Stlpovite odrody ale v skutočnosti nie sú také.

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
PeterB
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 19 Jan 2022, 12:31

Stlpovite odrody ale v skutočnosti nie sú také.

19 Jan 2022, 13:02

Dobrý deň. Chcem sa poradiť so skusenejšimi.
Na jeseň 2020 som kúpil údajne podľa predajcu zopár stlpovitych stromčekov lenže počas minulého roka 2021 vyrastli skôr ako obyčajne stromky.
Ide o dve čerešne, jednu slivku a nektarinku.
A keďže ich mam blízko pri sebe zasadené tak som niekde čítal ze by sa dali pestovať ako superštihle vreteno.
Alebo mam ich radšej presadiť inde a pestovať ako klasické stromky? Neskôr pridám fotky keď budem môcť.
Prílohy
20220119_134630.jpg
20220119_134644.jpg
Používateľov profilový obrázok
Pett.cz
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 18 Okt 2020, 16:15
Bydlisko: UH

Stlpovite odrody ale v skutočnosti nie sú také.

19 Jan 2022, 16:20

Také by mě to zajímalo.Mam v plánu koupit broskev na balkon.Moc místa tam mít nebude.Nasel jsem v Uherském ostrohu odrůdu balkonela red
Jitka
Príspevky: 1139
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Stlpovite odrody ale v skutočnosti nie sú také.

19 Jan 2022, 20:39

Krásně to vysvětluje pan Chovanec tady. Ano, jsou tvarované výpěstky, jen u jabloní se jedná o genetickou vlastnost.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Stlpovite odrody ale v skutočnosti nie sú také.

20 Jan 2022, 08:17

Pri jabloniach ide o genetickú mutáciu, objavenú pred vyše 50-mi rokmi (Wijcik McIntosh). Tam ide naozaj o geneticky daný stĺpovitý rast, následne bolo odvodených množstvo takýchto odrôd. Ale aj pri nich treba stĺpovitý rast občas trochu usmerniť rezom. Krásne fotky stĺpovitých jabloní má tu na fóre Mirek Přasličák.
Čo sa týka kôstkovín, myslím si že tam ide skôr o umelé tvarovanie než o 'prirodzený' stĺpovitý tvar. V podstate každý strom sa dá takmer ľubovoľne tvarovať, aj keď to preň nie je prirodzené a typický 'stĺp' je jeho značným 'znásilnením'. Aj čerešne, slivky a broskyne sa pestujú ako štíhle či superštíhle vretená, ale vyžaduje si to ovládať správny rez, aby v tomto tvare rodili. Reklamy na 'stĺpovité' kôstkoviny v katalógoch sú zavádzajúce a často ide o fejkovú fotomontáž (viď fotky). IH

Screenshot_20220120-082720_Chrome.jpg
Screenshot_20220120-082726_Chrome.jpg
Screenshot_20220120-082732_Chrome.jpg
přasličák
Príspevky: 1574
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Stlpovite odrody ale v skutočnosti nie sú také.

20 Jan 2022, 09:20

Doporučil bych Peterovi B na jaře takzvané sloupcovité stromy přesadit do obvyklého sponu pro dané kombinace podnože a odrůdy. Jinak bude za tři roky nešťastný.
Ze zájmem jsem si přečetl vysvětlení pana Chovance. Článek jsem neznal. Je v něm opravdu spousta pravdivých informací. Nelze však přehlédnout, že je obchodník. Já upřednostňuji třeba u hrušně Decora místo sloupcová či sloupcovitá označení spurtypově rostoucí hrušeň Decora na slabě rostoucí podnoži / S1, K-TE-A, Sydo.../. U odrůd slivoní místo sloupcová či sloupcovitá správně slivoň na slabě rostoucí podnoži
/ Wavit, Penta, .../. U broskvoně buď zakrsle rostoucí odrůda Balkonela, nebo brokvoň na slabě rostoucí podnoži / Pumiselect, VVA-1 .../ Rovněž jabloně Pidi nebo James Grieve Compact nerostou sloupcovitě. Proto považuji za etičtější označení zakrsle rostoucí jabloň. Zákazník bude i akceptovat vyšší cenu výpěstku, protože použitá podnož je několikanásobně drahší, rozmnožuje li se meristémově, pokud tuto informaci dostane.
Označení sloupcovité či sloupcové u zákazníků evokuje sloupcovitý růst. U mne ještě také to, že takové stromy musím vysazovat u telefonních sloupů. A těch je u nás málo. Vše je vedeno v zemi. Prodejci, používající těchto názvu u geneticky nesloupcových výpěstků si neuvědomí, že zklamaný zákazník u nich již nic příště nekoupí. Zároveň dochází k degradaci jinak velice zajímavého fenoménu rozšiřování opravdu sloupcovitých odrůd jabloní v zahradách a do budoucna snad i v intenzivních systémech v českých a slovenských zemích.
Shodou okolnosti jsem měl možnost se včera zúčastnit degustace jablek v Holovousích. Potvrdil se trend jiného přístupu mladší generace. Perfektní organizace, i přes stížené epidemiologické situace, připuštění odrůd konkurence i soukromých šlechtitelů. Na závěr byly odtajněny zkoušené vzorky a jednotliví zástupci šlechtitelů dostali prostor k představení zkoušených odrůd a hybridů, včetně pěstitelských a hospodářských vlastností.V degustovaných vzorcích bylo tentokrát i slušné množství sloupcivitých odrůd. Blíže až po obdržení výsledků degustace, které samozřejmně zveřejním.
Jožo ZA
Príspevky: 197
Dátum registrácie: 30 Apr 2021, 14:25
Bydlisko: Žilina, 420 m.n.m

