Chemická ochrana- nutné minimum

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Daník
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 12 Aug 2021, 10:52
Bydlisko: Ostrava, Beskydy

Chemická ochrana- nutné minimum

11 Apr 2022, 21:16

roman napísal:
11 Apr 2022, 14:22
Daník napísal:
11 Apr 2022, 12:23
Něco jsem zapomněl :D ?
Samozřejmě že ano, zapomněl jste na mšice, květopase, zobonosku a pilatku, tu hlavně na švestkách. U mě je problémem sloupečková rzivost rybízu, ale na tu jsem zatím postřik nenašel.
fakt na nic z toho naštěstí u mne nemusím stříkat - výjimečně mšice a to likviduji lokální ohniska - zamořené větvičky jabloní, rybízu, ibišku ap. Dříve jsem dával Mospilan a Calypso, když je špatný rok, tak nyní Mospilan a ve sklepě mám připravený Sanium system. Květopas mi za 30 let jedinkrát zlikvidoval úrodu jabloní, jinak 1-2 zlikvidované květy naopak beru jako žádoucí probírku násady (protrhávat násadu jabloní něbo meruněk je strašná práce na kterou nemám dost času). Na pilatku jsem dával lepové desky a kdysi Calypso či Mospilan, ale poslední roky nebylo třeba...jak říkám, v každé lokalitě je to trochu jinak
Daník
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 12 Aug 2021, 10:52
Bydlisko: Ostrava, Beskydy

Chemická ochrana- nutné minimum

11 Apr 2022, 21:20

Ivan Hlavatý napísal:
11 Apr 2022, 19:13
Ešte jeden 'slogan': "Nevyhnutné je len zomrieť".

K veci: Dnes som dal jabloniam a hruškám (pred kvitnutím) prvý organický fungicíd v tejto sezóne, ako prevenciu chrastavitosti. Napokon som sa rozhodol pre Sercadis. Insekticíd som nepridával, už som písal, že teraz by bol v mojich podmienkach zbytočný. Krátko po odkvitnutí dostanú jadroviny druhý raz org.fungicíd. Ešte zvážim ktorý, ale pravdepodobne to bude Talent. Tieto 2 včasné postreky jadrovín org.fungicídom dávam paušálne. Ich načasovanie krátko pred a krátko po kvitnutí je základným predpokladom víťazstva nad Venturiou. Ďalšie dávky fungicídov v priebehu vegetačnej sezóny sa budú týkať už iba nerezistentov a budú fakultatívne - podľa priebehu počasia. Snahou je, aby aj silne senzitívne odrody (Jonagored, Golden, Jonathan, Coxovka, Fuji) nedostali viac ako 4, maximálne 5 dávok a aby sa od júla už fungicídmi nestriekalo. IH
u nás nejsou pupeny ještě ani ve stadiu myšího ouška a teploty jsou tak nízké, že jsem ještě cíleně nestříkal ani kontakt. Na samotnou systemiku se mi zdá, že je příliš nízká jak teplota, tak absorbční plocha. Oproti vám jsme ale krutý sever ;)
Daník
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 12 Aug 2021, 10:52
Bydlisko: Ostrava, Beskydy

Chemická ochrana- nutné minimum

11 Apr 2022, 22:23

Daník napísal:
11 Apr 2022, 21:20
Ivan Hlavatý napísal:
11 Apr 2022, 19:13
Ešte jeden 'slogan': "Nevyhnutné je len zomrieť".

K veci: Dnes som dal jabloniam a hruškám (pred kvitnutím) prvý organický fungicíd v tejto sezóne, ako prevenciu chrastavitosti. Napokon som sa rozhodol pre Sercadis. Insekticíd som nepridával, už som písal, že teraz by bol v mojich podmienkach zbytočný. Krátko po odkvitnutí dostanú jadroviny druhý raz org.fungicíd. Ešte zvážim ktorý, ale pravdepodobne to bude Talent. Tieto 2 včasné postreky jadrovín org.fungicídom dávam paušálne. Ich načasovanie krátko pred a krátko po kvitnutí je základným predpokladom víťazstva nad Venturiou. Ďalšie dávky fungicídov v priebehu vegetačnej sezóny sa budú týkať už iba nerezistentov a budú fakultatívne - podľa priebehu počasia. Snahou je, aby aj silne senzitívne odrody (Jonagored, Golden, Jonathan, Coxovka, Fuji) nedostali viac ako 4, maximálne 5 dávok a aby sa od júla už fungicídmi nestriekalo. IH
u nás nejsou pupeny ještě ani ve stadiu myšího ouška a teploty jsou tak nízké, že jsem ještě cíleně nestříkal ani kontakt. Na samotnou systemiku se mi zdá, že je příliš nízká jak teplota, tak absorbční plocha. Oproti vám jsme ale krutý sever ;)
beru zpět, při procházce se psy jsem to zkontroloval a už to jsou myší uši...zaspal jsem :(
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Chemická ochrana- nutné minimum

19 Apr 2022, 20:42

EL Edgar napísal:
19 Apr 2022, 20:10
▪︎Už som tu bol "zatracovaný" kvôli tomu, že spochybňujem účinnosť organických fungicídov v boji proti kučeravosti broskýň, tak som trochu váhal.

