Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

03 Apr 2022, 07:54

Stromku nesmíme dovolit, aby si rostl nevyspytatelně. Proto děláme / aspoň někteří / výchovný řez. Jeho účelem je kromě jiného, zapěstování požadovaného tvaru, pravidelné, osvětlené koruny, schopné unést budoucí úrodu. A samozřejmně způsobů, jak toho dosáhnout, je několik. Vámi navrhovaný způsob je rovněž možný i správný. Způsob, navrhovaný Larixem, se mi zdá nejšetrnější, s menšímy průměry dobře se hojících řezných ran. Tok asimilátů bude bezpromlémově převeden do ponechaných bočních větví s vhodným odklonem od středové osy. Ve spodní, ponechané části koruny se vytvoří plodonoše. Nový středový letorost - terminál bude dostatečně dominantní. Samozřejmně součásti řezu musí být i vhodné zakrácení terminálního a kostrových letorostů - vyvážení koruny. A vždy beru zřetel na zákon apikální dominance. Toto platí zejména u prostorových tvarů. U některých moderních tvarů při intenzivním pěstování je to jinak. Jsou velmi vzdálené od přirozeného tvaru koruny. Vše je podřízeno vysoké produkci, vnější kvalitě ovoce, minimalizace pracovních nákladů. Nejkvalitnější ovoce je na mladém dřevě, které se pravidelně obměňuje. Zejména výsadby jádrovin jsou krátkověké. V Holandsku desetiletá výsadba je již neperspektivní a obmění se. Odrůdy vyšly u spotřebitelů z mody. To naštěstí na zahradách nehrozí. U některých odrůd / Šampion, Spartan, Gala.../ plodné dřevo rychle stárne a kvalita ovoce se zhoršuje. Na druhé straně třeba u Rubínu plodonosný obrost stárne podstatně pomaleji a dlouhé roky plodí kvalitní ovoce. Samozřejmně déle trvá, než se vytvoří. Ale to již není otázka výchovného řezu, ale udržovacího.
Důkazem popření tvrzení, že stromek si stejně udělá, co chce , jsou fotky ze zahrady MUDr. Hlavatého. Udělá si to, co mu on dovolí. Setkal jsem se i s názorem, že řez stromů je proti přírodě. Že naší předkové to nedělali. Tento názor nesdílím. Bydleli přece v jeskyni či pod převisem a neznali zahradnické nůžky Felco. Alespoň řez po výsadbě a výchovný řez z racionálního hlediska považuji na zahradách za potřebný. Je to však pouze můj osobní názor a rád se seznámím s racionálními argumenty proti.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

03 Apr 2022, 08:20

přasličák napísal:
03 Apr 2022, 07:54
Důkazem popření tvrzení, že stromek si stejně udělá, co chce , jsou fotky ze zahrady MUDr. Hlavatého. Udělá si to, co mu on dovolí.
Promiňte, ale to není žádný důkaz. P. Hlavatý má naprosto ideální podmínky pro pěstování a vybírá si ideální výpěstky v zahradnictví. Zatímco u mě v "neideálních" podmínkách jsem rád, když třeba špičák vyhodí 3 jakžtakž slibné výhony pro vytvoření patra, u p. Hlavatého jich vyhotí 8 vitálních, ze kterých si v pohodě vybere 4 nejlepší.
Na diskutovaném stromku má terminál pouze krátké boční velmi slabé výhony. A bohužel na jeho konci žádné pupeny nejsou, takže jako pokračování terminálu bych musel použít jednu z těch slabých větviček. Když jeden z těch fousů necháte jako pokračování terminálu, je jasné (takovou mám zkušenost z výchovy mnoha svých mladých stromků), že bujný růst bude pokračovat ze silného koncového pupenu , který ponecháte na nyní nejdelším výhonu, i když jej zkrátíte. Zatímco ze slabé větvičky původního terminálu vyroste jen další slabý fous, ze silného pupenu bočního výhonu vyroste nesrovnatelně silnější a bujnější. Netvrdil bych tu s takovou jistotou něco, co už nemám mnohokrát vyzkoušeno (v mých neideálních podmínkách).
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

