podpníky

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Vyhlídka

IP:  81.144

podpníky

19 Feb 2024, 14:35

Jen je u těch domácky pěstovaných podnoží peckovin jakéhokoliv druhu důležitá preventivní ochrana proti mšicím, častější postřiky, i když ještě nic není vidět, důsledná likvidace mravenců, použití netkaných textilií. Semenáčky jsou sice prosté šárky, ale v prvních třech letech jsou extrémě citlivé na nakažení a to platí i pro hotové stromky. Já jsem si na vlastní semenáčky pokusně štěpoval třeba Jojo a přirostlo a roste krásně.
peter_z_tt
Príspevky: 1164
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

podpníky

19 Feb 2024, 17:01

Mikeš13 napísal:
18 Feb 2024, 20:23
Dříve se mi zdála ZR pro místní podmínky (vlhká těžká - jílovitá - půda) jako dobrá volba, ale švestky tu na ní rostou až příliš slabě. Možná to je změnou vlhkostních poměrů půdy v posledních letech. Ale měruňky tu na ZR rostou dobře.
Rastú slabšie ako na st. julien?
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

podpníky

19 Feb 2024, 19:54

peter_z_tt napísal:
19 Feb 2024, 17:01
Mikeš13 napísal:
18 Feb 2024, 20:23
Dříve se mi zdála ZR pro místní podmínky (vlhká těžká - jílovitá - půda) jako dobrá volba, ale švestky tu na ní rostou až příliš slabě. Možná to je změnou vlhkostních poměrů půdy v posledních letech. Ale měruňky tu na ZR rostou dobře.
Rastú slabšie ako na st. julien?
Jak která odrůda. Nemám jednu odrůdu na obou podnožích, tak to nemohu srovnávat, ale "v průměru" tu na ZR rostou slivoně slaběji.
V jiných podmínkách to ale může být jinak.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

podpníky

20 Feb 2024, 18:12

Slivoně na Zelené renklódě jsem nikdy nepěstoval, pouze meruňky. Ty rostly celkem bujně. Stromy byly zdravější, než na meruňkovém semenáči, který se do těžších půd moc nehodí. To, že by slivoně na semenáči Zelené renklódy měly růst slabě mne celkem překvapuje.
peter_z_tt
Príspevky: 1164
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

podpníky

20 Feb 2024, 19:36

Ja mám na zelenej ringlóte iba jednu marhuľu (vanilla cot). Rastie na ňom pomerne slabo a to sa vďaka mrazom vôbec nevyčerpáva úrodami. Ale keďže ju nemám na inom podpníku, tak neviem posúdiť bujnosť rastu.
Celkovo si myslím, že by v mojich podmienkach mohli byť slivkové semenáče všeobecne dobré podpníky. Staršia literatúra naznačuje, že by to mohli byť vhodné (dlhoveké) podpníky najmä pre marhule.
peter_z_tt
Príspevky: 1164
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

podpníky

22 Feb 2024, 20:29

Podpníky konečne dorazili. Na prvý pohľad vyzerali prvotriedne. Krásne korene, hrubé ako môj prst.
Hneď som sa pustil do vrúbľovania. Podpníky sú extrémne ľahké a to nie je dobré.
Zelená ringlóta a hruška z inej škôlky sú o pozvanie lepšie aj pri menších priemeroch.
Prílohy
V ľavo st. Julien v pravo myrobalán
V ľavo st. Julien v pravo myrobalán
Napísať odpoveď