Výsadba podzim 2021

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Výsadba podzim 2021

16 Nov 2021, 16:26

Tak to já jsem špatný hospodář. Na podzim jsem nevysadil žádný stromek. Řeším nerudovský problém kam s ním. Nechci li něco ze zahrady vyhodit, musím začít vysazovat do bývalého sadu v místě bývalého meziřadí. Přes sezónu jsem tam dal brambory. Na podzim vydatně vyhnojil hnojem, aby byl dostatek organiky a nechal zaorat hlubokou orbou. Takže teprve na jaře nechám projet rotačním kultivátorem a budu vysazovat po stromku od odrůdy, ať mám něco nového na hraní. Nějaké novinky mi přišly ze zahraničí, něco mi dovezl kamarád z Plantexu, něco jsem si musel vyrobit.Stromky mám založeny. Z jabloní Šampion Reno II, Sweet Tango, Ambrosii, Natyru, Story Inored, Krasavu, Ladinu, Rubelit, Fuji September Wonder, Rubens, Civren, Dark Idol, Snow Sweet a od pana Buzrly Manitu a Sandru. Je v tom i nějaká klubovka, ale za jeden stromek mi snad hlavu nikdo neutrhne..
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Výsadba podzim 2021

16 Nov 2021, 21:14

ariadna30 napísal:
14 Nov 2021, 06:40
Rafael, ja predpokladam, ze ste uz toho v minulosti vysadili kopu. Nikde nie je napisane ze sa ma sadit donekonecna 😀👍
Jenže špatné je, že hodně toho, třeba višně a aronie kompletně jsou už po smrti.
Není to dobrý pocit sadit, piplat se s tím - chem. ochrana, zabezpečení proti polní zvěři a pak je po létech kácet.

A pak už nic nevysadit,
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Výsadba podzim 2021

17 Nov 2021, 12:12

přasličák napísal:
16 Nov 2021, 16:26
Tak to já jsem špatný hospodář. Na podzim jsem nevysadil žádný stromek. Řeším nerudovský problém kam s ním. Nechci li něco ze zahrady vyhodit, musím začít vysazovat do bývalého sadu v místě bývalého meziřadí. Přes sezónu jsem tam dal brambory. Na podzim vydatně vyhnojil hnojem, aby byl dostatek organiky a nechal zaorat hlubokou orbou. Takže teprve na jaře nechám projet rotačním kultivátorem a budu vysazovat po stromku od odrůdy, ať mám něco nového na hraní. Nějaké novinky mi přišly ze zahraničí, něco mi dovezl kamarád z Plantexu, něco jsem si musel vyrobit.Stromky mám založeny. Z jabloní Šampion Reno II, Sweet Tango, Ambrosii, Natyru, Story Inored, Krasavu, Ladinu, Rubelit, Fuji September Wonder, Rubens, Civren, Dark Idol, Snow Sweet a od pana Buzrly Manitu a Sandru. Je v tom i nějaká klubovka, ale za jeden stromek mi snad hlavu nikdo neutrhne..
Špatný hospodář by neměl pro jarní výsadbu připravenou půdu a stromky tolika odrůd :) Jsem zvědavý, jak v našich končinách bude dozrávat odrůda Story Inored, u které se uvádí, že je vhodná pro jihoevropské klima.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Výsadba podzim 2021

17 Nov 2021, 13:02

přasličák napísal:
16 Nov 2021, 16:26
Stromky mám založeny. Z jabloní Šampion Reno II, Sweet Tango, Ambrosii, Natyru, Story Inored, Krasavu, Ladinu, Rubelit, Fuji September Wonder, Rubens, Civren, Dark Idol, Snow Sweet a od pana Buzrly Manitu a Sandru.
Z vymenovaných odrôd som zatiaľ nepočul iba o odrode CIVREN.
Tak som si o nej niečo pozisťoval. Súhrnne: táto odroda vznikla v Taliansku v r.2011, jedným z predkov je pravdepodobne Kanadská reneta. Jablká sú veľké, guľovitého až plocho guľovitého tvaru, žltozelenej farby s výrazným podielom hrdze. Na oslnenej strane môže byť červenkasté líčko. Dozrieva cca 7 dní po odrode Gala, resp. 15 dní pred Golden Del., jesť sa dá okamžite, skladovateľnosť je do apríla. Vyžaduje ale vlhkú pivnicu, inak plody vädnú. Je rezistent voči chrastavitosti. Rast je stredne bujný, habitus "otvorený", plodnosť včasná a bohatá, rodí na 2-ročnom dreve, má dobrú samoreguláciu násady, v ružici zostávajú 1-2 plody, takže údajne nepotrebuje prebierku. Chuť je podobná renetám, ale sladšia, s výraznou arómou, výborná. Dužina je žltkastá, pevná a šťavnatá. Obchodný (marketingový) názov odrody je RENÈ. Pôvodne bola odroda pomenovaná Renoir (podľa francúzskeho maliara), ale neskôr to museli zmeniť.

