Bezplevelné "kruhy" pod stromami

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Bezplevelné "kruhy" pod stromami

23 Aug 2021, 19:41

přasličák napísal:
23 Aug 2021, 17:16
Udržovat pod stromy černý úhor rozhodně není pouze estetická záležitost. Zejména u stromků na slabě rostoucích podnožích. Stromkům nic nekonkuruje. U mne jako největší plus je poznatek, že pokud pravidelně obdělávám půdy pod stromy, odrazuji hryzce od jejích destruktivní činnosti ve výsadbě. Rovněž hnojiva aplikuji pouze do příkmenného pásu. Stejně tak zálivku. Na druhé straně je pracnost. Není to zrovna druh práce na zahradě, kterou bych dělal s radostí. Také mne irituje potřeba soustavnosti. V sobotu jsem opět kultivoval a nezapře se ve mne původní povolání technolog. Změřil jsem pracovní čas kultivace příkmenného pásu ve výsadbě 200 ks stromků jabloní na M9 a hrušní na S1. Vnější pásy široké 30 cm jsem dělal malou mechanizací 1 hodinu. Prostředek, stejné šíře jsem musel dodělat motykou 3 hodiny. A to jsem už dýchal jako lokomotiva. Pak se teprve dostaví pocit dobře vykonané práce a vydrží tak tři týdny, pokud zaprší. Pokud má někdo 10 stromků, není to problém. U vysokokmenů to samozřejmně nedělám. Koření hlouběji a trávník jim nekonkuruje. Pokud se pravidelně seká, je to rovněž estetické. Květná louka je také pěkná, pokud to není bezprostředně kolem domu a nejedná se o kopřivy po pás.
Květná louka je pěkná, praktikoval jsem ji - nechtěně - v minulosti, když ještě nebyly běžně k mání travní sekačky a tráva se kosila 2x ročně kosou. Třičtvrtě roku jsem po zahradě chodil v gumácích a sbírat popadané ovoce byl pěkný opruz. Přímo pod stromy jsem udržoval bezplevelný úhor podporovaný mulčem. Hlodavci (spíš asi hraboši než hryzci) brzy poznali výhody kvalitní kypré země pod stromky i travního mulče, boj s nimi byl často předem prohrán. Nutnost úhoru a atraktivita pro hlodavce byly jedním z důvodů, proč jsem opustil slaběrostoucí podnože. Nyní to řeším sečeným trávníkem, drenážními hadicemi u paty stromu a hnojivou zálivkou do vypíchaných děr v trávníku. Čas od času vypomůže kompost v tenké vrstvě "vstřebaný" trávou. Pro kvalitu ovoce to není ideální, na druhé straně po dešti není bláto a popadané plody se nepotlučou ani nepošpiní.
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Bezplevelné "kruhy" pod stromami

23 Aug 2021, 22:49

Jiří II napísal:
21 Máj 2021, 16:23
Každý rok zjara mám předsevzetí, že nechám trávu pod stromy po celé léto a poseču ji až na podzim. Má to ale háček, kterým jsou Klíšťata / Kliešti. Když mi tráva sahá po pás, není možné chodit ke stromům, aniž bych si několik klíšťat nepřinest domů. Psychicky to každoročně nezvládnu a seču trávu 2x za sezónu. V suchém létu si to potom samozřejmě vyčítám.
Presne toto je aj moj problém. V minulosti som vyššiu trávu nechaval, no prave pre kliešte ju kosím. Kosim cca ked ma 15-20 cm
Aj napriek tomu som toto leto chytil na zahrade už 2 klieštov.
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Bezplevelné "kruhy" pod stromami

31 Mar 2022, 07:15

Nedavno som sa so znamym bavil na tuto temu. Spominal, ze mu nerastu mlade stromky, tak som mu doporucoval bezplevelne kruhy pod stromami - mne sa to na mladych stromcekoch velmi osvedcilo. Primarne koli pracnosti vsak navrhoval dat okolo stromov geotextiliu, ktora by zabranila rastu travam a burinam - samozrejme je to menej pracnejsie ako pravidelne okopavanie pod stromami. Ja si myslim, ze to okopavanie je predsa len lepsie: prevzdusni sa poda pod stromom, narusia sa pripadne nory hlodavcov, stromcek je viac "pod kontrolou", pestovatel si zacvici ;) a v neposlednom rade, to ma aj krajsiu "stabnu kulturu", vid. fotky IH. Je pouzitie geotextilie v niecom vyrazne lepsie alebo horsie ako motyka?
Jožo ZA
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 30 Apr 2021, 14:25
Bydlisko: Žilina, 420 m.n.m

