Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

15 Máj 2021, 23:15

přasličák napísal:
15 Máj 2021, 18:58
Na snímku je pěkně narostlý stromek, takže řez by neměl být žádný problém. Akorát to chtělo jej udělat asi před měsícem a půl. Ale co se dá dělat. Musíte jej udělat nýní. Doporučoval bych vybrat 4 kostrové větve. Pokud možno pravidelně rozmístěné do stran. Tyto zakrátit přibližně ve vodorovné rovině. Většinou na venkovní nově rašící výhon. Nenechávat čípky. Pokud by nějaká ponechaná větev rostla skoro vodorovně, je možno zakrátit na vnitřní výhon. Zakrácení těchto větví bych provedl přibližně o polovinu. Důležité je, aby konce po zakrácení byly ve stejné výšce od země. Prostřední , kolmo rostoucí výhon - terminál je potřeba sestřihnout asi 15 cm nad úroveň bočních kosterních větví.
Z fotek není patrné, v jaké výši je stromek rozvětvený. Předpokládám, že je ta výška vyhovující.
Postranních větví je, tuším, 7. Takže ponechte 4 nejlíp umístěné (zakrácené) a jeden terminál (zakrácený o 15 cm výš). Ostatní odřízněte.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

03 Jún 2021, 21:20

Správny povýsadbový rez je nielen dôležitý pre bezproblémové ujatie stromčeka, ale zároveň je aj prvým krokom k nasledujúcemu obdobiu - tým je formovanie stromčeka výchovným rezom. Obdobie prvých 3-4 rokov je v živote stromu veľmi dôležité - tu sa dá veľa získať, ale aj veľa pokaziť.
(Analógia: Nedávno som čítal zaujímavú pediatrickú štúdiu o psychomotorickom vývoji detí - autori v nej na základe precíznych výskumov skonštatovali, že pre vývoj mozgu dieťaťa sú rozhodujúce prvé 3 roky života. V tomto období sa realizuje obrovské množstvo neurónových spojení, ktoré sa sa v takej kvantite a rýchlosti už nikdy v priebehu života nezopakujú. Okrem prejavov lásky a pocitu bezpečia dieťa potrebuje aj podnety prostredia - pritom to vôbec nemusia byť luxusné hračky. Skôr hračky, ktoré ho nútia premýšľať, 'tvoriť', malo by si aj kresliť a maľovať, počúvať rozprávky a spoznávať postupne okolie, nielen interiér bytu. A treba sa s ním rozprávať, odpovedať mu na otázky. Neprítomnosť duchom dieťa aj v tomto veku rozozná).
Po tomto mojom tradičnom (😃) 'off-topic' odbočení ešte pridávam aktuálne fotky niektorých stromčekov, ktoré som sadil na jeseň 2019 a 2020. Pri každej fotke je odroda, dátum výsadby a podpník. Ešte doplním, že po povýsadbovom resp. predjarnom reze už do stromčekov príliš nezasahujem, keďže každá vetvička a každý list sú potrebné pre správne zakorenenie. Takže letnému rezu sa v tomto mladom veku okrem vyslovených výnimiek vyhýbam, len občas - ak je to potrebné - robím ohýbanie letorastov alebo zárezy do kôry. IH

IMG_20210603_204152.png
IMG_20210603_204400.png
IMG_20210603_203920.png
IMG_20210603_203521.png
IMG_20210603_203318.png
IMG_20210603_203220.png
IMG_20210603_203103.png
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

04 Jún 2021, 07:15

Člověk vám může jen závidět. Cca polovina mnou vyssazených stromků neroste dle příruček (ať už zakoupené, nebo vlastní roubované). Nemám tak kvalitní polohu a půdní podmínky, i když výsadbovou jámu maximálně vylepším. Často vyženou výhony jen na jednu stranu, na druhou žádné nebo zakrslé, nebo jich je málo. Někdy třeba 2 roky po výsadbě nerostou výhony žádné, jen listí na terminálu ... Máte nějaké takové? V jakém poměru oproti těm vzorným? A co s nimi děláte - necháte jim třeba 2 roky čas, aby se projevily, nebo je nemilosrdně vyhodíte a nahradíte?
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

04 Jún 2021, 08:22

Mám to Petře podobně, že čtyř ponechaných kosterních větví rostou dvě(zářezy ne vždy pomáhají), přírůstky mizerné... Základem je kvalitní výpěstek. Většina jabloní má korunku založenou moc nízko (i na MM106 z Čaklova ) a začínám tedy od špičáku. To v praxi znamená dva a ne jeden rok zdržení.
Pane Ivane, to jste jistě koupil stromky s již částečně zapěstovanou korunkou?
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

