Ochrana stromků před zvěří

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Ochrana stromků před zvěří

07 Máj 2022, 22:08

tak ja som cakal na dodanie pletiva. Prislo v stredu. Vo stvrtok som siel do sadu osadit pletivo na 2 stromky, ktorym srny predtym okusali listy.
Zmeskal som to.
Vandalizmus srn sa prejavil ako v najhorsie popisovanych scenaroch na fore.
Jeden strom stiahli komplet z kory, zostalo len 15 cm nad zemou len 4-5cm nad vrublovanim. Budem rad ak ten strom prezije. Zemina okolo kmena bola bola odhrnuta do obrateneho kuzela. Bol to taky pevnejsi kmen a na nom sa vyzurili. Silne ho ohybali do vsetkych stran az odtlacili zeminu okolo kmena, tak ze korene boli odhalene. Cisty brutalny vandalizmus gaunerskych zverov.
Druha jablon bola tensia, pruznejsia, tam odlomili vsetky konare, ale poskodenie kory kmena tak na 25%, tento strom silne verim, ze prezije. Ocividne sa nejednalo teraz o okus/zjedenie kory ale o olupanie trenim.
Jasne vidim, ze u mna stromy bez ochrany by urcite neprezili ani rok.
Je zaujimave, ze podla ohlasov len niektori mali problemy s olupanim kory trenim/vytlkanim a ini len s okusom.
Je uz jasne, ze nikdy nesmiem vysadit strom bez ochrany proti srnam.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Ochrana stromků před zvěří

07 Máj 2022, 22:45

Hm, mladý a silný, právě dospělý srneček si označil svoje teritorium. JG
Neregistrovaný

IP:  168.81

Ochrana stromků před zvěří

17 Máj 2022, 21:19

Já to mám dobré. Poslední léta jsou za plotem jen srny. Možná pořád jedna, nebo další z rodiny. Má totiž každý rok dvojčata.
Včera jsem dost posekl, a tak večer hup přes plot, maličko odpočnout od drobotě, a přišla na návštěvu. To není jak mladý podivočelý srnec. Starší srna je dáma na návštěvě, nešlape na záhonky. Trošičku uzobne brambůrek (vršky rybízu Red Wing), ale kremrole (listí třešně) jí chutnají víc (snad se nepohorší). JG
třešeň okus.png
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Ochrana stromků před zvěří

19 Máj 2022, 00:09

Takze som pouzil na ochranu stromov rovnake pletivo vysky 150cm drot Zn 2.0mm, oka 50x75mm a postup:
http://ekozahrady.com/ochrany_okus.htm
zatial to funguje dobre, nevidim znamky poskodenia, ale vidno, ze chodia okolo.
Pletivo som tiez zakopal do zeme cca 15cm a udupal okolie, aby pevne sedelo v zemi.
Keby sa srny do neho opreli, tak by ho vyvalili, ale zatial ma pletivo respekt.
Vysadil som 11 stromov.
Tie 2 prve stomy co vandalsky znicili nastastie ziju, aj ten co som musel zrezat vo vyske cca 5cm nad miestom ockovania aj ten vyhana uz jedno ocko - dufam, ze to je s vrubla, lebo je to blizko rozhrania ockovania.
Používateľov profilový obrázok
driver240
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:11
Bydlisko: 3nec

Ochrana stromků před zvěří

19 Máj 2022, 10:35

Po letech co byl klid, mi jak Mimmo říká "lesní dobytek" zlikvidoval zase mé opečovávané dříny aj. Jelikož měl bolavý zadní běh, asi mi přišel poděkovat, že jsem ho celou zimu v lese přikrmoval. Jelikož se to opakovalo, nakoupil jsem nejrůznější pachové ohradníky, protože dávat "do síta" rybízy a josty mi přišlo nonsense. Po opětovném příjezdu jsem zjistil, že srnec zase úřadoval. Rybízy vzdálené 1,5 m od ohradníku zase otlučené a odstřižené větve, které jsem zprvu nastrkal do země, ať si má s čím hrát ... jsem následně též postříkal "odpuzovačem" a i ty otloukl. Ano něco pachové ohradníky působí, ale všelék to určitě není. Nyní je srnec pryč ... nevím, zda-li odpužovače zabraly postupně, nebo zabraly až rozvěšené celodenní "fusekle" ... ale spíš ho z teritoria vystrnadil silnější srnec, který se drží lesa.
Prílohy
IMG-20220420-WA0012.jpg
Robert 3nec 390 m.n.m. :idea:
Jitka
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Ochrana stromků před zvěří

