Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

06 Mar 2022, 12:35

Tematické okienko "Poučme sa zo starého fóra".

Na 'starom' totáčfóre prispievateľ rieši problém, ako zrealizovať povýsadbový rez hrušky. Aj keď to nie je povýsadbový rez v pravom slova zmysle, keďže hrušku sadil na jar 2021. Teraz má nie práve ideálny stromček (foto 1,2) - ten má okrem terminálu iba 2 výhonky, tie sú ale hrúbkou konkurujúce stredníku a smerujú v ostrom uhle nahor (tie slabučké spodné výhončeky neberiem do úvahy). Otázkou je, ako ďalej.
Jedno riešenie ponúkla paní Lída (foto 3).
Odlišné riešenie navrhuje iný pestovateľ (foto 4,5).
Naozaj je to v prípade takéhoto nie práve optimálne zapestovaného výpestku dilema.
Ja by som preferoval postup navrhnutý paní Lídou (možno len s tým rozdielom, že všetky výhonky okrem stredníka by som odstránil na konárový krúžok a na primerane skrátenom termáli vyslepil 2 púčiky pod tým, ktorý bude po skrátení terminálu vrcholový).
Čo sa týka toho druhého odporúčania - jeho nevýhodu vidím predovšetkým v tom, že tie 2 "bočné" výhonky sú príliš silné ( v korelácii so stredníkom) a tiež ich smerovanie je pomerne ostro nahor. Po ich skrátení bude stromček 'hnať' miazgu prednostne do nich, pretože tie 'vodivé dráhy' sú tam už vytvorené. Vyrašia samozrejme aj ďalšie výhonky, ktoré by doplnili nedostatočný počet budúcich kostrových konárov. Otázkou bude intenzita ich rastu (čo do dĺžky, ale najmä hrúbky). Rizikom je to, že výrazný nepomer v hrúbke tých dvoch skrátených versus novovyrašených výhonkov sa už v ďalších rokoch nevyrovná a koruna nebude 'architektonicky' vyvážená.
(Teraz už nemá zmysel nariekať nad tým, že po zasadení na jar 2021 mohol dotyčný záhradkár stromček pozornejšie sledovať a tie 2 výhonky včas zaštipnúť a ohnúť do tupšieho uhla - teda nenechať ich takto zhrubnúť a smerovať strmo nahor. Prípadne mohol skúsiť spravit zárezy nad ďalšími očkami, ktoré spontánne nevyrašili.)
Takže moje odporúčanie by bolo: vrátiť stromček do štádia 'špičiaku' a korunku si zapestovať nanovo (s tým sa už potom pod pozornejším dozorom dá "pohrať", vybrať najvhodnejšie letorasty, v prípade potreby ich smerovanie aj 'korigovať' a optimalizovať). Tak, ako uvádza paní Lída v jej poslednej vete. IH

Screenshot_20220306-120112_Chrome.jpg
Screenshot_20220306-120123_Chrome.jpg
Screenshot_20220306-120151_Chrome.jpg
Screenshot_20220306-120234_Chrome.jpg
Screenshot_20220306-120049_Chrome.jpg
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

06 Mar 2022, 13:43

...ešte dodatok k môjmu predchádzajúcemu príspevku:

Ako poučenie, prečo k takémuto stavu prišlo: tu pekne názorne vidno, aké prínosné môže byť 'vyslepenie' 1, 2 či 3 púčikov pod tým vrcholovým po skrátení terminálu pri povýsadbovom reze.
Predpokladám, že dotyčný pestovateľ kúpil výpestok ako špičiak. Po výsadbe na jar 2021 špičiak správne zakrátil (červený bod na foto). Následne stromček vyrašil silné výhonky z prvého a druhého púčika hneď pod tým vrcholovým (žlté body na foto). Tie majú automaticky tendenciu (pravidlo apikálnej dominancie) k silnému rastu a smerovaniu strmo nahor (stanú sa v podstate konkurentmi terminálu).Navyše svojimi auxínmi tlmia vyrašenie letorastov z púčikov lokalizovaných pod nimi, resp. intenzitu rastu výhonkov z týchto nižších púčikov, ak už vyrašia (čo pekne vidno na fotke). Ak by boli 2 či 3 púčiky pod vrcholovým pri zakrátení špičiaka 'vyslepené', je veľký predpoklad, že výhonky z nižšie umiestnených púčikov by smerovali v tupšom uhle od stredníka, vyrašili by vo väčšom počte a intenzita ich rastu by bola menej bujná. Inak povedané: predpoklad založenia optimálnej korunky by bol podstatne vyšší. IH