04 Jún 2021, 09:04

Petr z H. napísal:
04 Jún 2021, 07:15
Často vyženou výhony jen na jednu stranu, na druhou žádné nebo zakrslé, nebo jich je málo. Někdy třeba 2 roky po výsadbě nerostou výhony žádné, jen listí na terminálu ... Máte nějaké takové? V jakém poměru oproti těm vzorným? A co s nimi děláte - necháte jim třeba 2 roky čas, aby se projevily, nebo je nemilosrdně vyhodíte a nahradíte?
Nie, s týmto sa nestretávam, aj keď netvrdím že úplne vždy stromček na začiatku rastie celkom tak ako by som chcel. Nebýva ale problém v 2.-3.roku ho 'spraviť na svoj obraz'. Veľmi si dávam záležať na výbere stromku v predajni - ak to teda nie je špičiak - aby mal konáriky čo najoptimálnejšie rozmiestnené.
Ja mám skôr problém s tým, ktoré výhonky potom ponechať a ktoré odstrániť. Hrušky sú osobité - tie väčinou prvý rok po výsadbe vyrašia len málo, ale od 2.roku sa už 'rozbehnú'.
Mám zásadu, že stromček nikdy nevykopávam predtým, ako prinesie prvú úrodu. Viackrát sa mi osvedčilo vyčkať, niektorí počiatoční 'chcípáčkovia' sa neskôr stali ozdobami záhrady. Samozrejme, pravdou je to čo píšete - poloha a kvalita pôdy hrajú významnú úlohu, ja si môžem dovoliť mať väčšinu stromkov na podpníkoch M9 a M26. IH
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

04 Jún 2021, 09:11

hugovotr napísal:
04 Jún 2021, 08:22
Pane Ivane, to jste jistě koupil stromky s již částečně zapěstovanou korunkou?
Áno, tie stromčeky ktoré sú na fotkách mali všetky už zapestovanú korunku. Na výbere si veľmi dávam záležať, stromček musí vyzerať zdravo, mať kvalitné korene a korunku vo vyhovujúcej výške a s priaznivo usporiadanými konárikmi. Veľakrát nekúpim nič, aj keď hľadané odrody majú, ale nevyhovujú mi z hľadiska vyššieuvedených požiadaviek. Ale viacero stromkov mám takých, ktoré som kupoval ako špičiak. IH
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

04 Jún 2021, 10:12

Mna by zaujimalo pan Ivan kolko tych stromcekov mate. Ta zahrade nevyzera az tak velko, podla mna ju nejak umelo nafukujete podla potreby😀
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

04 Jún 2021, 19:59

ariadna30 napísal:
04 Jún 2021, 10:12
Mna by zaujimalo pan Ivan kolko tych stromcekov mate. Ta zahrade nevyzera az tak velko, podla mna ju nejak umelo nafukujete podla potreby😀
Mám ich presne 57. Väčšina sú jablone, potom hrušky, momentálne mám len 1 slivku, 1 marhuľu a 1 broskyňu. A tiež 2 moruše, 2 asiminy a jedno hurmikaki. Okrem toho maliny, černice, jostu, čiernu ríbezľu, drieň, muchovník, goji, čínsky hloh a zemolez.
V mojej 'adoptívnej' záhrade je tých stromov tiež okolo 60, tam je to ale druhovo pestrejšie. IH
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

04 Jún 2021, 21:49

Jó, příhodné podmínky umožňující dovolit si luxus v podobě M9, to je paráda :thumbup: .
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Povýsadbový rez - dôležitý krok k budúcej úrode

15 Júl 2021, 19:49

Povýsadbový rez je samozrejme veľmi dôležitý pre optimálny vývoj zasadeného stromčeka. Rovnako tak následný výchovný rez, najmä v nasledujúcich 3-4 rokoch. Často sa ale zabúda na to, že stromček sa dá tvarovať aj inak ako rezom. Niekedy je to dokonca významnejšie ako ten rez. Obzvlášť dôležité je postrážiť správny smer rastu terminálu. Je dobré, ak terminál rastie sám od seba kolmo nahor (foto 1,2). Občas sa stane, že po povýsadbovom reze predlžujúci výhonok terminálu smeruje nahor viac či menej šikmo, teda s odklonom od vertikály. Vtedy je vhodné jeho rast usmerniť jemným vyviazaním, aby smeroval kolmo nahor (foto 3,4). IH

IMG_20210715_193834.png
IMG_20210715_193102.png
IMG_20210715_193157.png
IMG_20210715_193245.png
Napísať odpoveď