Bezplevelné "kruhy" pod stromami

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Bezplevelné "kruhy" pod stromami

11 Apr 2020, 20:54

Slovo 'kruhy' som dal do úvodzoviek, pretože to môžu byť samozrejme aj iné geometrické tvary - štvorec, šesťuholník, elipsa... atď. Každopádne ale považujem za vhodné udržiavať pod stromami tzv. bezplevelný úhor (ja preferujem práve tie kruhy), obzvlášť v prvých rokoch po výsadbe a pri stromčekoch na slaborastúcich podpníkoch. Ja ho udržiavam počas celého života stromu a bez ohľadu na podpník. Ak máte stromy v zatrávnenom sade, udržiavanie takýchto kruhov predstavuje neustály boj s trávou, ktorá sa Vám kruhy pokúša zrušiť. Keďže som zavrhol používanie herbicídov, vždy na jar kruhy obnovujem - pekne ručne pomocou klasických "nástrojov" záhradkára (rýľ, motyka, lopata, krhla s vodou, fúrik, nová zemina). Opisom postupu nebudem unavovať - pridám len fotky, dnes som obnovil 5 kruhov (jablone Matkino, Admiral, Lucy a Jonathan, plus hruška Erika. Je to fyzická práca, ale príjemná (v takom krásnom počasí ako dnes doslova). Po nej si človek povie, že spravil niečo užitočné pre stromy. Alebo pre seba...? IH
IMG_20200411_195420.png
IMG_20200411_195443.png
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Bezplevelné "kruhy" pod stromami

11 Apr 2020, 21:10

Vypadá to moc pěkně a stromům to určitě prospívá.
Já to ale dělal hlavně kvůli obtížnému sekání trávy kolem velkého množství kmínků. Neskutečně mě rozčilovalo neustálé gajdování sekačkou tam a zpět. Navíc jak absolutně nesnáším sekání trávy a vůbec trávu jako takovou.
*
Zpočátku jsem taky ten úhor dělal ručně, ale později jsem začal přecházet na herbicidy.
*
Jen poznatek z otevřené a někdy dost větrné polohy. Chtělo to pořádné opěrné kůly a stromky důkladně přivázané. Jinak měly velkou snahu nachylovat se ve směru převládajících větrů.
*
Jen má domněnka - trávní drn zpevní půdu.
Druhá domněnka - jílovitá a kamenitá půda a stromky byly sázeny do dír vyplněných kyprou hlínou s kompostem a kořenům se mimo to nechtělo.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Bezplevelné "kruhy" pod stromami

11 Apr 2020, 22:33

Když na jaře obnovujete kruhy, jak vypadají po sezóně? Ta zemina se znehodnotí? Jsou zaplevelené, nebo se s tím pipláte po celý rok?
Ptám se, protože mě to strašně nebaví. :) Stromky mám na bujnějších podnožích, tak přemýšlím, jestli bude mít smysl je dál takto udržovat (třeba kvůli hnojení či zalívání), nebo po pár letech kořeny poporostou a přilepšováním kolem kmene nic nezískám?

Rafael: výsadbové jámy jsem taky notně vylepšil a během roku v nejhorších obdobích tak 2x, 3x pořádně zaliji. Pravidelně pak přihnojuji a zarývám hnůj. Vím, že tím přemlouvám kořeny k nerozrůstání se do chudé zeminy, když je o ně dobře postaráno, ale kdybych to neudělal, stromky by živořily a nic by s nima nebylo. Jak jinak z nich vypěstovat pěkné stromy?
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Bezplevelné "kruhy" pod stromami

11 Apr 2020, 23:02

Jo, ten bezplevelný úhor u stromečků je taky určitě velmi prospěšný k úspěšné, efektivní a rychlé závlaze.
*
Na sázení stromečků do jám - do vylepšené hlíny a na to, že se pak těm kořenům jinam nechce, vyhraněný názor nemám a ani jsem to nikdy nezkoumal.
Možná, nevím, možná by to chtělo nějaké vlastní vlákno.
Třeba jak a do čeho sázet stromečky.
*
Já jsem byl hodně netrpělivý a dychtivý úrod, tak jsem sázel do co nejlepší hlíny, v suchu jezdil po sadu se sudy a zavlažoval, stříkal listovým hnojivem a tak.
*
A s odstupem času, uvažuji, že jestli jsem těm stromečkům neudělal podobné podmínky jako kdybych je pěstoval v nějakých nádobách nebo kontejnerech?
Třeba jestli není lepší je už od doby výsadby "zvykat" na horší špatné půdní podmínky?
Nevím a díky spoustě kompostu nemám žádné srovnání.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Libor1
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 11:48

