Chemická ochrana- nutné minimum

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
p.n.
Príspevky: 245
Dátum registrácie: 25 Okt 2022, 13:47
Bydlisko: drsný SV, 240 m.n.m.

Chemická ochrana- nutné minimum

15 Apr 2024, 14:32

Mospilan by teoreticky mohl, není dle netu kontaktní postřik. Ale nějak .... ne. Na Spintor jsem si vůbec nevzpomněl, to by šlo. Otázka však je, jestli bude ještě co postřikem likvidovat/chránit, pokud by opravdu přišly mrazy, s kterými meteorologové pořád straší.
přasličák
Príspevky: 1598
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Chemická ochrana- nutné minimum

20 Apr 2024, 08:56

Po velmi teplém a u nás suchém únoru přišlo postupně v březnu deštivé a v posledním týdnu i velmi studené počasí. V úterý i přes poměrně větrné počasí se našla okna, kdy nemrholilo. Jabloně a hrušně byly převážně odkvetlé nebo dokvétaly. Objevily se na jabloních první růžice padlí. Ty jsem ostříhal a spálil. Strupovitost má rovněž ideální podmínky. Proto jsem přistoupil k preventivnímu postřiku proti oboum chorobám a stříkl jsem podruhé jádroviny, tentokrát Kumulusem a Delanem. V květnu by bylo již pozdě. Potom sice spadlo pár neměřitelných srážek, ale smáčedlo to snad udrží. No letošní rok určitě z hlediska ochrany nebude snadný. Kupodivu mne překvapilo, že nemám zatím výskyt mšic. Buď neskutečně zafungoval předjarní postřik Saniem Prima, nebo těm potvůrkám nevyhovuje průběh počasí. A nebo mne ty mtšky mrňavé nazlobí později.
Hawkeye
Príspevky: 2422
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Chemická ochrana- nutné minimum

20 Apr 2024, 09:05

přasličák napísal:
20 Apr 2024, 08:56
... No letošní rok určitě z hlediska ochrany nebude snadný. Kupodivu mne překvapilo, že nemám zatím výskyt mšic. Buď neskutečně zafungoval předjarní postřik Saniem Prima, nebo těm potvůrkám nevyhovuje průběh počasí. A nebo mne ty mršky mrňavé nazlobí později.
Zopár listových ružíc postihnutých múčnatkou/padlím som našiel aj u mňa (Idared, Bohemia).
K tým voškám/mšiciam: u mňa zatiaľ tiež úplne bez výskytu (boli jedine na ružiach). Mirku, ten prípravok nebol náhodou Sanium System alebo Sanium Ultra ? Sanium Prima nepoznám. H.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2232
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Chemická ochrana- nutné minimum

20 Apr 2024, 14:05

Tady jsou letos mšic mraky, ale nezasahuji.
přasličák
Príspevky: 1598
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Chemická ochrana- nutné minimum

20 Apr 2024, 15:16

Samozřejmně jsem se upsal. Je to insekticid pro profesionální uživatele Sivanto prime. Použil jsem jej poprvé, takže to ještě nemám vžité. Mimo jiné je registrován do jabloní a hrušní proti mšicím, pilatkám, merám. Potřeboval jsem zařadit něco s jinou účinnou látkou. Účinný Reldan již dlouho není dostupný. Tou je flupyradifuron. V minulosti při jarním postřiku proti přezimujícím škůdcům jsem do olejového přípravku přidával Calypso. Jak Calypso, tak Sivanto prime jsou sice systemické přípravky a při stadiu myšího ouška na stromech není dost zelených listů, takže teoreticky by to nemělo fungovat. Ale po loňském dlouhém a teplém podzimu jsem v předjaří zjistil kalamitní množství vajíček mšic na mladých letorostech. Zřejmně to nějak zaučínkovalo, mšice nemám.
V malobalení pro neprofesionální uživatele žel tento přípravek v ČR není. Při nákupu je vyžadováno osvědčení. / "Jedové zkoušky II ". / Překvapuje mne skutečnost, že v Polsku prodejce nic takového nepožaduje.
Hawkeye
Príspevky: 2422
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Chemická ochrana- nutné minimum

20 Apr 2024, 16:10

přasličák napísal:
20 Apr 2024, 15:16
Samozřejmně jsem se upsal. Je to insekticid pro profesionální uživatele Sivanto prime. Použil jsem jej poprvé, takže to ještě nemám vžité. Mimo jiné je registrován do jabloní a hrušní proti mšicím, pilatkám, merám. Potřeboval jsem zařadit něco s jinou účinnou látkou...Tou je flupyradifuron...
V malobalení pro neprofesionální uživatele žel tento přípravek v ČR není. Při nákupu je vyžadováno osvědčení. / "Jedové zkoušky II ". / Překvapuje mne skutečnost, že v Polsku prodejce nic takového nepožaduje.
Mirku, len doplním. Prípravok s účinnou látkou flupyradifuron je na Slovensku pre malospotrebiteľov bežne dostupný - jeho názov je SANIUM SYSTEM (foto 1). Neviem, či je v predaji aj v ČR. Rozdiel je ale v koncentrácii účinnej látky. Flupyradifuron v Sivanto Prime je v koncentrácii 200g/liter, v Sanium System v koncentrácii 25g/liter. Dávkovanie proti voškám na jabloniach sa odporúča 50ml/10 litrov vody. Prípravok je pomerne drahý a menšie balenie (50ml) vystačí len na 10, väčšie balenie (100ml) na 20 litrov postreku. Sanium System som prvýkrát proti voškám použil minulý rok a jeho účinnosť bola excelentná. H.

Screenshot_20240420_155851_Chrome.jpg
Screenshot_20240420_155641_Chrome.jpg
Jitka
Príspevky: 1173
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Chemická ochrana- nutné minimum

20 Apr 2024, 16:31

To větší balení vyjde o dost levnějí, na heureka je od 190,- CZK
Teď jsem včetně růží vystříkala na peckoviny 15 l postřiku, takže pro mne to není tak zlé.
Jitka
Príspevky: 1173
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Chemická ochrana- nutné minimum

20 Apr 2024, 16:33

Mikeš13 napísal:
20 Apr 2024, 14:05
Tady jsou letos mšic mraky, ale nezasahuji.
Já jsem to spojila s pilatkou, ale bylo to pozdě. Napřed jsem kvůli včelám čekala na odkvetení a pak se zkazilo počasí.
přasličák
Príspevky: 1598
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Chemická ochrana- nutné minimum

20 Apr 2024, 19:52

Sivanto prime mne v Polsku vyjde na 2400,- Kč za litr. V e-shopu Agromanuálu na 3350,- Kč. Dávkování je 6 ml na 10 litrů vody. Takže cena 14,50 na desetilitrový postřikovač.
Ještě bych upozornil na výborný katalog z Agromanuálu Přípravky na ochranu sadů a vinic 2024. Je to spíše pro profesionální ovocnáře, ale neodolal jsem a koupil si jej. Je tam vše potřebné v jedné publikaci.
Prílohy
Katalog Agromanuál 2024..pdf
(295.89 KiB) 39 stiahnutí
Napísať odpoveď