Chemická ochrana- nutné minimum

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Daník
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 12 Aug 2021, 10:52
Bydlisko: Ostrava, Beskydy

Chemická ochrana- nutné minimum

25 Apr 2022, 09:37

Jinak pokud chcete studovat třeba tady https://invenio.nusl.cz/record/386516/f ... 6516_1.pdf
je metodika, stará ovšem 10 let, tudíž dnes se řada fungicidů obměnila. Např. v tab. 5a je v posledním sloupci AOL na limit 0,01 mg/kg, tedy prakticky bezreziduální produkce, tedy kolik dní po postřiku je plod "čistý". V tab. 5b pak v jakých nejzazších termínech lze jednotlivé postřiky použít.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Chemická ochrana- nutné minimum

26 Apr 2022, 22:29

Tematické okienko "Poučme sa zo 'starého' fóra": na totáčfóre prebehla krátka diskusia o najvhodnejšej koncentrácii Mospilanu pri postreku proti pilarke slivkovej.
Tých 1,2g na 10 litrov je podľa mňa nedostačujúcich. Fakt, že danému prispievateľovi "to zabralo" ešte nič neznamená - možno by nemal pilarky aj bez postreku. Na základe mojich a aj skúseností viacerých kolegov-záhradkárov pri postreku proti obaľovačovi jabloňovému by účinná dávka Mospilanu mala byť nad 2g/10 l vody. Ja dávam 2,4g/10 l vody - sú to 4 sáčky po 0,6g. Je možné, že na piliarku slivkovú zaberie aj nižšia dávka, ale len za predpokladu optimálneho načasovania. A práve v tom "optimálnom načasovaní" je pes zakopaný. Ja postrekujem slivky z dôvodu rešpektu ku včelám vždy až na úplný záver kvitnutia a až navečer. Volím teda dávku 2,4g/10 l vody. IH

Screenshot_20220426-221742_Chrome.jpg
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Chemická ochrana- nutné minimum

26 Apr 2022, 22:37

Zaujímalo by ma, kto je ten larixx.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Chemická ochrana- nutné minimum

26 Apr 2022, 22:49

larix napísal:
26 Apr 2022, 22:37
Zaujímalo by ma, kto je ten larixx.
Podľa bezchybnej slovenčiny by som mal jeden tip (mínus jedno iks - nebude to kiks !). IH
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Chemická ochrana- nutné minimum

26 Apr 2022, 22:58

Ešte poznámka k ochrannej dobe insekticídov Decis a Sanium Ultra. V oboch prípadoch je účinnou látkou pyretroid deltamethrin. Sanium Ultra je vlastne iba premenovaný Decis. Konkrétne ide o odporúčanú čakaciu čiže ochrannú lehotu (OL) pri postreku čerešní proti vrtivke čerešňovej. Pri Decise sa uvádza OL 28 dní (foto 1), pri Sanium Ultra iba 7 dní (foto 2). Vzhľadom na to, že v oboch prípadoch ide o tú istú účinnú látku (deltamethrin), logiku v tom hľadám márne...
(P.S.: niežeby som ich chcel použiť). IH

Screenshot_20220426-224124_Chrome.jpg
Screenshot_20220426-223703_Chrome.jpg
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Chemická ochrana- nutné minimum

26 Apr 2022, 23:36

Ivan Hlavatý napísal:
26 Apr 2022, 22:49
Podľa bezchybnej slovenčiny by som mal jeden tip (mínus jedno iks - nebude to kiks !). IH
Kiks to nie je, je to správny tip. A je vidieť, že IH má vtip!


