Nejrychleji rostoucí ovocný strom aneb náhrada za Japonské topoly a podobné sfinstvo

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Nejrychleji rostoucí ovocný strom aneb náhrada za Japonské topoly a podobné sfinstvo

05 Apr 2022, 16:12

Zkusil jsem kdysi zkušebně pět těch zázráků vysadit. Ale na celkem suchou mez a rostou velmi pomalu.
A na forech jsou názory podobné. Dřevo měkké, špatně schne a stromy potřebují vlhkost.
*
Už delší dobu si všude stěžuji na vysokokmenné třešně. V mých podmínkách přirůstají opravdu brutálně. Mimo pár prvních let z nich žádný užitek není a nebyl!
Struktura dřeva, absence tenkých těžko zpracovatelných větvíček v souvislosti s rychlosti jejích růstu přímo nabádá k jejich využití k topným nebo dřevařským účelů.
*
Jasně, že pro drobné zahrádkaře je to absolutní nesmysl, ale pro majitelé větších ploch....
*
Máte jiný nápad co pro ten účel vysadit? Tak aby to zpočátku dalo nějaký ovocný užitek a časem až to zdivočí to pokácet a spálit.
*
Ještě mě napadl ořech semenáč, ale ten dlouho plody nedá. Lísky sice taky rostou celkem rychle, ale jsou to spíš jen takové klacky ve většině případů.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Nejrychleji rostoucí ovocný strom aneb náhrada za Japonské topoly a podobné sfinstvo

05 Apr 2022, 16:38

Rafael napísal:
05 Apr 2022, 16:12
Zkusil jsem kdysi zkušebně pět těch zázráků vysadit. Ale na celkem suchou mez a rostou velmi pomalu.
A na forech jsou názory podobné. Dřevo měkké, špatně schne a stromy potřebují vlhkost.
*
Už delší dobu si všude stěžuji na vysokokmenné třešně. V mých podmínkách přirůstají opravdu brutálně. Mimo pár prvních let z nich žádný užitek není a nebyl!
Struktura dřeva, absence tenkých těžko zpracovatelných větvíček v souvislosti s rychlosti jejích růstu přímo nabádá k jejich využití k topným nebo dřevařským účelů.
*
Jasně, že pro drobné zahrádkaře je to absolutní nesmysl, ale pro majitelé větších ploch....
*
Máte jiný nápad co pro ten účel vysadit? Tak aby to zpočátku dalo nějaký ovocný užitek a časem až to zdivočí to pokácet a spálit.
*
Ještě mě napadl ořech semenáč, ale ten dlouho plody nedá. Lísky sice taky rostou celkem rychle, ale jsou to spíš jen takové klacky ve většině případů.
Já bych asi sáhnul po hrušních. Koření hluboko, takže snáší dobře sucho, sou dlouhověké, mají kvalitní dřevo a nesklizené plody zmizí rychleji než popadaná tvrdá jablka. Navíc hruškovice je podstatně víc ceněna než jablkovice a sběr nedá tolik práce jako třešně a švestky. Proto jen málokdy zůstanou nesklizené.
Samozřejmě je třeba volit odrůdy nevyžadující pravidelný řez, jako Clappova, Kral Sobieski, Dar Jubilejnyj, Muškatelka šedá, aj.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Nejrychleji rostoucí ovocný strom aneb náhrada za Japonské topoly a podobné sfinstvo

05 Apr 2022, 16:54

Zkusil bych moruše. Jakmile zakoření, snáší sucho velmi dobře, a rostou dost rychle. Ovoce se dá také vypálit nebo sníst. A hlavně dávají kvalitní stín.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Napísať odpoveď