podpníky

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

podpníky

28 Jan 2024, 16:31

M.H napísal:
28 Jan 2024, 09:41
Riziko šarky na odkopkách určitě je, je to strom švestky Domácí - zatím jsem šarku nezpozoroval, listy jsou čisté, myslím že na Domácí by se měla šarka objevit hned kdyby tam opravdu byla. Tu Moni zkusím naroubovat jako signální díky za tip :thumbup:

Na fotce níže jsou generativní myrobalány z pecek jak je vysazují školky, kůlový kořen odstřihnou a nezbyde prakticky nic, takové podnože se musí minimálně rok zapěstovávát s intenzivní péčí. Výhodou je že určitě nemají šarku.

Co se týká toho domácího pěstování myrobalánů z posbíraných pecek, taky vysazuji - jetos tu mám pecky z červenoplodých myrobalánů, ale asi na barvě nezáleží. Lepší varianta by byla sehnat pecky přímo ze selektovaných myrobalánů.
Je ovšem otázkou, jestli pecky ze selektovaných myrobalánů dají podnože stejných vlastností. Bude to kříženec - možná vnitrodruhový - ale bude.
M.H
Príspevky: 1814
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

podpníky

28 Jan 2024, 17:44

vysloužil napísal:
28 Jan 2024, 16:31
M.H napísal:
28 Jan 2024, 09:41
Riziko šarky na odkopkách určitě je, je to strom švestky Domácí - zatím jsem šarku nezpozoroval, listy jsou čisté, myslím že na Domácí by se měla šarka objevit hned kdyby tam opravdu byla. Tu Moni zkusím naroubovat jako signální díky za tip :thumbup:

Na fotce níže jsou generativní myrobalány z pecek jak je vysazují školky, kůlový kořen odstřihnou a nezbyde prakticky nic, takové podnože se musí minimálně rok zapěstovávát s intenzivní péčí. Výhodou je že určitě nemají šarku.

Co se týká toho domácího pěstování myrobalánů z posbíraných pecek, taky vysazuji - jetos tu mám pecky z červenoplodých myrobalánů, ale asi na barvě nezáleží. Lepší varianta by byla sehnat pecky přímo ze selektovaných myrobalánů.
Je ovšem otázkou, jestli pecky ze selektovaných myrobalánů dají podnože stejných vlastností. Bude to kříženec - možná vnitrodruhový - ale bude.
Myslel jsem že školky používají myrobalány generativní - z pecek, nebo ty jejich myrobalány jsou vegetativně množené? Tak jak bylo na přiložené fotce, myroše ze školky mají minimum postranních kořenů, připomíná mi to typický semenáč s kůlovým kořenem. Podobně jiné podnože na kterých prodejci nabízejí stromky, jako podnož Zelená ryngle, Wagenheimova, jedná se o semenáče nebo vegetativní z matečnice?
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

podpníky

28 Jan 2024, 19:25

M.H napísal:
28 Jan 2024, 17:44
vysloužil napísal:
28 Jan 2024, 16:31
M.H napísal:
28 Jan 2024, 09:41
Riziko šarky na odkopkách určitě je, je to strom švestky Domácí - zatím jsem šarku nezpozoroval, listy jsou čisté, myslím že na Domácí by se měla šarka objevit hned kdyby tam opravdu byla. Tu Moni zkusím naroubovat jako signální díky za tip :thumbup:

Na fotce níže jsou generativní myrobalány z pecek jak je vysazují školky, kůlový kořen odstřihnou a nezbyde prakticky nic, takové podnože se musí minimálně rok zapěstovávát s intenzivní péčí. Výhodou je že určitě nemají šarku.

