Tervanol versus Lac Balsam

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Trnavsko 145 mnm
Príspevky: 169
Dátum registrácie: 21 Apr 2021, 13:24

Tervanol versus Lac Balsam

12 Mar 2022, 18:10

Ja Dendrosan balzam používam výhradne na zatieranie rán po (jarnom) reze, neštepím/nevrúbľujem. Je však rozdiel medzi Dendrosan stromový balzám a Dendrosan štepársky vosk. Ten druhý je tuhší, horšie roztierateľný. Pri zatiereaní rezných rán sa mi javí ako žiadúce, aby balzám bol skôr tekutejší, ľahšie sa s ním vtedy pracuje a menej sa ho spotrebuje. Dnes k večeru už ale bolo naozaj zima, dendrosan balzám bol tuhší, horšie sa s ním pracovalo. Tak som si povedal, že rany z dnešného orezu dozatieram radšej zajtra naobed, keď bude teplejšie a dendrosan tekutejší.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Tervanol versus Lac Balsam

12 Mar 2022, 18:15

Trnavsko 145 mnm napísal:
12 Mar 2022, 18:10
Ja Dendrosan balzam používam výhradne na zatieranie rán po (jarnom) reze, neštepím/nevrúbľujem. Je však rozdiel medzi Dendrosan stromový balzám a Dendrosan štepársky vosk. Ten druhý je tuhší, horšie roztierateľný. Pri zatiereaní rezných rán sa mi javí ako žiadúce, aby balzám bol skôr tekutejší, ľahšie sa s ním vtedy pracuje a menej sa ho spotrebuje. Dnes k večeru už ale bolo naozaj zima, dendrosan balzám bol tuhší, horšie sa s ním pracovalo. Tak som si povedal, že rany z dnešného orezu dozatieram radšej zajtra naobed, keď bude teplejšie a dendrosan tekutejší.
Rovnaká skúsenosť - tiež na zatieranie rezných rán preferujem Dendrosan balzam pred Dendrosanom voskom. IH
Neregistrovaný

IP:  11.241

Tervanol versus Lac Balsam

12 Mar 2022, 18:57

Pri vyššej teplote a na priamom slnku tiekol aj Dendrosan vosk. Teda niektoré šarže určite. V poslednej dobe to už výrobca trochu vychytal. Jasneže balzam je redší. Ale na zatieranie rán preferujem obyčajný latex (od jednej konkrétnej firmy, ktorá ho robí gumovejší a bez rozpúšťadiel). Dá sa do ňho primiešať nejaká farba, alebo aj meďnatý prípravok proti napadnutiu hubami. Pri práci s dendrosanom mám niekedy pocit, že ostanem na tom strome prilepený. Aj pri používaní paličky je temer nemožné, aby sa po čase palička nezapatlala. Lepšie je mazať rovno prstom. Keď chodia do záhrady deti a lezú po stromoch, alebo sa tam len naháňajú, a obtrú sa o dendrosan... Z toho oblečenia to už nikto nedostane.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Tervanol versus Lac Balsam

12 Mar 2022, 21:09

Dnes jsem zatíral jednu velkou řeznou ránu na jabloni LacBalsamem a byl tak tuhý, že skoro vůbec nepřilnul ke dřevu. Pak stačilo pár kapek vody a vše bez problému.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Tervanol versus Lac Balsam

