Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

10 Jan 2023, 13:58

Historické okénko:

Už tam nebydlím a myslím, že už tam ani ten strom není. Že ho brácha skácel.

Hrušeň koupená ze školky. Na odrůdu a podnož si už teď tady nevzpomenu. Snad časem jestli brácha o té potfoře něco v zápiscích najde.
*
Ať jsem dělal, ať jsem stříhal, ať jsem se snažil větve tvarovat, zavěšovat na ně závaží, dělal jsem vše co mě napadlo, ten stromek, později už skoro 8m strom, si furt rostl jak chtěl.
Jako topol.
Plodil, kvalita plodů přijatelná, jenže ten vzhled a obtížná sklízeň...

V životě jsem už pak nikdy tak sveřepou, tvrdohlavě a nezkrotitelnou dřevinu ještě neviděl.

Zkrátka mě nejen na body, ale přímo K.O. porazila.
*
Ale fact je, že nejsem a nebyl jsem, žádný zkušený pěstitel ani sadař. Jen trochu poučený laik.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

11 Jan 2023, 07:54

Nevím, je li Jaroslav U s dobře míněných rad moudrý. Jeho zakoupená broskvoňová košťata zase nejsou taková hrůza. Samozřejmně si rovněž představuji zakoupený výpěstek k výsadbě zcela jinak. Někteří školkaři v Česku již ve školce zapěstuji kotlovitou korunu se čtyřmi výhony. Ale není jich mnoho. Většinou vidím v nabídce podobný materiál, jaký je na fotkách. Hlavně v Polsku školkaři korunky broskvoně neupravují, výhonů je i 15. Pokud jsou dostatečně silné, zkušený pěstitel si z nich vybere. Horší je to u zákazníka, neznalého řezu. Zejména pozdní podzimní výsadba broskvoně má jistá ryzika. Broskvoň má řídká pletiva. Větve i kmínek i přes kůru přes zimu odpařují vodu. Pokud do příchodu mrazů nestačí vytvořit nasávací kořínky, hrozí přes zimu značné proschnutí větviček výpěstku. Někdy i celého stromku. Hlavně ve vyších polohách. Já v takovém případě provádím určitá opatření, která jsou v rozporu se zažitou teorií. Ještě po výsadbě na podzim provedu něco jako řez po výsadbě. Vytvořím požadovaný tvar s tím, že na každé založené kosterní větvi provedu zakrácení o 20 až 30 cm výše, než bych měl. Všechny řezné rány na kmínku i na větvích ošetřím nátěrem. Na jaře stromek začne rašit s tím, že konečky kostrových větví zaschly, pupeny neraší. Poté provedu konečný výchovný řez tak, jak by měl vypadat. Výhony zakracuji značně hluboko, klidně i na jedno či dvě očka. Snažím se dodržet rovnoběžnou rovinu konců zakrácených větví, aby byl růst stejný. / Pokud možno na venkovní pupen./ Cílem celé procedůry je podstatná redukce odpařovací plochy před zimou. Čím menší povrch, tím menší odpar. Ale v teplejších polohách pravděpodobně nehrozí nevytvoření kořínků před zamrznutím půdy, takže tam se to nemusí řešit. U nás se setkávám velmi často s tím, že na podzim nasazené broskvoně na jaře neraší. Většínou se zákazník mylně domnívá, že vymrzly.
Dokonce i u založených broskvoňových stromků provedu na podzim tento řez a na jaře po vysazení jej dokončím.
Jaroslav U píše, že chce pěstovat broskvoně V systémem. Většinou se u toho buduje drátěnka a u toho, co já znám, se stříhá na dvě větve. Potom i rozumím tomu, proč chce založit korunku 50 cm nad zemí. Plošný tvar na konstrukci nemá problem s převisem větví a problémem kultivace půdy kolem kmínku. Pokud by dělal klasickou kotlovitou korunu, rozhodně bych ji nezakládal tak nízko. Na fotkách jsou nahoře silnější, vhodné výhony. A jestli 3 nebo 4 kosterní větve, na tom rozhodně nezáleží. Výše výnosu bude ovlivňována budoucím řezem a pravidelnou obnovou plodných výhonů a čípků na zapěstování pravidelné plodnosti v dalších létech. / Krátký řez. / Můj přístup k řezu je odlišný, než je na fotkách M.H.
Prílohy
3. Založené broskvoně..JPG
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

11 Jan 2023, 11:02

Rafael napísal:
10 Jan 2023, 13:58
Historické okénko:

Už tam nebydlím a myslím, že už tam ani ten strom není. Že ho brácha skácel.