Bezplevelné "kruhy" pod stromami

31 Mar 2022, 08:40

Mám v "okrasnej časti" malý pás s kamčatkami, zakrytý netkanou textíliou a zasypaný kôrou. Vlhkosť to drží dobre, ale zemina pod tým je taká divná, už by tom to viac nepoužil.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Bezplevelné "kruhy" pod stromami

31 Mar 2022, 09:16

kvas napísal:
31 Mar 2022, 07:15
Nedavno som sa so znamym bavil na tuto temu. Spominal, ze mu nerastu mlade stromky, tak som mu doporucoval bezplevelne kruhy pod stromami - mne sa to na mladych stromcekoch velmi osvedcilo. Primarne koli pracnosti vsak navrhoval dat okolo stromov geotextiliu, ktora by zabranila rastu travam a burinam - samozrejme je to menej pracnejsie ako pravidelne okopavanie pod stromami. Ja si myslim, ze to okopavanie je predsa len lepsie: prevzdusni sa poda pod stromom, narusia sa pripadne nory hlodavcov, stromcek je viac "pod kontrolou", pestovatel si zacvici ;) a v neposlednom rade, to ma aj krajsiu "stabnu kulturu", vid. fotky IH. Je pouzitie geotextilie v niecom vyrazne lepsie alebo horsie ako motyka?
Pod stromy by som žiadnu textíliu rozhodne nedával. Ja ju mám len v predzáhradke pod drobnokamenistými úsekmi, nie bezprostredne okolo rastlín. Keď musím občas "ísť" pod ňu, tak pôda tam rozhodne nevyzerá 'prirodzene' - je hutnejšia a má zvláštnu konzistenciu. Pravdepodobne je pod textíliou aj narušený živý mikroekosystém. Takže môj názor: pod stromy určite nie. IH
andre.marek
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Bezplevelné "kruhy" pod stromami

31 Mar 2022, 09:21

Přesně, pod tou textilií půda trpí. Už delší dobu se vůbec nedoporučuje.
Já primárně mulčuju, ale okopávání je určitě lepší. Naštěstí máme tři kočky, tak hlodavce drží na uzdě, ale i tak občas nory v mulči jsou.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Bezplevelné "kruhy" pod stromami

31 Mar 2022, 09:25

Textilie je jistá forma mulčování. Je propustná pro vodu i vzduch a brání růstu plevelů. V minulosti jsem ji pod mladé stromky dával a zasypal štěpkou. Stromkům samotným i struktuře půdy to prospívalo. Ještě víc to ale prospívalo hrabošům, kteří pravidelně likvidovali kořeny. Proto jsem mulčování opustil.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Bezplevelné "kruhy" pod stromami

31 Mar 2022, 10:34

andre.marek napísal:
31 Mar 2022, 09:21
Já primárně mulčuju, ale okopávání je určitě lepší.
Dovolil bych si nesouhlasit - pod stromky používám mulč z posekané trávy, a díky tomu je pod nimi půda krásně měkká, lehce nasákavá a nevysychá. Když jsem pouze okopával bez mulče, půda velmi brzy ztvrdla a případné zalívání byl porod, voda se vůbec nevsakovala a stékala pryč. Od té doby používám pravidelně mulč kolem stromků k jejich plné spokojenosti. ;)
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Bezplevelné "kruhy" pod stromami

31 Mar 2022, 11:12

Jednu sezónu som tiež skúšal mulčovať posekanou trávou. Ale nepáčilo (teda vlastne páčilo) sa to drozdom, ktoré mulč rozhádzali do jedenapolmetrovej vzdialenosti, pričom okolie kmeňov stromov ostalo nezamulčované. Ostal po nich akurát "bordel". Inak, jemne nasekaná tráva v primeranej vrstve je výborný mulčovací materiál.

Okopané kruhy okolo ovocných stromov nepraktizujem. Jednak (hlavne) kvôli prácnosti a druhak kvôli miernej obave z poškodenia jemných podpovrchových koreňov a nadmernej evaporácie.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Bezplevelné "kruhy" pod stromami

31 Mar 2022, 12:51

Kosáci jsou problém, všiml jsem si, že mulč z posekané trávy nerozhazují když je mokrý a je ho vyšší vrstva nebo když je tráva neposekaná, vyšší a mají strach z koček.
Napísať odpoveď