Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

16 Apr 2020, 21:19

Tento príspevok je pre začiatočníkov - možno to niekomu pomôže. Keď sa rozhodnete začať s pestovaním ovocných stromov, veľmi dôležité sú prvé kroky, prvé kontakty s Vašimi budúcimi zverencami. Tu sa dá veľa (niekedy aj všetko) pokaziť, ale aj veľa získať. Úplne prvým krokom je nákup stromčeka. Je vhodné nakupovať v serióznych záhradkárstvach s dobrou povesťou, nie u rôznych priekupníkov. Ak je to len trochu možné, je lepšie vybrať si stromček osobne, nie zásielkou cez internet. Výber vhodného stromčeka chce isté skúsenosti, treba zohľadniť nielen vzhľad korunky a kmienika, ale aj (a najmä) stav koreňov, vybrať si tiež vhodnú odrodu na vhodnom podpníku. Je dobré mať so sebou skúseného záhradkára, pretože sa bohužiaľ nájdu aj neseriózni predajcovia, ktorí majúc pred sebou laika predajú mu aj ležiaky či chcípákov, ktorých by sa inak nezbavili. Po prinesení stromčekov domov nasleduje ich zasadenie - túto kapitolu vynecháme (opäť platí, že aj pri sadení sa dajú veci riadne "zmrviť"). Po zasadení je veľmi dôležitým krokom povýsadbový rez - nesmierne dôležitý úkon, podstatný pre zdravý "štart" stromčeka. Pri jesennej výsadbe režeme väčšinou koncom zimy alebo skoro na jar, pri jarnej výsadbe ihneď po zasadení. Ak máme špičiak, úkon je jednoduchý - zastrihneme ho tak, aby jeho výška pozostávala z úseku budúceho kmienika plus úseku z ktorého budeme budovať korunku (cca 30-40cm). Takto zastrihnutý a už rašiaci špičiak je na foto 1 - jablonka Goldrush. Pupene na kmieniku môžeme hneď odlúpnuť ("vyslepiť"), alebo to spravíme neskôr, keď začnú rašiť, ponecháme len tie, z ktorých neskôr vznikne korunka stromu.
Ak sme zasadili stromček s už založenou korunkou v škôlke, musíme povýsadbovým rezom dosiahnuť vyrovnanie nerovnováhy medzi korunkou a koreňovým systémom, ktorý je po vyorávke porušený. Inak povedané, musíme vybrať len zopár konárikov ktoré budú základom budúcich kostrových konárov stromu a tieto výrazne skrátiť. Už pri tomto reze postupujeme podľa toho, aký tvar stromu plánujeme - či kotlovitú korunu, alebo pyramidálnu, alebo štíhle vreteno. Veľmi dôležité je vedieť, že povýsadbový rez broskýň musí byť "drastický" - konáriky skrátime na 2, maximálne 3 púčiky. Pri jadrovinách budujeme väčšinou klasickú pyramídovú korunu, rez je menej drastický, konáriky ponechávame o niečo dlhšie. Optimálne je vybrať najmenej 3, radšej 4 konáriky približne rovnakej hrúbky, ktoré odstupujú z kmienika najlepšie v tupom uhle a každý iným smerom, a tiež v rôznej výške (teda nie z jednej úrovne - tomu sa hovorí "praslen", ten je nežiadúci). Konáriky zastrihneme na tzv. "miazgovú rovnováhu", teda aby ich konce boli približne v jednej horizontálnej rovine (nie vždy sa to dá a nie je to ani bezpodmienečne nutné). Stredník (terminál) zastrihneme tak, aby jeho vrchol prevyšoval vrcholy bočných konárikov cca o dĺžku ruky alebo nožníc (zhruba o 15-20cm). Týmto klasickým spôsobom povýsadbovo zrezané a už rašiace stromčeky jabloní sú na foto 2 (odroda Rozela) a na foto 3 (odroda Lotos). Na foto 4 je menej častý spôsob povýsadbového rezu (hruška Williamsova červená) - bočný obrast bol skrátený na 1 až 2 púčiky, ktoré teraz už vyrašili a z nich sa vytvorí korunka. Tento spôsob rezu je vhodný najmä vtedy, ak plánujeme štíhle vreteno a obrast kmienika v škôlke tvoria veľmi krátke alebo slabé výhonky, prípadne mechanicky poškodené. V takomto prípade by bola možnosť aj všetok bočný obrast kmienika odstrániť úplne až na konárový krúžok, a teda vrátiť výpestok do štádia špičiaku - z adventívnych pupeňov by následne vyrašili nové výhonky. Tu je ale vhodnejšie použiť vitálnejšie púčiky na už vytvorenom, ale nie optimálnom bočnom obraste a tento skrátiť tak, že ponecháme 1, max. 2 puky. Záverom len toľko: povýsadbový rez stromčekov v podstatnej miere determinuje ich ďalší zdravý vývoj, tu spravené chyby sa neskôr len ťažko naprávajú. Nezriedka vidíme hrubé minely, ktorých sa dopustili začiatočníci a ktorými stromček síce nechtiac, ale hrubo hendikepovali z hľadiska jeho ďalšieho vývoja. Je nutné pred začatím vlastnej praxe s pestovaním ovocných stromov naštudovať si základy týkajúce sa výberu výpestkov, ich výsadby a tiež povýsadbového (neskôr výchovného) rezu. Možno niekomu pomôže aj tento príspevok, pre skúsenejších záhradkárov banálny. Netreba ale zabúdať, že aj tí najväčší machri boli kedysi začínajúcimi, a neraz aj tápajúcimi "greenhornami". IH
IMG_20200416_191631.png
IMG_20200416_191722.png
IMG_20200416_191702.png
IMG_20200416_190857.png
kvas
Príspevky: 584
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

