Chemická ochrana- nutné minimum

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1060
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Chemická ochrana- nutné minimum

28 Feb 2024, 09:05

Jaro se blíží společně s jarními škůdci, a proto bych měl jednu hloupou otázku právě k tématu - minimalizaci chemické ochrany.
Vždy na jaře (bez ohledu na to, zda dělám nebo nedělám předjarní ošetření) se mi na mladých rašících výhonech objeví směs různých škůdců - začíná to píďalkama, následují listohlodové a uzavírají to mšice. Byl jsem zvyklý, abych výhony ochránil, že provedu ošetření na celém stromě. Bez ošetření dojde k degeneraci a prakticky nulovému přírůstku, a slunéčka se rozmnoží, bohužel, až když je pozdě :( . Většinou používám Mospilan, který je systémový. Ale není mi úplně jasné, jak vlastně funguje - zda se roznáší pletivy po celém stromě, nebo působí jen v zasažených listech. Protože to nevím, provádím ošetření celých stromků, aby byla účinnost zajištěna a "nezředěna" velikostí stromu, pokud provedl jen postřik konců výhonů, ale účinná látka se roznesla do celého stromu.
Takže se zeptám zkušenějších, jak tyto látky vlastně fungují, a zda bych stejného (systémového, dlouhodobého) účinku dosáhl postřikem pouze konců výhonů se škůdci? Nelíbí se mi tato v podstatě pro většinu stromu nepotřebná chemie, a chtěl bych ji redukovat na minimum.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Hawkeye
Príspevky: 2412
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Chemická ochrana- nutné minimum

28 Feb 2024, 10:44

Petr z H. napísal:
28 Feb 2024, 09:05
Jaro se blíží společně s jarními škůdci, a proto bych měl jednu hloupou otázku právě k tématu - minimalizaci chemické ochrany.
Vždy na jaře (bez ohledu na to, zda dělám nebo nedělám předjarní ošetření) se mi na mladých rašících výhonech objeví směs různých škůdců - začíná to píďalkama, následují listohlodové a uzavírají to mšice. Byl jsem zvyklý, abych výhony ochránil, že provedu ošetření na celém stromě. Bez ošetření dojde k degeneraci a prakticky nulovému přírůstku, a slunéčka se rozmnoží, bohužel, až když je pozdě :( . Většinou používám Mospilan, který je systémový. Ale není mi úplně jasné, jak vlastně funguje - zda se roznáší pletivy po celém stromě, nebo působí jen v zasažených listech. Protože to nevím, provádím ošetření celých stromků, aby byla účinnost zajištěna a "nezředěna" velikostí stromu, pokud provedl jen postřik konců výhonů, ale účinná látka se roznesla do celého stromu.
Takže se zeptám zkušenějších, jak tyto látky vlastně fungují, a zda bych stejného (systémového, dlouhodobého) účinku dosáhl postřikem pouze konců výhonů se škůdci? Nelíbí se mi tato v podstatě pro většinu stromu nepotřebná chemie, a chtěl bych ji redukovat na minimum.
K účinku Mospilanu viď príloha (nechce sa mi to písať znovu, tak som len skopíroval svoj príspevok z minulosti). H.


Screenshot_20240228_104006_Chrome.jpg
Screenshot_20240228_104025_Chrome.jpg
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1060
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Chemická ochrana- nutné minimum

28 Feb 2024, 11:07

Hawkeye napísal:
28 Feb 2024, 10:44
K účinku Mospilanu viď príloha (nechce sa mi to písať znovu, tak som len skopíroval svoj príspevok z minulosti). H.
Díky za informace, nicméně mi to stejně nedalo odpověď na mou otázku. Myslíte si tedy, že když ošetřím pouze konce výhonů, že v nich bude převažovat akropetální přenos a Mospilan v nich bude "systémově" působit dodtatečně silně, a tedy že další rozvod pletivy do celého stromu neubere na výkonu v letorostech? Požerový účinek je jasný, ale jde mi také o ten systémový. Vy byste šel cestou ošetření pouze postižených letorostů, nebo celého stromu?
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Hawkeye
Príspevky: 2412
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Chemická ochrana- nutné minimum