▪︎Postrek proti monilióze kôstkovín, konkrétne marhúľ, tesne pred kvetom aplikujem Signum. To je k monilióze kvetov všetko. Doteraz som problémy nemal keď som aplikoval len tento jeden postrek.
V prípade, že je v dobe kvetu marhúľ obzvlášť zlé počasie (chladno a dlhotrvajúce dažde) dávam (pre istotu) pri dokvitaní Prolectus. Stáva sa to len veľmi výnimočne. Keď mám byť úprimný, nie som presvedčený či je to bezpodmienečne nutné aj za zhoršeného počasia.

▪︎Nedávam nikomu návod ako má postupovať. Takto mi to funguje už dlhé roky.
Ad 1: Trochu preháňate. Nikto vás nezatracoval ani nešiel upáliť na hranici. Prebehla ostrejšia, ale slušná diskusia bez invektív. Obe strany si na základe svojich skúseností stáli za svojím názorom, pričom uvádzali argumenty svoje aj z písomníctva. Ja to hodnotím ako bežnú názorovú polemiku. Na to ostatne diskusné fóra sú. Možno mám na vec iný pohľad, ale výraz "zatracovanie" mi príde neadekvátny.

Ad 2: Proti monilióze marhúľ postupujem rovnako ako vy (Signum 》Prolectus), akurát ten druhý postrek pri dokvitaní - na základe dlhoročných skúseností 😀 - sa snažím dať vždy, nielen fakultatívne podľa počasia. Nie vždy to ale stihnem (počasie, iné povinnosti...).

Ad 3: Myslím že nejaké "povinné návody" tu nikto nedáva, drvivá väčšina diskutujúcich len referuje svoje skúsenosti, prípadne zaujímavé publikované údaje. To čo chcem zdôrazniť: rešpektujme prosím regionálne rozdiely, týkajúce sa tlaku infekcií a škodcov. Niekto ani nevie čo je piliarka, inému zničí celú úrodu. Niekto nemusí striekať proti kučeravosti a monilióze vôbec, iný ich nezvládne ani viacerými postrekmi. Takže každá referovaná skúsenosť je 'globálne limitovaná' a prenosná len čiastočne. Neverím tzv. "univerzálnym návodom". Čo niekde dokonale funguje, inde fungovať nemusí. IH
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Chemická ochrana- nutné minimum

21 Apr 2022, 07:31

Pravdivá slova Ivane. Různé povětrnostní podmínky, různý přístup. Neznám ovocnáře, pro kterého by byl postřik stromů nejradostnější práce na zahradě. Jak by to bylo fajn, kdybychom pouze ovocný strom zasadili a pak jen sklízeli ovoce. Tak to však není. Před čtyřiceti léty jsem neznal moniliniový úžeh na meruňkách. V současnosti v mých polohách bez chemického ošetření se stromy meruněk dožívají šesti let. Můžeme pouze spekulovat, čím to je. / Můj zcela laický názor, odsíření elektráren /.Takže postřik je u mne nutný. První postřik jsem použil ma počátku kvetení přede dvěma týdny, také Signum. Kvetení je rozvleklé. Pořád nakvétají nové květy. Navíc neustále mrholení, přeháňky, chladno. Zítra a v sobotu má snad být beze srážek, takže použiji se zásoby Talent, který je již restrigovaný. Průběh jara u nás splňuje podmínky silné infekce strupovitosti na jádrovinách, takže použiji ještě před květem nějaký kontaktní přípravek. Asi zbytek Captanu, který je již rovněž restrigován. Proti přezimujícím škůdcům jsem kromě mere na hrušních nezasahoval, budu to řešit až při prvním výskytu.
Neregistrovaný

IP:  168.30

Chemická ochrana- nutné minimum

21 Apr 2022, 17:02

Nic v zlom ale davali ste tie svoje jablka napustene chemiou na rozbor?vobec vas nezaujima kolko tam tej chemie zjete?radsej si dam jablcko z polokmena bez chemie
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Chemická ochrana- nutné minimum

21 Apr 2022, 19:34

Návštěvník napísal:
21 Apr 2022, 17:02
Nic v zlom ale davali ste tie svoje jablka napustene chemiou na rozbor?vobec vas nezaujima kolko tam tej chemie zjete?radsej si dam jablcko z polokmena bez chemie
Nic ve zlém, ale vy se živíte jen bio jablky z vašeho polokmene? Řekl bych, že v mém ovoci je méně chemie a šmakulád, než ve většině potravin v obchodě.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Chemická ochrana- nutné minimum

