podpníky

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

podpníky

29 Júl 2023, 18:16

Včera díky pozvání přátel z Českého zahrádkářského svazu Vsetín jsem měl možnost se zúčastnit velice zajímavé exkurze. Dopoledne jsme si za doprovodu a výkladu prof. Křižana prohlédli pracoviště f. Vitro Tree Batistini v Šakvicích. Provedl nás celým procesem meristomového množení ovocných stromů a keřů. Nás zajímaly zejména podnože. Je to zemědělství v laboratořích. Až když to člověk uvidí na vlastní oči, uvědomí si neskutečný pokrok vědění. Škoda jen, že v ČR nebo SR není žádná firma, která by byla schopna takové množství mladých rostlin dopěstovat a tak se to posílá do Itálie. Z Itálie se pak rozpěstované posílají do celého světa a také zpět do ČR pro české a slovenské školkaře. Sortiment pěstovaných rostlin je velice široký, také kanadské borůvky, kiwi, olivy. Potěšilo, že si rostliny mohou objednat po multiplatech i zahrádkáři. Objednávat je potřeba většinou rok dopředu.
Odpoledně jsme navštívili ovocnou školku v Litenčicích. Věnovala se nám vedoucí školky ing. Zahradníčková s manželem. Dlouho jsem nepotkal tak zaníceného šlověka pro svou práci, jako je ona. Provedla nás celým provozem, prošli jsme školku, viděli jsme očkování podnoží v terénu, mnozí z nás to viděli poprvé. Seznámila nás s používanými podnožemi a pěstovanými odrůdami. Ukázala nám letní řez ovocných stromů, seznámila s agrotechnikou pěstování stromků, celý včelařský provoz. Při posezení u kávy jsme shlédli videa s technikou očkování. Byli jsme obdarování školkařskými katalogy. Za mne velice krásně strávané odpoledne, vlastně celý den. Velký dík organizátoru exkurze Františkovi Bezděkovi ze vsetínské organizace.
M.H
Príspevky: 1814
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

podpníky

29 Júl 2023, 18:46

Díky za příspěvek. Jen by mě zajímalo, proč italové množí podnože a stromky tady když si je nakonec musí dopěstovat v itálii. Za jakým účelem tady mají firmu?
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

podpníky

30 Júl 2023, 08:07

Zřejmně rozdíl ceny práce mezi Českem a Itálii a hlavně proto, že to tady umí udělat. Technologie, namíchání živných směsí pro jednotlivé kultúry, určení osvitu, to je velice náročné - pokus-omyl, než se na to příjde. Pan Křižan musí být asi i velice schopný chemik.
M.H
Príspevky: 1814
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

podpníky

30 Júl 2023, 11:10

,,Potěšilo, že si rostliny mohou objednat po multiplatech i zahrádkáři. Objednávat je potřeba většinou rok dopředu"

Je možné si tady objednat i ovocné stromky, pokud je množí a které odrůdy? Battistini má v nabídce mnoho odrůd - v itálii.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

podpníky

30 Júl 2023, 13:20

Co se týče objednávky hotových ovocných stromků, to nevím. Dost o tom pochybuji. Jak by to sem dopravovali. a určitě by to nebylo po kusech. Ale lepší bude se zeptat přímo na firmě. Kontakty na www.vitrotree.cz
M.H
Príspevky: 1814
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

podpníky

30 Júl 2023, 17:58

přasličák napísal:
30 Júl 2023, 13:20
Co se týče objednávky hotových ovocných stromků, to nevím. Dost o tom pochybuji. Jak by to sem dopravovali. a určitě by to nebylo po kusech. Ale lepší bude se zeptat přímo na firmě. Kontakty na www.vitrotree.cz
Díky za odpověď, mě jen zajímalo jestli tady i nějaké stromky množí, tak asi ne.
M.H
Príspevky: 1814
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

podpníky

27 Jan 2024, 21:50

Vykopal jsem plevelný podrost myrobalánu pod stromem švestky. Na fotce je cca polovina ,,úrody". Taky máte tak pěkné kořeny na odkopkách? Některé odkopky mají kořeny pomalu bohatější jak na kupovaných stromkách. Možná to bude i dobrou půdou, strom je u zeleninového záhonu. Zvláštní že mi podrůstá jen jedna švestka, vedlejší stejná odrůda švestky za celé roky nedala ani jeden odkopek.

