Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

31 Mar 2022, 10:23

Návštěvník napísal:
31 Mar 2022, 10:12
Chcela by som poprosiť o názor, ako by ste riešili povýsadbový rez stromčeka na foto.
Já bych odstranil vše a nechal nejdelší výhon jako terminál, zapěstoval na něm korunku v normální výšce. Ale když říkáte, že ji chcete ještě níž, než je nyní ... neumím si to představit tak nízko a ani jak to z tohoto udělat. V tom případě bych volil kompromis - nechat ji, jak je. Nejdelší výhon považovat za terminál, nejsilnější (původně terminál, tvarovat ohnutím) a 2 nejslabší vzít jako 3 kosterní větve. A zakrátit vše cca na polovinu.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

31 Mar 2022, 11:23

Nie som veľmi skúsený rezač. Osobne by som postupoval takto: rezal by som tam, kde je to naznačené červenou (hlavne treba eliminovať zdvojený terminál). Následne by som z ponechaných konárov (žlté bodky) vybral tri-štyri najvhodnejšie a zvyšné úplne odstránil. Ponechané bočné konáre by som zrezal (alebo aj vyviazal) na rovnováhu a skrátil terminál.

V súčasnosti by už zníženie korunky asi bolo kontraproduktívne (zbytočne stratené 2 roky vývinu stromu), jednoduchšie by v takom prípade bolo kúpiť nový stromček so základom korunky v požadovanej výške.

hard_2.jpg
hard_2.jpg (102.91 KiB) 1914 zobrazení
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

31 Mar 2022, 14:10

Jenže problém je, že původní terminál zakrněl a jeho roli převzal jeden z výhonů. Zakrácením tohoto výhonu nedonutíte původní terminál k obnovení růstu a návratu k "roli terminálu". To už se mi párkrát vymstilo. Proto jsem navrhl to, co jsem navrhl.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

31 Mar 2022, 14:45

Je dosť možné, že vaše riešenie je istejšie. nevýhodou je iba estetická stránka (krivý kmeň).

Všimol som si ale, že ten pôvodný terminál je vitálny, akurát bol zakrátený, a tak vyhnal bočné výhony a konkurent zhrubol. No pôvodný terminál je stále hrubší ako konkurenčný výhon. V opačnom prípade by samozrejme nemalo zmysel snažiť sa o návrat dominancie pôvodného terminálu, takto to podľa mňa možné je (hoci s určitým rizikom neúspechu).
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Neregistrovaný

IP:  61.24

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

01 Apr 2022, 08:42

Ďakujem za Vaše rady. Čo sa týka zníženia korunky, musím súhlasiť s názorom larixa, bola by to zbytočná strata času. Kupovať nový stromček neplánujem. Ak by som objednala cez e-shop ďalší, nemám záruku, že bude podľa mojich predstáv. Pôjdem jednoduchšou cestou, zvolím kompromis ako navrhol Petr z H.. Budem riešiť to, čo už mám v záhrade. Tak ako ste mi poradili, 3 + terminál. Takto to vychádzalo aj mne, len som si nebola istá, čo urobiť s dvoma podobne hrubými konárikmi. Budem sa tomu stromčeku viac venovať, chcem sa aj niečo naučiť. Že by nerodil sa neobávam, otázkou je len jeho estetický vzhľad. A ten spodný kostrový konárik, ktorý nie je v ideálnej výške, riešiť nebudem. Možno časom budem tento ‘nedostatok‘ považovať za výhodu. Je to ok. JTM77
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

02 Apr 2022, 18:52

Já bych řezal přesně jak navrhuje Larix. Tím dosáhnete opět dominance terminálu.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

02 Apr 2022, 20:21

přasličák napísal:
02 Apr 2022, 18:52
Já bych řezal přesně jak navrhuje Larix. Tím dosáhnete opět dominance terminálu.
Už řez ve školce dopadl tak, že jeden ze spodnějších výhonů převzal roli terminálu. Proč myslíte, že druhý pokus by dopadl lépe a stromek by se opět nebránil stejným způsobem? Moje zkušenost je právě taková,že když se takto řezem stromek snažím přemluvit k jinému růstu, než se sám rozhodl, nepřemluvím ho. Několik neúspěšných pokusů už mě vyučilo. ;)
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Neregistrovaný

IP:  11.241

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

02 Apr 2022, 20:59

Ja by som za nový terminál vybral ten konkurenčný výhon rastúci hore. Má aj pekný obrast, priviazal by som ho ku kolíku, alebo k ponechanému čapíku, aby mal správny smer. Ak ponechávam čapík na vyvezovanie, likvidujem ho druhým rokom. Aktuálny terminál by som odrezal. Korunka by sa nezvýšila.
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

02 Apr 2022, 22:15

Mám stejnou zkušenost jako Petr z H. s přemlouváním stromu, která výhon má být terminál, takže bych také vybral ten nejvyšší, po jeho vyvázání nebude ani z estetického hlediska problém.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

02 Apr 2022, 23:12

Podľa fotky sa ale zdá, že silou rastu stále dominuje pôvodný terminál (súčet všetkých prírastkov aj priemer), akurát pred poslednou sezónou bol zakrátený a jeho konkurent nie.
Konkurenčný výhon ale ešte nestihol získať dominanciu, to by pravdepodobne nastalo bez zásahu až tento rok.
Myslím, že obe riešenia povedú k podobnému výsledku, pričom ja by som postupoval tak, ako som písal.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Napísať odpoveď