16 Apr 2020, 21:34

skvele, toto su presne prispevky, ktore ocenia "okoloiduci zaciatocnici" - jasne, strucne, zrozumitelne a aj s ukazkami.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

16 Apr 2020, 21:40

Já bych si k tomu dovolil poznamenat, že i když se povýsadbový řez udělá vzorně, jak popisuje p.Hlavatý, v polovině případů si stejně stromek udělá co chce. Ze špičáku nevyrazí 4 silné výhony a terminál, ale třeba jen 2 výhony, nebo polovina silných a polovina zakrslých ...
Nevím, jestli dělám dobře, ale místo zrušení všeho a učinění nového pokusu o zapěstování korunky zase až za rok se zamyslím a "nějak pokračuju" bez restartu. Takto mi třeba z mandloně v prvním roce vznikl vzorový Neptunův trojzubec, tak jsem jej nechal a letos na něm zapěstuji další rozvětvení až na obou bočních výhonech. Nebo na slivoni pouze 2 kosterní výhony, a další použitelné do zbývajících stran o půl metru výš, protože jinak nevyrašily. A podobné naschvály od stromků. Nehodlám s nimi drasticky bojovat a nutit je, ale přizpůsobím se jim a udělám z nich nějaký alternativní tvar s rozumným rovnoměrným rozmístěním větví. Schvalujete tento přístup? ;)
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

16 Apr 2020, 22:06

Ale áno - život je aj o kompromisoch, ten záhradkársky nevynímajúc. Nie vždy sa podarí vytvarovať úplne dokonalý stromček, takže neskôr pri výchovnom reze musíme občas improvizovať a 'variť' z toho, čo máme k dispozícii. Tiež v podstate reagujem na to, čo stromček 'vytvoril', aj keď v niektorých prípadoch ho môžeme trochu 'postrčiť' tým smerom, ktorý nám vyhovuje. Mám na mysli rôzne odkláňanie konárikov 'žiadúcim' smerom vyväzovaním či rozperkami, zárezy do kôry nad pukom alebo pod ním, priškrcovanie toku miazgy, krúžkovanie, rez typu DSR či na prevod a podobne. Moje najobľúbenejšie stromy vždy boli aj sú práve tie tvarovo nie dokonalé.
Naposledy upravil/-a Ivan Hlavatý v 17 Apr 2020, 07:42, upravené celkom 1 krát.
kvas
Príspevky: 584
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

