Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Hawkeye
Príspevky: 2405
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

25 Jún 2023, 17:36

Jirka61 napísal:
24 Jún 2023, 15:14
IMG_20230624_144119.jpg
Zkouším štíhlé vřeteno Stanley na Saint Julien. Výška asi 2 metry a kousek. Mám zakrátit konce větví a terminál, nebo stačí stabilizovat ve vodorovné poloze? Jedná se o předčasný obrost? Díky za rady. J.
vysloužil napísal:
25 Jún 2023, 15:24
přasličák napísal:
24 Jún 2023, 18:13
Na podnoži St. Julian odrůda Stenley nebude zrovna žádný drobeček. Samozřejmně záleží na půdě, ale u mne doroste výšky přes pět metrů. Osobně bych nevolil tvar štíhlého vřetene.
Bez ohledu na růstovou potenci, slivoně přísné tvarování nemají rády. Kýžené vřeteno se Vám může podařit vytvarovat, ale lepší kvalitu plodů a vyšší výnos z jednotky plochy (tak jako u jabloně) patrně nezískáte.
Tiež si myslím, že pre slivky je najvhodnejší 'prirodzený' tvar pyramídovej koruny.
Na druhej strane: "Kdo si hraje, nezlobí". A záhradkárčenie je do istej miery aj o tom 'hraní sa' a skúšaní nových vecí.
Takže za mňa: "Jirko, klidně si hrajte !" 😀😀😀 H.
Jirka61

IP:  8.97

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

25 Jún 2023, 22:06

Rozumím. Mám málo místa a to je jediný důvod, proč chci vřeteno. Zkusím vodorovným postavením větví zbrzdit růst. Buď ho udržím nebo ne. Nic nebudu lámat přes koleno. Na vlastní kůžičce ověřím možnosti tvarování. J.
p.n.
Príspevky: 245
Dátum registrácie: 25 Okt 2022, 13:47
Bydlisko: drsný SV, 240 m.n.m.

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

27 Jún 2023, 18:53

Měl by dva dotazy. Zastřihl jsem špičák, který se krásně rozvětvil. Jen budoucí terminál roste ne kolmo, ale do boku. Mám ho přivázat ke kůlu, aby byl ve svislé poloze ? Nic jiné mne nenapadá.
Druhý dotaz je opět k terminálu na jiném stromku. Boční větve přerůstají terminál. Co s tím ?
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

27 Jún 2023, 19:27

p.n. napísal:
27 Jún 2023, 18:53
Měl by dva dotazy. Zastřihl jsem špičák, který se krásně rozvětvil. Jen budoucí terminál roste ne kolmo, ale do boku. Mám ho přivázat ke kůlu, aby byl ve svislé poloze ? Nic jiné mne nenapadá.
Druhý dotaz je opět k terminálu na jiném stromku. Boční větve přerůstají terminál. Co s tím ?
1. Jistě je dobré budoucí terminál vyvázat do svislé polohy. On by se zřejmě časem napřímil, ale stromek by rostl křivě.
2. Boční větve přerůstají terminál nejčastěji v případě řezu těsně nad terminálním pupenem. Jsou dvě, vlastně tři možnosti. Buď zakrátit přerůstající větve, aby terminál výškově dominoval, nebo terminál odstranit a zapěstovat (přihnout a vyvázat) z nejhornější bujné větve. Třetí možností je nechat stromek růst a případnou úpravu provést až příští jaro.
p.n.
Príspevky: 245
Dátum registrácie: 25 Okt 2022, 13:47
Bydlisko: drsný SV, 240 m.n.m.

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

28 Jún 2023, 19:20

Děkuji za odpovědi. Terminál by odstranit nechtěl, vznikla by mi kotlová koruna a tu zrovna nechci. Asi to nechám na jaro.
Dayof

IP:  6.178

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

01 Nov 2023, 12:47

Víte co je vtipné? Přečetl jsem si zde celé vlákno a všichni se shodli, že povýsadbový řez při podzimní výsadbě až na jaře. A já ho celý život dělám hned na podzim, protože mi to vždycky řekli při koupi: "a nezapomeňte hned ostříhat" :D Tak to dělám 35 let špatně a i letos mám podzimní výsadbu sestříhanou. Naštěstí jsem nepozoroval nikdy vymrznutí. Asi proto, že ty rány vždycky zamažu takovým šedým sadařským balzámem od rosteto. Asi štěstí amatéra. No pořád se učíme...
Hawkeye
Príspevky: 2405
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

