Drátěnka

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
andre.marek
Príspevky: 630
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Drátěnka

12 Sep 2021, 15:32

Dobrý den,
přemýšlím o stavbě drátěnky u nové, loňské výsadby - hlavně jabloně na podnožích M26 a MM106, výjimečně M9 a hrušně - na kdouloni.
Máte nějaké rady čeho se vyvarovat, kolik drátů apod.? Nebo co raději udělat navíc, aby se dalo v budoucnu třeba počítat s protikroupovým opatřením?
Mám představu sloupků z předpjatého betonu, čistou výšku 3,5-4 metry, 3-4 řady drátů.
Jedná se o "minisad", 2 řady jih-sever, po 50 metrech, rozestup 2 metry, jen velmi mírný jižní svah. Větry hlavně ze severu a jihu.
Budu rád za každou radu a přípomínku. :thumbup:
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Drátěnka

12 Sep 2021, 17:35

Podnož MM106 je pro intenzivní ovocnaření již dost bujná. Tam by asi musela být opravdu drátěnka tak vysoká, jak uvažujete. Já mám zkušenosti s drátěnkou jen pro jadroviny. Jabloně na podnožích M9, J-OH-A, méně vzrůstné odrůdy jako Idared, Pinova a pod. na J-TE-H a M26. Hrušně na kdouloni. Výšku drátěnky mám 2 až 2,2 metry. Sloupky mám dřevěné. Nejlepší jsou z akátu. U nás akát zase není tak běžný, takže v rámci samovýroby jsem se domluvil s revírníkem Lesů ČR a provedl prořezávku v mladší dubině. Kůly jsem měl v ceně palivového dřeva. Odkornil jsem je a spodních 70 cm jsem opálil. / Největší problém s hnilobou je na rozrhraní půdy a vzduchu /. 60 cm jsem měl zapuštěných v zemi.Kůly dvacet let vydržely. U krajních kůlu jsem instaloval do protitahu šikmou vzpěru. Drát jsem volil napínací s plastovým potahem. / Nerezaví a nepoškozuje dřevo stromů. Vedl jsem 3 až 4 dráty, spodní 60 cm od země. Opěrné kůly jsem volil 7 m od sebe. Díry jsem vrtal ručním zemním vrtákem. / Pozemek nebyl kamenitý, jednalo se o náplavovou nivní půdu./ Dnes je v půjčovnách k dispozicí motorový zemní vrták /. Na zahradě u domu jsem drátěnku udělal z lešenářských trubek, zakoupených v kovošrotu. U krajních sloupků byly přivařeny vnitřní vzpěry. Krajní sloupky se vzpěrou jsem zabetonoval. Rovněž ostatní sloupky. Trubky jsem opatřil nátěrem. Rozměry jsem dělal stejné, jako v sadě. V obou případech jsem dráty šponoval pomocí speciálních napínacích kleští. / Zapůjčil jsem si je od kolegy ovocnáře. Pouze jsem koupil typizované napínací spony. Na trubkách jsem měl po stranách navařeny matky k uchycení drátů. U dřevěných sloupků jsem použil skobičky ve tvaru U. Použití sloupků z předpjatého betónu vřele doporučuji. Je to už profesionální provedení. Nezapomeňmte na vzpěry nebo kotvy u krajních sloupků. A pozor. Musíte koupit robusnější verzi. Ty na vinohrad asi nebudou vyhovovat. Na trhu je k dispozici i drátěnka z kovových profilů. Přeze všechny soudobé vymoženosti jsem pořád názoru, že dřevo je dřevo. I z estetického hlediska. Pokud uvažujete s protikroupovou ochranou, to bych si asi nechal udělat odbornou firmou. Konstrukce je značně vysoká, velmi zatěžovaná a dost nákladná.
Velmi se mi rovněž osvědčilo použití bambusových tyčí ke každému stromku. Bambus jsem nezapouštěl do země. Upevnil jsem jej na dráty drátěnky drátkem. Bambus hodně zjednodušil tvarování a vedení středové osy stromku, zejména v prvních létech výsadby. Důležitý je spon výsadby ovocných stromů. Čím bujnější podnož a odrůda, tím větší spon. S příliš velkým zahušťováním v řádku, případně s dvouřádky bych já v naší oblasti moc neexperimentoval. Přece jen nemáme tolik slunce. Já mám spon 120 až 150 cm u jabloní, 2 metry u hrušní v řádku. Meziřadí mám 3 metry, používám malou mechanizaci. Pro klasický traktor doporučuji uličku 4 metry. Ale vy stromy již máte vysazeny, takže to nebudete řešit.
andre.marek
Príspevky: 630
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Drátěnka

12 Sep 2021, 19:48

Děkuji, tajně jsem doufal ve Vaše rady :D
Na té MM106 mám asi 3 stromy, zbytek hlavně M26, ještě nějaká M7 a P14.
Motorový vrták mám, tak to ušetří nějakou práci, spon 2 metry, na těch 150 cm jsem se bál jít. Meziřadí je 3,5 metru, na mulčování malotraktor, tak to snad nějak vyjde.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Drátěnka