Screenshot_20220306-132744_Chrome.jpg
andre.marek
Príspevky: 647
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

06 Mar 2022, 18:54

Teoretická otázka k diskuzi:
Kdyby se po brzy vyrašení tyto letorosty ohly do tupějšího úhlu (ještě ve fázi růstu), pomohlo by to výraznějšímu růstu výhonů pod nimi?
Já mám totiž s vyslepením spíše negativní zkušenosti. Když horní pupen zakrní, zaschne po horším střihu - prhmoždění pletiv v okolí, špatně proroste, uzobne ho pták apod., zdrží to růst stromku o jednu sezónu.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

06 Mar 2022, 19:19

andre.marek napísal:
06 Mar 2022, 18:54
Teoretická otázka k diskuzi:
Kdyby se po brzy vyrašení tyto letorosty ohly do tupějšího úhlu (ještě ve fázi růstu), pomohlo by to výraznějšímu růstu výhonů pod nimi?
Já mám totiž s vyslepením spíše negativní zkušenosti. Když horní pupen zakrní, zaschne po horším střihu - prhmoždění pletiv v okolí, špatně proroste, uzobne ho pták apod., zdrží to růst stromku o jednu sezónu.
U väčšiny ovocných stromov platí pravidlo apikálnej dominancie - teda výhonky, ktoré sú najbližšie vrcholovému púčiku terminálu, sú preferované v raste. Taktiež platí, že výhonok, ktorý rastie v ostrom uhle nahor vykazuje väčší prírastok čo do dĺžky aj hrúbky, než výhonok rastúci v tupšom uhle. Toľko teória.
K vašej otázke: pokiaľ máte obavy z vyslepenia púčikov, je možné najprv vyčkať na ich vyrašenie po povýsadbovom reze, a až potom (teda keď už vidíme koľko púčikov a ako vyrašilo) spraviť selekciu - tak, že vylomíne tie najhornejšie výhonky 'za zelena' a ponecháme tie pod nimi. Aj odklonenie výhonkov do tupšieho uhla pribrzdí ich rast a stlmí ich inhibičný auxínový efekt na výhonky pod nimi. Účinné je aj včasné tzv. pincírovanie (zaštipovanie vrcholových lístkov) - táto problematika tu bola v niektorom vlákne podrobnejšie prebraná, ak sa dobre pamätám tak ste o tom práve vy diskutovali. Týmto odštipnutím časti vrcholových lístkov zasiahneme do hormonálnej regulacie stromku - obmedzí sa spätný tok auxínov z najmladších lístkov a tým ich tlmivý efekt na nižšie uložené puky/výhonky. Vlastne tak 'uberieme plyn' apikálnej dominancii. Teraz neviem ktoré vlákno to presne bolo, ale podrobne sú metódy dopestovania vhodne rozvetvených výpestkov rozpracované v tejto holovouskej publikácii (foto). IH

Screenshot_20220306-192355_Drive.jpg
Screenshot_20220306-192345_Drive.jpg
Screenshot_20220306-192442_Drive.jpg
Screenshot_20220306-192603_Drive.jpg
Screenshot_20220306-192227_Drive.jpg
Neregistrovaný

IP:  11.241

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

06 Mar 2022, 21:01

Ja robím vyslepovanie tak, že nechám dva púčiky hore, potom asi tri vyslepím, ostatné nechám. Z tých dvoch púčikov vyberiem lepší letorast za zelena pri dĺžke cca 20 cm. Tiež sa mi stalo, že pri ponechaní jediného terminálneho púčika sa letorastu niečo stalo (napr. si na ňom pochutnala húsenica) a potom terminál chýbal.
andre.marek
Príspevky: 647
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