28 Feb 2024, 12:13

Petr z H. napísal:
28 Feb 2024, 11:07
Hawkeye napísal:
28 Feb 2024, 10:44
K účinku Mospilanu viď príloha (nechce sa mi to písať znovu, tak som len skopíroval svoj príspevok z minulosti). H.
▪︎ Myslíte si tedy, že když ošetřím pouze konce výhonů, že v nich bude převažovat akropetální přenos a Mospilan v nich bude "systémově" působit dostatečně silně, a tedy že další rozvod pletivy do celého stromu neubere na výkonu v letorostech?
▪︎ Vy byste šel cestou ošetření pouze postižených letorostů, nebo celého stromu?
▪︎ Ak Vašej formulácii správne rozumiem, tak máte obavu, či "další rozvod pletivy do celého stromu" nespôsobí 'zriedenie' Mospilanu a jeho nedostatočný účinok...
Pes je zakopaný v slove AKROPETÁLNY. Mospilan nie je rozvádzaný z letorastov spätne, retrográdne (bazipetálne) do starších častí rastliny, takže obava z nejakého 'zriedenia' je neopodstatnená. Pri postreku letorastov bude pôsobiť iba v letorastoch - tak systémovo, ako aj translaminárne.
▪︎ Môj postup pri voškách je taký, že pravidelne kontrolujem nové výhonky mladých stromčekov. Ak zistím vošky a sú len ojedinele, zničím ich mechanicky rozpučením medzi prstami. Ak ich je viac a stav to umožňuje, odstrihnem koniec letorastu aj s voškami. Ak to nie je možné a vošiek je veľa, použijem postrek prípravkom Sanium System - účinok na vošky je rýchly a hlavne dlhodobý. Výnimočne a ojedinele - ak sú napadnuté trebárs koncové lístky vyrašeného vrúbľa, použijem na lokálnu aplikáciu ručný spray Sanium Ultra AL (predtým Decis). Pyretroidy inak nepoužívam.
Balenie vo forme ručného rozprašovača má aj Mospilan (foto 1,2). Na foto 3 je Sanium Ultra AL (Decis), na foto 4 Sanium AL (flupyradifuron). Samozrejme - tieto "AL"-balenia insekticídov je možné použiť len na pár menších stromčekov. H.


Screenshot_20240228_121617_Chrome.jpg
Screenshot_20240228_121613_Chrome.jpg
Screenshot_20240228_121724_Chrome.jpg
Screenshot_20240228_121732_Chrome.jpg
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1060
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Chemická ochrana- nutné minimum

28 Feb 2024, 12:33

Pochopil jsem to z předchozího příspěvku chybně, myslel jsem, že se dostane i do jiných částí. Ok, děkuji, teď už je vše jasné. :thumbup:
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Chemická ochrana- nutné minimum

28 Feb 2024, 13:04

Přidávám tři nové (2023) Ověřené technologie pro nízkoreziduální a bezreziduální produkci zahrnující i současné používané pesticidní přípravky:

https://www.vurv.cz/wp-content/uploads/ ... jablka.pdf

https://www.vurv.cz/wp-content/uploads/ ... hrusky.pdf

https://www.vurv.cz/wp-content/uploads/ ... -ovoce.pdf
Vyhlídka

IP:  81.144

Chemická ochrana- nutné minimum

28 Feb 2024, 13:10

Přípravek Sanium System jsem loni použil proti mšicím v krmné řepě. Výška porostu cca. 10 cm. Byla nutná dvě ošetření v odstupu jednoho týdne. Pak už řepa povyrostla a zbytková mšice ji neohrozila. Na základě této zkušenosti o tak dlouhodobém účinku, který je udáván pochybuji. Přípravek je i dost drahý.
Loni se mi na některých stromech přemnožila mšice, pásla se tam kráva, nechtěl jsem hned stříkat a tak se to rozjelo. Mospilan ani v dávce proti obaleči nechtěl zabrat. Tak jsem ty stromy umyl mýdlem na praní a byl klid, plus jsem dal límce z folie kolem knenů proti mravencům a hnízda na zemi několikrát posypal přípravkem. Jen otázka pro uživatele Mospilanu. Dává vám smysl ta rozdílná ochranná lhůta u mšice a obaleče? Já to nechápu.
PeterM
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 26 Mar 2020, 17:43
Bydlisko: Nové Zámky

Chemická ochrana- nutné minimum

28 Feb 2024, 16:39

Účinná látka v Sannium System je Flupyradifuron, a cena jednej aplikácie/10l vody/ vychádza na cca 5 eur

Sivanto Prime 200 SL má rovnakú účinnú látku, kde cena jednej aplikácie stojí cca 2 eurá/ ak nekupjete litrové balienie, potom je to ešte lepšie :D /

https://www.nexles.com/eu/bayer-insecti ... 10-ml.html

Samozrejme doprava je drahšia, v tomto prípade 12 eur, takže si treba kúpiť viac vecí aby sa to oplatilo.
Vyhlídka

IP:  81.144

Chemická ochrana- nutné minimum

28 Feb 2024, 18:00

Sivanto používají určitě i zemědělci u nás. Já mám letos už přípravky nakoupené, případně bych něco málo v případě potřeby dobral, ale na velký nákup to nebude. Také jsem celkem ušetřil a jen tím, že jsem kupoval větší balení, než se u nás dají běžně sehnat. Zaplatilo mi to dobírku a ještě něco šetřím.
Hawkeye
Príspevky: 2412
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Chemická ochrana- nutné minimum

28 Feb 2024, 18:51

Vyhlídka napísal:
28 Feb 2024, 13:10
... Jen otázka pro uživatele Mospilanu. Dává vám smysl ta rozdílná ochranná lhůta u mšice a obaleče? Já to nechápu.
Pri Mospilane sú naozaj udávané rôzne údaje o dĺžke OL. Ja by som vychádzal z týchto (viď foto):

Screenshot_20240228_184301_Chrome.jpg
Screenshot_20240228_184754_Chrome.jpg
Screenshot_20240228_184800_Chrome.jpg
Napísať odpoveď