neznesiem konkurenciu (to bolo teraz nejake hlboke psychologicke zamyslenie ako by asi moje vylucenie tej zeny z obrazu zobral daky odbornik na dusu)😀😀
M.H
Príspevky: 1781
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Mísa v koruně stromu

19 Apr 2022, 22:31

ariadna30 napísal:
19 Apr 2022, 22:15
Popravde, keby bol ten obraz bez tej devy, len ten les a cistinka, asi by sa mi pacil viac.


To by byli rychle bez lesa. :)

(byla reakce na: ,, Vzdy, a to myslim fakt vzdy, ked som povedala o nejakom strome ze je krasny, tak ho do par tyzdnov spilili, alebo aspon strasne osekali.)

Ne sranda :) , u nás byl 300letý dub, když mu poslední roky věnovali čím větší pozornost tak ho kdosi polil benzinem a zapálil. :shock:
ariadna30
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Mísa v koruně stromu

20 Apr 2022, 09:23

M.H. Vdaka za ten dodatok, rano to este nedavalo velmi zmysel😀
Ja som si dlhe roky, ba priam desatrocia myslela, ze vsetci ludia su od prirody dobri, aspon niekde v kutike duse. Ale ked citam tie smutne pribehy o stromoch, asi tomu prestavam verit.
Napísať odpoveď