Povysadbovy rez - hladam ochotneho odbornika (Sabinov, Presov, siroke okolie)

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
soki
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 16 Feb 2022, 19:42

Povysadbovy rez - hladam ochotneho odbornika (Sabinov, Presov, siroke okolie)

16 Feb 2022, 20:24

Ahojte,

minulu jesen som na zahrade zasadil 29 ovocnych stromcekov (pre seba, ziadny biznis) - rozne druhy/odrody/podpniky. Mam uz nieco nastudovane o rezoch, no je to iba v teoretickej rovine a kedze toto je velmi kriticky rez, namiesto metody pokus-omyl by som rad nasiel niekoho ochotneho, kto by mi pomohol s rezom. Aj Vas priveziem a odveziem domov, aj zo sirokeho okolia, kludne od Popradu po Kosice, mozno aj viac. Odmena dohodou.
Hladam niekoho, kto sa tomu naozaj rozumie, ma vyborne vlastne vysledky a presne vie, ako sa maju ktore kombinacie podpnika a odrody rezat po vysadbe pre co najvacsiu urodu a co najmenej neurodneho dreva.

Ak niekoho poznate, prosim dajte mi vediet, ako sa s danou osobou mozem skontaktovat :)



Dakujem
PeterS
Príspevky: 152
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Povysadbovy rez - hladam ochotneho odbornika (Sabinov, Presov, siroke okolie)

18 Feb 2022, 00:44

V Prešove je veľmi aktívny aj Slovenský zväz záhradkárov, kde pôsobí aj predseda p. Jakubek a majú aj dosť šikovných ľudí. Na vašom mieste, by som ich skúsil osloviť.
charles91
Príspevky: 588
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Povysadbovy rez - hladam ochotneho odbornika (Sabinov, Presov, siroke okolie)

20 Feb 2022, 21:56

Ja som Bardejov, ale nepovažujem sa za odborníka.

Ideálne ako spomenul PeterS sa nakontaktovať na p. Jakubeka. V PO mali školu pre seniorov, raz do týždna sa stretali.
Neviem či to ešte funguje.
Ak by ste nepochodili v Bardejove máme záhradníctvo Mičurin, na nete najdete kontakt. Viem, že chodia aj orezávať stromy, skúste skontaktovať ich.
Kvalitu neviem posúdiť, skúsenosť s nimi nemám.

Inak veľmi pomáha praktická skúsenosť pri strihaní - vlastne to čo hľadáte.
Ja som niekedy chodil pravidelne na sútaže a ukážky rezu čo uskutočňoval SZZ.

Výborné videa ma na nete p. Urbánek, ktorý hovorí nielen čo odrezať, ale prečo - dôvody a dopady.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2201
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Povysadbovy rez - hladam ochotneho odbornika (Sabinov, Presov, siroke okolie)

20 Feb 2022, 22:57

Jako mladík a nečlen jsem se kdysi párkrát vnutil na praktické akce Zahrádkařského svazu. Roubování, nejrůznější řezy apod.

Nic proti odborným knihám, časopisům, nejrůznějším návodům, ale ty v porovnání s reálem, s praktickými ukázkami , byly skoro na nic.

Vidět odborníka přímo v akci žádné studium a čtení nenahradí!
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Povysadbovy rez - hladam ochotneho odbornika (Sabinov, Presov, siroke okolie)

21 Feb 2022, 09:16

Rafael napísal:
20 Feb 2022, 22:57
Jako mladík a nečlen jsem se kdysi párkrát vnutil na praktické akce Zahrádkařského svazu. Roubování, nejrůznější řezy apod.

Nic proti odborným knihám, časopisům, nejrůznějším návodům, ale ty v porovnání s reálem, s praktickými ukázkami , byly skoro na nic.

Vidět odborníka přímo v akci žádné studium a čtení nenahradí!
To je pravda. Já bych přesto teorii a literaturu úplně nezavrhoval. Jedna dvě ukázky práce odborníka jsou poučné, ale zahradníka z nás neudělá. Je dobré vědět, co a proč dělá a co v případě, když to u nás nebude fungovat stejně. Chce to obojí.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Povysadbovy rez - hladam ochotneho odbornika (Sabinov, Presov, siroke okolie)

21 Feb 2022, 09:28

vysloužil napísal:
21 Feb 2022, 09:16
Rafael napísal:
20 Feb 2022, 22:57
Jako mladík a nečlen jsem se kdysi párkrát vnutil na praktické akce Zahrádkařského svazu. Roubování, nejrůznější řezy apod.

Nic proti odborným knihám, časopisům, nejrůznějším návodům, ale ty v porovnání s reálem, s praktickými ukázkami , byly skoro na nic.

Vidět odborníka přímo v akci žádné studium a čtení nenahradí!
To je pravda. Já bych přesto teorii a literaturu úplně nezavrhoval. Jedna dvě ukázky práce odborníka jsou poučné, ale zahradníka z nás neudělá. Je dobré vědět, co a proč dělá a co v případě, když to u nás nebude fungovat stejně. Chce to obojí.
...a hlavne to chce vlastnú prax. Pri nej potom veľmi záleží na schopnosti vyhodnocovať svoje prípadné chyby a poučiť sa z nich. Tam je vtedy aj tá teória veľmi nápomocná. A tiež nebáť sa aj trochu experimentovať ("pravidlá sú na to, aby sa porušovali" - aj keď samozrejme nie všetky 😀).
Rez je jednoznačne najťažšou 'disciplínou' záhradkára a aj taký fachman ako Mirek Přasličák si nedovolí povedať, že ho dokonale zvláda. Je to vlastne program na celý život. IH
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2201
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Povysadbovy rez - hladam ochotneho odbornika (Sabinov, Presov, siroke okolie)

21 Feb 2022, 15:50

Odbornou literaturu jsem nezavrhoval. Jen mám nějakou špatnou prostorovou představivost a tak byla pro mně přínosnější praktická ukázka.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
soki
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 16 Feb 2022, 19:42

Povysadbovy rez - hladam ochotneho odbornika (Sabinov, Presov, siroke okolie)

28 Feb 2022, 17:29

Dakujem vsetkym za odpovede, budem kontaktovat pana Jakubeka.

Teoriu sice trochu ovladam, videl som aj vela videi na jutube, ale jedine co som zatial uspesne rezal boli maliny a cernice :) U nasich som sice skusal rezat aj nejake nezname odrody jabloni, ale ci som im pomohol, to neviem vyhodnotit. Pod lesom im nikdy nerastlo vela ovocia.
Napísať odpoveď