Chemická ochrana- nutné minimum

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
paraji
Príspevky: 320
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 20:41

Chemická ochrana- nutné minimum

23 Mar 2024, 15:50

Vďaka za toto a aj iné podobné info.
Peb
Príspevky: 1983
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Chemická ochrana- nutné minimum

23 Mar 2024, 16:30

Tiež sa pripájam ..ďakujem za užitočné rady
takto pekne pokope ..
BB kraj 465 mnm
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Chemická ochrana- nutné minimum

25 Mar 2024, 06:12

Já obvykle k prvnímu postřiku proti strupovitosti používám Chorus. U nás nepršelo, jabloně jsou převážně ve stadiu myšího ouška. Takže stříknu dnes či zítra odpoledne, jestli se oteplí. Dobré zkušenosti mám i s kontaktním Captanem / či polským Kaptanem /. Ten však nepůsobí zároveň proti padlí. /. Zvažuji přidat i nějaký v tuto dobu fungující insekticid. Snad Steward či něco jiného proti mšici v případě, kde jsem neošetřil olejem./ Mospilan je v tuto dobu prakticky neúčinný /.
Hawkeye
Príspevky: 2408
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Chemická ochrana- nutné minimum

25 Mar 2024, 06:58

přasličák napísal:
25 Mar 2024, 06:12
Já obvykle k prvnímu postřiku proti strupovitosti používám Chorus. U nás nepršelo, jabloně jsou převážně ve stadiu myšího ouška. Takže stříknu dnes či zítra odpoledne, jestli se oteplí. Dobré zkušenosti mám i s kontaktním Captanem / či polským Kaptanem /. Ten však nepůsobí zároveň proti padlí. /. Zvažuji přidat i nějaký v tuto dobu fungující insekticid. Snad Steward či něco jiného proti mšici v případě, kde jsem neošetřil olejem./ Mospilan je v tuto dobu prakticky neúčinný /.
Tak ešte 3.pokus spýtať sa Mirka Přasličáka ... (viď foto). 😀 H.

Screenshot_20240325_065553_Chrome.jpg
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Chemická ochrana- nutné minimum

26 Mar 2024, 06:33

Omlouvám se Hawkeyei, ale zřejmně mám dlouhé vedení. Nenašel jsem na fóru požadovaný dotaz na mne. Pokud myslíš mé případné zkušenosti s přípravkem Prev B2 a účinnou látkou pomerančový olej, tak ty nemám žádné. Neznám tento přípravek. O merách jsem občas psal. Funguje mi předjarní postřik při prvním oteplení přípravkem Vertimec. Účinkuje i Sulka. Je to potřeba postříkat včas a zničit přezimující dospělce. Pokud se to nestihne a začne se mera množit, boj ve vegetaci je již velmi problematický. Při použití Vertimecu přidám případně i olej / Emulpar /. Vertimec je dost drahý, ale účinkuje. Kdysi mi to poradil Ing. Pultar, kterého považuji za předního českého odborníka na boj se škůdci. Pokud Tvůj dotaz byl k něčemu jinému, pošli mi soukromý e.mail a já se samozřejmně vyjádřim veřejně. To, že vše na fóru nečtu je pravda. Jaro mne zaskočilo a nestíhám. Ne vše na zahradě se dá udělat u PC. Polepším se však.
Hawkeye
Príspevky: 2408
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Chemická ochrana- nutné minimum

26 Mar 2024, 06:56

přasličák napísal:
26 Mar 2024, 06:33
Omlouvám se Hawkeyei, ale zřejmně mám dlouhé vedení. Nenašel jsem na fóru požadovaný dotaz na mne...
Mirku, v pohode 😀. Ja tiež nečítam úplne všetky príspevky. Išlo o toto:
Screenshot_20240326_065211_Chrome.jpg
Už si odpovedal, takže vyriešené 😀.

(P.S.: Pán Oldřich Pultar má titul RNDr. (doktor prírodných vied), nie Ing. Ale inak to čo si o ňom napísal sedí 😀). H.
mato

IP:  59.182

Chemická ochrana- nutné minimum

26 Mar 2024, 11:09

neviem ci to patri sem, ale na meru hruskovu existuje aj nechemicka prevencia a ochrana.
preventivne pouzivaju kaolinit rozpusteny vo vode vo forme postreku.
https://www.youtube.com/watch?v=UbK3_dklpX4
ako predator sa pouziva napriklad anthocoris nemoralis, co by mal byt jej prirodzeny predator v europe.
https://www.agrobio.es/products/pest-co ... l/?lang=en
Hawkeye
Príspevky: 2408
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Chemická ochrana- nutné minimum

26 Mar 2024, 12:41

mato napísal:
26 Mar 2024, 11:09
neviem ci to patri sem, ale na meru hruskovu existuje aj nechemicka prevencia a ochrana.
▪︎ preventivne pouzivaju kaolinit rozpusteny vo vode vo forme postreku.
https://www.youtube.com/watch?v=UbK3_dklpX4
▪︎ ako predator sa pouziva napriklad anthocoris nemoralis, co by mal byt jej prirodzeny predator v europe.
https://www.agrobio.es/products/pest-co ... l/?lang=en
▪︎ Po tom postreku kaolínom vyzerajú stromy otrasne. Skoro ako Švarcík v tej scéne z Predátora:
Screenshot_20240326_123409_Gallery.jpg
A okrem toho efekt založený na "priamom zasiahnutí dospelých mér" ... pochybujem, že môže byť dostatočne účinný.
▪︎ Ony tie teórie s "prirodzenými predátormi škodcov" sú krásne a pekne sa čítajú či počúvajú, ale prax je bohužiaľ takmer vždy iná. Viď napríklad Typhlodromus pyri... H.
Hawkeye
Príspevky: 2408
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Chemická ochrana- nutné minimum

26 Mar 2024, 14:40

Keď už sme spomenuli biologickú ochranu - na foto v prílohe je popis najnovšieho prípravku s parazitickými hlísticami, redukujúcimi populáciu plodokaza (obaľovača) jablčného.
Zdroj: časopis Sady a vinice. H.

20240326_141032.jpg
mato

IP:  59.182

Chemická ochrana- nutné minimum

27 Mar 2024, 00:08

[/quote]
▪︎ Po tom postreku kaolínom vyzerajú stromy otrasne. Skoro ako Švarcík v tej scéne z Predátora:
Screenshot_20240326_123409_Gallery.jpg
A okrem toho efekt založený na "priamom zasiahnutí dospelých mér" ... pochybujem, že môže byť dostatočne účinný.
▪︎ Ony tie teórie s "prirodzenými predátormi škodcov" sú krásne a pekne sa čítajú či počúvajú, ale prax je bohužiaľ takmer vždy iná. Viď napríklad Typhlodromus pyri... H.
[/quote]

pouzivaju to komercni pestovatelia ovocia, tak predpokladam, ze nebudu zbytocne vyhadzovat peniaze von oknom.
neviem, co mate na mysli ohladne roztoca typhlodromus pyri, ale mne sa osvedcil. s roztocami nemavam ziaden problem.
podotykam, ze nepouzivam ziadnu chemiu, lebo inak nema pouzivanie bioagens ziaden vyznam.
Napísať odpoveď