Tervanol versus Lac Balsam

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
jejda
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 12 Jan 2021, 12:49

Tervanol versus Lac Balsam

10 Mar 2022, 20:30

Trochu bokem...
Dneska jsem našel rozdíl mezi Tervanolem a Legocortexem. Od obou mám větší balení, ze kterého vždycky přendám trochu do menší nádobky na takové to "domácí mazání". Oboje jsem měl přes zimu v příručním kufříku, většinou ve sklepě. Dnes jsem potřeboval zamazávat, tak jsem vzal lahvičku Legocortexu a zjistil jsem, že je vyschlý. Tervanol je OK. Možná nebylo dobře dovřené víčko (lahvička od agávového sirupu, otvor průměr cca 3 mm) , ale u Tervanolu to víčko nebylo dovřené určitě a udělal jen takovou malou zátku, pod kterou bylo všechno v pořádku. Legocortex je proschlý "rovnoměrně" v celém objemu (cca 200 ml). Zkusím ho něčím naředit, nebylo to levné, ale nedělám si naděje.
Nové nemusí být nutně lepší ;).
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Tervanol versus Lac Balsam

10 Mar 2022, 22:03

přasličák napísal:
10 Mar 2022, 17:56
Chtělo by to zjistit, jestli není ani v zahraničí.
Zdá sa, že z Nemecka sa dá stále objednať.

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R ... l&_sacat=0
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
andre.marek
Príspevky: 630
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Tervanol versus Lac Balsam

10 Mar 2022, 22:22

Já ho před těmi 3 lety právě z Německa objednával. 1kg vyšlo tehdy s poštovným kolem 900-1000 Kč.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Tervanol versus Lac Balsam

11 Mar 2022, 08:36

andre.marek napísal:
10 Mar 2022, 22:22
Já ho před těmi 3 lety právě z Německa objednával. 1kg vyšlo tehdy s poštovným kolem 900-1000 Kč.
Na českých e-shopech ještě před 2 lety stálo kilo něco přes pětistovku.
andre.marek
Príspevky: 630
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Tervanol versus Lac Balsam

11 Mar 2022, 10:50

No já ho zkoušel z několika těch eshopů objednávat a nikde už nebyl skladem a nabízeli jako náhradu právě LacBalsam.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Tervanol versus Lac Balsam

12 Mar 2022, 11:21

andre.marek napísal:
11 Mar 2022, 10:50
No já ho zkoušel z několika těch eshopů objednávat a nikde už nebyl skladem a nabízeli jako náhradu právě LacBalsam.
Lac Balsam velmi připomíná tuzemský stromový balzám prodávaný v 200ml kelímcích (Hlubna Brno, aj.). Nechci ho předem pomlouvat, zatím nemám vyzkoušené výsledky u roubování a jeho adherenci po delší době. Oproti Tervanolu určitě obsahuje víc vody, což asi nebude výhoda.
Trnavsko 145 mnm
Príspevky: 169
Dátum registrácie: 21 Apr 2021, 13:24

Tervanol versus Lac Balsam

12 Mar 2022, 14:18

Ja som zatial verny vyrobku Dendrosan stromovy balzam. Kupujem priamo od vyrobcu raz za 2-3 roky niekolko baleni. Potom to aj s postovnym vychadza viac ako polovicu lacnejsie nez Tervanol, Lac Balzam. Ma niekto vyskusany aj Dendrosan aj Tervanol/Lac Balzam a vedel by porovnat? Zatial som totiz nenasiel dovod tej vyrazne vyssej ceny.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Tervanol versus Lac Balsam

12 Mar 2022, 14:33

Trnavsko 145 mnm napísal:
12 Mar 2022, 14:18
Ja som zatial verny vyrobku Dendrosan stromovy balzam. Kupujem priamo od vyrobcu raz za 2-3 roky niekolko baleni. Potom to aj s postovnym vychadza viac ako polovicu lacnejsie nez Tervanol, Lac Balzam. Ma niekto vyskusany aj Dendrosan aj Tervanol/Lac Balzam a vedel by porovnat? Zatial som totiz nenasiel dovod tej vyrazne vyssej ceny.
Tiež používam Dendrosan stromový balzam. Mal som aj Tervanol (darovaný, asi 200ml). Tervanol je minimálne o triedu lepší. S Dendrosanom si ale v pohode vystačím. Jeho nedostatkom je, že pri nízkych teplotách je príliš tuhý a pri vysokých zasa príliš riedky. Ale inak OK. Pri štepení využívam najmä techniku anglickej kopulácie a tam žiadny balzam ani vosk nepotrebujem. IH
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Tervanol versus Lac Balsam

12 Mar 2022, 15:37

Ivan Hlavatý napísal:
12 Mar 2022, 14:33
Trnavsko 145 mnm napísal:
12 Mar 2022, 14:18
Ja som zatial verny vyrobku Dendrosan stromovy balzam. Kupujem priamo od vyrobcu raz za 2-3 roky niekolko baleni. Potom to aj s postovnym vychadza viac ako polovicu lacnejsie nez Tervanol, Lac Balzam. Ma niekto vyskusany aj Dendrosan aj Tervanol/Lac Balzam a vedel by porovnat? Zatial som totiz nenasiel dovod tej vyrazne vyssej ceny.
Tiež používam Dendrosan stromový balzam. Mal som aj Tervanol (darovaný, asi 200ml). Tervanol je minimálne o triedu lepší. S Dendrosanom si ale v pohode vystačím. Jeho nedostatkom je, že pri nízkych teplotách je príliš tuhý a pri vysokých zasa príliš riedky. Ale inak OK. Pri štepení využívam najmä techniku anglickej kopulácie a tam žiadny balzam ani vosk nepotrebujem. IH
Samozřejmě rozhodující je, jak se balzám bude chovat u roubování za kůru. Zakrývaná řezná plocha je velká a hermetické zakrytí nutné. Navíc za kůru se roubuje při tekoucí míze, což zhoršuje přilnavost pryskyřičných hydrofobních vosků. U vodouředitelných je naopak riziko naředění vytékající mízou a zatečení mezi styčné plochy. To je právě ten rozdíl mezi Tervanolem a Lac Balsamem (stromovým balzámem). Tervanol sice lze před zaschnutím umýt vodou, ale jinak se s vodou a mízou mísí dost neochotně. U řídkých balzámů konzistence kysané smetany možná dojde v kontaktu s mízou k jejich ztekucení, což by byl problém. Ale třeba jen zbytečně straším.
Neregistrovaný

IP:  11.241

Tervanol versus Lac Balsam

12 Mar 2022, 16:19

Presne to je niekedy problém Dendrosanu. U niektorých šarží, ktoré sú redšie sa stáva, že vosk na slnku začne tiecť a zatečie medzi vrúbeľ a podpník. Osobne sa mi to stalo, vrúble sa neujali, potom som to skúmal a došiel som k takému záveru. Vosk bol zatečený dosť hlboko.
Odvtedy každý nový Dendrosan natriem na doštičku a dám na slnko. Ak tečie dám ho do plechovky, zahrejem a vmiešam trochu včelieho vosku. Potom je to ok.
Napísať odpoveď