Stlpovite odrody ale v skutočnosti nie sú také.

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
PeterB
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 19 Jan 2022, 12:31

Stlpovite odrody ale v skutočnosti nie sú také.

05 Feb 2022, 15:39

No pravdepodobne ich na jar zriedim a presadim niektoré inde. Ďakujem za rady :)
TomNr
Príspevky: 226
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 09:23

Stlpovite odrody ale v skutočnosti nie sú také.

06 Feb 2022, 10:30

U mna by sa dali "stlpovito" zapestovat Bohemika a Leskora, obe idu velmi hore a do stran nechcu ani s rozperkami+dsr, pri marhulke to nevadi, pozbieram na zemi, ale najneskorsiu hrusku treba obrat citlivo aby vydrzala..
PS: stlpovite stromky/odrody to urcite nie su, len rastu ozaj vertikalne
přasličák
Príspevky: 1595
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Stlpovite odrody ale v skutočnosti nie sú také.

20 Mar 2022, 19:28

Omlouvám se, že jsem značně omezil aktivitu na fóru. Je to dočasné. Pro množství jarních prací nestíhám. Ale dnešní poznatek si nemohu nechat pro sebe. Střihání cizích zahrad jsem značně omezil, ale několika známým, kterým stříhám desítky let, neumím říct ne a každoročně jim stromy ostříhám. Dneska jsem byl velice překvapen, když majitelka zahrady mne nadšeně přivedla k výsadbě 15 stromkům sloupcovitých jabloní.
Řadu na podzim doplnila dalšími ovocnými druhy. Vedle hrušní na kdouloňové podnoži také meruňkou k sloupcovému pěstování na podnoži myrobalán, meruňko-švestkou rovněž na myrobalánu, slivoni k sloupcovému pěstování na myrobalánu, třešňomeruňkou k sloupcovému pěstování. Tyto názvy byly na úřední návěsce. Vysadila to stejně jako jabloně, 50 cm od sebe. Snesu dost, ale to už je tedy moc. Objednala si to přes internet ze zahradnictví Zoja v Česku. Stromky byly prakticky ve tvaru špičáku, postranní obrost byl ostříhám na dvoucentimetrové čípky.
Hlava mi nebere, jak takovou sadbu mohl nějaký úřední orgán uznat. Co všechno si dnes prodejce, který má v logu název zahradnictví dovolí.
Pro informaci méně zasvěceným. Peskoviny na podnoži myrobalán běžně dorůstají výšky šesti metrů a vysazuji se do sponu 5 metrů a více. Chtěl bych vidět toho prodejce-zahradníka, jak mi ukáže takové zboží pěstova sloupcově. Majitelce jsem poradil, aď tyto stromky k sloupcovému pěstovaní přesadí v patřičném sponu do zahrady a s radosti přikládám fakturu za dodané zboží. To jako odstrašující příklad hobby pěstitelů, případně pro otrlé zájemce netradičních výpěstků.
Prílohy
Faktura ovocné stromky, vhodné pro sloupcové pěstování..pdf
(62.69 KiB) 116 stiahnutí
Witch
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 18 Mar 2022, 16:31
Bydlisko: Strakonice - 393 m.n.m

Stlpovite odrody ale v skutočnosti nie sú také.

20 Mar 2022, 19:45

Škoda jen, že fakturu mi nejde otevřít. Já se přiznám, že minulý rok jsem si odtáhla ze zahradnictví také sloupovitý stromek a to jabloň RONDO. Jsem v oboru sadařství naprostý laik, ale snažím se a chci se naučit a navíc prý jiné sloupovité stromky než jabloně neexistují nebo by neměly. Proč? To kdybych věděla.
Na netu mám pár vyhlídlých stromků (ne sloupovité). Moc se mi líbila jabloň RED LOVE, další odrůdy si nepamatuji. Pak tam byla dost zajímavá hruška. Taková zvlástně žíhaná, také jsem koukala po mandloních a japonských sakurách.
Když to teď vypisuji, tak jsem si vzpomněla, že se mi dobrých 12 let válí v uzavřených sáčcích semena pistácie (jak se nazývá strom, si za Boha nemůžu vzpomenout). Jsem tenkrát v mánii objednala a leží to ladem. :?
Strakonice - 393 m.n.m
Witch
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 18 Mar 2022, 16:31
Bydlisko: Strakonice - 393 m.n.m

Stlpovite odrody ale v skutočnosti nie sú také.

20 Mar 2022, 19:48

Hrušeň se jmenuje SCHWEIZER HOSE". Obrázek přiložen.
Prílohy
41154_41154-1-hrusen-schweizer-hose.jpg
41154_41154-1-hrusen-schweizer-hose.jpg (40.55 KiB) 1668 zobrazení
Strakonice - 393 m.n.m
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Stlpovite odrody ale v skutočnosti nie sú také.

