Tervanol versus Lac Balsam

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Tervanol versus Lac Balsam

09 Mar 2022, 18:46

Jak víme, oblíbený Tervanol se stal nedostupným, nahradil jej Lac Balsam, údajně velmi podobný. Porovnal jsem tedy oba přípravky.
V čem jsou oba balzámy totožné je barva. Je to přesně šedozelený odstín kůry ovocných stromů, takže zatřené rány barevně pěkně splývají s okolím.
Konzistence úplně stejná není, Tervanol bych přirovnal hustotou zhruba k zubní pastě, zatímco Lac Balsam je řidší (asi obsahuje víc vody), asi jako žloutkový krém nebo kysaná smetana. Zatírání řezných ran jde s Lac Balsamem velmi snadno, ale jako náhrada štěpovacího vosku při roubování - tam mi přijde Tervanol lepší. A to ještě nevím, jaké to bude při zatírání vlhkých ran za mízy.
Co mi na Lasc Balsamu schází nejvíc, je úžasné pryskyřičná vůně Tervanolu. Byla tam přidána asi uměle, ale škoda jí.
Sečteno - věřím, že Lac Balsam bude dobrou náhradou Tervanolu, ale co naplat, dřív bylo všechno lepší....
IMG_20220305_154408.jpg
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Tervanol versus Lac Balsam

09 Mar 2022, 20:06

U Tervanolu se myslím uváděla i možnost ředění vodou a také jsem to na větší plochy praktikoval. LacBalsam mám až moc tuhý.
andre.marek
Príspevky: 630
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Tervanol versus Lac Balsam

09 Mar 2022, 20:09

Jestli tam není ta vůně, tak to je opravdu škoda, Tervanol voní krásně. Navíc, dle manželky - magistry, jde o silice, které se používají jako přírodní desinfekce.
Ještě že mám v zásobě velký kelímek. Otázka jakou bude mít životnost. Samozřejmě používám vždy menší část v samostatné, uzavíratelné lékovce.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Tervanol versus Lac Balsam

09 Mar 2022, 20:21

andre.marek napísal:
09 Mar 2022, 20:09
Jestli tam není ta vůně, tak to je opravdu škoda, Tervanol voní krásně. Navíc, dle manželky - magistry, jde o silice, které se používají jako přírodní desinfekce.
Ještě že mám v zásobě velký kelímek. Otázka jakou bude mít životnost. Samozřejmě používám vždy menší část v samostatné, uzavíratelné lékovce.
Životnost je dlouhá. Koupil jsem dvě kilovky a každý rok naplnil tak dvě lahvičky od Ibalginu. Načatá nádoba vydržela určitě 10 let beze změny konzistence balzámu.
andre.marek
Príspevky: 630
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Tervanol versus Lac Balsam

09 Mar 2022, 21:03

:thumbup: Díky za dobrou zprávu. Ta moje kilovka má tak 3 roky, tak ještě cosi vydrží.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Tervanol versus Lac Balsam

10 Mar 2022, 09:17

andre.marek napísal:
09 Mar 2022, 21:03
:thumbup: Díky za dobrou zprávu. Ta moje kilovka má tak 3 roky, tak ještě cosi vydrží.
Podmínkou je kilovou nádobu co nejmíň otvírat a mít ji uskladněnou v chladnu. Balzám se nezkazí, může jen vyschnout, což je díky polymeraci nevratné. Po odebrání balzámu do lahvičky jsem zakryl povrch zbývajícího kolečkem tužší folie.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Tervanol versus Lac Balsam

10 Mar 2022, 12:42

Trochu mi ti připomnělo, že bych měl oživit tvrdý domácí štěpařský vosk. Už si přesně nepamatuji, co v něm všechno je. Ale hlavně lanolín a včelí vosk. Uvažoval jsem o zředění nějakou starou pálenkou. Nakonec jsem jej mírně nahřál v mikrovlnce a vmíchal jsem do něj lihový roztok do ostřikovačů s obsahem tenzidů. Viskozita je teď dobrá. Ještě budu trochu roubovat. Tak to použiju.
Prílohy
Screenshot_20220310_124426.jpg
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Tervanol versus Lac Balsam

10 Mar 2022, 13:37

Mimmo napísal:
10 Mar 2022, 12:42
Trochu mi ti připomnělo, že bych měl oživit tvrdý domácí štěpařský vosk. Už si přesně nepamatuji, co v něm všechno je. Ale hlavně lanolín a včelí vosk. Uvažoval jsem o zředění nějakou starou pálenkou. Nakonec jsem jej mírně nahřál v mikrovlnce a vmíchal jsem do něj lihový roztok do ostřikovačů s obsahem tenzidů. Viskozita je teď dobrá. Ještě budu trochu roubovat. Tak to použiju.
Když jsem potřeboval (v minulosti) zředit zatuhlý vosk (z pryskyřice, vosku popela, lanolínu, fermeže, aj.), zahřál jsem ho a vmíchal do něj alkohol alespoň 92%ní. Při menší koncentraci byl sice vosk dostatečně vláčný, ale vysrážely se na něm kapičky vody, což zhoršilo jeho adhezivitu ke dřevu. Jak jsem objevil Tervanol, všechny vosky mi ve skříni ztvrdly definitivně.
Osobně bych se tekutiny do ostřikovače trochu bál. Nevím, jestli ty přidané tenzidy nebudou škodit v kontaktu s rostlinnými pletivy. U zatírání řezných ran to vem čert, ale ošetření třeba po roubování za kůru nebo kozí nožku by mohlo mít neblahý vliv. Dodnes mě straší jeden vosk vyráběný v 90. letech jednou tuzemskou firmou, který působil na dřevu černé nekrózy.
zumi
Príspevky: 243
Dátum registrácie: 06 Sep 2020, 17:00
Bydlisko: Kysuce 600 m.n.m

Tervanol versus Lac Balsam

10 Mar 2022, 16:13

Ja som si 1kg Lac Balsamu kúpil minulý rok na jar a používal ho aj pri vrúblovani za kôru. Aj na veľkých mokrých plochách sa krásne prichytil a dokonale chráni. Jednoznačne zatiaľ nejlepši čo som mal.
A celkom pekne aj vonia :) nemôžem porovnať s Tervanolom, ten som nemal možnosť vyskúšať.
Vosky som už vyhodil. Viem, že ich nebudem používať.
Kysuce 600 m.n.m
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Tervanol versus Lac Balsam

10 Mar 2022, 17:56

Dostal jsem nezištně k vyzkoušení kelímek Tervanolu. Použil jsem jej při roubování a nic lepšího jsem zatím neměl. Věčná škoda, že již není dostupný. Chtělo by to zjistit, jestli není ani v zahraničí.
Napísať odpoveď