Štěpování

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Štěpování

17 Máj 2022, 12:54

vysloužil napísal:
17 Máj 2022, 11:31
Focení roubů mobilem je někdy oříšek Telefon málokdy zaostří právě na roub. U některých pomůže "sáhnout" si na obrázek roubu před stisknutím spouště.
Veľa záleži od samotného mobilu. Ja som pri jeho poslednej výmene zohľadnil práve funkciu fotenia. Vybral som si taký, ktorý dokáže kvalitne fotiť (má až 3 foto-objektívy). Avšak všetky jeho funkcie objavujem len postupne. Jednou z nich je funkcia fotenia "Makro" - dajú sa z bezprostrednej blízkosti zobraziť úplné detaily. IH

Screenshot_20220517-124713_Camera.jpg
Screenshot_20220517-125553_Chrome.jpg
walter
Príspevky: 703
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Štěpování

17 Máj 2022, 14:08

Ivan Hlavatý napísal:
17 Máj 2022, 12:54
vysloužil napísal:
17 Máj 2022, 11:31
Focení roubů mobilem je někdy oříšek Telefon málokdy zaostří právě na roub. U některých pomůže "sáhnout" si na obrázek roubu před stisknutím spouště.
Veľa záleži od samotného mobilu. Ja som pri jeho poslednej výmene zohľadnil práve funkciu fotenia. Vybral som si taký, ktorý dokáže kvalitne fotiť (má až 3 foto-objektívy). Avšak všetky jeho funkcie objavujem len postupne. Jednou z nich je funkcia fotenia "Makro" - dajú sa z bezprostrednej blízkosti zobraziť úplné detaily. IH

Je to tak, dá se fotit solidně i bez této funkce, ale každá fotka nevyjde a je třeba najít ten optimální způsob. Například fotit proti bezmračné obloze, kdy mobil zaostří přímo na předmět. Walter
Screenshot_20220517-124713_Camera.jpg
Screenshot_20220517-125553_Chrome.jpg
Prílohy
20220330_134032.jpg
20220330_133934.jpg
20220308_152520.jpg
Naposledy upravil/-a walter v 17 Máj 2022, 21:52, upravené celkom 1 krát.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Štěpování

17 Máj 2022, 21:10

No, jsou ty obrázky hnusec. Omlouvám se. Příští už budou pěknější. JG
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Štěpování

18 Máj 2022, 07:19

Je vidět, že roubování se daří. U nás ve městě je jen velice málo zahrádkářů, kteří se do toho pustí. Já jsem z generace, která měla ještě na základní škole předmět pozemky. Učili jsme se základy prací na zahradě. A samozřejmně rady a praxe vždy pomohou. Dovolím si malou poznámku. U fotografie neregistrovaného návštěvníka přeroubované odrůdy Croncelské odrůdou Delor ponechané původní boční větve Croncelského značně převyšují místa roubování. Při dalším růstu budou dominantní a značně potlačí růst naroubovaného Deloru. V takovém případě já osobně uplatňuji redukci původní odrůdy na níže postavené boční výhony. Pokud je to možné, aby tento pomocný obrost byl níže, než místou roubování. Dá se to udělat ještě i nýní.
K diskusi o ponechání nebo odstranění pomocného obrostu u pěstovaného mladého stromku. U peckovin pomocný obrost neponechávám. Většinou rostou dosti bujně a nemívám problém se sílou kmínku. U vysokokmenů jadrovin je dobré tento ponechat a odstranit koncem léta. Při odstraňování obrostu na jaře a počátkem léta, v době, kdy je v bylinném stavu, nepoužívám nůžky ani žabku. Obrost vylamuji . Ukazovák zapřu za kmínek a palcem tlakem na výhon směrem vzhůru tento vylomím. Vzniklá ranka má tvar misky a velice dobře a rychle se hojí. Nic není potřeba zamazávat. Ani u peckovin nehrozí klejotok. A jde to velice rychle. Stejně postupuji při případné redikci větví v korunce, jsou li v bylinném stavu.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Štěpování

