Chemická ochrana- nutné minimum

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
peron
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 26 Feb 2021, 22:17

Chemická ochrana- nutné minimum

31 Dec 2021, 15:43

Zdravim.
Mám v sade cca 20 starších stromov a cca 30 do 3 rokov. Pôvodný zámer bol bio- bez chémie... Žiaľ okrem čerešní a pár jabĺk a hrušiek ovocie kupujeme...
U sliviek už realizujeme postrek proti piliarke - o niečo je to lepšie ale stále slabota...
U jabloní je to total prúser bez postrekov. Vo fáze malých plodov dochadza k opadu ( plody sú napichane- viď foto) hlavný podozrivý - nosanik ovocný ..
Spoľahlivo likviduje 90% úrody...
Viete mi poradiť nejaku minimálnu schému chcem. Ochrany, aby som sa dočkal normálnej úrody?
Screenshot_2021-12-31-15-35-07-372_com.sec.android.app.sbrowser.jpg
Screenshot_2021-12-31-15-35-22-374_com.sec.android.app.sbrowser.jpg
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Chemická ochrana- nutné minimum

31 Dec 2021, 17:43

Ochrana proti nosánikom (zobonoskám) je problematická. Môžete si pozrieť aj vlákno tu na fóre, kde sa o nosánikoch píše podrobnejšie (názov vlákna máte na foto 1). Na foto 2-3 je popis nosánika ovocného vrátane jeho životného cyklu. Ochranu pred nosánikmi komplikuje najmä to, že nežijú trvale na tom strome, ktorého plody poškodzujú. Dospelce niektorých druhov síce prezimujú v úkrytoch na stromoch (v škárach kôry), ale niektoré aj v pôde. V ochrane je dôležité aj mechanické striasanie chrobákov zo stromov (slúži nielen na ich likvidáciu, ale aj ako monitoring úrovne škodlivosti a indikovanie chemickej ochrany). Poškodené a popadané plody je potrebné pozberať a likvidovať. Pomáhajú aj lepové pásy na kmeňoch. Použitie insekticídov by sa malo riadiť monitoringom škodlivosti - viac údajov viď ďalšie foto. Vhodné je použiť napríklad Mospilan v štádiu zelených kvetných pukov (zároveň je to ochrana pred kvetovkou jabloňovou). Prípadné ďalšie ošetrenia potom časovať podľa monitoringu (počtu dospelcov získaných striasaním). Predpokladám, že prospešný by mal byť aj predjarný postrek (olejová látka+insekticíd v predjarí). Tak či tak je ale chemická ochrana problematická, keďže nosániky, ktoré priletia z neošetrovaných záhrad, napichnú plody a odletia, jej zrejme uniknú. V prípade nutnosti neskoršej aplikácie insekticídov by bolo vhodné zosúladiť ich termíny aj so signalizáciou týkajúcou sa obaľovačov. IH

Screenshot_20211231-164424_Chrome.jpg
Screenshot_20211231-170124_Chrome.jpg
Screenshot_20211231-170137_Chrome.jpg
Screenshot_20211231-164809_Chrome.jpg
Screenshot_20211231-170525_Drive.jpg
Screenshot_20211231-170713_Drive.jpg
Screenshot_20211231-171052_Drive.jpg
Screenshot_20211231-171034_Drive.jpg
peron
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 26 Feb 2021, 22:17

Chemická ochrana- nutné minimum

02 Jan 2022, 09:57

Ďakujem pán Hlavatý za rozsiahlu odpoveď, aaale nepotešil ste mne🤔
Každopádne obnovim použitie lepovych pásov- resp. Lepidla ( prestal som keďže pri aplikácii priamo na kôru pár stromov v mieste aplikácie úplne odrovnalo kôru 😡) musím použiť pasku alebo strečfoliu a NATO lep.
A skúsim teda tu chémiu... Začnem predjarnym postrekom a ďalej nastudujem... Keď vidím na foto tie plne debničky jabĺk čo tu dáva foto p. Hlavatý tak asi niekde robím chybu🤷
Môžem ešte 2 otázku p.Hlavaty alebo aj iný borci čo máte podobnú urodu?
Koľko postrekov štandardne a proti čomu robíte vy?
Ďakujem za odpoveď
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Chemická ochrana- nutné minimum