12 Sep 2021, 22:39

To já drátěnku pomalu ruším, je to náročné na střih, přecházím na volně rostoucí čtvrtkmeny na MM106. Sloupky z lešenářskych trubek, v zemi asi metr v betonu. Výška nad zemí zhruba 2.5 metru. Šest drátů (chtělo to o jeden méně), spodní asi v půl metru.
Ten spon 2metry u MM106 se mi zdá malý.
andre.marek
Príspevky: 630
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Drátěnka

12 Sep 2021, 22:54

Já vím, že ta 106 není vhodná, když ale já chtěl Angold a na ničem jiném nebyl v tu dobu k dispozici - ten je někde uprostřed výsadby a pak jsem chtěl zkusit Granny Smith na M9 a pro porovnání na té 106 - ten jsem dal úplně nakonec výsadby, ze severní strany, kdyby dělal neplechu, může jít lehce pryč.
Mám zasazeno co nejvíce druhů, různé podnože, abych zjistil, co tady půjde a co ne. Nemám tendence k nějaké "produkci", chci co největší škálu ovoce. Pokud se nebude něčemu dařit, ev. bude přerůstat, nahradím něčím dalším :D
Tu drátěnku bych rád kvůli možnostem tvarování - vyvazování. Pár stromů jsem sadil na jaře 2020 a ty už letos krásně rostou a musím je krotit, různě vyvazovat ke konstrukcím a to není pohodlné.
Vím že lze tvarovat i pouze střihem, ale přece jen to není úplně ono.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Drátěnka

13 Sep 2021, 20:15

Souhlasím, že spon 2 metry pro jabloně na MM106 je malý. Ale zároveň výška 2,5 metrů se mi jeví nízká. S pracnosti řezu u vedení na drátěnce to zase není tak hrozné. Hodně používám ohýbaní. Nezanedbatelný bonus drátěnky u nás na severu je možnost zajistit dokonalé oslunění. A je jedno, jestli dělám ovocnou stěnu, / ta je opravdu trochu náročnější na řez /, nebo štíhlá vřetena. Ideální je směr řad sever-jih. Šířku stěny udržuji kolem 60 cm a mám prosvětlenou celou korunu. Dopoledne jednu stranu, odpoledne druhou. U klasických prostorových tvarů ovoce uvnitř špatně vybarvovalo. Samozřejmně ne vždy múžeme volit řady sever-jih. Záleží na pozemku.
A ještě jednu vychytávku. K uvázání výhonu k drátu používám izolované elektrikařské drátky. Pozor na zaškrcení a včasné odstranění. Asi to není IN, ale je to velice rychlé. Drátky používám opakovaně. Jinak se prodávají drátky, obalené papírem, které časem degradují.
andre.marek
Príspevky: 630
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Drátěnka

02 Apr 2022, 10:02

Tak už stavím opěrnou konstrukci. Po krajích dřevěné sloupy, tlakově impregnované, mezi potom co 8 metrů betonové sloupy 7x8cm. Krajové mám v betonu, abych prodloužil životnost, betonové jsou pouze obsypané ostrým hutněným štěrkem 4/8, potom prosypáno pískem. Všechny sloupy 4m, 70cm v zemi.
Příští týden zatlouct kotvy, vyšponovat, natáhnout dráty a můžu vázat. :D
Ještě dělám konstrukci s železnými sloupky pro víno a k angreštům, tam zatím nemám foto.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
andre.marek
Príspevky: 630
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Drátěnka

09 Máj 2022, 21:38

Tak mám skoro hotovo. Ještě chybí horní drát + nějaké provázání navzájem a bude to komplet.

Obrázok

Obrázok

Katia na P14 letos poprvé zakvetla. Musím nechat jen pár plodů.
Obrázok

Na jaře okopáno, nyní průběžně mulčuju.
Obrázok
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Drátěnka

10 Máj 2022, 21:08

Tak to jste si dal Andre.Marku pořádnou práci s vybudováním drátěnky. Sám jsem zvědav, jaké budete mit zkušenosti s tímto pěstitelským systémem při použití ne zrovna zlabě rostoucích podnoží. Na středně rostocí podnoži může strom vyrůst i do čtyř metrů, takže přijdou na řadu i štafle. To se potom pracnost zvyšuje. Mohu li, tak jednu radu. Odstřihnout nepotřebný výhon je až krajní řešení. Většinou se jej snažím vyvázat do volného prostoru palmety. Aby od počátku výhony narostly, pomůže jarní přihnojení dusíkem ve dvou dávkách.
andre.marek
Príspevky: 630
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Drátěnka

10 Máj 2022, 21:52

Děkuji, snad se systém osvědčí. Nečekám úplně čistou palmetu, spíše něco na způsob štíhlého vřetene s obnovou větví při řezu na klik s možností opory delších větví a lehčího usměrnění růstu.
Je to opravdu jen zábava pro radost. Zkoušky různých odrůd, různých řezů apod., ale
za každou radu od zkušeného ovocnáře jsem samozřejmě rád.
Už nyní jsem hnojil Yara mila complex, následovat bude ledek vápenatý - i k podpoře rozkladu organické hmoty z mulče.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Napísať odpoveď