Hrušeň koupená ze školky. Na odrůdu a podnož si už teď tady nevzpomenu. Snad časem jestli brácha o té potfoře něco v zápiscích najde.
*
Ať jsem dělal, ať jsem stříhal, ať jsem se snažil větve tvarovat, zavěšovat na ně závaží, dělal jsem vše co mě napadlo, ten stromek, později už skoro 8m strom, si furt rostl jak chtěl.
Jako topol.
Plodil, kvalita plodů přijatelná, jenže ten vzhled a obtížná sklízeň...

V životě jsem už pak nikdy tak sveřepou, tvrdohlavě a nezkrotitelnou dřevinu ještě neviděl.

Zkrátka mě nejen na body, ale přímo K.O. porazila.
*
Ale fact je, že nejsem a nebyl jsem, žádný zkušený pěstitel ani sadař. Jen trochu poučený laik.


Teoreticky lze zkrotit každá dřevina, ostatně své o tom vědí milovníci bonsají. Jiná věc je, jestli to stojí za tu (pravidelnou!) námahu a jestli to znásilnění stromu povede k lepším nebo naopak horším sklizním.
Jedním z nejčastějších omylů je intuitivní snaha pěstitele, že všechno, co roste jinam než chci, odříznout, pokud možno v zimě.
Dodnes se setkávám s pěstiteli nejrůznějšího věku, kteří bědují, že musí rychle stromy ořezat, protože jak začnou rašit, už se na ně nesmí sáhnout. Soudím, že tato pověra vznikla kdysi před mnoha lety, kdy uřezané dřevo ovocných stromů sloužilo stolařům, soustružníkům, řezbářům, na figurky, obklady, intarzie, na uzení. A takové dřevo by se skutečně mělo uříznout do konce ledna (snad s výjimkou toho uzení).
Jaroslav U.
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 08 Jan 2023, 20:24

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

11 Jan 2023, 11:50

Zdravím všechny.
Nejsem sadař, ale snažím se to dohnat a nastudovat jak se dá. Přesto však plno věcí co by mě zajímalo jsem nezjistil. Brácha sice vyučený sadař je a v sadu pár let dělal, ale jak založit novou korunku na broskvi už neví, a v praxi si to nevyzkoušel protože v sadu novou výsadbu nezakládali. A navíc je už mnoho let mimo obor. V loni jsme re rozhodli pro radikální změnu v zahradě a začali vysazovat nové stromky. Broskve máme spíš na doplnění sortimentu na chuť, než na produkci plodů. A tedy nepotřebujeme velké stromy, spíš aby se to dalo ošetřovat ze země nebo v přijatelné výšce. Stromky budou v zahradě metr a půl od chodníku v řadě a bez trávy, chodit pod nimi se nebude a tak korunky dole nevadí.

Pro názornost chtěli bychom něco v tomto stylu.
https://extension.psu.edu/innovations-i ... ng-systems
https://www.youtube.com/watch?v=hozAVJotts8
Tedy V systém bez drátěnky.

A teď k těm košťatům. Korunky by asi z horních silných větví šly založit krom Majority. Ta je má jen na jedné straně, ale má zase na kmínku použitelné očka. Ale u některých větví jsou očka jen v rozvětvení nebo až za rozvětvením, a v tomto případě si nejsem jist jestli by to šlo použít a jak by to vypadalo. Tři kosterní větve by stačily. Stromky půjdou ještě jednou přesadit s balem na stálou pozici a pokud by se vhodně natočily tak by mohli i blíž k sobě.

Když to teda vezmu kolem a kolem, tak cest je několik jak se dopracovat k nové korunce. Ale ani jedna není stoprocentní, protože člověk míní a příroda mění.
Varianta použít dolní obrost by se dala použít, s rizikem slabého růstu.
Cesta přes špičák, asi by se mi líbila nejvíc. Tedy kmínek říznout nad posledním použitelným očkem a tam kde bych chtěl větev obrost sundat na patku a zbytek na kroužek, s rizikem že se to nepovede.
Jen tak na okraj, dá se použít nářez nad očkem tak jak to funguje u jabloní aby se víc očkům domluvilo?