13 Mar 2022, 10:04

Mikeš13 napísal:
12 Mar 2022, 21:09
Dnes jsem zatíral jednu velkou řeznou ránu na jabloni LacBalsamem a byl tak tuhý, že skoro vůbec nepřilnul ke dřevu. Pak stačilo pár kapek vody a vše bez problému.
To mě překvapuje. Já Lac Balsamu vytýkám naopak přílišnou řídkost.
K samotnému zatírání velkých řezných ran mi jakýkoli sadařský přípravek přiíjde zbytečně drahý. Kilovka hnědé vodouředitelné barvy (Latex, Balakryl, Eternal,...) udělá stejnou práci. Pominu dilema, jestli je zatírání řezných ran účelné, myslím, že všichni tady rány zatíráme, už jen proto, že to líp vypadá. Řezné rány na vyšších stromech zatírám dlouhým štětcem zárožákem přišroubovaným k 1,5 metrové dřevěné tyčce. Dosáhnu tak poměrně vysoko, tixotropní (nestékavá) barva je výhodou.
V 70. letech byl jedinou vodouředitelnou barvou na trhu bílý Latex. Štěpovací vosk jsem měl ztvrdlý, tak jsem do latexu přidal tónovací barvu, práškový stimulátor, špetku Dithane a šel jsem roubovat. Šlo to v pohodě, možná jsem to přehnal s tím stimulátorem, protože hojivý kalus byl až příliš bujný "květákovitého" povrchu.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Tervanol versus Lac Balsam

13 Mar 2022, 10:29

Bohužel nic jiného než LacBalsam jsem po ruce neměl. Jedna z kosterních větví o průměru 15 cm byla zevnitř vyhnilá a od podzimu to postoupilo, a tak jsem to chtěl odříznout teď v předjaří, něž se to dostane pod rozvětvení. Ono se to dá opravdu dobře a dost naředit vodou, tak zas až tak velká spotřeba to není.
Dříve jsem velké rány zatíral latexem s trochou hnědého Balakrylu.
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Tervanol versus Lac Balsam

10 Máj 2022, 17:04

Potřebuji prosím poradit jaký Latex koupit na zatírání ran? Myslel jsem si, že jen stačí zajít do obchodu a koupit Latex do exteriéru, ale teď jsem zjistil, že ten koupený omyvatelný určený na nátěry zdí apod.
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Tervanol versus Lac Balsam

10 Máj 2022, 17:46

Jaroslav - Pear Man napísal:
10 Máj 2022, 17:04
Potřebuji prosím poradit jaký Latex koupit na zatírání ran? Myslel jsem si, že jen stačí zajít do obchodu a koupit Latex do exteriéru, ale teď jsem zjistil, že ten koupený omyvatelný určený na nátěry zdí apod.
Latex určený speciálně k zatírání ran po řezu ovocných stromů se neprodává. Koupil jste dobře.
Stejně funguje jakákoli vodouředitelná barva. Navíc tmavě hnědá či zelená barva na stromech vypadá líp než bílý latex.
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Tervanol versus Lac Balsam

09 Aug 2022, 13:25

Prosím o radu. Mám 1kg latexu, který zkusím obarvit zelenou a hnědou jak doporučoval pan Urbánek. Zjistil jsem, že na velké mokvající rány na jabloni či ořešáku je latex lepší než balzám, protože propouští ven malými prasklinkami vlhkost z mízy nebo houby. Teď potřebuji zatřít velkou ránu na jabloni, kde je houba.
Jaké je nejvhodnější množství Championu (mědi) v mg a růstového stimulátoru v kávových lžičkách?
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Tervanol versus Lac Balsam

09 Aug 2022, 14:02

Jaroslav - Pear Man napísal:
09 Aug 2022, 13:25
Prosím o radu. Mám 1kg latexu, který zkusím obarvit zelenou a hnědou jak doporučoval pan Urbánek. Zjistil jsem, že na velké mokvající rány na jabloni či ořešáku je latex lepší než balzám, protože propouští ven malými prasklinkami vlhkost z mízy nebo houby. Teď potřebuji zatřít velkou ránu na jabloni, kde je houba.
Jaké je nejvhodnější množství množství Championu (mědi) v mg a růstového stimulátoru v kávových lžičkách.
Takový nátěr má smysl pouze preventivně, kdy chceme zabránit, aby spory hub neinfikovaly řeznou ránu. Je-li houba na jabloni (mycelium prorostlé ve dřevě), nátěr s jakýmkoli fungicidem nic neřeší.
Napísať odpoveď