Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

30 Apr 2022, 09:08

Ivan, a kvoli comu bol naockovany tak nizko?
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

30 Apr 2022, 09:27

ariadna30 napísal:
30 Apr 2022, 09:08
Ivan, a kvoli comu bol naockovany tak nizko?
Dobrá otázka, ale zle adresovaná. To vie len ten, čo to v škôlke očkoval. Ja som iba kupoval. 😀 IH
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

30 Apr 2022, 10:09

ariadna30 napísal:
30 Apr 2022, 09:08
Ivan, a kvoli comu bol naockovany tak nizko?
Nízko se očkuje v případě, že je podnož v době očkování příliš tenká. Dole je o něco silnější. Čekat další rok nebo roubovat až na jaře znamená ekonomickou ztrátu.
Jaroslav U.
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 08 Jan 2023, 20:24

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

08 Jan 2023, 21:59

Zdravím všechny.
Podařilo se mi koupit pár košťat broskví a nektarinek. Chtěl bych vás požádat o radu, jak je na jaře seříznout a založit nové korunky. Korunky bych potřeboval dole asi půl metru nad zemí. Původně jsem chtěl kotlové koruny, ale postupně při hledání informací jsem narazil na V systém se čtyřmi kosterními větvemi. A teď je otázka jestli půjde korunka zapěstovat z těch tenkých větviček dole. Nebo se to bude muset ostříhat na patku a nechat vyrůst nové ze záložních oček? Na videích jsem viděl že to dělají z těch větviček, v knížkách se radí zase že ty větvičky jsou slabé a že lepší to je ostříhat. Chtěl bych se ujistit jak to líp funguje v praxi.
Předem děkuji za radu. Jarda.

20221215_132334m.jpg
Majorita na Montclar
20221215_132352m.jpg
Radosť na semenáči
20221215_132525m.jpg
Harco 1 na Rakoniewiczká
20221215_132627m.jpg
Harco 2 na Rakoniewiczká
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

09 Jan 2023, 09:16

U broskvoní bych se na spící očka moc nespoléhal. Je pravda, že z tenkých větviček bývají i tenčí přírůstky. Ale vše se dá upravit pozdějším řezem. Každopádně je třeba maximálně zredukovat loňské dřevo - ponechat 3-4 postranní ramena a ty zakrátit na 2-3 (pokud možno bdící) očka.
Zapěstovávat korunku ve výšce kolen mi nepřijde praktické. Špatně se ošetřuje půda pod stromy, ovoce na delších větvích může ležet na zemi.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

09 Jan 2023, 10:03

Potvrzuji - mám u jedné broskvoně korunu kolem 80 cm nad zemí, a stává se, že se výhony pod tíhou plodů ohnou až na zem. Je mi líto ji zrušit, ale příště už bych k tomuto řešení (přistoupil jsem na to, protože jen tyto výhony byly použitelné na zapěstování koruny) nepřistoupil. A tráva se pod tím opravdu sekat nedá.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
andre.marek
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

09 Jan 2023, 10:06

Pokud jsou na kmínku nějaké slušné bdící pupeny v požadované výšce, využil bych je a ostříhal bych broskev na jaře na špičák.
Neosvědčuje se mi nechávat tenké větvičky, byť s 2 očky - rostou strašně málo, budoucí výhony jsou slabé a nově vyrašené z kmínku je vždy přerostou.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

09 Jan 2023, 10:47

U takových kupovaných stromků pokud ten boční obrost neměl spoň sílu tužky, jsem ho ostříhal, vznikne špičák. Musí se ale předem zkontrolovat aby ten špičák měl v požadované výšce pupeny, někdy chybí nebo jsou očesané z manipulace. Výška koruny u broskvoní zapěstovávám minimálně 1-1,2m, i když kosterní větve se pustí strměji vzhůru, časem po větším zaplození cca 5 letech se kosterní větve pod vlastní vahou najednou vyhnou otevřou ven a vytvoří kotlovitou korunu, že je pak někdy i problém chodit kolem stromu se zapěstovanou korunou v 1 metru, se musí pak podpírat při násadě plodů aby větve dál neklesaly.
Prílohy
Koruna cca 1,2m (s terminálem), při násadě se stejně podpírá
Koruna cca 1,2m (s terminálem), při násadě se stejně podpírá
Koruna přes 2m, dosluhující ,,vysokokmen"
Koruna přes 2m, dosluhující ,,vysokokmen"
Jaroslav U.
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 08 Jan 2023, 20:24

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

10 Jan 2023, 10:56

Díky všem za rady.
K výšce korunky, stromky budou v řadě a blíž k sobě jako zahuštěná výsadba. To je i jeden z důvodů na nízkou korunku, chci je aby celkově byly nízký a zároveň nezabírali moc plochy. Ale asi v tomto případě výška kmene bude jen druhořadá záležitost.

Jít cestou špičáku by se mi líbilo nejvíc, ale problém budou ty pupeny. Na Majoritě by se najít dali, na Radosti je jenom jeden. Nektarinky jsou tragédie samy o sobě, vyrostlo vše jen na třech stranách a čtvrtá strana má jen pupeny, ale asi je tam nějaká chyba když nevyrostli. Zkusím to na jaře, až se uvidí jaký pupeny jsou na živu nějak prokombinovat a třeba to něco udělá.

Když se to seřízne na špičák, stačí když poslední bude pupen, nebo je lepší aby končil jednou větvičkou?

Jarda.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

10 Jan 2023, 12:33

Když to zastřihnete na špičák, je pravděpodobné, že pokud nemá pupeny, vyžene výhony ze spících pupenů (vytvoří se na kmeni). Pokud necháte nějaké velmi tenké větvičky, mám zkušenost, že z nich nic kloudného nevyroste. Určitě bych se jich zbavil. Raději risk, zda něco vyraší, než se několik let bezvýsledně trápit s neduživým obrostem. Ale jak jsem psal, výš vidím i silnější výhony, rozhodně bych využil je, než nesmyslně laborovat 50 cm nad zemí s pidiproutky.
BTW výškou koruny nešetříte vůbec nic, žádné místo. Šířka koruny je stejně velká, ať je 10 cm nad zemí nebo 2 m nad zemí. Jediné, co nízkou korunou způsobíte, je nemožnost sekání trávy, chození okolo, namrzání květů na jaře a hniloba ovoce, pokud se prohnou výhony až na zem.
Jaroslav U. napísal:
10 Jan 2023, 10:56
Nektarinky jsou tragédie samy o sobě, vyrostlo vše jen na třech stranách a čtvrtá strana má jen pupeny
Pokud máte 3 výhony do 3 stran, nevidím v tom žádný problém - máte ideálně 3 kosterní větve na korunu, ty 2 protilehlé výhony budete ohýbáním (vyvazováním či rozpíráním) tvarovat tak, aby byly všechny 3 rovnoměrně do 3 stran. Mě se podařilo celkem obstojně zkrotit 3 výhony hrušně, která byly do 1 (!) strany, v zákrytu nad sebou. ;)
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Napísať odpoveď