Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

31 Jan 2024, 18:39

Opět se znatelně oteplilo a i když je ještě na ideální termín řezu jádrovin čas, pustil jsem se do výchovného řezu předloňské výsadby jabloní. Důvodem je, že na jaře nestíhám. I když systém pěstování jabloní ve tvaru palmety byl in někdy před čtyřiceti léty, stále je pěstuji v modifikované volné palmetě. Systém štíhlých vřeten je méně pracný a ovoce je větší, u palmety dosahují větší úrody a hlavně mi vyhovuje. Krátký plodonosný obrost pěstuji nejen na svislé ose, ale i na ramenech. Jako velkou výhodu považuji tvarování stromků nejen řezem, ale i bezproblémovým ohýbání výhonů. V mládí si dovolím více ramen, které později odstraním a nechám po dvou ve směru řad. Dovolil jsem si připojit několik fotek úmyslně i s některými chybami při řezu.
Prílohy
91.a Před výchovným řezem..JPG
91.b. Po výchovném řezu..JPG
92a. Před výchovným řezem..JPG
92b. Po výchovném řezu..JPG
93a. Před výchovným řezem..JPG
93b. Po výchovném řezu..JPG
94a. Před výchovným řezem..JPG
94b. Po výchovném řezu..JPG
PeterS
Príspevky: 152
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

04 Feb 2024, 22:25

Práve na tie oblúky som sa chcel spýtať, lebo všade sa uvádza, že pri ohýbaní nemajú vznikať, lebo následne sa na ich vrcholoch budú objavovať vlky, ale podľa poslednej priloženej foto s tým počítate. Tvorba vlkov v rodivosti ustane alebo sú tak konáre vyviazané iba jeden rok, kedy je nutná častejšia starostlivosť a následne sa upraví ich poloha?
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

05 Feb 2024, 18:46

Na fotografiích jsou úmyslně vybrány ne zrovna ideálně zapěstované stromky. Já mám první drát ve výšce 60 cm od země. Pokud korunka začíná až ve sto centimetrech, výhony bez oblouku bych musel vyvazovat až k druhému drátu, který je ve výšce 120 cm od země. Ve spodní části palmety by zůstalo zbytečně mnoho volného, nevyužitého prostoru, což je neekonomické. Plodnou zónu palmety musím mít od 60 cm nad zemí do 220 cm nad zemí. Níže by mi obrost překážel při kultivaci půdy. Chci li tedy dostat u takového nepovedeného výpěstku větve dole, oblouku se nevyhnu. Koncem května palcem vylomím ještě měké vlky na vrcholech oblouků a koreguji letním řezem nevhodně rostoucí výhony. Za rok úvazek větve mohu povolit, zůstane již v požadované poloze. Ohnutá větev obroste plodonosným obrostem. Situaci lze řešit i jinými způsoby. Třeba radikálním snížením / odstraněním / korunky. Prakticky by vznikl silný špičák a do podzimu by vytvořil korunku v požadované výši. Ztratil bych tím však dva roky plodnosti.
Hawkeye
Príspevky: 2403
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

06 Feb 2024, 18:02

přasličák napísal:
31 Jan 2024, 18:39
Opět se znatelně oteplilo a i když je ještě na ideální termín řezu jádrovin čas, pustil jsem se do výchovného řezu předloňské výsadby jabloní...
Času je ešte naozaj dosť, ale slnko a oteplenie neodolateľne lákajú do záhrady. Tak som už aj ja začal 'naostro' sezónu zimného rezu. Dnes som v 'adoptívnej' záhrade ostrihal 45 stromkov (jablone, hrušky, dule a slivky). Avšak iba tie menšie, len zo zeme (bez rebríka), z toho časť bol iba povýsadbový rez. Takže to išlo rýchlo. Nie je to však ešte ani polovica zo všetkých stromov v tomto 'ekologickom' sade. Na rad teraz prídu vyššie stromy s potrebou rebríka a tam už bude 'odsýpanie' výrazne pomalšie. Máme tu však iba začiatok februára, takže klídek a pohoda. 😀 H.


20240206_160342.jpg
Hawkeye
Príspevky: 2403
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

08 Feb 2024, 18:17

Pokračujem so zimným/predjarným rezom v 'ekologickom' sade ('adoptívnej' záhrade). Dnes som sa venoval hruškám. Na fotkách je vitálny strom odrody Hardenpontova, výška niečo pod 4 metre. Na foto 1,2 stav pred rezom - s početnými minuloročnými výhonkami hlavne v hornej časti koruny. Na foto 3-5 je stav po reze - najmä preriedení prebytočných výhonkov. Na fotkách vidno, že Hardenpotova tvorí bohatý plodonosný obrast. Tento stav nie je definitívny - po zakvitnutí ešte doplním mierny prieklest tam, kde to bude potrebné. (Fotografie trochu skresľujú, koruna na nich vyzerá byť hustejšia než je v skutočnosti). H.

