Chemická ochrana- nutné minimum

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Daník
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 12 Aug 2021, 10:52
Bydlisko: Ostrava, Beskydy

Chemická ochrana- nutné minimum

28 Apr 2022, 22:06

Ivan Hlavatý napísal:
28 Apr 2022, 10:14
Daník napísal:
28 Apr 2022, 09:17
Loni jsem si vypěstoval na rajčatech chemicky nezničitelné molice. Jarní zálivka sazenic systemickou Actarou nezabrala a následný postřik Mospilanem už vůbec ne. Na plodící rostliny jsem chemii už nechtěl dávat, takže jsem je občas sprchoval hadicí a občas stříknul olejovými emulzemi, ale bez pozitivního výsledku. Do zámrazu byly všude hejna molic. Letos se už zase objevily na sazenicích, přestože jsou noční teploty těsně nad nulou, tak jsem rajčata stříknul Sanium systém. Do druhého dne mělo být po molicích, ale není. Možná bylo na systemiku moc chladno. Tak jsem zvědav...
Ak by to nezabralo, skúste Vertimec. IH
Vertimec někde mám, bude mít tak 10 let :D Vůbec vykopávám takové různé zbytky postřiků s expirací 2012 a podobně, tak to občas přidám do tankmixu. Teď jsem chtěl přidat tuším Mythos, ale byl už ztvrdlý na šutr. Blbý je, že ve skleníku mám mezi rajčaty už pěkný salát, posledně jsem ho přikryl igelity, ale byla to fuška
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Chemická ochrana- nutné minimum

28 Apr 2022, 23:00

nasiel som nedavno zabudnute postreky uz po expiracii. Napr. Karate Zeon s expiraciou 2017. Pouzil som ho na kvetopasa jabloni, zatial sa mi ucinnost vidi nadejne. Na slivky som si uz netrufol ho pouzit, tych mam podstatne viac.
Aku mate skusenost s pouzitim postrekov viac rokov po expiracii? Je asi ekologicke ich radsej vystriekat ako inak likvidovat.....pokial este funguju.
PeterS
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Chemická ochrana- nutné minimum

28 Apr 2022, 23:27

rony napísal:
28 Apr 2022, 23:00
nasiel som nedavno zabudnute postreky uz po expiracii. Napr. Karate Zeon s expiraciou 2017. Pouzil som ho na kvetopasa jabloni, zatial sa mi ucinnost vidi nadejne. Na slivky som si uz netrufol ho pouzit, tych mam podstatne viac.
Aku mate skusenost s pouzitim postrekov viac rokov po expiracii? Je asi ekologicke ich radsej vystriekat ako inak likvidovat.....pokial este funguju.
Veľmi dlho sa dajú použiť napríklad postreky na báze základných chemických prvkov v práškovej forme, napr. síra. Ak sa dobre uskladnia, tak tam je predpoklad, že vydržia.
U ostatných záleží od stability účinných látok a plnív atď (niektoré jedy sú veľmi stabilné a starnutie im problém nerobí), uskladnenia (slnko, veľké výkyvy teplôt, mráz sú veľký nepriatelia dlhodobého skladovania, ale veľa robí aj to či boli otvorené alebo nie) a Vašej odvahy. Ja som pred dvoma rokmi objavil po starom otcovi dôverne známu látku, ktorá bola zakázaná už roky dozadu. Urobil som experiment na pár kríčkoch zemiakov a nestihol som sa čudovať, prejavy toxicity alebo neznášanlivosti na rastline žiadne, pásavky kaput do hodiny a to všetky štádiá. Odvtedy rozumiem prečo mi dedo dosť nahlas nepekne vyčítal posledné roky, že striekam chu....nami a s ch....vým dávkovaním, lebo neexistuje, aby po postreku niečo prežilo. Holt bola iná doba, dnes safety first. Dnes legislatíva udáva max dobu spotreby od výroby 2 roky pre celú EÚ a (platí to aj pri ryži, soli).
Daník
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 12 Aug 2021, 10:52
Bydlisko: Ostrava, Beskydy

Chemická ochrana- nutné minimum

29 Apr 2022, 11:48

Taky jsem nad tím dost přemýšlel, postřiky nejsou zrovna levná záležitost. Asi to bude podle typu látky a koncentrace. Některé látky jsou zvláště v koncentrované formě poměrně stabilní, jiné mohou postupně měnit skupenství, ztvrdnout nebo vytvořit fáze. Skladování v temnu a chladu asi nutností. Já ty expirované raději dávám do tankmixu s novou látkou odlišného typu, abych měl jistotu, že něco zafunguje.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Chemická ochrana- nutné minimum

02 Máj 2022, 19:07

U nás už odkvitli hrušky. Na foto 1-4 je chuťovka Abate Fetel (zasadená v okt.2018). Kvitla premiérovo, vyzerá to (možno) už aj na 'panenskú' úrodu. Včera som dal hruškám druhý postrek proti méram - už som spomínal, že méry sú u mňa čo sa týka hrušiek nepriateľom č.1. Hrušky už jeden postrek proti nim dostali (Nissorun), teraz to bol druhý (Vertimec). Vzhľadom na obdobie tesne po odkvitnutí som pridal aj fungicíd (Scala). Hrušky už ďalší fungicíd nedostanú, ale akaricíd ešte 1 či 2x áno (méry sú hrozná pliaga).

