Štěpování

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
přasličák
Príspevky: 1578
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Štěpování

08 Dec 2022, 18:27

Velice důležitá informace Ivane. Takže asi bude nějaký problém s afinitou. O tom se v Evropě nehovoří a Holanďané množí tyto podnože a stopět a zásobují celou Evropu.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Štěpování

08 Dec 2022, 23:27

přasličák napísal:
08 Dec 2022, 18:27
Velice důležitá informace Ivane. Takže asi bude nějaký problém s afinitou. O tom se v Evropě nehovoří a Holanďané množí tyto podnože a stopět a zásobují celou Evropu.
Mirku, sú to zatiaľ len údaje z internetových diskusií (podobných ako toto naše fórum). Je to ale do istej miery znepokojivé, keďže podobných príspevkov ako je ten na foto 1 bolo viacero.
Preklad textu na foto 1: "Po niekoľkých búrkach s výdatnejším dažďom a silnejším vetrom sa asi 20% mojich stromkov naštepených na podpník Geneva 41 zlomilo v mieste štepenia. Boli to 2-ročné stromky s úrodou asi po 30 jabĺk na každom. Každý strom bol pripevnený k silným drôtom, počínajúc vo výške asi 90cm. Miesto zrastu podpníka a naštepenej odrody muselo byť veľmi krehké a lámavé, so sklonom k vylomeniu, keďže stromky boli riadne upevnené a neboli preťažené úrodou".
Dôležitý môže byť poznatok ďalšieho diskutujúceho - viď foto 2. Preklad: "Zlomeniny boli na 4- až 6-ročných rodiacich stromoch, ktoré boli realizované OČKOVANÍM (teda ušľachtilá odroda bola na podpník Geneva naočkovaná). Stromy rovnakého veku, ktoré som vrúbľoval technikou ROZŠTEPOM na rovnaké podpníky, sa nezlomili".

Opakujem - zatiaľ sú to informácie z diskusií medzi hobíkmi, takže panika asi nie je namieste. Na druhej strane - netreba takéto informácie ani ignorovať. Možno by bolo vhodné podpníky Geneva neočkovať, ale radšej vrúbľovať, napríklad anglickou kopuláciou (čo ale asi nebude vždy možné). A určite nezanedbať fixáciu stromkov - to má ale Mirek dokonale premakané. IH

Screenshot_20221208-230401_Chrome.jpg
Screenshot_20221208-230415_Chrome.jpg
IgorML
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Štěpování

09 Dec 2022, 16:52

přasličák napísal:
06 Dec 2022, 18:08
....Proto jsem výhony Pumiselectu v matečnici v srpnu naočkoval očky odrůd meruněk a broskvoní. Očka se ujala. Dnes jsem sklízel naočkované oddělky.
Pán Přasličák, zaujali ma tie broskyne. Z fotiek to vyzerá tak, že broskyne boli naočkované Forkertom?!? Dobre vidím? 🙂 Môžem sa opýtať prečo ste v auguste uprednostnili Forkerta pred klasickým očkovaním do T-zárezu? Väčšia istota ujmutia, či iný dôvod? A kedy konkrétne v auguste/srpnu ste očkovali? Ďakujem za info. Očkovanie broskýň na myrob-St. Julien A ma čaká na budúci rok. Zatiaľ som očkovanie broskýň nikdy nerobil, ale mal som v pláne očkovať koncom augusta (kvôli dostatočnému vyzretiu broskyňových letorastov), klasicky do T-zárezu. Uvažovať radšej nad Forkertom?
IgorML
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Štěpování

09 Dec 2022, 17:47

Čo ma tak narýchlo napadá, Forkert ste mohli uprednostniť preto, že pri klasickom očkovaní by mohol byť problém zasunúť do užšieho T-zárezu širší štítok s 3 púčikmi?!? Z tohto hľadiska je Forkertom spôsob asi pohodlnejší, hlbší zárez do podnože je tiež"istejší" pre ujatie sa očka....
Mimmo
Príspevky: 3113
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Štěpování