20240208_130538.jpg
20240208_130546.jpg
20240208_133807.jpg
20240208_133756.jpg
20240208_133816.jpg
Hawkeye
Príspevky: 2403
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

12 Feb 2024, 10:02

Už to tu bolo spomínané opakovane, ale asi to nezaškodí začínajúcim záhradkárom pripomenúť znovu: Povýsadbový rez stromčekov je väčšinou celkom jednoduchý, ale o to dôležitejší úkon. Jeho zanedbanie alebo nesprávne prevedenie je veľkou chybou, ktorá poznačí vývoj stromčeka už na začiatku jeho života. Následky sa potom ťažko odstraňujú. Stručne povedané: redukčným rezom korunky je potrebné vykompenzovať úbytok koreňov, spôsobený vyorávkou výpestku. Zároveň je potrebné vybrať vhodne priestorovo rozložené budúce kostrové konáre a zastrihnúť ich (pokiaľ je to možné) na tzv. 'miazgovú rovnováhu'. Stredník treba skrátiť tak, aby prevyšoval vrcholy skrátených kostrových konárikov asi o 15-20cm.
Názorne na fotkách:
1. Stromček odrody jablone Rubelit pred zasadením
2. Stromček po zasadení na jeseň
3.,4. Stav po povýsadbovom reze teraz

H.

Screenshot_20240212_094851_Chrome.jpg
Screenshot_20240212_094830_Chrome.jpg
20240212_083439.jpg
20240212_083502.jpg
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

12 Feb 2024, 11:57

Záslužné toto připomínat. Dnes a denně vidím v zahradách zababčené mladé stromky, které jsou následně nahrazovány novými - později opět zababčenými, a tak stále dokola.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1060
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

12 Feb 2024, 12:08

Opět ty ideálně zapěstované stromky, to se to pak stříhá. ;) Škoda jen, že u většiny prodejců na něco tak vhodně předpěstovaného většinou člověk nenarazí. V 90 % případů to skončí po výsadbě sestřihem na špičák a korunku si člověk musí zapěstovat sám.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Hawkeye
Príspevky: 2403
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

12 Feb 2024, 16:45

Petr z H. napísal:
12 Feb 2024, 12:08
Opět ty ideálně zapěstované stromky, to se to pak stříhá. ;) Škoda jen, že u většiny prodejců na něco tak vhodně předpěstovaného většinou člověk nenarazí...
No neviem... Moja skúsenosť je taká, že pri osobnom výbere nebýva problém nájsť vo väčšine predajní stromkov výpestok s pekne zapestovanou korunkou, a aj v požadovanej výške. Konkrétne tento Rubelit bol kupovaný (spolu s ďalšími) v Spomyšli. Iná vec je objednávanie cez internet, kedy nikdy neviete, aký 'darček' vám z e-shopu pošlú... H.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1060
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

13 Feb 2024, 10:07

Hawkeye napísal:
12 Feb 2024, 16:45
Petr z H. napísal:
12 Feb 2024, 12:08
Opět ty ideálně zapěstované stromky, to se to pak stříhá. ;) Škoda jen, že u většiny prodejců na něco tak vhodně předpěstovaného většinou člověk nenarazí...
No neviem... Moja skúsenosť je taká, že pri osobnom výbere nebýva problém nájsť vo väčšine predajní stromkov výpestok s pekne zapestovanou korunkou, a aj v požadovanej výške. Konkrétne tento Rubelit bol kupovaný (spolu s ďalšími) v Spomyšli.
Jak kterou odrůdu a ovocný druh. Ve Spomyšli taky občas nakupuji, ale odrůdy, které jsem hledal, většinou měli ve formě špičáku či špičáku s předčasným obrostem. Ať se jednalo o broskvoně, mandloně, ořešáky či hrušně. Jabloně jsem tam nebral, ty jsou možná jiné. Je to zřejmě o tom, jak se strefí váš požadavek do kvality výpěstků požadované odrůdy ten který rok. Meruňku a broskvoň jsem na podzim kupoval z časových důvodů v Brně, taky z toho, co bylo na výběr, nic nemělo korunku a navíc to bylo slabé. Stejně tak před 2 lety hrušně ze Strážnice či meruňky ze Střílek. Bohužel nemám čas kvůli každé odrůdě objet celou republiku, abych zvolil prodejce, který ji má v nejlepší kondici. Nevím, zda máte tolik štěstí, nebo vybíráte takové odrůdy, které mají u prodejce nejlepší stav. Můj postup je opačný - na podzim si zvolím 2-3 odrůdy, které chci vysadit, a prodejce, který obě má a kam mi to časově vyjde. A buď jsou pěkné nebo ne. Nevím, jak jinak postupovat s minimalizováním nákladů a maximalizováním zisku. ;)
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Napísať odpoveď