Štěpování

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Štěpování

11 Dec 2022, 19:04

přasličák napísal:
10 Dec 2022, 19:35
Broskvoně očkuji nejčastěji v poslední dekádě srpna. Do T zářezu už asi 20 roků neočkuji. Jakmile jsem vyzkoušel Forketa, jiný způsob již nedělám. Forkertovo očkování má spoustu výhod. Jedna z nich je výborná ujatelnost oček i když podnož již ztrácí mízu. Zejména u očkování broskvoní na některé typy myrobalánů a slivoňové podnože se to stává. Pokud jsem očkoval dříve, za plné mízy, očko mi občas na podzim ještě vyrašilo a v zimě zmrzlo. Forkertův způsob je i méně pracný a podstatně rychlejší. Nemusím zaříznout vrchol vsunutého štítku v místě horizontálního řezu na podnoži. Nemusím odchlípnout kůru na podnoži. Někdo dokonce u očkování do T zářezu ze štítku s očkem vylupuje dřevní část. To vše u Fokertu odpadá. Zbytek řapíku u očka já nenechávám. Páskou překrývám celé místo očkování zespodu nahoru. Pokud si někdo není jistý, klidně i u Forkertova způsobu může pro kontrolu ujmutí zakrácený řapík ponechat. Při vázání páskou pak musí ponechaný řapík obejít. U Forkerta dělám spodní zářez delší. Ten mi slouží nejen k přichycení vkládaného štítku s očkem, ale mohu si štítek libovolně posunovat ve svislém směru, aby štítek dokonale kryl odříznuté místo na podnoži. Ještě jedna důležitá připomínka. Při očkování broskvoní se nesmí zapomenout na včasné odstranění pásky. Odstraňuji ji po 14 ti, maximálně po 21 dnech od očkování. Očkovanec na podzim rychle sílí a úvazek nad očkem může místo zaškrtit a v zeslabeném místě se výhon často zlomí.
Ponechávat řapík jako indikátor ujmutí - obzvlášť u broskvoní - nemá velký smysl. U peckovin se mi vždy část oček neujme, třebaže řapík upadl přímo ukázkově. Nevím, čím to, možná mrazem. Často u neujatých oček bývá kapka klejotoku.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Štěpování

12 Dec 2022, 08:04

Kontroluješ Miloši ujmutí očka ještě na podzim, nebo až na jaře? Stává se, že i ujmuté očko u broskvoně vymrzne přes zimu. Kapka klejotoku u očka může být způsobeno právě nedostatečným překrytím místa páskou. / Při obcházení ponechaného řapíku dochází k jisté netěsnosti, která může být příčinou infekce či zatečením srážek /. Proto já řapík nenechávám. Očkované místo celé převáži.
-mittwoch

IP:  4.71

Štěpování

12 Dec 2022, 08:17

Panove a nestkali jste se s prilisnou deformaci Forkertem vkladanych pupenu pri prilis bujnem rustu podnoze a pozdnejsim odstraneni uvazku? Zejmena u peckovin. Následně nevyrasily. U T, kde bocni kura podnoze na obou stranách precuhuje, vkladane ocko tolik necni a nedochazi k deformaci.
Mimmo
Príspevky: 3082
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Štěpování

12 Dec 2022, 08:53

-mittwoch napísal:
12 Dec 2022, 08:17
Panove a nestkali jste se s prilisnou deformaci Forkertem vkladanych pupenu pri prilis bujnem rustu podnoze a pozdnejsim odstraneni uvazku? Zejmena u peckovin. Následně nevyrasily. U T, kde bocni kura podnoze na obou stranách precuhuje, vkladane ocko tolik necni a nedochazi k deformaci.
Překvapuje mě, že se někdy u peckovin váže očko i přes pupen. Já odstraňuji úvazek třeba i za půl roku, takže pupen nechávám nezakrytý. Možná to není správně, ale deformace nemůže nastat. Taky mi není jasná dřívější zmínka o zaškrcení podnože nad očkem. Nikdy jsem to nepozoroval a ani by mi to nevadilo. Podnož se stejně v předjaří zařízne. Možná to je tím, že jsem si zvykl očkovat dost pozdě (z důvodu vysokých teplot), kdy podnož už moc nezesílí. V každém případě je vidět, že každý má své postupy, které se mohou mírně lišit od učebnice.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Štěpování