Postrek Vertimec+Scala teda dostali všetky hruštičky - menovite: Boscova (2), Erika, Abate Fetel (2), Hardenpontova (4), Gen. LeClerc (2), Nojabrskaja (2), Hardyho, Amfora, Williamsova červená, Harrow Delight, Avranšská, Konferencia, Dicolor, Patten, Bieloruská neskorá(aj s naštepenými 17 odrodami - o.i. Merodova, Salisburyho, Thirriotova, Lebosca, Viennská, Lucasova, Bohemica, Grosdemange etc.).

Ázijské hrušky už teraz nestriekam (iba tesne pred kvitnutím).

Jablone ešte kvitnú (foto 5 - mladučký Jonathan, výška asi 1,6m, foto 6 - staručký Jonagored, výška asi 6m), takže tie postrek fungicídom tesne po odkvete ešte len čaká (bude to zrejme Talent). IH

20220502_181400.jpg
20220502_181456.jpg
20220502_183223.jpg
20220502_183256.jpg
20220502_181647.jpg
20220502_181633.jpg
TomNr
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 09:23

Chemická ochrana- nutné minimum

03 Máj 2022, 20:34

Pan Ivan, jonagored kde kedy tak zrezal? A preco? Na Vas nezvykly tvar :)
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Chemická ochrana- nutné minimum

03 Máj 2022, 20:57

TomNr napísal:
03 Máj 2022, 20:34
Pan Ivan, jonagored kde kedy tak zrezal? A preco? Na Vas nezvykly tvar :)
Tvar je to pekný 😀.
Zrezanie bolo na jeseň 2020 a prebehlo kvôli uvoľneniu miesta. Odrezal som iba najspodnejšie kostrové konáre. Boli mohutné, takže tým som získal priestor na výsadbu 6 nových stromčekov jabloní (Ghiva, Jazz, Red Jonaprince, Braeburn Mariri Red, Dark Idol a Honeycrisp).
Na foto je tento Jonagored, ako vyzeral pred 4 rokmi. IH

Screenshot_20220503-211635_Chrome.jpg
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Chemická ochrana- nutné minimum

05 Máj 2022, 20:19

Tematické okienko "Poučme sa zo starého fóra": Na totáčfóre sa prispievateľ dotazuje na postrekový prípravok 'SVILUŠKA STOP' s účinnou látkou hexythiazox (foto 1).

Je to akaricíd (teda insekticíd s účinkom na roztoče), u nás sa predáva pod názvom NISSORUN. Ničí vajíčka, larvy a nymfy roztočov. Dospelé roztoče nezabíja, ale sterilizuje ich (vajíčka nie sú oplodnené) - viď foto 2.
Nissorun používam v "of-label" indikácii - proti méram na hruškách. Pri mérach bežné insekticídy vrátane pyretroidov aj neonikotinoidov zlyhávajú. Akaricídy na méry účinkujú dobre - Nissorun zvyknem striedať s prípravkom Vertimec (ten hubí aj dospelce roztočov). Hoci méry nie sú roztoče, akaricídy ich dokážu udržať na uzde.
Čo sa týka roztočov (svilušiek), platí čo sme tu už opakovane zdôrazňovali - veľmi vhodné je použiť proti nim síru (Sulka) - ako skorý postrek ku koncu zimy, resp. v predjarí. Vtedy sú roztoče ešte medzi šupinami pukov alebo v záhyboch kôry a sú zraniteľné (ich tzv. "weak-point"). Neskôr, keď už roztoče cicaním spôsobia lézie na listoch (napr. hrušiek), prístup akaricídov k nim je sťažený, keďže roztoče sú "ukryté" pod povrchovou membránou listov. Navyše vtedy už k poškodeniu listov prišlo. Aplikácia síry decimuje populáciu roztočov a tým poškodeniu listov predchádza. Aj keď ani jej aplikácia nemusí mať stopercentný efekt, to treba povedať. V takom prípade je vhodné postihnuté listy odstrániť (ak je to možné) a v prípade potreby použiť akaricíd. IH

Screenshot_20220505-195828_Chrome.jpg
Screenshot_20220505-195740_Chrome.jpg
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Chemická ochrana- nutné minimum

06 Máj 2022, 21:21

Niektoré postrekové prípravky boli v nedávnej dobe premenované. Pre ľahšiu orientáciu - viď foto.

Ešte dodám: Magnicur Core = predtým Zato. IH

Screenshot_20220506-211706_Chrome.jpg
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Chemická ochrana- nutné minimum

08 Máj 2022, 21:40

Sotva se objevily krátké přírůstky, už je tu padlí. Zatím napadeno několik výhonů na starém Jonagoldu a jedna kosterní na mladé Gale.
Z eko postřiků se dá aplikovat Vitisan.
Prílohy
Gala
Gala
Napísať odpoveď