Mne sa viac ako Sanium Ultra pozdáva Sanium System (iná účinná látka). Hlavne kvôli systémovému účinku, hoci je registrovaný iba na zeleninu, jablone a vinič. Pri ňom je uvedená ochranná doba iba 3 dni (zelenina) ale ochranný účinok trvá až 9 týždňov. Tomu tiež celkom nerozumiem.
A zaujímavé je aj to, že ekologické/toxikologické informácie sú (sprostredkovane) k dispozícii iba pre vodné organizmy a cicavce. Na necieľové terestrické bezstavovce sa akosi zabudlo. Z tohoto pohľadu ma najviac zaujal prípravok Movento.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Chemická ochrana- nutné minimum

27 Apr 2022, 09:24

larix napísal:
26 Apr 2022, 23:36
Mne sa viac ako Sanium Ultra pozdáva Sanium System (iná účinná látka). Hlavne kvôli systémovému účinku, hoci je registrovaný iba na zeleninu, jablone a vinič. Pri ňom je uvedená ochranná doba iba 3 dni (zelenina) ale ochranný účinok trvá až 9 týždňov. Tomu tiež celkom nerozumiem.
A zaujímavé je aj to, že ekologické/toxikologické informácie sú (sprostredkovane) k dispozícii iba pre vodné organizmy a cicavce. Na necieľové terestrické bezstavovce sa akosi zabudlo. Z tohoto pohľadu ma najviac zaujal prípravok Movento.
Sanium Ultra vyzerá na pohľad veľmi zaujímavo, ale na 'totáčfóre' sa v súvislosti s ním objavila jedna negatívna recenzia (ide o tamojšieho 'známeho chemika' - foto 1). Je pravdou, že je to len 1 skúsenosť, ale optimizmus to nevzbudzuje...

Čo sa týka Moventa, všetko nasvedčuje tomu, že je to po každej stránke špičkový účinný prípravok. Veľká škoda, že nie je u nás dostupný v malospotrebiteľskom balení aj nám - hobíkom. IH

Screenshot_20220427-091711_Chrome.jpg
Daník
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 12 Aug 2021, 10:52
Bydlisko: Ostrava, Beskydy

Chemická ochrana- nutné minimum

28 Apr 2022, 09:17

Loni jsem si vypěstoval na rajčatech chemicky nezničitelné molice. Jarní zálivka sazenic systemickou Actarou nezabrala a následný postřik Mospilanem už vůbec ne. Na plodící rostliny jsem chemii už nechtěl dávat, takže jsem je občas sprchoval hadicí a občas stříknul olejovými emulzemi, ale bez pozitivního výsledku. Do zámrazu byly všude hejna molic. Letos se už zase objevily na sazenicích, přestože jsou noční teploty těsně nad nulou, tak jsem rajčata stříknul Sanium systém. Do druhého dne mělo být po molicích, ale není. Možná bylo na systemiku moc chladno. Tak jsem zvědav...
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Chemická ochrana- nutné minimum

28 Apr 2022, 10:14

Daník napísal:
28 Apr 2022, 09:17
Loni jsem si vypěstoval na rajčatech chemicky nezničitelné molice. Jarní zálivka sazenic systemickou Actarou nezabrala a následný postřik Mospilanem už vůbec ne. Na plodící rostliny jsem chemii už nechtěl dávat, takže jsem je občas sprchoval hadicí a občas stříknul olejovými emulzemi, ale bez pozitivního výsledku. Do zámrazu byly všude hejna molic. Letos se už zase objevily na sazenicích, přestože jsou noční teploty těsně nad nulou, tak jsem rajčata stříknul Sanium systém. Do druhého dne mělo být po molicích, ale není. Možná bylo na systemiku moc chladno. Tak jsem zvědav...
Ak by to nezabralo, skúste Vertimec. IH
Jožo ZA
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 30 Apr 2021, 14:25
Bydlisko: Žilina, 420 m.n.m

Chemická ochrana- nutné minimum

28 Apr 2022, 11:24

Vertimecu by som na tento účel moc neveril. Kedysi sa u nás predával Applaud 25WP (práškový) Spoľahlivo fungoval na voskové štádiá vajíčok. Google mi vyhodil, že v CZ by sa mala ešte dať zohnať tekutá verzia:
https://www.growshop-velkoobchod.cz/esh ... currency=1
Napísať odpoveď