Ochrana stromků před zvěří

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
kazujiba
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 01 Nov 2021, 13:09
Bydlisko: Vsetínsko 435 m.n.m.

Ochrana stromků před zvěří

02 Nov 2021, 19:21

Jak chranite zasazené stromky před okusem a před vytloukáním od spárkaté zvěře?
Dával jsem vždy králičí pletivo cca 150cm vysoké okolo stromku, upevnil to na tři kuličky, ale dost lidí tvrdí, že bohatě stačí do výšky k rozvětvení, vlastně že stačí jen obalit kmínek.
Chápal bych to proti okusu, byť moc nevěřím, že okusují jen kmen a ne i větve, ale proti vytloukání? Mám stromky zasazené v krajině, běžne kolem chodí jednotlivé kusy srnčí zvěře, tak zjišťuji, zda je nějaká jednoduchá varianta.
Jitka
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Ochrana stromků před zvěří

02 Nov 2021, 19:26

Na tři kuličky?
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Ochrana stromků před zvěří

02 Nov 2021, 19:52

Proti ohryzu srnami treba aspoň tých 150 cm, proti jeleňom aj viac ako 200 cm. Rozdiel je ešte v tom, že srny konzumujú prevažne iba listy, púčiky a nezdrevnatené konce letorastov ale pre jelene je významnou zložkou potravy aj kôra. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že aj neočakávane hrubá. Najhoršie sú medvede, tie dokážu zničiť strom tak, že sa už nedá zachrániť a pletivo veľmi nepomôže (zlom kmeňa na úrovni povrchu pôdy). Najmenej problematické su zajace, proti nim stačí výška pletiva 80 cm a dostatočnou ochranou sú aj plastové sieťky.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
kazujiba
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 01 Nov 2021, 13:09
Bydlisko: Vsetínsko 435 m.n.m.

Ochrana stromků před zvěří

02 Nov 2021, 20:12

Jitka napísal:
02 Nov 2021, 19:26
Na tři kuličky?
Kulíky :D Klávesnice bojkotuje moji snahu :D
Jitka
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Ochrana stromků před zvěří

03 Nov 2021, 15:13

Takže máte tři kolíky zajištěné třemy příčnými a pletivo okolo? Při dostatěčné výšce a pevnosti v zemi by to mělo fungovat.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Ochrana stromků před zvěří

24 Apr 2022, 15:11

Vcera som vysadil prve 2 stromy - jablone. Listocky uz mali narasene. Uz za jednu noc mi ich srny ohryzli (boli tam aj stopy kopyt). Ochranu som nemal.
Ufff ja som cakal s vysadbou, aby uz bolo v okoli dostatok zelene a nechali moje stromky. Myslel som, ze oni obkusuju koru len ked nemaju zelen, teda v zime ked je sneh.
Bohuzial v okoli su stovky srn a prave po mojom krajnom pozemku maju cesticky.
Mate skusenost ci stromky bez ochrany sa spamataju ci ich zlikviduju?
Mam casovy problem uz len vysadit vsetky pripravene jablone, hrusky, nie to ich este aj vcas ochranit. Pozemok nie je oploteny a ani som neplanoval - je uzky a dlhy, je kusok pod lesom. v mojej lokalite vidavam stovky srn past sa na poliach - nedaleko mojho pozemku.
Co realne viem:
Zaskolkovat stromky na oplotenom pozemku a vysadit dalsi rok na finalne miesto (ohrozene) - a pripravit ochranu dovtedy.
....alebo ich vysadit teraz - ak je vysoky predpoklad, ze stromy to zvladnu.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Ochrana stromků před zvěří

24 Apr 2022, 15:31

Podle mých dlouholetých zkušeností s polním neoploceným sadem jsou v tom srnky většinou nevinně.
Škody dělají rozverní srnci se svými růžky. Jakákoliv výsadba, třeba i keřů, bez ochrany pletivem nestojí za ty nervy. Ty mrchy odřou vše.
Nedostatek zelené potravy v tom hraje jen zanedbatelnou roli.
*
Jinak na staré zahradě jsou o tom psány doslova romány.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Ochrana stromků před zvěří

24 Apr 2022, 17:51

Rafael napísal:
24 Apr 2022, 15:31
Podle mých dlouholetých zkušeností s polním neoploceným sadem jsou v tom srnky většinou nevinně.
Škody dělají rozverní srnci se svými růžky. Jakákoliv výsadba, třeba i keřů, bez ochrany pletivem nestojí za ty nervy. Ty mrchy odřou vše.
Nedostatek zelené potravy v tom hraje jen zanedbatelnou roli.
*
Jinak na staré zahradě jsou o tom psány doslova romány.
Není to tak, srnci jsou jen okrajový problém. Ve skutečnosti jsem vylamování stromků parožím ještě nezažil. Naopak srny tu skutečně s velkou chutí okusují ovocné stromky, s tím mám bohaté zkušenosti. Nepomůže repeletní nátěr, nepomůže pachový ohradník, pomohlo až oplocení lesnickým pletivem. Doporučuji - je to rychlé a srny to odradí. Bez něj mi skutečně každé jaro nepěkně oškubaly konce rašících výhonů. Nevím, jak máte stromky vysoké, ale mně je okusovaly jen do výše prsou. Máte-li (či plánujete) korunu výš, nemusel by být okus problém.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Ochrana stromků před zvěří

24 Apr 2022, 17:55

,,Mate skusenost ci stromky bez ochrany sa spamataju ci ich zlikviduju?"

Bez ochrany najisto zlikvidují. S ochranou jsou taky problémy - klasické chráničky proti ukusu strhnou, zdeformují, jak píše Rafael, jde o vytloukání. V létě pak přichází na řadu teritoriální strouhání, agresivita srnců je neuvěřitelná - dokážou vytrhat nebo i rozlámat opěrné kůly - trojnožky, pletivo rozcupují a stromky stáhnou z kůry - u nás si je spletli s vandalismem, nevěřili tomu ani zaměstnanci co výsadbu aleje dělali a nahrazovali mrtvé stromky novými. Pletivo je nutné a pravidelná kontrola. Konec strouhání nastává v půlce srpna/augusta, další rok jsou stromky znova v ohrožení od dubna/apríla dokud nemají v průměru kmene 7cm (6cm kmen zničí i s chráničkou :( , léta snahy jsou pak pryč.

Okus se děje taky ožerou listy a konce větví, ale to stromek přežije, prípadně zůstane vyšší tvar koruny kam nedosáhnou.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Ochrana stromků před zvěří

24 Apr 2022, 19:11

Na druhou stranu jsem zažil úplně sežranou už vzrostlou výsadbu popínavých, silně stonkových a pichlavých růži vysazených na vnější straně plotu které ty potfory úplně sežraly. V létě.
A z toho jsem vytloukání parůžků srnců vinit nemohl.
A musel jsem je přestěhovat dovnitř. Ale i tak vše co přesáhlo plot pletiva bylo sežráno.
*
Podobně dopadly i velkoplodé fazole které přečuhovaly ven přes pletivo. Sežráno, ožráno.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Napísať odpoveď