Co se týká toho domácího pěstování myrobalánů z posbíraných pecek, taky vysazuji - jetos tu mám pecky z červenoplodých myrobalánů, ale asi na barvě nezáleží. Lepší varianta by byla sehnat pecky přímo ze selektovaných myrobalánů.
Je ovšem otázkou, jestli pecky ze selektovaných myrobalánů dají podnože stejných vlastností. Bude to kříženec - možná vnitrodruhový - ale bude.
Myslel jsem že školky používají myrobalány generativní - z pecek, nebo ty jejich myrobalány jsou vegetativně množené? Tak jak bylo na přiložené fotce, myroše ze školky mají minimum postranních kořenů, připomíná mi to typický semenáč s kůlovým kořenem. Podobně jiné podnože na kterých prodejci nabízejí stromky, jako podnož Zelená ryngle, Wagenheimova, jedná se o semenáče nebo vegetativní z matečnice?
Myslím, že velkoproducenti množí podnože metodou in vitro. Školkaři si obvykle podnože kupují, jestli je někteří množí sami, to nevím, je to možné.
Myrobalán jako dřevina se dobře množí vegetativně (na rozdíl třeba od ptáčnice, meruňky či mahalebky), je to rychlejší a jedinci jsou totožní.
Myroše ze školky na fotce s minimem postranních kořínků mohou být i oddělky z matečnice.
M.H
Príspevky: 1814
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

podpníky

28 Jan 2024, 21:12

Díky za názor. Zkusím se příště ve školce zeptat na původ jejich podnoží.

Kdyby školky měli ty podnožové myrobalány opravdu z matečnice, tak to mají docela chcípáky s chudými kořeny. Když to porovnám z těmi mojimi nežádoucími ,,plevelnými" myrobalány pod švestkou - jsou plné kořenů a to jsem je nijak nepřihrnoval.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

podpníky

28 Jan 2024, 21:33

Často se využívají vegetativně množené myrobalány (řízkování) jako MRS 2/5, MY-KL-A, Myro-29C, ale i generativně množené (homogennější potomstvo) - MY-BO-1, MY-VS-1, MYKOA (některé se též množí i vegetativně).

Vlastnosti některých typů myrobalánů a jiných podnožových druhů jsou uvedeny v níže publikovaném článku (v angličtině):
Prílohy
2012.2.-07-13.pdf
(73.91 KiB) 54 stiahnutí
M.H
Príspevky: 1814
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

podpníky

29 Jan 2024, 18:03

Mikeš13 napísal:
28 Jan 2024, 21:33
Často se využívají vegetativně množené myrobalány (řízkování) jako MRS 2/5, MY-KL-A, Myro-29C, ale i generativně množené (homogennější potomstvo) - MY-BO-1, MY-VS-1, MYKOA (některé se též množí i vegetativně).

Vlastnosti některých typů myrobalánů a jiných podnožových druhů jsou uvedeny v níže publikovaném článku (v angličtině):
Díky za informaci. :thumbup:
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

podpníky

29 Jan 2024, 18:31

Velice pěkný a zajímavý článek Mikeši. Díky zaň.
charles91
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

podpníky

11 Feb 2024, 13:48

Ktory z nich je vanovicky myrobalan? Resp. Ake ma vlastnosti v porovnani s inymi?
peter_z_tt
Príspevky: 1164
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

podpníky

18 Feb 2024, 18:11

Konečne som sa dostal k rýľovaniu záhrady. Vykopal som z kôstok vyrastené broskyňové semenáče, na ktoré som sa (neúspešne)pokúsil navrúblovať marhule. Ako podpníky by boli prvotriedne. Nie je nad vlastné výpestky.

Cez týždeň pôjdem kúpiť podpníky - zelenú ringlótu. Máte niekto praktické skúsenosti s týmto podpníkom v suchých a ťažkých pôdach? Myslím najmä pre marhule a slivkoviny.
Dá sa použiť ako podpník pre broskyne?
Prílohy
20240217_155311.jpg
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

podpníky

18 Feb 2024, 20:23

Dříve se mi zdála ZR pro místní podmínky (vlhká těžká - jílovitá - půda) jako dobrá volba, ale švestky tu na ní rostou až příliš slabě. Možná to je změnou vlhkostních poměrů půdy v posledních letech. Ale měruňky tu na ZR rostou dobře.
Napísať odpoveď