16 Apr 2020, 22:33

Petre, ked som cital tvoj prispevok, az som sa usmieval, pretoze ako keby ste popisovali situaciu u mna:) - avsak deje sa to aj skusenejsim pestovatelom. Popisem ale stav, s ktorym mam asi najviac problemov: Snazim sa zalozit korunku ako pise p. Hlavaty, ale velmi casto sa mi stava, ze mi terminal "predbehne" kostrove konare, t.j. terminal rastie ako z vody, ale kostrove konariky, ktore by mali tvorit zaklad korunky su podstatne slabsie ako terminal. Mam taky pocit, ze to je tym, ze medzi pucikmi z ktorych ocakavam ze zacnu rast kostrove konare a pucikom, z ktoreho rastie buduci terminal je velka vzdialenost, nechavam medzi nimi rozdiel cca 20cm. Tento rok v predjari som sa pokusil "umravnit" wiliamsovu hrusku: minuly rok som sa pokusil zalozit korunku, ale stalo sa mi to, co pisem. Dokonca sa mi terminal uz pocas roka zacal vetvit. Tak tento rok, v predjari, som zrezal kostrove konare cca na 1/2 az 1/3 a terminal tak, aby konce konarikov zvierali s terminalom uhol 45 stupnov (niekde som to pochytil na youtube), pretoze inak by bol daleko vyssie ako planovana vyska koruny. To mi ale znizilo terminal tak, ze som sa dostal len par centimetrov nad miesto, kde som ho rezal minuly rok (odrezal som z neho viac ako 60cm) - nastastie sa tam zobudilo jedno ocko a dufam, ze sa uz bude terminal tento rok spravat "ucebnicovo" :) A teraz kde som urobil chybu: Je tych 20 cm vela? Podobne sa mi chovaju aj niektore slivky a ceresne. jablone sa mi zdaju "poslusnejsie".
ariadna30
Príspevky: 2816
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

17 Apr 2020, 14:47

Ja a rez, stepenie,ockovanie a ina podobna veda: Pozriem si milion obrazkov,videii,frajersky dojdem do zahrady a jedine co dokazem z toho spoznat je,ze aha,strom :) Uplne super su take dotazy,kde sa na obrazku konkretne ukazalo,ze tento a tento konar treba tak a tak orezat. Ak taky podobny mam,tak uz to viem rozoznat a aplikovat. Dakujem kazdemu,kto tu da info o reze vsetkeho mozneho,dost to pomaha.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

17 Apr 2020, 17:59

Trochu navážu na úvodní příspěvek vlákna. Aniž bych chtěl něco z něj rozporovat. Snad jen trochu doplnit o to jak jsem to kdysi dělal já.
Jestli dobře nebo špatně, je na veřejném posouzení.
*
Začal bych otázkou, co s kořeny?
Ve více zdrojích se doporučovalo zastříhnout i ty zdravé a nepoškozené. To se mi nelíbilo a neudělal jsem to nikdy. Jen odstranil suché a poškozené a jinak se snažil aby jich bylo co nejvíc a co nejdelší.
Tak co doporučujete, zastříhávat nebo ne?
*
Při jarní výsadbě jsem stromky brutálně zestříhal už při nákupu ve školce. Kvůli transportu. Při podzimním nákupu jsem byl opatrnější protože očka mohou přes zimu zmrznout, vyzobat je ptáci apod. tak aby byla nějaká záloha...
*
Všeobecně jsem se snažil aby vždy bylo víc kořenů než výhonů a větviček.
Bylo to dobře?
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

17 Apr 2020, 18:47

Já to dělám stejně. Když vidím, že stromek u prodejce už má mnoho silných kořenů useknutých, mám strach jej připravit ještě o další. Myslím si, že pro dobré rychlé ujmutí jich je potřeba co nejvíc, tak se je snažím zachovat. I když se doporučuje je zastřihnout, prý se pak vytvoří bohaté vlášení ... ale když jsem někdy vykopával neujmuté stromky, žádné vzniklé bohaté vlášení jsem na useknutých kořenech nepozoroval.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Neregistrovaný

IP:  61.24

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

28 Apr 2020, 12:56

Táto otázka je už dosť pravdepodobne neaktuálna, mnohí sa asi zasmejú, ale skôr nebol čas. Vzhľadom na súčasný stav vegetácie, bolo by ešte možné vykonať korekcie povýsadbového rezu u jadrovín? Ak je už neskoro, mohli by ste prosím vyjadriť názor, čo bolo urobené nesprávne a čo by bolo potrebné urobiť ďalej.
Najskôr sa však spýtam, má ešte vôbec zmysel posielať teraz nejaké foto? JTM77
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

28 Apr 2020, 13:10

Je trochu pozdě, protože podpora prvotního růstu - jeden z důvodů povýsadbového řezu - nebude tak výrazná.
Přesto má smysl řez provést i nyní - pomůže upravit nepoměr mezi redukovanými kořeny a nadzemní částí.
Napísať odpoveď