Oplodnenosť kvetov

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
paraji
Príspevky: 320
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 20:41

Oplodnenosť kvetov

16 Apr 2020, 08:05

Je toto 100% znak, že kvet je oplodnený?Kvet, ktorý nemá takto vzpriamený piestik je neoplodnený?
Screenshot_20200416-074531[1].png
Screenshot_20200416-074531[1].png
dvojičky
dvojičky
Screenshot_20200416-074628[1].png

V asi akom pomere má vplyv na opelenie kvetov vietor,včely medonosné, samotárske včely, iný hmyz?Je možné využiť pri mladých stromoch aj ručné opelenie napr.prenosom peľu vatovou tyčinkou, otieraním kvetu o kvet, zatrasením blízko stojacich stromov...?
Prílohy
Screenshot_20200416-074550[1].png
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Oplodnenosť kvetov

16 Apr 2020, 08:50

Treba trpezlivosť - čas všetko ukáže. Výzor kvetov v tomto čase môže ešte "klamať telom". Neopelené kvety rýchlo opadajú, ale aj tie ktoré boli oplodnené tak zďaleka
nie všetky pokračujú vo vývoji a prinesú úrodu. Strom si sám robí "autoreguláciu" násady - krátko po opelení a potom aj v priebehu júna.
Ďalším faktorom sú mrazy, ktoré teraz prebehli - často sa zdá, že kvety ich prežili bez ujmy, ale po čase sa ukáže, že to tak nie je. Je tam určitá latencia, po ktorej už
bude zrejmé ako je to naozaj. Na mrazy sú najcitlivejšie drobné plodíky marhúľ a broskýň do veľkosti lieskovca - po mrazoch často vyzerajú úplne OK, ale zastavia rast
a po 2-3 týždňoch opadajú.
Čo sa týka spôsobu opelenia, to nechávam na prírodu, nikdy som jej umele "nepomáhal" - dokonca nie ani pri asimine, kde to mnohí vyslovene odporúčali (a šlo to pekne
aj bez toho). IH
paraji
Príspevky: 320
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 20:41

Oplodnenosť kvetov

16 Apr 2020, 09:19

No tých mrazov bolo v predchádzajúcom období veru dosť, tak kvety (v mojom prípadne na broskyniach) si "užili".Doteraz som to neriešil, no minulú noc som sa rozhodol zachraňovať a kúril som dvom broskyniam.Snáď to boli posledné také mrazy.
Čo sa týka toho ručného opelenia, tak ma to napadlo kvoli tomu, že Toptaste (2018) má prvé 4 kvety, tak by som rád ochutnal.Aj Tophit (2017)má prvú násadu, no tam je toho oveľa viac.
vysloužil
Príspevky: 4696
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Oplodnenosť kvetov

16 Apr 2020, 12:26

Opylení asi nemá smysl řešit. Pokud květy nebo plůdky kompletně nezmrznou, je vždycky násada plodů taková, že se nevyhneme probírce. Na slunečném či deštivém počasí jistě záleží, spíš ale marginálně. Dokonce ani provčelenost kraje není důležitá. V roce, kdy se široko v okolí spálila všechna včelstva kvůli moru, byla úroda všeho nadprůměrná. Zásadní roli hrají dva faktory. Mráz v době květu a hlavně po něm (plůdky jsou choulostivější, navíc už nestihnou vykvést opožděná poupata). Druhým faktorem je úroda v předešlém roce. Některé ovocné druhy a odrůdy na chudších půdách po nadměrné úrodě sice vykvetou a opylí se, ale plůdky shodí.
Napísať odpoveď