21 Apr 2022, 20:42

Rovnež nic vo zlom. Dával jste si své biojablka z polokmene, často napadená obalečem, na rozbor. Otvor po obaleči je často s jeho trusem , a s tím spojenými plísněmi. Předpokládám, že jejich toxicita není zanedbatelná. Případná rezidua po chemických postřicích přece není závislá na výšce stromu. Nechat si udělat rozbory by bylo jistě zajímavé, ale asi finančně značně problematické. A když jsme u toho. Nevěřím, že by případná rezidua zrovna u jarních postřiků proti moniliniovému úžehu a strupovitosti před květem byla v době sklizně vůbec měřitelná. Samozřejmně respektuji negativní postoj Návštěvníka k chemické ochraně. Přesvědčivější by byly případné fotografie jeho sklizeného ovoce či stromu před sklizni. Pokud umí vypěstovat ovoce stejné vnější kvality jaku MUDr. Hlavatý, nechám se přesvědčit, že jsem se mýlil.
Daník
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 12 Aug 2021, 10:52
Bydlisko: Ostrava, Beskydy

Chemická ochrana- nutné minimum

21 Apr 2022, 20:57

Návštěvník napísal:
21 Apr 2022, 17:02
Nic v zlom ale davali ste tie svoje jablka napustene chemiou na rozbor?vobec vas nezaujima kolko tam tej chemie zjete?radsej si dam jablcko z polokmena bez chemie
Drtivá většina fungicidních postřiků, které aplikujete na jabloně v průběhu března - června, podlehne do doby konzumace jablek takové degradaci (přirozený rozpad látky, fotolýza, výpar, déšť, další chemické, fyzikální a fyziologické procesy, že v době sklizně nebo i dříve nejsou rozborem v plodu zjistitelné. Jsou samozřejmě látky, které se odbourávají velmi pomalu a tyto lze použít pouze do doby, než se začnou tvořit plody. Informace k jednotlivým postřikům lze na netu dohledat.
Oproti tomu většina velkovýrobců a prodejců se snaží v zájmu naprosto pochopitelné minimalizace ztrát a maximalizace zisků eliminovat tyto ztráty použitím pesticidů v daleko větším rozsahu a především před expedicí k zákazníkovi. Postřiky ovoce provedené před uskladněním kvůli minimalizaci skládkových chorob se v chladném a temném prostředí prokazatelně prakticky neodbourávají a zákazník je konzumujete v řádově vyšších koncentracích, a to nemluvím o postřicích měkkého ovoce před cestou do obchodu (vydrží vám maliny ze zahrádky zavřené týden v krabičce?), desikaci /vysušování obilnin herbicidy, nevadnoucí a nehnijící saláty či další chemická kouzla, která umožní, aby se většina plodin z pole dostala přes velkosklady, kamióny a obchody až do vaší lednice, kde ještě třeba řadu dní nevykazuje známky chorob či rozkladu.
Chemie je dobrý sluha a zlý pán :)
Daník
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 12 Aug 2021, 10:52
Bydlisko: Ostrava, Beskydy

Chemická ochrana- nutné minimum

22 Apr 2022, 00:12

EL Edgar napísal:
21 Apr 2022, 21:19
Neregistrovaný napísal:
21 Apr 2022, 17:02
Nic v zlom ale davali ste tie svoje jablka napustene chemiou na rozbor?vobec vas nezaujima kolko tam tej chemie zjete?radsej si dam jablcko z polokmena bez chemie
Dá mi niekto tip, kde si dať skontrolovať ovocie na pesticídy? Asi by som sa na to dal.

Laboratoře, která rozbor udělají, najdete asi i u vás snadno, u nás třeba http://www.ovocnarska-unie.cz/sispo/?str=laborator

Otázka je, jakou vypovídací schopnost bude rozbor mít. Tedy jakou látku budete hledat, protože účinná látka obsažená v postřiku se zpravidla následně rozpadá postupně na další látky o jejichž škodlivosti nemusí být dohledatelné informace a které nebudou rozborem zjištěny (mohou být relativně nezávadné, ale i více škodlivé než původní sloučenina). Dále jak odeberete reprezentativní vzorek (jedno jablko může být postřikem zasaženo více než jiné, zvláště u nesystmických postřiků). S jakými mezními hodnotami budete porovnávat (limity budou výsledkem nějakých aktuálních testů látky zpravidla v laboratorních podmínkách na laboratorních zvířatech, tedy stanovené bez ohledu na dlouhodobé ověření působení na člověka a stanovené nějakým odborným konsensem. Tyto limity navíc nezohledňují případnou kumulaci vlivu s jinými látkami z dalších zdrojů, kterým je příjemce vystaven.
Z uvedeného vyplývá, že je to docela nejasná problematika a proto asi nejlepší bude, řídit se principy předběžné opatrnosti a aplikovat pouze nutné postřiky, předepsaným postupem a hlavně v dostatečném předstihu před konzumací ovoce a zeleniny. Každý má i možnost zvolit zcela čistou cestu bez chemie s tím, že v některých lokalitách a u některých druhů bude kvalita sklizně velmi špatná nebo sklizeň nulová. A nezbývá než věřit, že pokud má pesticid OL 3 dny (resp.35 dní), bude za 14 dní (resp. 3 měsíce) jeho obsah v plodině nevýznamný....
Napísať odpoveď