04 Jún 2022, 23:08

Bráchovi se srnci a srnky prochází 10 m před domem (mezi poli) a taky se najednou rozhodli, že ta bříza to odnese. Pak neustále ožírali Průsvitné letní, to se z toho nemůže vzpamatovat a odřeli švestku. Nasadili jsme zelené plastové pletivo, fixuji ho stahovací páskou ke kolíku, zatím to jde.
Ty smrady na odpuzování už moc nepoužívá, spíš dává na chmel postřik s výtažkem z krve, bohužel se smývá deštěm, takže se musí opakovat. Ale ten jim opravdu vadí.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Ochrana stromků před zvěří

09 Jún 2022, 07:16

Do vyklučeného sadu jsem letos vysadil dvě řady jabloní, většinou novinek na vyzkoušení. Kolem plotu také několik slivoní. Sad mám oplocen pletivem, ze strany souseda měl on dřevěný plot. Ten evidentně dosloužil a pár polí spadlo. Okamžitě toho využily srnec a srnka a přišly se podívat na návštěvu. Zjevně se jim nelíbil můj řez po výsadbě . Začali to řešit po svém, čímž mně moc nepotěšili. A nezapomněli ani na slivoně Moni a Franzi z Bavorska, každá po 50 ti eurech a to jsem je ještě dva roky dopěstovával v miniškolce. Sousedi na zahradě nebyli rok, takže jsem musel oplotit sám. A na jáře mne čeká opravný řez skoro u všech vysazených stromků, Moni se asi nevzpamatuje.
Prílohy
1. Poškození jabloně senčí zvěři..JPG
2. Poškození jabloně srnčí zvěři..JPG
3. Poškození jabloně srnčí zvěři..JPG
4. Poškození slivoně srncem..JPG
5. Poškození slivoně srncem..JPG
6. Poškození slivoně srnčí zvěři..JPG
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Ochrana stromků před zvěří

09 Jún 2022, 07:28

přasličák napísal:
09 Jún 2022, 07:16
Do vyklučeného sadu jsem letos vysadil dvě řady jabloní, většinou novinek na vyzkoušení. Kolem plotu také několik slivoní. Sad mám oplocen pletivem, ze strany souseda měl on dřevěný plot. Ten evidentně dosloužil a pár polí spadlo. Okamžitě toho využily srnec a srnka a přišly se podívat na návštěvu. Zjevně se jim nelíbil můj řez po výsadbě . Začali to řešit po svém, čímž mně moc nepotěšili. A nezapomněli ani na slivoně Moni a Franzi z Bavorska, každá po 50 ti eurech a to jsem je ještě dva roky dopěstovával v miniškolce. Sousedi na zahradě nebyli rok, takže jsem musel oplotit sám. A na jáře mne čeká opravný řez skoro u všech vysazených stromků, Moni se asi nevzpamatuje.
Mirku, srnky asi nepovažovali Tvoj povýsadbový rez za dostatočný...😀
Ale vážne - toto fakt zamrzí, človek si s tým dá námahu a doplatí na ľahostajnosť (lajdáckosť) niekoho iného. Srnky za to nemôžu. Podľa fotiek ale stromky to "doladenie rezu" v korunkách zvládnu, najhoršie je to poškodenie kmienika slivky. Je to škoda, ale na druhej strane - sú to "iba" stromky. Hlavne, že sme zdraví...😀. IH
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Ochrana stromků před zvěří

09 Jún 2022, 07:44

Horsie je, ze tie srny sa radi vracaju a skody sa este mozu vyrazne zhorsit - ako sa to stalo u mna. Jednu jablon som po olupani kory srncom musel zrezat 5cm nad miestom ockovania. Vyrasila potom 1 vyhon cca na hranici ockovania, ale skor je to NAD ako pod. Srncom nato stacilo asi 10dni bez ochrany stromov.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Ochrana stromků před zvěří

09 Jún 2022, 13:43

Samozřejmně jakmile jsem to zjistil, na druhý den jsem natáhl 110 metrů pletiva na zbytky sousedova plotu. Naštěstí sloupky měl kovové, ty přečkaly. Srnčí by se tam už neměla dostat. A že pletivo šlo o více jak 100 % nahoru, s tím se asi nic dělat nedá.
Jinak si s tím hlavu nedělám. Život není pouze procházka růžovým sadem. Nemůže se pořád jen dařit. Jabloně do konce vegetace nějak narostou a v předjaří znovu upravím korunku. Moni vyměním. Kmen je poškozen dokola ze třech čtvrtin. Dá se to zamazat , ale několik let by byl zeslaben růst koruny. Po zkušenostech z extenzivní výsadby bude efektivnější vysadit nový stromek.
Napísať odpoveď