09 Dec 2022, 18:15

Forkert se obvykle lépe chytá než T-řez. Dá se jím taky očkovat i v září, kdy jsou trojáky dobře vyvinuté, nebo i v únoru až dubnu. V té době se dají broskvoně i roubovat. Ale vše jen s čerstvými nevyrašenými rouby. Rouby broskvoní se nedají moc dobře skladovat. U očkování je optimální tloušťka podnože 9-12 mm. Na silné podnože se očka špatně chytají. Řez nad ujatým očkem dělám s čípkem. Řezu na ostro se u Forkerta bojím. Asi nemám dobrý balzám.
IgorML
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Štěpování

09 Dec 2022, 19:45

Mimmo 👍. Ďakujem. Kritická bude tá vyzretosť očiek. Asi bude vhodné kvôli tomu očkovať až v septembri, ale keď bude september taký ako tento rok, celý daždivý, tak to tiež nie je celkom ideálne. Ale asi skúsim Forkertov spôsob na tie broskyne, zdá sa mi byť u nich predsa len trochu vhodnejší.
vysloužil
Príspevky: 4699
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Štěpování

10 Dec 2022, 14:42

IgorML napísal:
09 Dec 2022, 19:45
Mimmo 👍. Ďakujem. Kritická bude tá vyzretosť očiek. Asi bude vhodné kvôli tomu očkovať až v septembri, ale keď bude september taký ako tento rok, celý daždivý, tak to tiež nie je celkom ideálne. Ale asi skúsim Forkertov spôsob na tie broskyne, zdá sa mi byť u nich predsa len trochu vhodnejší.
Mně se taky Forkert ujímá líp než T-řez. Dokonce stačí, aby se kambia kryla jen na jedné straně (např. když je očko bráno z příliš tenkého roubu).
přasličák
Príspevky: 1578
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Štěpování

10 Dec 2022, 19:35

Broskvoně očkuji nejčastěji v poslední dekádě srpna. Do T zářezu už asi 20 roků neočkuji. Jakmile jsem vyzkoušel Forketa, jiný způsob již nedělám. Forkertovo očkování má spoustu výhod. Jedna z nich je výborná ujatelnost oček i když podnož již ztrácí mízu. Zejména u očkování broskvoní na některé typy myrobalánů a slivoňové podnože se to stává. Pokud jsem očkoval dříve, za plné mízy, očko mi občas na podzim ještě vyrašilo a v zimě zmrzlo. Forkertův způsob je i méně pracný a podstatně rychlejší. Nemusím zaříznout vrchol vsunutého štítku v místě horizontálního řezu na podnoži. Nemusím odchlípnout kůru na podnoži. Někdo dokonce u očkování do T zářezu ze štítku s očkem vylupuje dřevní část. To vše u Fokertu odpadá. Zbytek řapíku u očka já nenechávám. Páskou překrývám celé místo očkování zespodu nahoru. Pokud si někdo není jistý, klidně i u Forkertova způsobu může pro kontrolu ujmutí zakrácený řapík ponechat. Při vázání páskou pak musí ponechaný řapík obejít. U Forkerta dělám spodní zářez delší. Ten mi slouží nejen k přichycení vkládaného štítku s očkem, ale mohu si štítek libovolně posunovat ve svislém směru, aby štítek dokonale kryl odříznuté místo na podnoži. Ještě jedna důležitá připomínka. Při očkování broskvoní se nesmí zapomenout na včasné odstranění pásky. Odstraňuji ji po 14 ti, maximálně po 21 dnech od očkování. Očkovanec na podzim rychle sílí a úvazek nad očkem může místo zaškrtit a v zeslabeném místě se výhon často zlomí.
Mari
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 08:22

Štěpování

11 Dec 2022, 15:49

Môžem forketom očkovať aj do staršieho podpníka napr.3r.
Mimmo
Príspevky: 3113
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Štěpování

11 Dec 2022, 16:24

Mari napísal:
11 Dec 2022, 15:49
Môžem forketom očkovať aj do staršieho podpníka napr.3r.
Do starého dřeva se očko broskvoně asi nechytne. Pokud je to mladý výhon nebo letos narostlé prodloužení (očkování v korunce), je to možné. Do staršího dřeva se mi chytá jen roubování. Stejně raději uříznu staré dřevo kousek nad zemí a očkují do nových výhonů. Tak jsem štěpoval až desetileté podnože.
Napísať odpoveď