06 Mar 2022, 23:09

Ivan Hlavatý napísal:
06 Mar 2022, 19:19

U väčšiny ovocných stromov platí pravidlo apikálnej dominancie - teda výhonky, ktoré sú najbližšie vrcholovému púčiku terminálu, sú preferované v raste. Taktiež platí, že výhonok, ktorý rastie v ostrom uhle nahor vykazuje väčší prírastok čo do dĺžky aj hrúbky, než výhonok rastúci v tupšom uhle. Toľko teória.
K vašej otázke: pokiaľ máte obavy z vyslepenia púčikov, je možné najprv vyčkať na ich vyrašenie po povýsadbovom reze, a až potom (teda keď už vidíme koľko púčikov a ako vyrašilo) spraviť selekciu - tak, že vylomíne tie najhornejšie výhonky 'za zelena' a ponecháme tie pod nimi. Aj odklonenie výhonkov do tupšieho uhla pribrzdí ich rast a stlmí ich inhibičný auxínový efekt na výhonky pod nimi. Účinné je aj včasné tzv. pincírovanie (zaštipovanie vrcholových lístkov) - táto problematika tu bola v niektorom vlákne podrobnejšie prebraná, ak sa dobre pamätám tak ste o tom práve vy diskutovali. Týmto odštipnutím časti vrcholových lístkov zasiahneme do hormonálnej regulacie stromku - obmedzí sa spätný tok auxínov z najmladších lístkov a tým ich tlmivý efekt na nižšie uložené puky/výhonky. Vlastne tak 'uberieme plyn' apikálnej dominancii. Teraz neviem ktoré vlákno to presne bolo, ale podrobne sú metódy dopestovania vhodne rozvetvených výpestkov rozpracované v tejto holovouskej publikácii (foto). IH
Ano, byl jsem to já. Jak se něco týká povýsadbového řezu a výběru vhodných větví, rád se zapojuji s dotazy. :D
Částečně pro vlastní "potřebu vědění", ale hlavně aby se diskuse rozvedla i do často neprobíraných zákoutí. Hledal jsem tehdy právě odkaz na tuto školkařskou metodiku a již ji mám prostudovanou. Chtěl jsem také upozornit ostatní přispěvovatele fóra, nebo čtenáře na různé možnosti a přístupy k řezu. Líbí se mi přístup k pěstování na štíhlých vřetenech a myslím si, že je škoda, že tato metoda není více propagována. Vím, že se nehodí všude a pro všechny, také ty stromy nejsou tak pěkné na pohled, jako tradiční skladba koruny, ale dovoluje pěstovat více druhů, na menším prostoru, což někdy přijde vhod.
Mimochodem, docela se mi líbí příručka řezu jádrovin, co je přílohou aktuálního čísla jednoho populárního měsíčníku.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

07 Mar 2022, 08:10

andre.marek napísal:
06 Mar 2022, 23:09
...Líbí se mi přístup k pěstování na štíhlých vřetenech a myslím si, že je škoda, že tato metoda není více propagována. Vím, že se nehodí všude a pro všechny, také ty stromy nejsou tak pěkné na pohled, jako tradiční skladba koruny, ale dovoluje pěstovat více druhů, na menším prostoru, což někdy přijde vhod.
Súhlasím, do menšej záhrady (ale nielen do nej) sa štíhle vretená veľmi hodia. Treba len vybrať vhodné odrody, nie všetky tento tvar akceptujú (drvivá väčšina ale áno). Treba rátať s kratšou životnosťou stromov, najmä vo vyšších polohách. Na druhej strane - agrotechnika je oveľa jednoduchšia a plody sú kvalitné, brak prakticky nebýva. Niekedy sa dá spraviť aj určitý kompromis - teda strom tvarovať úzky, ale "pustiť" ho do výšky. Opäť - musí to byť dobre tvarovateľná odroda. Na fotke je hruška Lucasova na semenáči v tvare veľmi štíhleho kužeľa, výška je asi 5m, šírka na báze koruny asi 1,8m. Toto už nie je štíhle vreteno v pravom slova zmysle, konáre sa cyklicky neobmieňajú, ale takýto síce vysoký strom nezaberie veľa miesta do šírky. Úroda zodpovedá vzrastu stromu - 80 až 100kg na sezónu. Samozrejme, potrebný je vyšší rebrík. IH

Screenshot_20220307-075656_Chrome.jpg
peter_z_tt
Príspevky: 1155
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