01 Nov 2023, 18:35

Dayof napísal:
01 Nov 2023, 12:47
Víte co je vtipné? Přečetl jsem si zde celé vlákno a všichni se shodli, že povýsadbový řez při podzimní výsadbě až na jaře. A já ho celý život dělám hned na podzim, protože mi to vždycky řekli při koupi: "a nezapomeňte hned ostříhat" :D Tak to dělám 35 let špatně a i letos mám podzimní výsadbu sestříhanou. Naštěstí jsem nepozoroval nikdy vymrznutí. Asi proto, že ty rány vždycky zamažu takovým šedým sadařským balzámem od rosteto. Asi štěstí amatéra. No pořád se učíme...
Nemusí to byť chyba. Dokonca pri ovocných druhoch, ktorým hrozí cez zimu vyschnutie (najmä broskyne) sa rez odporúča spraviť hneď pri jesennej výsadbe (kvôli obmedzeniu transpirácie - redukcia strát vody). V oblastiach, kde sa vyskytujú silné zimné mrazy, je asi najvhodnejšie tento rez nespraviť úplne "na doraz", ale ponechať 'rezervu' v podobe 2-3 púčikov na konáriku/výhonku navyše. A dokončiť rez potom na jar - vtedy to zaberie už len chvíľku. Umožní to niekedy vyhnúť sa fatálnemu poškodeniu stromčeka mrazom (keďže 'prednostne' vymŕzajú akrálne časti výhonkov). H.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

01 Nov 2023, 22:40

Dayof napísal:
01 Nov 2023, 12:47
Víte co je vtipné? Přečetl jsem si zde celé vlákno a všichni se shodli, že povýsadbový řez při podzimní výsadbě až na jaře. A já ho celý život dělám hned na podzim, protože mi to vždycky řekli při koupi: "a nezapomeňte hned ostříhat" :D Tak to dělám 35 let špatně a i letos mám podzimní výsadbu sestříhanou. Naštěstí jsem nepozoroval nikdy vymrznutí. Asi proto, že ty rány vždycky zamažu takovým šedým sadařským balzámem od rosteto. Asi štěstí amatéra. No pořád se učíme...
V podstatě je to úplně jedno. Řez na jaře se doporučuje ze dvou poměrně nedůležitých důvodů.
1. Aby přes zimu nenamrzly řezné rány
2. Pokud by větve okousali zajíci či srny anebo ptáci vyzobali pupeny, je tu šance, že se to týkalo těch, co přijdou pryč.
Řez ihned při koupi má taky své výhody:
1. Pokud tomu prodejce rozumí, bude stromek ostříhán správně
2. Stromek se snadněji vleze do auta.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

02 Nov 2023, 08:10

Poslední příspěvky odborníků mně pohladily po duši. Vždy jsem zastával názor, že podstatně menší zlo je u nakoupeného stromku při podzimním nákupu si nechat provést povýsadbový řez hned u prodejce, je li to odborník, než řez neprovést vůbec. Naprostá většina zákazníků zásady řezu nezná a neuvědomuje si nutnost přizpůsobit velikost koruny velikosti kořenové soustavy vyoraného výpěstku. A prodejce není schopen přijet na jaře k zákazníkovi řez provést. Mnoho kupijících by se ani neodhodlalo podstatně zakrátit výhony v korunce na potřebnou velikost. Převládá domněnka, že čím vetší korunka, tím to více poroste. Opak je pravdou. Krní to. Jsou vyjímky. Stromek s balem a nebo prostokořenný vysadit do obtimálních podmínek se hnojivou kapkovou závlahou. To v amatérských podmínkách nebývá. Takže přes doporučení prakticky ve všech odborných publikacích povýsadbový řez při podzimní výsadbě udělám hned na podzim s ošetřením řezných ran. Vyjímkou jsou broskvoně. Tam by poslední pupeny mohly přes zimu vyschnout. Takže tam řežu na rezervu dva či tři pupeny nad optimem a dořežu na jaře. Jsem rád, že nejsem sám.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

02 Nov 2023, 16:37

Znám lidi, kteří řežou všechno na podzim a ovoce mají taky. Koneckonců ani v produkčních sadech to s termíny řezu příliš neřeší. Řežou tehdy, kdy na to mají kapacity. Tedy často v pozdním podzimu a v zimě.
Napísať odpoveď