Když se vykope odnož z planých myrobalánů u polní cesty, tak se většinou získá jen prut téměř bez vlasových kořenů.

Jinak i na fotce níže jdou vidět světle-žluté kořeny, zatímco stromy spí, kořeny rostou intenzivně i v zimě i při -20°C, dokonce jsem vylámal několik nových ,,odkopků" v bylinném stavu - čerstvě narostlé ještě nestačily prorašit na povrch. :)
Prílohy
Odkopky MY
Odkopky MY
Odkopky MY
Odkopky MY
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

podpníky

28 Jan 2024, 08:34

Kořenový systém je opravdu pěkný. Z fotek nepoznám, jedná li se opravdu o myrobalán. U mne podrůstá i St. Julian i Wagenheimova. Sice ne tak moc, ale podrůstá. Obě mají pěkný kořenový systém.
Dovolím si jedno upozornění. Odebírat odkopky skrývá riziko případného přenosu šarky. V literatuře se uvádí, že pokud na takto nakaženou podnož naroubujete hypersensitivní odrůdu / Moni, Jolinu, Jojo.../, neujme se. Jiné, i tolerantní odrůdy porostou, ale od mládí je máte nekažene, i když použijete zdravé rouby.
Jistější je koupit certifikovanou sadbu. U f. Vitro Tree Batistini máte jistotu.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

podpníky

28 Jan 2024, 08:49

přasličák napísal:
28 Jan 2024, 08:34
Kořenový systém je opravdu pěkný. Z fotek nepoznám, jedná li se opravdu o myrobalán. U mne podrůstá i St. Julian i Wagenheimova. Sice ne tak moc, ale podrůstá. Obě mají pěkný kořenový systém.
Dovolím si jedno upozornění. Odebírat odkopky skrývá riziko případného přenosu šarky. V literatuře se uvádí, že pokud na takto nakaženou podnož naroubujete hypersensitivní odrůdu / Moni, Jolinu, Jojo.../, neujme se. Jiné, i tolerantní odrůdy porostou, ale od mládí je máte nekažene, i když použijete zdravé rouby.
Jistější je koupit certifikovanou sadbu. U f. Vitro Tree Batistini máte jistotu.
Z tohoto důvodu odkopky myrobalánu nepoužívám. Pro zahrádkáře, co potřebuje pár stromků může být řešením generativní množení. Vysejeme-li myrobalány z pecek, dají se - při dobré péči - ještě téhož roku naočkovat. Je třeba počítat s tím, že budou odnožovat víc než ty šlechtěné, selektované podnože.
M.H
Príspevky: 1814
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

podpníky

28 Jan 2024, 09:41

Riziko šarky na odkopkách určitě je, je to strom švestky Domácí - zatím jsem šarku nezpozoroval, listy jsou čisté, myslím že na Domácí by se měla šarka objevit hned kdyby tam opravdu byla. Tu Moni zkusím naroubovat jako signální díky za tip :thumbup:

Na fotce níže jsou generativní myrobalány z pecek jak je vysazují školky, kůlový kořen odstřihnou a nezbyde prakticky nic, takové podnože se musí minimálně rok zapěstovávát s intenzivní péčí. Výhodou je že určitě nemají šarku.

Co se týká toho domácího pěstování myrobalánů z posbíraných pecek, taky vysazuji - jetos tu mám pecky z červenoplodých myrobalánů, ale asi na barvě nezáleží. Lepší varianta by byla sehnat pecky přímo ze selektovaných myrobalánů.
Prílohy
Generativní myrobalány - selektované
Generativní myrobalány - selektované
Napísať odpoveď