04 Apr 2022, 08:01

Promiňte zase vy. U MUDr. Hlavatého nejde jen o ideální podmínky a o výběr ideálního školkařského materiálu. Důležitější je, že jde o ideálního pěstitele s výbornou znalostí řezu a předpokládám s dlouholetou praxi. U dotyčného stromku za základní problém považuji nesprávné provedení řezu po výsadbě. Ve svém příspěvku jsem uvedl, že ty dle vás fousy, je potřeba zakrátit a vyvážit korunu. Čím hlouběji je zakrátíte, tím bujněji porostou nové letorosty . Pokud je síla středového výhonu podstatně větší, než bočních, úměrně k tomu volím i zakrácení terminálu. Nenechám jej o dvace cm přesahovat kosterní, ale klidně jej sestřihnu do roviny s kostrovými. Podle fotografie se mi nezdá, že ty dva boční výhony, které označil Larix ponechat, jsou slabé fousy. Samozřejmně výhony, určené na budoucí kosterní větve nemohou být zase až příliš slaboučké. V takovém případě je opravdu lepší udělat z nepovedeného stromku špičák a zoložit korunku znova. Psal jsem, že takové řešení je rovněž možné a správné.
Pokud nemáme ideální podmínky, jako Ivan, do jisté míry si je umíme vylepšit. Zejména u nově vysazených stromků zásadně udržuji první roky bezplevelný kruh, na jaře podpořím růst dvěmi dávkami ledku, v případě sucha zaleji. Hlídám mšice. A to nejdůležitější. Důkladný, povýsadbový řez. Pokud je výpěstek chudáček, sestřihnu jej na špičák a založím novou korunku hned po výsadbě. V současné době není pravidlem, že nakoupíte ideální výpěstek se šesti bočními výhony a terminálem, aby jste si mohl vybrat. Ba naopak. Jste rád, když má aspoň vedle středového ,dva či tři dostatečně silné boční výhony. Další je třeba dopěstovat. Stále častěji se prodávají špičáky s předčasným obrostem od 30 cm od země. Ve výšce koruny není obrost žádný.
A to nehovořím o materiálu, nabízených v kontejneru. Před časem jsem si objednal slivoně z Německa. Děs a bída. Slaboučké výpěstky s třimilimetrovými průměry bočních větviček. Cena za kus 50 Euro. Musel jsem je zaškolkovat a dopěstovat.
Nespokojenost se školkařským materiálem mne přivedla k tomu, že jsem se začal učit si stromky pro sebe pěstovat sám. V mém okolí byly většinou k dostání stromky z Polska. Nízká cena, tomu odpovídající kvalita. Tím nechci tvrdit, že všechny výpěstky v ČR jsou nekvalitní. Krásný materiál dělá ing. Letocha ve Slupi, ing. Koběluš na frýdecku, pěkný materiál jsem viděl i z Malenovic. Problém je, že si tam pro stromek musíte zajet. I v Polsku umějí kvalitu. Horší je to s podnožemi. Peckoviny na Myrobalánu a Coltu.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

04 Apr 2022, 11:06

Víte, mě nemusíte přesvědčovat o jistotě zapěstování podle toho, jak si umíním, a říkat, jak si udělat ideální podmínky. Podmínky si dělám podle možností nejlepší, co jdou, ale přesto vím, že NIKDY nemůžu dosáhnout podmínek, jaké má p. Hlavatý. Už jen kvůli zcela odlišné kvalitě půdy mimo výsadbovou jámu, absenci snadné závlahy či zcela jinému klimatu. Vím, že nedosáhnu na kopci v sadu ani zpola takových přírůstků a vitality, jakou mají stromy dole v zahradě. Má ale zase jiné výhody (mrazové a sluneční). Ano, také si pěstuji a roubuji svoje stromky sám, a chovají se výrazně lépe, než ty od prodejce. Ale taktéž, jak jsem už 2x psal, mám mnohokrát odzkoušeno, že často si stromek nedá říct a neroste tak, jak si usmyslím a jak říká teorie.
Ok, můžete tvrdit, že to lze a úspěch je zaručen, a tazatel k tomu může přihlédnout a zkusit to. Já ale při pohledu na jeho fotku kažodpádně budu přesvědčen (cítím to tak na základě zkušeností), že neuspěje, a předpovídám mu výsledek takový, jaký už jsem si mnohokrát zažil. Nějaké zkušenosti už za ta léta mám, takže to nejsou jen pouhá slova. Chtěl jsem jej pouze ušetřit zklamání a nabídnout mu řešení, které je jistotou a fungovat bude. Bez toho, aby se několik let snažil stromek přesvědčit o tom, že terminál, který jsem mu vybral, bude a bude a bude jeho terminálem, a za několik let s ovocnařinou znechuceně seknul.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

04 Apr 2022, 11:31

Pán Petr z H., nerozumiem celkom prečo tak "zarputile" trváte na svojom riešení ako na jedinom správnom.
Ja mám tiež svoje skúsenosti (23 rokov záhradníckej praxe, tisíce orezaných drevín), o p. Přasličákovi ani nepíšem a tie mi hovoria, že to môže fungovať aj tak, ako som navrhol ja. Síce nie som veľmi skúsený ovocinár ale ovocný strom je strom, ako každý iný a rovnaké pravidlá rastu platia pre okrasný aj ovocný strom.
Vaše riešenie (určite funkčné) a skúsenosti nikto nespochybňuje, len z nejakého dôvodu vy nie ste ochotný pripustiť, že správne riešenie nemusí byť iba jedno a niekto iný môže mať iné skúsenosti ako vy.
Napriek tomu, čo tvrdíte, som presvedčený, že s dominanciou pôvodného terminálu nebude problém, úprava stromu nebude trvať roky a k žiadnemu sklamaniu nedôjde.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

