Ochrana stromků před zvěří

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Ochrana stromků před zvěří

09 Jún 2022, 15:56

V minulosti jsem míval problémy se zajíci, těch už je málo a drátěný plot je pro ně dostatečnou překážkou. Takže v zahradě mi pijou krev jen hryzci a hraboši (i to stačí).
Za vsí kolem nové cyklostezky jsou čerstvě vysazeny sakury a okrasné jeřabiny. Ponechám stranou, zda se ty stromy do přírody hodí (asi jiné zrovna nebyly). Ty, co se neujmuly, postupně nahrazuji vlastnoručně vypěstovanými třešněmi (jedlými) a sladkoplodými jeřabinami. Třebaže v okolí je spousta náletových dřevin, keřů, stromů, srnci si jich nevšímají. Neomylně najdou čerstvě vysazený stromek strhnou textilní či papírový obal a kůru sedřou kompletně po celé délce kmínku. Až by se řeklo, že to dělají schválně. Pochopil jsem, proč firmy vysazují vzrostlé stromy síly paže dospělého člověka a i ty chrání dřevěnou trojnožkou a jutovým obalem.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Ochrana stromků před zvěří

09 Jún 2022, 18:23

Tieto škody spôsobené zverou sú dosť frustrujúce, mňa až tak nemrzia peniaze (nemám veľa stromov) ale skôr čas, ktorý sa tým stratí a nejde nijako nahradiť.

Ale ako bolo spomenuté, zamrzí, no stávajú sa aj horšie veci.

A keď o nich bola reč, má už niekto reálne skúsenosti (chuť) so slivkami Franzi a Moni? Prípadne info o ich rodičovských odrodách a podobne?
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Ochrana stromků před zvěří

09 Jún 2022, 18:34

larix napísal:
09 Jún 2022, 18:23
A keď o nich bola reč, má už niekto reálne skúsenosti (chuť) so slivkami Franzi a Moni? Prípadne info o ich rodičovských odrodách a podobne?
Franzi je kríženec Hanka x Čačanská raná.
Moni je "nezistiteľná" (údajne kríženec nejakých neprihlásených hybridov, Nemci to akoby tajili, možno ani sami nevedia... ).
Skúsenosť s F a M nemám (a nebudem mať 😀).
Hanka je ale fajn👍. IH
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Ochrana stromků před zvěří

09 Jún 2022, 18:55

Vďaka za info.
Ak boli na kríženie použité číselné hybridy, ich neuvádzanie je pochopiteľné.

Mimochodom, už mám skúsenosti s jabloňou a čerešňou na balkóne v kvetináči, tak som objednal slivku 'Hanna'. Názov evokuje veľkú Hanku ale mala by to byť zakrpatená odroda :-)
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Ochrana stromků před zvěří

09 Jún 2022, 23:27

Minulý týždeň preskočil jeleň pletivo - vlastne preskočil 3 pletiva - dvoch susedov a jedno moje... Poškodil 20 stromov do takej miery, že musíte hľadať list.
8 novovysadených stromov - ostal len holý skelet bez listov. Prírastky vytrhal. 12 starších stromov - ostala po nom spúšť - čo dotiahol okusal, prírastky vytrhal, a konáre polámal.
Prílohy
6.jpg
4.jpg
3.jpg
5.jpg
2.jpg
1.jpg
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Ochrana stromků před zvěří

11 Jún 2022, 07:10

Vlastní zkušenosti s chutí plodů slivoní Moni a Franzi nemám. První úrodu měl však Milan Fiala. Já jsem doufal, že vlastní plody těchto odrůd ochutnám letos. Vypadalo to dobře. Srny mi udělaly čáru přes rozpočet. Silně zakrátily nové přírustky, tak mohu pouze doufat, že nějaké plody dozrají. Pokud ano, budu referovat. Kolega chutnal plody Moni v Bavorsku u Dr. Neumüllera a byl nadšen. U Moni mne nenechává klidným žluté zbarvení mladších listů. Údajne je to odrůdová záležitost. Na mne to dělá dojem jako příznak nedostatku železa. A rozhodně nemám půdy s vysokým PH. Asi vyzkouším dodat železo v chelátové formě na list, bude li to mít nějaký účinek. Utajení rodičů Moni může mít více příčin. U některých právně chráněných odrůd ze zahraničí si majitelé chrání nejen právo k odrůdě, ale i ke všem vzniklým mutacím a dokonce i právo s touto odrůdou křížit.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Ochrana stromků před zvěří

12 Jún 2022, 13:31

Prvních 5 plodů Franzi by mohlo dozrát letos.
Co se týče žlutých listů - v případě chlorózy vzniklé relativním nedostatkem železa (obvykle z převápnění), bývají listy žluté, ale žilnatina ještě zelená. Z ovocných stromů se žloutenka obvykle nejdřív objeví na broskvoních.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Ochrana stromků před zvěří

13 Jún 2022, 17:45

Tie srny su vandali.
Vyzera to uz ako pomsta ludom .... nie stromom.
Do akej vysky nad zemou to poskodili ?, u mna som meral - poskodenie do 130cm.
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Ochrana stromků před zvěří

13 Jún 2022, 22:52

rony napísal:
13 Jún 2022, 17:45
Tie srny su vandali.
Vyzera to uz ako pomsta ludom .... nie stromom.
Do akej vysky nad zemou to poskodili ?, u mna som meral - poskodenie do 130cm.
U mňa bol jeleň. Obžral a polámal do výšky 170-180 cm. Ci sa postavil na zadné, alebo polamal s parohami, neviem.
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Ochrana stromků před zvěří

16 Jún 2022, 22:38

Znova bol jelen na návšteve. Doničil to, čo prvý krát obišiel. Celkovo je poškodených 22 stromov. Jelen si očividne zvykol na stravu z listov a mladých prírastkov. Da sa proti tomu nejako chrániť ? pletivo preskocí. Oplotiť stromy je dosť komplikované, obžiera do výšky 2-2,5 metra. Ako neviem, podla polamaných konárov predpokladám, že sa postaví na zadné a opiera sa prednými nohami.

Postriekal som stromy nemazalom, dufajuc, že chuť oleja na listoch mu chutiť nebude. Ale nepomáha.

Mate niekto skúsenosti s pachovými odpudzovačmi ?
Napísať odpoveď