20 Mar 2022, 21:56

Witch napísal:
20 Mar 2022, 19:45
...Red Love...Schweizer Hose...
Dobre mienená rada: od týchto 2 odrôd choďte preč. Nechoďte - bežte. Bežte rýchlo a ďaleko ! IH
hugovotr
Príspevky: 664
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Stlpovite odrody ale v skutočnosti nie sú také.

20 Mar 2022, 22:28

Sloupovité jabloně se pěstují i na podnoži MM111, která je podobně vzrůstná jak A2. Proč tedy nelze sloupovité peckoviny pěstovat na myrobalánu?
Díky za vysvětlení.
vysloužil
Príspevky: 4720
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Stlpovite odrody ale v skutočnosti nie sú také.

20 Mar 2022, 23:27

hugovotr napísal:
20 Mar 2022, 22:28
Sloupovité jabloně se pěstují i na podnoži MM111, která je podobně vzrůstná jak A2. Proč tedy nelze sloupovité peckoviny pěstovat na myrobalánu?
Díky za vysvětlení.
Sloupovité jabloně rostou skutečně sloupovitě a taky většinou málo (různé odrůdy se intenzitou liší), takže aby vůbec rostly, potřebují bujnější podnože.
Pseudosloupové hrušně, meruňky, slivoně, broskve sloupově nerostou. Jedná se o slaběrostoucí odrůdy na slaběrostoucích podnožích, čímž dosáhneme malého vzrůstu (a řezem lze dosáhnout i něco podobné sloupovým tvarům) což umožní hustší spon. Na myrobalánové podnoži je to ale mission imposible.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Stlpovite odrody ale v skutočnosti nie sú také.

20 Mar 2022, 23:56

hugovotr napísal:
20 Mar 2022, 22:28
Sloupovité jabloně se pěstují i na podnoži MM111, která je podobně vzrůstná jak A2. Proč tedy nelze sloupovité peckoviny pěstovat na myrobalánu?
Díky za vysvětlení.
Predovšetkým preto, lebo pojem "sloupovité peckoviny" neexistuje. Existujú iba stromy kôstkovín, násilne udržiavané v tvare imitujúcom stĺpovitý rast.
Tak ako uviedol dr.Vysloužil - skutočne stĺpovito rastú iba niektoré druhy jabloní, u ktorých sa tento typ rastu objavil ako genetická mutácia (bolo to u odrody McIntosh, mutácia bola nazvaná podľa svojho objaviteľa v Kanade 60-tych rokoch min.storočia - McIntosh Wijcik). Následne boli z tejto mutácie vyšľachtené ďalšie odrody, dnes ich je už veľa. Všetky majú jedno spoločné - sklon k stĺpovitému rastu majú zakotvený v génoch. Pri kôstkovinách ide iba o imitáciu, napodobeninu alebo "fejk" stĺpovitosti - chýba informácia pre takýto rast v génoch, preto sa to musí dosahovať rezom - neustálym skracovaním bočných výhonkov. A už v škôlke sa musí takáto 'pseudostĺpovitá' ovocnina správne zapestovať - teda bez klasickej korunky, len ako vysoký špičiak. Takýto následný rez je neprirodzený a v podstate ide o znásilňovanie stromku, ktorý by bez tohto hrubého zásahu rástol úplne inak. Oveľa ľahšie sa to dosahuje na slaborastúcich podpníkoch, preto je ten myrobalán nevhodný. Strom na myrobaláne rastie totiž bujne vrátane silnej tendencie k bočnému vetveniu, preto udržať ho v tvare 'stĺpa' je veľmi problematické. Kôstkoviny, prezentované v katalógoch firiem ako "stĺpové", sú na fotografiách poväčšine počítačovo upravované (viď posledná fotka) - v podstate je to klamanie zákazníkov. IH

Screenshot_20220320-233508_Chrome.jpg
Screenshot_20220320-233534_Chrome.jpg
Screenshot_20220321-000250_Chrome.jpg
Screenshot_20220321-001209_Chrome.jpg
Witch
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 18 Mar 2022, 16:31
Bydlisko: Strakonice - 393 m.n.m

Stlpovite odrody ale v skutočnosti nie sú také.

21 Mar 2022, 05:22

Ivan Hlavatý napísal:
20 Mar 2022, 21:56
Witch napísal:
20 Mar 2022, 19:45
...Red Love...Schweizer Hose...
Dobre mienená rada: od týchto 2 odrôd choďte preč. Nechoďte - bežte. Bežte rýchlo a ďaleko ! IH
Chápu tedy správně, že čím víc jsou plody neobvyklé, tím horší na pěstování? Každopádné děkuji. Aspoň mi nezbydou oči pro pláč, hroucejíc se u nepodařených stromků. Ušetřil jste mi nervy a peníze.
Strakonice - 393 m.n.m
Napísať odpoveď