Bezplevelné "kruhy" pod stromami

11 Apr 2020, 23:28

Rast hodne zavisi od podnoze. Mam ilovito/kamenitu tvrdu podu, kde slabo rastuce podnoze Gisela pre ceresne pri vykopavani po 6 rokoch neopustili vysadbovu jamu, vdaka jemnym vlasocnicovym korenom neprenikli cez tvrdy il. Rovnako Montclar pod broskynou stagnoval. Vlastne u mna jedine stredne a silno rastuce podnoze dokazu prenikat cez tvrdu zem. Pokial sa im nepomoze v prvych rokoch zlepsenim struktury pody pridanim humusu a prekopanim, rast mladeho stromu je pomalsi. Silno rastuce podnoze maju zvacsa kolove korene, ktore si nasledne poradia a prerastu dalej mimo vykopanej jamy, ale v horsich podmienkach rast trva dlhsie, preto by som pre rychlejsi start podu vzdy vylepsil co to da.
Naposledy upravil/-a Libor1 v 12 Apr 2020, 06:38, upravené celkom 1 krát.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Bezplevelné "kruhy" pod stromami

12 Apr 2020, 06:27

Petr z H. napísal:
11 Apr 2020, 22:33
Když na jaře obnovujete kruhy, jak vypadají po sezóně? Ta zemina se znehodnotí? Jsou zaplevelené, nebo se s tím pipláte po celý rok?
Ptám se, protože mě to strašně nebaví. :) Stromky mám na bujnějších podnožích, tak přemýšlím, jestli bude mít smysl je dál takto udržovat (třeba kvůli hnojení či zalívání), nebo po pár letech kořeny poporostou a přilepšováním kolem kmene nic nezískám?

Rafael: výsadbové jámy jsem taky notně vylepšil a během roku v nejhorších obdobích tak 2x, 3x pořádně zaliji. Pravidelně pak přihnojuji a zarývám hnůj. Vím, že tím přemlouvám kořeny k nerozrůstání se do chudé zeminy, když je o ně dobře postaráno, ale kdybych to neudělal, stromky by živořily a nic by s nima nebylo. Jak jinak z nich vypěstovat pěkné stromy?
Samozrejme, že bezplevelné kruhy si vyžadujú starostlivosť po celý rok - opakovaným kyprením a odstraňovaním buriny, ktorá sa kde-tu objaví. To ale stačí tak raz za 2 týždne, najmä ak treba zavlažovať a vytvorí sa prísušok. Obkopanie motykou po obvode kruhu čiastočne bráni prerastaniu trávy, ale nie úplne. Preto na jar obnovím kruh tak, že ho rýľom obkopem v jeho pôvodných hraniciach a odstránim drny trávy aj s koreňmi. Pritom dochádza aj k určitým stratám zeminy, ktorá "odchádza" spolu s koreňmi trávy. Tento úbytok potom dopĺňam novou zeminou - teda nie preto, že by sa tá stará "znehodnotila". Tento proces prebieha len na obvode kruhu, kam tráva v priebehu vegetačného roka do určitej miery prerastie. Kruhy teda ďalšiu jar (pred ich obnovou) vyzerajú inak - sú trošku "zmenšené" a nemajú takú dokonale ostrú hranicu voči tráve. To okopávanie motykou ale trávu v priebehu roka "drží na uzde", inak by prerástla kruhy úplne až ku kmeňu stromov. Celý popísaný proces sa týka sadu ktorý je zatrávnený, inak je udržiavanie kruhov podstatne jednoduchšie. Ešte dodám, že nepoužívam nástielku, mnohí záhradkári áno a je to OK. IH
(P.S.: Ak si chcete pozrieť ako vyzerá taký zanedbanejší kruh po roku + celý proces jeho obnovy, je to na fóre Zahrada.cz - vlákno "Povrchové kořeny").
PavelT
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 13 Sep 2020, 11:47

Bezplevelné "kruhy" pod stromami

13 Sep 2020, 11:55

mohu se zeptat na důvod, proč nepoužíváte mulč? bylo by s tím mnohem méně práce a půdě (a tím i stromu) by to prospělo, nebo ne?
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Bezplevelné "kruhy" pod stromami

13 Sep 2020, 18:21

PavelT napísal:
13 Sep 2020, 11:55
mohu se zeptat na důvod, proč nepoužíváte mulč? bylo by s tím mnohem méně práce a půdě (a tím i stromu) by to prospělo, nebo ne?
Jednoducho to mám takto zabehané, nad mulčom som nikdy neuvažoval. Práca v záhrade mi nevadí, záhradu mám (aj) na to, aby som v nej pracoval. Pre mňa je to relax. IH
Milan Fiala
Príspevky: 1309
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 06:15

Bezplevelné "kruhy" pod stromami

14 Sep 2020, 11:10

Narozdiel od vás páni zahradkári ja to mám takto v záhrade už 15 rokov po skúsenostiach v mojich podmienkach.Ked som nemal všade trávu v lete bolo 38C mal som v pôde praskliny ,kde ste stačili ruku.Tráva udržuje aj vlhkosť a stromkom sa neskutočne darí.
20200914_110016.jpg
20200914_110050.jpg
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Bezplevelné "kruhy" pod stromami

14 Sep 2020, 12:04

Měl jsem trávu i mulč a co se týče vlhkosti, tak mulč ji zadržuje podstatně lépe. Někdy je problém s kosáky, kteří ho rozhrabují a hledají pod ním žížaly. Tráva spíše zabraňuje slunečním paprskům dopadat přímo na půdu, ale i ona si část vody odebere.
Napísať odpoveď