27 Mar 2022, 18:19

Ivan Hlavatý napísal:
07 Mar 2022, 08:10
andre.marek napísal:
06 Mar 2022, 23:09


Súhlasím, do menšej záhrady (ale nielen do nej) sa štíhle vretená veľmi hodia. Treba len vybrať vhodné odrody, nie všetky tento tvar akceptujú (drvivá väčšina ale áno). Treba rátať s kratšou životnosťou stromov, najmä vo vyšších polohách. Na druhej strane - agrotechnika je oveľa jednoduchšia a plody sú kvalitné, brak prakticky nebýva. Niekedy sa dá spraviť aj určitý kompromis - teda strom tvarovať úzky, ale "pustiť" ho do výšky. Opäť - musí to byť dobre tvarovateľná odroda. Na fotke je hruška Lucasova na semenáči v tvare veľmi štíhleho kužeľa, výška je asi 5m, šírka na báze koruny asi 1,8m. Toto už nie je štíhle vreteno v pravom slova zmysle, konáre sa cyklicky neobmieňajú, ale takýto síce vysoký strom nezaberie veľa miesta do šírky. Úroda zodpovedá vzrastu stromu - 80 až 100kg na sezónu. Samozrejme, potrebný je vyšší rebrík. IH


Screenshot_20220307-075656_Chrome.jpg
Koľko rokov má Lucasova na fotke a ako ste s ňou spokojní?
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

27 Mar 2022, 18:41

peter_z_tt napísal:
27 Mar 2022, 18:19
Ivan Hlavatý napísal:
07 Mar 2022, 08:10
andre.marek napísal:
06 Mar 2022, 23:09


Súhlasím, do menšej záhrady (ale nielen do nej) sa štíhle vretená veľmi hodia. Treba len vybrať vhodné odrody, nie všetky tento tvar akceptujú (drvivá väčšina ale áno). Treba rátať s kratšou životnosťou stromov, najmä vo vyšších polohách. Na druhej strane - agrotechnika je oveľa jednoduchšia a plody sú kvalitné, brak prakticky nebýva. Niekedy sa dá spraviť aj určitý kompromis - teda strom tvarovať úzky, ale "pustiť" ho do výšky. Opäť - musí to byť dobre tvarovateľná odroda. Na fotke je hruška Lucasova na semenáči v tvare veľmi štíhleho kužeľa, výška je asi 5m, šírka na báze koruny asi 1,8m. Toto už nie je štíhle vreteno v pravom slova zmysle, konáre sa cyklicky neobmieňajú, ale takýto síce vysoký strom nezaberie veľa miesta do šírky. Úroda zodpovedá vzrastu stromu - 80 až 100kg na sezónu. Samozrejme, potrebný je vyšší rebrík. IH

Koľko rokov má Lucasova na fotke a ako ste s ňou spokojní?
V čase fotenia (bolo to asi pred 4-5 rokmi) mala táto Lucasova asi 9 až 10 rokov, presne to neviem. Strom bol (a dúfam že stále je) v inej záhrade, o ktorú som sa staral - nie v mojej. Strom som vypiplal od jeho zasadenia. V dôsledku zmeny vlastníka, ku ktorej prišlo asi pred 3 rokmi, túto záhradu už nemám v starostlivosti - odvtedy som ten strom nevidel. Kým bol pod mojou 'kuratelou', spokojnosť s ním bola veľká. Bohaté úrody, pekné a kvalitné plody, pričom strom nezaberal veľa miesta. Dúfam, že sa mu aj bezo mňa darí 🙂. IH
Neregistrovaný

IP:  61.24

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

31 Mar 2022, 10:12

Chcela by som poprosiť o názor, ako by ste riešili povýsadbový rez stromčeka na foto. Je to hruška na dulovom podpníku, výpestok je z e-shopu. Foto je z dočasného stanovišťa po prebratí zásielky, už je zasadený inde, kde má viac priestoru. Zastrihla som len dva konáriky, ktoré boli nalomené a neviem, aký postup zvoliť. Tri potenciálne kostrové konáre majú značne rozdielnu hrúbku a najhrubší z nich rastie príliš kolmo. Ponechať len dva(?) tenšie ako kostrové plus terminál? Alebo by bolo možno lepšie radikálne riešenie a zapestovať korunku znova? Plánovala som nižší, menší strom. Aktuálne je prvý kostrový konárik asi 85cm od zeme. Ak by bol o 20cm nižšie, bol by v ideálnej výške podľa mojich predstáv. Ale to je riziko e-shopu, aj keď stromček možno nie je až taký nepodarok. Mám niekoľko nových hrušiek (nie cez e-shop), čo sa týka povýsadbového rezu, boli ideálne pre začiatočníkov. Vďaka. JTM77
Prílohy
hard_3.jpg
hard_2.jpg
hard_1.jpg
Napísať odpoveď