Celkom zaujímavá odroda... IH

Screenshot_20211117-122152_Drive.jpg
Screenshot_20211117-121812_Chrome.jpg
Screenshot_20211117-123645_Chrome.jpg
Screenshot_20211117-124045_Chrome.jpg
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Výsadba podzim 2021

17 Nov 2021, 17:58

Díky Ivane. Mám poznačenou shodnou charakteristiku. Chutí by měla připomínat Coxovu Renetu. To by nemuselo být špatné. Ukáže to čas.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Výsadba podzim 2021

17 Nov 2021, 18:29

Story, syn. Inored, jsem měl možnost ochutnat u Josefa Buzrly. Velice mi odrůda chutnala. Byla pěkná i vzhledově. Podle Josefa Buzrly se velice dobře skladuje, absolutně beze ztrát. Podobně jako Idared, ale chutí a zdravotním stavem je úplně někde jinde. Všeobecně se uvádí, že se sklízí čtyři týdny po Goldenu. J. Buzrla tvrdil, že nějaké plody podtrhl o měsíc dříve, než ostatní. Nabyly prý tak vybarvené, ale výborná chuť byla zachovaná.
V Polsku už jsou nějaké menší výsadby. Majitel uvádí sklizňovou zralost dva týdny po Goldenu. Takže v teplých oblastech by tato odrůda měla jít, ve středních polohách to chci vyzkoušet. O Kanzi se také tvrdilo, že u nás nedozraje a byl jsem mile překvapen.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Výsadba podzim 2021

17 Nov 2021, 20:49

přasličák napísal:
17 Nov 2021, 18:29
Story, syn. Inored, jsem měl možnost ochutnat u Josefa Buzrly. Velice mi odrůda chutnala. Byla pěkná i vzhledově. Podle Josefa Buzrly se velice dobře skladuje, absolutně beze ztrát. Podobně jako Idared, ale chutí a zdravotním stavem je úplně někde jinde. Všeobecně se uvádí, že se sklízí čtyři týdny po Goldenu. J. Buzrla tvrdil, že nějaké plody podtrhl o měsíc dříve, než ostatní. Nabyly prý tak vybarvené, ale výborná chuť byla zachovaná.
V Polsku už jsou nějaké menší výsadby. Majitel uvádí sklizňovou zralost dva týdny po Goldenu. Takže v teplých oblastech by tato odrůda měla jít, ve středních polohách to chci vyzkoušet. O Kanzi se také tvrdilo, že u nás nedozraje a byl jsem mile překvapen.
Odroda Story Inored vznikla vo Francúzsku (známa šľachtiteľská stanica Angers), niekedy sa predáva aj pod marketingovým názvom Legend.
Rodičovské odrody sú Pinova a X-6398 (ten druhý rodič je výsledkom mnohonásobného kríženia, od neho má Story Inored gén rezistencie Vf). Aj šľachtiteľská stanica pri nej udáva, že je to odroda odporúčaná pre južnú Európu. Údaje o oberačkovej zrelosti varírujú od 2 do 4 týždňov po Golden Del., niektoré udávajú až 15 dní po Granny Smith (to by už bol skoro december). Ale sú to len údaje na papieri, realitu treba odskúšať v praxi. To časovo výrazné podtrhávanie by ale podľa mňa nebolo ideálne, tie posledné týždne sú pre akumuláciu cukrov, kyseliniek a aromatických látok v plodoch veľmi dôležité. Treba vyskúšať, prax ukáže. IH
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Výsadba podzim 2021

19 Nov 2021, 23:53

Túto jeseň som vysadil 2 jablone - Rubinolu a Gravštínske MM106. Mám ešte 7 jabloní - jednoročné špičiaky z vlastnej produkcie - mojej mini škôlky, ale tie zasadim na jar. Vsetko su to odrody Ingrid Marie na MM106. Na jar to plánujem zasadiť, a prevrúbľovať. Plan je je prevrúbľovať na Melódiu a Šampión + Rubinola, a Gravstínske. Vrúble budem mať z novovysadených stromov, + stromov, ktoré vysadil sused teraz na jesen.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Výsadba podzim 2021

20 Nov 2021, 00:08

charles91 napísal:
19 Nov 2021, 23:53
Túto jeseň som vysadil 2 jablone - Rubinolu a Gravštínske MM106. Mám ešte 7 jabloní - jednoročné špičiaky z vlastnej produkcie - mojej mini škôlky, ale tie zasadim na jar. Vsetko su to odrody Ingrid Marie na MM106. Na jar to plánujem zasadiť, a prevrúbľovať. Plan je je prevrúbľovať na Melódiu a Šampión + Rubinola, a Gravstínske. Vrúble budem mať z novovysadených stromov, + stromov, ktoré vysadil sused teraz na jesen.
Použít Ingrid Marii jako kmenotvornou odrůdu je rozumné. Odolnost k mrazu rakovině a jiným chorobám kůry je příkladná.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Výsadba podzim 2021

24 Nov 2021, 23:32

V októbri do zbierky pribudla čierna ríbezľa 'Černyj Bumer', žltý egreš 'Tatjana' (mimochodom, nerozumiem, prečo sa móda egrešov preklopila od žltých odrôd k červeným) a slivka 'Hanita'.
Predpokladal som, že s tohtosezónnou výsadbou som už skončil ale pri čítaní témy a jabloni 'Admirál' som neodolal. Dnes prišiel hrotiak na M26, v sobotu pôjde do zeme. Som zvedavý, či svoje kvality predvedie aj v mojich, nie úplne ideálnych pôdnoekologických podmienkach.
Naposledy upravil/-a larix v 25 Nov 2021, 10:41, upravené celkom 1 krát.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Napísať odpoveď