02 Jan 2022, 11:20

peron napísal:
02 Jan 2022, 09:57
Môžem ešte 2 otázku p.Hlavaty...
Koľko postrekov štandardne a proti čomu robíte vy?
Ďakujem za odpoveď.
Odpoveď máte na foto (skopíroval som to z iného vlákna, aby som to nemusel všetko písať znovu). Platí to čo tam je uvedené. Zdôraznil by som znovu, že aktuálne postupy resp. počet a frekvenciu postrekov treba vždy prispôsobiť priebehu počasia. A to čo je asi najdôležitejšie - tento mnou používaný postup si nenárokuje byť jediným správnym. Dopracoval som sa k nemu v priebehu rokov. ZÁHRADKÁRČIŤ SA DÁ AJ BEZ POSTREKOV. V takom prípade ale treba rátať s tým, že časť úrody podľahne hubovým chorobám alebo škodcom. IH

Screenshot_20220102-110312_Chrome.jpg
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Chemická ochrana- nutné minimum

02 Jan 2022, 11:34

peron napísal:
02 Jan 2022, 09:57
Ďakujem pán Hlavatý za rozsiahlu odpoveď, aaale nepotešil ste mne🤔
Každopádne obnovim použitie lepovych pásov- resp. Lepidla ( prestal som keďže pri aplikácii priamo na kôru pár stromov v mieste aplikácie úplne odrovnalo kôru 😡) musím použiť pasku alebo strečfoliu a NATO lep.
A skúsim teda tu chémiu... Začnem predjarnym postrekom a ďalej nastudujem... Keď vidím na foto tie plne debničky jabĺk čo tu dáva foto p. Hlavatý tak asi niekde robím chybu🤷
Môžem ešte 2 otázku p.Hlavaty alebo aj iný borci čo máte podobnú urodu?
Koľko postrekov štandardne a proti čomu robíte vy?
Ďakujem za odpoveď
Děláte dobře, že nejdřív hodláte problematiku nastudovat. Ale otázka chemické ochrany nemá jednotnou šablonu. Jeho potřeba záleží na mnoha faktorech. Mezi ty hlavní patří: jaké odrůdy pěstujete, v jaké poloze, jaké ovoce chcete vypěstovat, atd.
Názor, že jablka nelze pěstovat bez postřiků, nesdílím. U nás na návsi roste asi 20 starých jabloní, které nejenže nikdo nestříká, ale už desetiletí ani neřeže, o výživě ani nemluvím. To neříkám jako návod, tudy cesta nevede. Ale je dobré zvolit takový kompromis, aby ovoce bylo pokud možno kvalitní a té chemie co nejméně. Pokud Vás pěstování ovoce neživí, můžete si to dovolit.
Řadu let jsem jablka pěstoval bez chemie (myslím pesticidy, vápník a hnojení nepočítám). Poslední 2 roky jsem použil dva postřiky fungicidem - před květem a po květu. V sezóně 2020 bylo i tak spousta jablek strupatých, sazovitých, s monilií, červivých. Roku 2021 jsem aplikoval to stejné. Jablka jsou čistá, červivosti minimum. Troufnu si říci, že kdybych nestříkal vůbec výsledky budou podobné. Ostatně podobně se zachovaly stromy na návsi.
Ještě markantnější rozdíl byl u broskvoní. Proti kadeřavosti stříkám pravidelně, přesto ji každý rok na listech mám, vyzkoušel jsem ale, že bez ochrany je to mnohem horší. Roku 2020 víc než 1/3 úrody sežraly vosy, včely a hniloba plodů ještě na stromě, letos žádný hmyz, žádné hnilé plody. Babo raď.
peron
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 26 Feb 2021, 22:17

Chemická ochrana- nutné minimum

13 Feb 2022, 19:07

vysloužil napísal:
02 Jan 2022, 11:34

Názor, že jablka nelze pěstovat bez postřiků, nesdílím.
Tiež som si to myslel... Ale výsledok za posledne 3 roky: z 10 tich jabloní ( výška priemerne 2.5 - 3 m) dokopy úroda 2 prepravky 15 kg...keď vidím z p.Hlavaty ma viac z 1 stromu a ja musím jablká kupovať tak asi niekde bude chyba..
vysloužil napísal:
02 Jan 2022, 11:34
Ale je dobré zvolit takový kompromis, aby ovoce bylo pokud možno kvalitní a té chemie co nejméně. Pokud Vás pěstování ovoce neživí, můžete si to dovolit.
S týmto súhlasím, preto som sa pýtal p. Hlavatého na jeho postup. U mňa bez chémie proste 95% plodov veľkosti cca 2-3cm opadne po napadnutí nosanikom. Môžem mať bio 5% urody (aj to v podstate len 2-3 odrody- iné sú zničené na 99%) a zvyšok kupovať celú zimu v Tescu 30x postriekané alebo strieknut 2-3? x a mať domáce...
Podobne aj slivky bez postreku 0 -nič...
Paradoxne keď nezamrzne tak broskyňa je bez postreku celkom v pohode...
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Chemická ochrana- nutné minimum