18 Máj 2022, 08:36

Tak tak, jak píše pan Přesličák, takhle do budoucna nemůže přeroubovaný stromek zůstat. To by dobře nedopadlo. Zbytek korunky Croncelského je momentálně "ořezán na chamtivce". Možná by takové obrázky neměli být předkládány, aby nevzniknul dojem, že je to tak dobře. Ale když zdejší kolega chtěl vědět, na co jsem "vypleskal" cca 10 roubů Delora (ještě taky přeroubovávám Jamese Grieve).
Stromku s jednostrannou korunkou jsem před dvěma lety nechtíc rozlámal korunku. (Croncelské roste prutovitě, tvoří ostrá "V" a rozvětvení jsou křehká.) Dva roky jsem se, "dojetím", na stromek ani nepodíval. Loni zaplodil, cca 5 jablek, ale neochutnal jsem. Letos jsem se konečně dal do přeroubovávání, ale květy byly hlavně na odříznutých větvích. Tak jsem nechal všechny větévky, kde byl nějaký květ, že je zastřihnu později podle násady. Přeci, abych Croncelské konečně taky ochutnal. JG
walter
Príspevky: 703
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Štěpování

18 Máj 2022, 10:13

Pane Přasličáku, obdivuji vaše sady a vás, na jaké ploše hospodaříte a kolik toho zvládnete. Walter
Prílohy
černý rybíz roubovaný do rozštěpu.
černý rybíz roubovaný do rozštěpu.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Štěpování

18 Máj 2022, 10:35

Návštěvník napísal:
18 Máj 2022, 08:36
Tak tak, jak píše pan Přesličák, takhle do budoucna nemůže přeroubovaný stromek zůstat. To by dobře nedopadlo. Zbytek korunky Croncelského je momentálně "ořezán na chamtivce". Možná by takové obrázky neměli být předkládány, aby nevzniknul dojem, že je to tak dobře. Ale když zdejší kolega chtěl vědět, na co jsem "vypleskal" cca 10 roubů Delora (ještě taky přeroubovávám Jamese Grieve).
Stromku s jednostrannou korunkou jsem před dvěma lety nechtíc rozlámal korunku. (Croncelské roste prutovitě, tvoří ostrá "V" a rozvětvení jsou křehká.) Dva roky jsem se, "dojetím", na stromek ani nepodíval. Loni zaplodil, cca 5 jablek, ale neochutnal jsem. Letos jsem se konečně dal do přeroubovávání, ale květy byly hlavně na odříznutých větvích. Tak jsem nechal všechny větévky, kde byl nějaký květ, že je zastřihnu později podle násady. Přeci, abych Croncelské konečně taky ochutnal. JG
Ten stromek Croncelského mi nepřijde přeroubovaný špatně. Ano, některé ponechané "tažné" větve jsou příliš dlouhé a neměly by sahat výš než rouby. Ale to lze vcelku snadno řezem upravit. Myslím, že i na nižších větvích - ponechaných - zbude nějaký ten kvítek.
Jinak Croncelské je pěstitelsky velmi dobrou - mrazuvzdornou odrůdou, takže do budoucna bude dobré, že kmen a rozvětvení bude tvořit právě tato odrůda. Na druhé straně chuťově je to sotva průměr a na to, že jde jen o podzimák, to není velké terno. Ovšem na moštování má chuť i výtežnost slušnou.
paraji
Príspevky: 319
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 20:41

Štěpování

18 Máj 2022, 11:12

P.Vysloužil, písal som vám správu.Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Štěpování

18 Máj 2022, 20:32

vysloužil napísal:
18 Máj 2022, 10:35
Jinak Croncelské je pěstitelsky velmi dobrou - mrazuvzdornou odrůdou, takže do budoucna bude dobré, že kmen a rozvětvení bude tvořit právě tato odrůda. Na druhé straně chuťově je to sotva průměr a na to, že jde jen o podzimák, to není velké terno. Ovšem na moštování má chuť i výtežnost slušnou.
Myslím, že se Croncelské dříve používalo i jako vhodná podnožová odrůda.
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Štěpování

18 Máj 2022, 21:29

Přerouboval jsem terminál Bohemiky za kůru rouby Boscovky, ale kosterní větve výškově přesahují rouby. Mám to řešit stažením větví dolů nebo nechat tak?
Prílohy
_20220518_212147.JPG
_20220518_212122.JPG
Napísať odpoveď