Stlpovite odrody ale v skutočnosti nie sú také.

20 Jan 2022, 10:42

Využil by som toto vlákno na otázku, či má niekto vlastnú skúsenosť so slaborastúcou marhuľou Compacta. Marhule nemám žiadne, ale možno by som našiel ešte miesto na jedno malé vreteno. Okrem toho že netuším, či ju má zmysel pestovať z hľadiska kvality plodov, ma zaráža, že väčšinou ju ponúkajú na myrobaláne. Ak si dobre pamätám, aj stĺpové jablone sa štepia na silnejšie podpníky, takže možno aj v tomto prípade je dôležitejšia samotná odroda, ako podpník. Ale radšej by som si dal poradiť...
PeterB
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 19 Jan 2022, 12:31

Stlpovite odrody ale v skutočnosti nie sú také.

20 Jan 2022, 14:04

No dobre páni ďakujem za podnety a návrhy ale aj tak neviem co by bolo najlepšie spraviť s nimi. Bud presadiť ako mi ten pan radi alebo skúsiť ich iba zriedit a skúsiť ich pestovať v tváre superštihle vreteno!? Vtedy by som mal pokračovať ako?
Všetky slabé bočné konáriky ponechať neskratene aby sa na nich vyvinuli tento rok kvetné púčiky a všetky silnejšie zakrátit na čapik ?
A strednik zakratit alebo nechať ďalej volne rásť?
Ďakujem.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Stlpovite odrody ale v skutočnosti nie sú také.

20 Jan 2022, 14:45

PeterB napísal:
20 Jan 2022, 14:04
No dobre páni ďakujem za podnety a návrhy ale aj tak neviem co by bolo najlepšie spraviť s nimi. Bud presadiť ako mi ten pan radi alebo skúsiť ich iba zriedit a skúsiť ich pestovať v tváre superštihle vreteno!? Vtedy by som mal pokračovať ako?
Všetky slabé bočné konáriky ponechať neskratene aby sa na nich vyvinuli tento rok kvetné púčiky a všetky silnejšie zakrátit na čapik ?
A strednik zakratit alebo nechať ďalej volne rásť?
Ďakujem.
Pestovanie kôstkovín v tvare superštíhleho vretena si vyžaduje skúsenosti. Ak ich nemáte, tak netrápte seba ani tie stromky, radšej ich presaďte a pestujte v pre ne prirodzenejšom tvare (s kotlovitou alebo pyramídovou korunou). IH
andre.marek
Príspevky: 640
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Stlpovite odrody ale v skutočnosti nie sú také.

20 Jan 2022, 15:31

Zase když už jsou tako nasazené, dají se použít na "pokusy". Navíc to bude na nějakých slaběji rostoucích podnožích, tak bych se toho tak nebál. Bude to chtít více péče, ale myslím, že by z toho něco mohlo být.
A pokud je volný prostor, tak tam bych nasadil něco dalšího :D
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
vysloužil
Príspevky: 4693
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Stlpovite odrody ale v skutočnosti nie sú také.

20 Jan 2022, 17:07

andre.marek napísal:
20 Jan 2022, 15:31
Zase když už jsou tako nasazené, dají se použít na "pokusy". Navíc to bude na nějakých slaběji rostoucích podnožích, tak bych se toho tak nebál. Bude to chtít více péče, ale myslím, že by z toho něco mohlo být.
A pokud je volný prostor, tak tam bych nasadil něco dalšího :D
Já bych stromky proředil a každý druhý přesadil jinam.
Napísať odpoveď