12 Dec 2022, 13:59

Pupen přetahuji přes očko páskou při očkování u všech ovocných druhů. Nejen u broskvoní. Broskvoně očkuji jako poslední. Speciálně u peckovin si nedovedu představit, že bych pásku nechal po očkování i půl roku. Už 4 týdny je moc. I kdybych nechal pupen volný, dojde v místě uzlíku u použití klasické roubovací pásky k silnému zaškrcení. / Vázání gumičkou jsem nepřišel na chuť. Přeci jenom jsem zvyklý pásku trochu utáhnout, aby došlo k dokonalému srůstu po celém obvodě štítku. / Uzlík vážu asi 3 cm nad očkem. Teoreticky by ulomení výhonu nemělo tolik vadit. / Na jaře seřezávám na ostro nad očkem, nenechávám čípek./ V praxi však vylomení zaškrceného výhonu mělo za následek časté uhynutí očka. Na dva až tři týdny se zastaví vegetační růst vrcholu a tím i vyzrávání očka. Pokud je neporušený výhon nad místem očkování, ten do zimy sílí, sílí i místo pod očkováním a očko dostatečně vyzraje do příchodu mrazů. Pokoušel jsem se najít nějaký očkovanec, kde jsem pásku zapomněl povolit, abych to vyfotil jako dokumentaci. Jako naschvál jsem nic vhodného nenašel. Obvykle nebývám tak precizní.
A ještě k termínu dokonalé narostlé trojičky při pozdním očkování broskvoní. Pokud si to vykládám správně, je myšlena trojice bupenů. U broskvoně v tomto případě oba postranní pupeny jsou květové. Ty mi při očkování nejsou k ničemu. Pouze středový bývá růstový. Postranní buď vylomím, nebo ještě raději použiji dobře vyzrálý samostatný pupen. Ten je vždy vegetativní. / Zcela na spodní části letorostu nebo nad částí s květními pupeny. / Samozřejmně připouštím, že i jiné postupy než mnou uplatňovaný mohou být správné. Pro běžné ovocnářské nadšence asi zacházíme příliš do detailů. Tímto se jim omlouvám.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Štěpování

12 Dec 2022, 15:00

přasličák napísal:
12 Dec 2022, 13:59
Pro běžné ovocnářské nadšence asi zacházíme příliš do detailů. Tímto se jim omlouvám.
Mirku, nie je za čo sa ospravedlňovať, aj my amatéri (snáď hovorím za väčšinu) sa chceme vzdelávať do hĺbky :-) Preto sú príspevky ako tento váš alebo Mimmov pre nás hodnotné a úroveň fóra neznižujú, práve naopak. Okrem toho mnohým ušetria roky času, keďže sa nemusia učiť na vlastných chybách.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
andre.marek
Príspevky: 630
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Štěpování

12 Dec 2022, 16:53

Přesně tak, jsou to neocenitelné informace šetřící hlavně drahocený čas.
Na těchto "pokusech" je totiž blbé to, že opakovatelnost je většinou po roce.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Štěpování

12 Dec 2022, 17:05

přasličák napísal:
12 Dec 2022, 08:04
Kontroluješ Miloši ujmutí očka ještě na podzim, nebo až na jaře? Stává se, že i ujmuté očko u broskvoně vymrzne přes zimu. Kapka klejotoku u očka může být způsobeno právě nedostatečným překrytím místa páskou. / Při obcházení ponechaného řapíku dochází k jisté netěsnosti, která může být příčinou infekce či zatečením srážek /. Proto já řapík nenechávám. Očkované místo celé převáži.
Taky jsem ponechávání řapíků opustil, ale i tak je část oček neujatá. Podezírám ty mrazy. Možná taky odstraňuju pásku pozdě - obvykle až při opadu listí.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Štěpování

12 Dec 2022, 17:29

Kdyby nám Miloši šlo vše na sto procent, snad by nás to ani nebavilo.
Mimmo
Príspevky: 3082
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Štěpování

12 Dec 2022, 17:38

Jsem rád, že to někoho zajímá. Ty broskvoňové trojáky někteří štěpaři vyhledávají proto, že ten prostřední pupen je skutečně zaručeně vegetativní (růstový). Už se mi stalo, že mi z jednotlivého pupenu vyrostl jen květ. U broskvoňového trojáku je to nemožné. Samozřejmě, někteří kouzelnící dokáží i tak z rozkvetlého pupenu vyhnat růstový výhon. Já to neumím, ale moc by mě zajímalo ověření od dalších zahrádkářů. Někde se tady na fóru o tom píše.

Taky tady ve městě nemám žádný reprezentativní očkovanec. Mám všechno na zahradě a tady mám jen pár stromků (hl. meruněk). Objevil jsem tu jen dva šípkové štěpovance (budoucí stromkové růže). Jeden jsem naočkoval 29.9. dvěma Forkertovými očky a jeden jsem narouboval o 4 týdny později. Roub i obě očka jsou živé a snad přežijí i zimu na Vysočině. Horní očko jsem (z důvodu focení) odbalil. Zjistil jsem, že jsem tato očka vázal (bez pupenu) lepicí páskou, která se logicky nezakončuje uzlíkem, ale jen se utrhne. Roub na snímku je vázán klasickou páskou, ale zakončenou přelepem kouskem lepicí pásky bez uzlu. Pásku proto odstraňuji bez řezání (odmotáním) a neporaním tím nově vzniklou rostlinu. Kdysi jsem testoval i lýko, ale je s tím víc práce a výsledky nejsou lepší.
Prílohy
Troják na broskvoňové větvičce
Troják na broskvoňové větvičce
Jmenovka růže očkované Frokertem
Jmenovka růže očkované Frokertem
Odbalené očko růže
Odbalené očko růže
Roubovanec
Roubovanec
Napísať odpoveď