Mísa v koruně stromu

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
ariadna30
Príspevky: 2859
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Mísa v koruně stromu

18 Apr 2022, 20:22

Ten strom to zvlada a vyzera ze mu to nevadi😀 Co tak nechat ho na pokoji rast dalej? Pripadne rozmnozit pre istotu.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Mísa v koruně stromu

18 Apr 2022, 20:31

ariadna30 napísal:
18 Apr 2022, 20:22
Ten strom to zvlada a vyzera ze mu to nevadi😀
Ide práve o to, aby to tak bolo aj naďalej. Takýto strom môže žiť dlhé desiatky rokov, ale ak vznikne v kmeni resp. v praslene kostrových konárov vyhnívajúca dutina infikovaná hubami, tak sa jeho život drasticky skráti. Obzvlášť ak ide o kôstkovinu. Potom je už neskoro chytať zajaca za chvost a lamentovať.
Inak súhlasím s tým, že robiť zbytočne radikálne zákroky (tzv. "over-treatment", keď už sme pri tých "printscreenoch" 😀) prinesie často viac škody než osohu. IH
hugovotr
Príspevky: 657
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Mísa v koruně stromu

18 Apr 2022, 21:23

U nás taky měla třešeň i višně volnou ruku v růstu, a přaslen a následná mísa byla logickým vyústěním tohoto přístupu. Jedná višeň po dvaceti letech už to má za sebou, třešeň jsem se snažil řezem spravit, ale moje snaha vedla strom k úhynu. Jakmile jsem zasáhl do kosterních větví, i přes důsledné ošetření přišel masivní kleotok a postupný úhyn stromu. Takže nevěřte poučkám z publikací, že meruňky, třešně a višně netřeba řezat a výchovný řez praktikujte podobně jako u jádrovin.
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Mísa v koruně stromu

18 Apr 2022, 21:35

hugovotr napísal:
18 Apr 2022, 21:23
... třešeň jsem se snažil řezem spravit, ale moje snaha vedla strom k úhynu. Jakmile jsem zasáhl do kosterních větví, i přes důsledné ošetření přišel masivní kleotok a postupný úhyn stromu.
A kdy jste to prováděl, snad ne v předjaří? Já jsem několikrát řezal i velké větvě v červenci a nikdy neukápla ani kapka, hned jsem to zatřel stromovým balzámem a krásně se vždy vytvořil hojivý kalus.
hugovotr napísal:
18 Apr 2022, 21:23
Takže nevěřte poučkám z publikací, že meruňky, třešně a višně netřeba řezat a výchovný řez praktikujte podobně jako u jádrovin.
Jediný ořešák nepotřebuje žádný řez, pokud má dost místa a světla, ale stejně je vhodné ho prvních pár let řezem usměrňovat a později odřezávat alespoň suché a polosuché větve.
Naposledy upravil/-a Jaroslav - Pear Man v 18 Apr 2022, 21:44, upravené celkom 1 krát.
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
Neregistrovaný

IP:  80.7

Mísa v koruně stromu

18 Apr 2022, 21:37

Pro mě je to poučení abych věděl, co nemám dělat a proč. Na druhém konci pozemku je další třešeň -ikdyž menší - která vypadá podobně.
Prílohy
tresen-druha.jpg
hugovotr
Príspevky: 657
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Mísa v koruně stromu

18 Apr 2022, 21:59

Řezal jsem po květů, doporučuje se po úrodě. Průměr kosterních větví byl cca 15cm a strom se o zavalení řezu ani nepokusil. Uznávám, že jsem postupoval nesprávně, ale řez o měsíc později by moc nepomohl. Správně jsem do takto starého stromu už neměl zasahovat. Je třeba věnovat stromu péči v prvních pár letech, pak už třešeň opravdu moc řežu nepotřebuje.
Libor1
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 11:48

Mísa v koruně stromu

18 Apr 2022, 22:22

Mal som po prestepeni velkej vetvy , kde sa ujal len 1 step z 3 podobny problem, dieru v kmeni, kde stekala voda. Vyskrabal som dieru, vystriekal kuprikolom, prekryl tetrapackom z mlieka, ktory som zafixoval PVC izolacnou paskou a nasledne hadickou vyplnil dieru montaznou PUR penou. Drzi to asi 6 rokov, voda nema kam tiect (v diere je pena) a tetrapack funguje ako strieska pred UV ziarenim + dazdom.
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Mísa v koruně stromu

18 Apr 2022, 22:50

Libor1 napísal:
18 Apr 2022, 22:22
Mal som po prestepeni velkej vetvy , kde sa ujal len 1 step z 3 podobny problem, dieru v kmeni, kde stekala voda. Vyskrabal som dieru, vystriekal kuprikolom, prekryl tetrapackom z mlieka, ktory som zafixoval PVC izolacnou paskou a nasledne hadickou vyplnil dieru montaznou PUR penou. Drzi to asi 6 rokov, voda nema kam tiect (v diere je pena) a tetrapack funguje ako strieska pred UV ziarenim + dazdom.
Pokud je dutina úplně suchá a mělká (což většinou není) nemuselo by to asi vadit, ale většinou tam jde už vlhkost ze země, pak je tam podhoubí a je zbytečné a nevhodné tam dávat montážní pěnu. Jenom se to tím nesmírně zhorší.