Jarda.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

11 Jan 2023, 12:54

Jaroslav U. napísal:
11 Jan 2023, 11:50
Zdravím všechny.
Nejsem sadař, ale snažím se to dohnat a nastudovat jak se dá. Přesto však plno věcí co by mě zajímalo jsem nezjistil. Brácha sice vyučený sadař je a v sadu pár let dělal, ale jak založit novou korunku na broskvi už neví, a v praxi si to nevyzkoušel protože v sadu novou výsadbu nezakládali. A navíc je už mnoho let mimo obor. V loni jsme re rozhodli pro radikální změnu v zahradě a začali vysazovat nové stromky. Broskve máme spíš na doplnění sortimentu na chuť, než na produkci plodů. A tedy nepotřebujeme velké stromy, spíš aby se to dalo ošetřovat ze země nebo v přijatelné výšce. Stromky budou v zahradě metr a půl od chodníku v řadě a bez trávy, chodit pod nimi se nebude a tak korunky dole nevadí.

Pro názornost chtěli bychom něco v tomto stylu.
https://extension.psu.edu/innovations-i ... ng-systems
https://www.youtube.com/watch?v=hozAVJotts8
Tedy V systém bez drátěnky.

A teď k těm košťatům. Korunky by asi z horních silných větví šly založit krom Majority. Ta je má jen na jedné straně, ale má zase na kmínku použitelné očka. Ale u některých větví jsou očka jen v rozvětvení nebo až za rozvětvením, a v tomto případě si nejsem jist jestli by to šlo použít a jak by to vypadalo. Tři kosterní větve by stačily. Stromky půjdou ještě jednou přesadit s balem na stálou pozici a pokud by se vhodně natočily tak by mohli i blíž k sobě.

Když to teda vezmu kolem a kolem, tak cest je několik jak se dopracovat k nové korunce. Ale ani jedna není stoprocentní, protože člověk míní a příroda mění.
Varianta použít dolní obrost by se dala použít, s rizikem slabého růstu.
Cesta přes špičák, asi by se mi líbila nejvíc. Tedy kmínek říznout nad posledním použitelným očkem a tam kde bych chtěl větev obrost sundat na patku a zbytek na kroužek, s rizikem že se to nepovede.
Jen tak na okraj, dá se použít nářez nad očkem tak jak to funguje u jabloní aby se víc očkům domluvilo?

Jarda.
1. Čím složitější tvar stromku chceme a čím odlišnější od jeho přirozeného tvaru by měl být, tím zkušenějšího pěstitele to vyžaduje, protože řez i i další zásahy jsou náročnější.
2. Zářezy nad očkem se použít dají, ale u broskvoní, které rády trpí klejotokem, bych to neradil. Zejména ne v kraji, kde se teplomilnějším dřevinám příliš nedaří.

Stromky budou v zahradě metr a půl od chodníku v řadě a bez trávy, chodit pod nimi se nebude a tak korunky dole nevadí.
I když pod stromky nebude tráva, neznamená to, že půdu nebude třeba nijak kultivovat. Možná víc než kdyby tam ten trávník byl.
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

28 Apr 2023, 17:20

Broskyne zasadené na jeseň 2022 podstúpili povýsadbový rez na jar 2023. Rašia uspokojivo, prakticky zo všetkých očiek. (Foto dnes). H.

20230428_155339.jpg
20230428_155405.jpg
20230428_155427.jpg
Neregistrovaný

IP:  234.52

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

28 Apr 2023, 17:41

Velmi pekne dakujem! Ja som ten zacietocnik, co isiel prave okolo a som rad, ze je to tu vysvetlene tak, ze to pochopia aj uplny laici ako ja. Nie som zahradnik ale mam zahradku, neviem pestovat, ale nevzdavam sa. Dakujem.
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

30 Apr 2023, 13:20

Menej tradičný povýsadbový rez slivky, odroda Toptaste na myrobaláne (foto). 😀 H.


20230430_104120.jpg
20230430_104142.jpg
Jitka
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

30 Apr 2023, 14:24

Jak se ty větve dostaly do vodorovné polohy?
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

30 Apr 2023, 14:29

Jitka napísal:
30 Apr 2023, 14:24
Jak se ty větve dostaly do vodorovné polohy?

Takto (foto). 😀 H.


Screenshot_20230430-142740_Chrome.jpg
Napísať odpoveď