04 Apr 2022, 11:51

larix napísal:
04 Apr 2022, 11:31
prečo tak "zarputile" trváte na svojom riešení
Ale vždyť jsem to už několikrát napsal! ;)
Právě proto, že přesně s takovou situací jsem se setkal už několikrát, a zklamal jsem se, že vámi popisované řešení bohužel nefungovalo.
Od těch dob, pokud to tvar dovolí (a v tomto případě ano), respektuji jako terminál ten, který si strom sám zvolí jako nejbujnější.
Tazatelka je začátečník, takže si dovolím odhadnout, že by dopadla podobně jako já. Obzvlášť jedná-li se o čerstvě vysazenou hrušeň, které obecně po výsadbě velmi nerady rostou.
Ale nechť si to samozřejmě udělá, jak sama uzná za vhodné. Já to tak prostě "cítím", nemůžu si pomoct. ;)
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

04 Apr 2022, 12:15

Velmi lutujem ze som pred 3 rokmi nesfotila stromceky ovocne co som vysadila tak ako prisli a nechala bez rezu nech si rastu ako chcu. Teraz sme sa mohli natahovat na tom😀 Na svoju obhajobu dodavam ze ovocne stromy su uplne na konci mojich zahradkarskych priorit a posadila som ich len aby proste boli😀
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

04 Apr 2022, 12:17

Ja som pred dvoma rokmi takto presvedčil hrušku Dicolor úplne v pohode v rámci jednej sezóny. Silnejší konkurent som ale neskracoval, odstránil som ho úplne na konárový krúžok. Pôvodný terminál sa už dokonca začal meniť na plodivý brachyblast ale po reze z neho vyrástol pekný dlhý výhon. Takže to môže fungovať.

Z mojej strany by som to uzavrel tak, že obidve riešenia sú funkčné, voľba riešenia je subjektívna (informácie, pocity a skúsenosti)
Petr z H. napísal:
04 Apr 2022, 11:51
Já to tak prostě "cítím", nemůžu si pomoct. ;)
a súhlasím, že
Petr z H. napísal:
04 Apr 2022, 11:51
nechť si to samozřejmě udělá, jak sama uzná za vhodné.
:)
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Neregistrovaný

IP:  61.24

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

06 Apr 2022, 12:31

Ako majiteľka (začiatočníčka) diskutovaného stromčeka pridám ešte jeden príspevok aj ja. Víkend záhrade neprial, stromček je zatiaľ nedotknutý. Prečítala som si niekoľkokrát celú diskusiu a mala by som poslednú otázku. Možnosť 3+terminál, podľa larixa, Petra z H. a aj komentár p. Přasličáka sú jasné. Chcela by som si byť istá, či som aj možnosti s voľbou nového terminálu porozumela správne. Navrhujú ju viacerí....
Petr z H. napísal:
31 Mar 2022, 10:23
Já bych odstranil vše a nechal nejdelší výhon jako terminál, zapěstoval na něm korunku v normální výšce.
Neregistrovaný napísal:
02 Apr 2022, 20:59
Ja by som za nový terminál vybral ten konkurenčný výhon rastúci hore. Má aj pekný obrast, priviazal by som ho ku kolíku, alebo k ponechanému čapíku, aby mal správny smer. Ak ponechávam čapík na vyvezovanie, likvidujem ho druhým rokom. Aktuálny terminál by som odrezal. Korunka by sa nezvýšila.
roman napísal:
02 Apr 2022, 22:15
Mám stejnou zkušenost jako Petr z H. s přemlouváním stromu, která výhon má být terminál, takže bych také vybral ten nejvyšší, po jeho vyvázání nebude ani z estetického hlediska problém.
Najdlhší výhon bude nový terminál, ostatné tri konáre odstránim a nový terminál vyviažem. Na tomto novom termináli ponechám bez zásahu všetok obrast ako základ budúcich kostrových konárikov na zapestovanie novej korunky. Z nich si pri optimálnom vývoji stromčeka na budúci rok vyberiem kostrové konáriky. Pýtam sa, či by bolo potrebné teraz tento nový terminál aj zakrátiť alebo ho zakracovať nemám? Aktuálne má dĺžku 85 cm. Alebo je môj postup nesprávny? (možno sa viacerí zasmiali, ale nevadí....) Pýtam sa, lebo ma zaujíma, aký je optimálny postup pri tejto možnosti. A tiež preto, lebo vidím chyby, ktoré som už urobila a nechcela by som ich opakovať.
Ešte raz vďaka. Verím, že sa rozhodnem správne. JTM77
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

07 Apr 2022, 16:50

Návštěvník napísal:
06 Apr 2022, 12:31
Najdlhší výhon bude nový terminál, ostatné tri konáre odstránim a nový terminál vyviažem. Na tomto novom termináli ponechám bez zásahu všetok obrast ako základ budúcich kostrových konárikov na zapestovanie novej korunky. Z nich si pri optimálnom vývoji stromčeka na budúci rok vyberiem kostrové konáriky. Pýtam sa, či by bolo potrebné teraz tento nový terminál aj zakrátiť alebo ho zakracovať nemám? Aktuálne má dĺžku 85 cm.
Pokud ho vůbec nezkrátíte dojde k tomu, že vytvoří silný výhon v prodloužení osy a slabší postranní výhony. Psala jste ale, že chcete mít nízko větve a takto je budete mít výš, pokud jste teda nezměnila názor.
Napísať odpoveď