Vím to z vlastní zkušenosti. Před asi 15 lety jsem ucpával mont. pěnou všechny díry ve starých jabloních a byla to hrůza, když jsem pak za pár let pochopil, že to byla chyba a montážní pěnu odstranil. Ta hniloba postupovala mnohonásobně rychleji a já vytahoval z dutin velké množství hnědého svinstva (kompostu) prorostlého zkrz na zkrz bílou houbou.
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
larix
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Mísa v koruně stromu

18 Apr 2022, 22:59

Ak v "mise" nie je viditeľné poškodenie povrchu kôry s následným predpokladom hniloby kmeňa, riešil by som to ako ariadna30 a žiadne invazívne zásahy nerobil. Maximálne by som situáciu sledoval, 1-2 krát ročne odstránil nečistoty a vypláchol vodou, prípadne aj s prídavkom modrej skalice alebo niečoho podobného.

Iná situácia by nastala, ak by už bola kôra poškodená a voda zatekala do kmeňa. V takom prípade by som tú jamu drenážoval, hoci takýto zásah je pre strom výrazne stresujúci (existujú na to vedecké práce) a vytvoril čo najtesnejšie priliehajkúcu striešku.

V modernej arboristike sa už upustilo od "plombovania" a rôzneho vypĺňania dutín, ktoré má často opačný efekt. Zistilo sa, že stromy majú evolučné adaptácie, ktorými dokážu izolovať pletivá napadnuté hubami od zdravých (tzv. bariérové zóny). Na ošetrenie takýchto defektov sa používa odstránenie odumretých pletív, ošetrenie fungicídom, zamedzenie vstupu vlhkosti a patogénov náterom: živé pletivá - akrylové nátery, odumreté - syntetické lazúry ako napr. Luxol, zastrešenie, drenáž a odvetrávanie.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Mísa v koruně stromu

18 Apr 2022, 23:17

larix napísal:
18 Apr 2022, 22:59
Ak v "mise" nie je viditeľné poškodenie povrchu kôry s následným predpokladom hniloby kmeňa, riešil by som to ako ariadna30 a žiadne invazívne zásahy nerobil. Maximálne by som situáciu sledoval, 1-2 krát ročne odstránil nečistoty a vypláchol vodou, prípadne aj s prídavkom modrej skalice alebo niečoho podobného.

Iná situácia by nastala, ak by už bola kôra poškodená a voda zatekala do kmeňa. V takom prípade by som tú jamu drenážoval, hoci takýto zásah je pre strom výrazne stresujúci (existujú na to vedecké práce) a vytvoril čo najtesnejšie priliehajkúcu striešku.

V modernej arboristike sa už upustilo od "plombovania" a rôzneho vypĺňania dutín, ktoré má často opačný efekt. Zistilo sa, že stromy majú evolučné adaptácie, ktorými dokážu izolovať pletivá napadnuté hubami od zdravých (tzv. bariérové zóny). Na ošetrenie takýchto defektov sa používa odstránenie odumretých pletív, ošetrenie fungicídom, zamedzenie vstupu vlhkosti a patogénov náterom: živé pletivá - akrylové nátery, odumreté - syntetické lazúry ako napr. Luxol, zastrešenie, drenáž a odvetrávanie.
Já to vidím úplně stejně. Na našem starém ořešáku je v koruně také jamka kde se kupí špína a voda, ale tomu stromu to vůbec nevadí a to je mu přes 90 let. Popravdě to ani nečistím, je tam mech.

A také na naší staré jabloni kde je velká dutina a není možné jinak vodu dostat pryč, tak tam budu vrtat drenáž do kmene. Pokusím se ji ještě co nejvíce vydlabat a vyčistit a pak to vysušit. A nakonec tam zatluču kůl z akátu a na něj natluču prkno s lepenkou. Všechno plánuju nafotit. Už jsem to dělal u ořešáku, i když tam jsem nemusel dělat drenáž, bohužel fotky nemužu najít.
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
Napísať odpoveď