13 Feb 2022, 19:38

Mam silny zaujem pestovat bez postrekov. Aj to skusam cca 4-5 rokov. So slivkami, uz maju cca 7 rokov a uroda bez postrekov nebola takmer ziadna. A mam asi 10 stromov. Posledne 2 roky som striekal a vidim ocividne zlepsenie. Tento rok som striekal tvrdou chemiou 1 krat. Ale kedze mam rozne odrody a kvitnu v roznom termine, tak som to chcel trafit, aby to ten termin bol ucinny aj pre skorsie aj pre neskorsie kvitnuce. Ale to sa asi uplne nepodarilo, niektore stromy mali bohatu nasadu, ine slabu. Asi by bolo lepsie striekat 2 krat aby to optimalne trafit tie skoro aj neskoro kvitnuce.
Jablka Luna velmi bohate kvitli, ale prezili len 2 jablka.
Na nedalekom Admirali uroda slusna i ked mal mensiu nasadu kvetov.
Je to v dedine pod horou. Ale v nedalekom okoli viem, ze maju na slivkach urody aj bez postrekov. Podobne aj jablone.
Teda v zasade sa da NIEKDE aj bez postrekov, ale je to aj o stasti aj o konkretnej lokalite a samozrejme odrodach. Ale kazdy rok je iny a raz to vyjde inokedy nie. Treba vyskusat a ked sa nedari zvolit aspon minimalne postreky aby bol clovek spokojny s urodou.
Nie je vhodne pestovat doma BIO, nemat urodu a kupovat silne striekane v obchode. Je dobre vediet, ze aj BIO ovocie z obchodu v zasade byva tiez striekane, ale len povolenymi bio postrekmi. Ale napr. aj sirove (chemicke) postreky su povolene v BIO pestovani (v istom pocte do roka).
Broskyne sa tu nedaju absolutne pestovat BIO, ale marhule a hrusky ano. Zavisi od konkretnej lokality.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Chemická ochrana- nutné minimum

13 Feb 2022, 19:54

Zahrada cca 600 m odo mna mali bohatu urodu jablk Pinova, len s predjarnym postrekom. Ale pocut som to od viacerych ludi, ze vystacia len s predjarnym postrekom jabloni. Tento rok planujem spravit predjarny postrek + 1x insekticid na slivky, jablone.
No a ceresne a visne, muchovnik, ribezle, egrese, jahody, kiwi, mispule, figy, aronia sa tu daju pestovat bez postrekov ... taketo BIO ceresne len pre ludi co nie su precitlively a nehladaju v kazdom jednom plode cervika.
Morusa je velmi vdacne - chutne, zdrave, bohato urodne BIO ovocie. S dlhym zberovym oknom - cca 4 i viac tyzdnov. A morusu mozte vysadit aj mimo svojej zahrady, lebo je to velky strom. Verim, ze to nebude tak velmi lakat ostatnych okoloiducich.
Aj zopar odrod vinica sa da BIO - samorodaky Izabella, Othello, Dellaware, Sommerset Seedless, tiez BIO ale nie tak spolahlivo ako predosle : Bianka, Solaris, (udajne aj Polloskei Muskotaly)
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Chemická ochrana- nutné minimum

13 Feb 2022, 22:29

Ano, proti obaleči stříkají i v biosadech. Viděl jsem před časem reportáž v televizi. Název si nepamatuji, ale bylo to někde u Třebíče.
O škodlivosti vrtule třešňové dobře píše Ing. Ondřej Dovala.
https://ondrejdovala.wordpress.com/2021 ... dy-tresne/
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Chemická ochrana- nutné minimum

14 Feb 2022, 08:41

roman napísal:
13 Feb 2022, 22:29
Ano, proti obaleči stříkají i v biosadech.
Postrek proti obaľovačom ešte neznamená, že musel byť použitý chemický insekticíd. Možno použili biologický prípravok (Madex, Lepinox). Tiež používajú feromóny ako lapače a na tzv. mätenie samcov obaľovača. IH
Napísať odpoveď