Ochrana stromků před zvěří

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Neregistrovaný

IP:  80.24

Ochrana stromků před zvěří

24 Apr 2022, 22:06

Zajímavé čtení na téma ochrany stromků před zvěří je zde:
http://ekozahrady.com/ochrany_okus.htm
Autor zakopává do země i pletivo na individuální ochranu stromků.
Co na to řeknou kořeny, nevím.
rony
Príspevky: 530
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Ochrana stromků před zvěří

25 Apr 2022, 00:32

Nie som zdaleka expert v identifikacii lesne zveri, preto som pozrel obrazky. Myslim, ze u nas su hlavne srny/srnce, v mensom pocte daniele, nespominam si, zeby som tu videl aj jelene. Pocty su obrovske, sused vraj naratal 400ks na poliach pod lesom v dlzke cca 1km. A take pocty su tu bezne.
Vedla mojho pozemku je naletova zelen, su tam hlavne kriky - tie zjavne nemaju velky problem (mozno ale mali) Je tam cca 10ks naletovych ceresni. Ceresne su uz vysoke, kmen priemeru 12cm a viac, ale na kmeni nevidim ziadne rany. Su tie srny selektivne - ci im povedzme ceresne nechutia, a ine druhy (jablone, hrusky) ano? Ktovie ci to, ze mnohe naletove ceresne uspesne prezili je aplikovatelne aj na ine druhy? Velku rolu tam asi zohrava aj to, ze su to ceresnove semenace a tie rychlo rastu.
Sadim hrusky na podnozi kaukazska, jablone zatial na M25, M111, ale v skolke mam pripravene aj podnoze MM106, A2.
Ochranit len kmen by nebol problem. Ale to ze ohrozuju aj konare a vyhonky uz vyrazne ztazuje ochranu stromu - tu by mi nepomohol celkom ani sposob na prispevku ekozahrady.com.
Ja som chcel nechat rozkonarenie uz vo vyske cca 80cm - ale obkusovanie konarov a vyhonkov srnami ma tlaci do vysokokmenov - co by som nerad.
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Ochrana stromků před zvěří

25 Apr 2022, 00:36

Rafael napísal:
24 Apr 2022, 19:11
Na druhou stranu jsem zažil úplně sežranou už vzrostlou výsadbu popínavých, silně stonkových a pichlavých růži vysazených na vnější straně plotu které ty potfory úplně sežraly. V létě.
A z toho jsem vytloukání parůžků srnců vinit nemohl.
A musel jsem je přestěhovat dovnitř. Ale i tak vše co přesáhlo plot pletiva bylo sežráno.
*
Podobně dopadly i velkoplodé fazole které přečuhovaly ven přes pletivo. Sežráno, ožráno.
Vždycky jsem si myslel, že srnci poškozují stromky svými parůžky jen při jejich vytloukání na jaře. Jenže před pár lety v srpnu za slunečného počasí mi během pár dnů (kdy jsem stromky zrovna nekontroloval) vylámali u několika plastových chrániček spojovací zobáčky a poškodili kůry stromků, některé chráničky roztrhali, že byly na vyhození. Nejdražší stromek - dvouletý Merkur na MM106 se zapěstovanou korunkou, koupený ze Slovenska - měl ohoblovanou kůrů kolem dokola do výšky asi 80 cm (takže uschl a obrazil kousek na roubem). Pak jsem vzal vázací drát a lanko z elektric. ohradníku a chráničky tím spojoval, nezničené zajišťoval a to už srnci nechali.
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
ariadna30
Príspevky: 2860
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Ochrana stromků před zvěří

25 Apr 2022, 06:22

Popravde, keby som.bola srnka, jelen ap. a niekto vysadi cerstve chutne stromky na neoplotenom uzemi kde byvam, jednoznacne by som to brala ako pozvanku na celodenne stravovanie a zabavu😀
rony
Príspevky: 530
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Ochrana stromků před zvěří

25 Apr 2022, 09:34

ten clanok je velmi zaujimavy, dakujem.
http://ekozahrady.com/ochrany_okus.htm

myslim, ze to urobim podla neho. On uprednostnuje robit individualnu ochranu stromkov radsej ako oplotenie pozemku (lebo zvery sa dostanu aj cez plot ). U nas je aj vela diviakov a poti nim si to vyzaduje velmi pevny plot plus zelezne karisiete.

Dnes som kontroloval stav. Dalsia noc a dalsi (spolu druhy) obkusany stromcek, z vysadenych 4ks zatial.
Akosi nemozem verit, zeby to poskodili parohami, nevidno tam poskodenie kory, len polamane ocka puciky.
Zatial zeru v rade za sebou - systematicky - zatial jablone - teraz uz nasleduju 2 hrusky.

