Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Neregistrovaný

IP:  12.185

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

25 Okt 2020, 17:02

Ďakujem za rady, čo sa týka taktiež priložených fotiek Hanity, čo by ste odporúčali na jar ponechať a čo odstrániť?
Dzumigar
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 29 Dec 2020, 13:37

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

29 Dec 2020, 13:57

Rád by som poradiť ako mám ostrihať čerešnu štepenu karešova na podniku gisela 5.
Za jeden rok vyhnala neskutočne konáre.
Založila veľmi divokú korunu.
16092466125302109674911621230432.jpg
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

29 Dec 2020, 15:52

Při takových přírůstcích neuděláte chybu, když stromek neostříháte vůbec.
Neregistrovaný

IP:  61.24

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

17 Mar 2021, 14:50

Mám zopár nových stromčekov z jari 2020. S pomocou rád a príspevkov z fóra aj z iných zdrojov myslím, že viem, čo s nimi. Pri jabloni Karneval váham a nechcem stromček zbabrať hneď v prvých rokoch. Prírastky na kostrových konárikoch sú 15-30 cm, tie zakrátiť a čo so stredníkom? Zrezať (ako je označené červeným) a vyviazať konárik označený žltým ako nový stredník? Aký postup by ste zvolili? Vďaka za radu. JTM77
Prílohy
karneval-e.jpg
smire
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 26 Mar 2020, 13:38
Bydlisko: Zlatomoravecko 200 m.n.m

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

17 Mar 2021, 15:44

Stredník zrezať približne o výšku nožníc vyššie na úrovňou odstrihnutých kostrových konárov, ktoré sú predpokladám zrezané na vonkajší púčik v jednej rovine. Ten malý bočný na vrchu stredníka by som ja nevyväzoval, z takého hrubého stredníka vyženú určite silné prírastky. Stredník odrezať ešte o jedno očko vyššie. Ak by bola výška stredníka po odrezaní ešte nízko, radšej skrátte ešte nižšie kostrové konáre aspoň viacej zmohutnejú. A priviažte stromček o kôl.
Lída
Príspevky: 287
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

17 Mar 2021, 20:35

Osobně bych jako nový terminál volila výhon ozn.žlutým kroužkem.
terminál.docx
(205.66 KiB) 153 stiahnutí
přasličák
Príspevky: 1578
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

18 Mar 2021, 08:24

Předně se omlouvám, že se do diskuse o řezu nepřipojuji. Vždy tvrdím, že řez ovocných stromů je nejtěžší ovocnářská disciplína. Pokud nemám dostatek informací, poradit si netroufám. Proto začátečníkům doporučuji nastudovat teorii. Není ostuda první roky nosit knihu na zahradu. Dobré je se učit od někoho zkušeného. A samozřejmně praxe. I za čtyřicet let občas stejně udělám něco špatně. Navíc co ovocnář, to trochu jiný přístup k řezu. K cíli lze dojít různými cestami. Každý má jiné půdní podmínky. Jinou agrotechniku. Navíc časem se doporučované způsoby řezu mění. Nevěřím, že umět řezat je dáno od boha. Každý si to musí prodělat. Chyby se projeví většinou již příští sezónu. Nejdůležitější se nebát. Je fajn, že zde na fóru se dostanete k relevantním informacím. Je úžasná doba. Vše se dokumentuje fotkama. To rozhodně pomůže. Ale ne všechny informace na síti jsou tak seriózní, jako zde. Nedávno jsem surfoval na síti a s údivem se dozvěděl, že ovocné stromy se nemají vůbec řezat. Že i štěpovaní je proti přírodě. Že ve starověku vše vznikalo přirozeným výběrem. Stromy byly zdravé. Bylo to doleženo fotografiemi špatně stříhaných a neošetřených stromů. Tož to je velmi extrém,ní názor. Mám spousty fotografií i špatného řezu. Ale ty používám jako příklad, jak to nemá být. Věřím, že tak to nikdo doma nemáte.
Prílohy
5.Řez ovocných stromů 009.jpg
4. Řez ovocných stromů 116.jpg
3. Řez ovocných stromů 010.jpg
2.Řez ovocných stromů 019.jpg
1.Řez ovocných stromů 008.jpg
TomášF

IP:  251.172

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

10 Apr 2021, 18:48

Ahojte kúpil som v záhradníctve maďarskú marhulu na podpniku mirobalan a už bola ostrihaná. Môžte mi poradiť či to tak môže byť alebo to treba ešte raz po výsadbe ostrihať. Niečo som si o tom čítal a myslím že som kúpil zlý stromček pretože tam nemám ani strednik ale len tri bočné konáre. Ďakujem
Mimmo
Príspevky: 3114
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

10 Apr 2021, 20:16

TomášF napísal:
10 Apr 2021, 18:48
Ahojte kúpil som v záhradníctve maďarskú marhulu na podpniku mirobalan a už bola ostrihaná. Môžte mi poradiť či to tak môže byť alebo to treba ešte raz po výsadbe ostrihať. Niečo som si o tom čítal a myslím že som kúpil zlý stromček pretože tam nemám ani strednik ale len tri bočné konáre. Ďakujem
Tři boční větve znamená řez na kotlovitou korunu, která nemá terminál. Je to u meruněk běžné. Já někdy nechávám i 4 nebo max. 5 kosterních větví. Pokud je z čeho přistřihnout, ještě bych to po výsadbě udělal. Ale aspoň 3 pupeny bych na každé větvi nechal. U meruňky jich může být třeba i 5, ale ten poslední by měl směřovat ven. Napište kolik pupenů na kosterních větvičkách zůstalo.
Napísať odpoveď