Zaujimave je, ze ten autor clanku ma velke skusenosti, sadi stovky az tisicky stromkov rocne - tvrdi, ze jeho metoda mu funguje spolahlivo. Teda pevne pletivo vysky 150cm okolo stromku - vytvori valec cca 30cm priemeru. To ocividne nemoze chranit proti okusu vyhonkov - ale vraj mu to funguje.
Bud jeho srny su ine ako moje, alebo ine vysvetlenie by bolo, ze naozaj polamane vyhonky nie su obkusane/zjedene ale odlomene parohami. Len mi nejde do hlavy preco by si mali suchat parohy prave o tie moje slabe tenke, ohybne stromky ked v okoli je mnozstvo inych alternativ - stromy a kriky rozneho veku. Takze tu mi logika hovori ze srny vyhonky jedia.
Zrejme vyskusam tu jeho metodu, ktora je velmi jednoducha - zrejme urcite ochrani stromky pred uhynom a uvidim co dalej.
Ked to nebude fungovat budem musiet zapestovat bud vysokokmene alebo oplotit cely pozemok.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1045
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Ochrana stromků před zvěří

25 Apr 2022, 11:05

rony napísal:
25 Apr 2022, 09:34
Takze tu mi logika hovori ze srny vyhonky jedia.
Já nevím, proč mi nevěříte. ;) Bojoval jsem s tím stejným problémem, srny mi chodily okusovat rašící výhony a pupeny. Každý den jeden nebo 2 další stromky. Měl jsem jich 50 ... Ostatně to dělají na všech ovocných stromcích a keřích, např. mirabelky v okolí mají okousané pupeny v předjaří velmi hojně. A okusovaly je do výše prsou, na vyšší nešly (nedosáhly). Pletivo kolem stromků to nevyřešilo, protože často korunky byly založené níž a pletivo použít nešlo. Pletivo funguje pouze na zajíce, kteří mi pravidelně okusují kůru na těch nechráněných.
To pevné pletivo asi fungovat bude, ale z toho důvodu, pokud je 150 cm vysoké, pak má asi pán korunky zapěstované výš než 150 cm. Tzn. jeho stromky nechrání pletivo, ale výška korunky. Pevné pletivo zabrání vytloukání, ale jestli s tím problém nemáte (já taky neměl), tak je asi zbytečné.
A rozhodně mi pomohlo oplocení lesnickým pletivem. Od té doby ani jediný problém. Zřejmě, pokud srny mají co okusovat v okolí, se přeskakováním 150cm plotu nenamáhají.
Naposledy upravil/-a Petr z H. v 25 Apr 2022, 11:37, upravené celkom 2 krát.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
rony
Príspevky: 530
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Ochrana stromků před zvěří

25 Apr 2022, 11:35

napada mi este tiez jednoduche riesenie - vylepsenie spomenutej metody:
spravit valec vysky 1.5 ale vacsi priemer napr. minimalne 100cm - spotreba zeleznej siete cca 3m, navrch dat napr. ostnaty drot. Ked ochranim okruh 0.5m okolo stromu to mi asi umozni zalozit korunu cca v 1m mozno i kusok menej. Tymto ochranim stromy aj voci okusu vyhonkov.
rony
Príspevky: 530
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Ochrana stromků před zvěří

25 Apr 2022, 11:53

Budem urcite rozmyslat nad jednoduchym oplotenim pozemku, ale teraz asi dam len tie sietove valce. V prvych rokoch by to mohlo stacit. Nebudem robit zbytocne vysokokmene.
Samozrejme to nechrani sad proti ludskym zlodejom, co je tiez vyznamne riziko - nato sa hodi to oplotenie sadu.
Ochrana pred ludmi tiez nie je lahka, minuly rok mi ukradli slivky zo stromu v strede obce, pletivo 150cm. Boli pri plote zlozene palety s kvadrami, tak takato pomocka na prekonanie plotu ich dostatocne motivovala.
rony
Príspevky: 530
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Ochrana stromků před zvěří

25 Apr 2022, 14:57

autor clanku:
http://ekozahrady.com/ochrany_okus.htm
potvrdil, ze jeho metodu pouziva len pre vysokokmene, s korunou od 160cm. Takze v tom pripade staci vo valci viest kolmo len jeden vyhon do vysky 150cm. Teda metoda nechrani voci okusovaniu vyhonkov ktore trcia von z valca a teda nie je dostatocna pre ochranu vyhonkov korunky rozkonarenej v nizsej vyske. On robi valec priemeru cca 30cm.
Cim vacsi priemer valca tym lepsie chrani aj nizsie polozene vyhonky.
larix
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Ochrana stromků před zvěří

25 Apr 2022, 15:16

Rokmi som zistil, že srnky, okrem toho, že sú tvrdohlavé, sú aj zlomyseľné.
Ak zasadíte vedľa seba dva rovnaké stromy, jeden bežný za 3 eurá a druhý za 30, spoľahlivo si na ohryz vyberú ten drahší. Prípadne, ak okolo jedného z dvoch identických stromov postavíte plot, ten mimo oplotenia budú ignorovať a zo všetkých síl sa budú snažiť prekonať plot a ohrýzť strom vo vnútri :-)
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Napísať odpoveď