Štěpování

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Štěpování

14 Júl 2021, 07:40

Ivan Hlavatý napísal:
14 Júl 2021, 07:10

Takže s tou Lipnickou si nedáte pokoj...😃.
Doterajšie referencie ju príliš nechvália (prebujnelý rast, málo plodonosného obrastu, neskorý nástup do rodivosti, nízke úrody, drobné plody, fádne sladká chuť...).
Predpokladám, že chcete vyskúšať, či sa na mandli 'neumúdri' 😃. IH
Vystihnul jste to dobře, pane Hlavatý. Navíc k tomu je stromeček v exteriéru, takže nezabírá místo na omezené ploše zahrady, dále užitek ze švestky bude v mých podmínkách určitě větší než užitek z mandloně a navíc se nemusím obávat kořenových výmladků. Zkrátka všechny důvody hovořily pro přeroubování, tak jsem to prubnul :)
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Štěpování

14 Júl 2021, 09:39

Já už jsem, Jirko, na Lipnickou rezignoval. Stromek na St. Julien jsem od p. Chovance koupil hned, jak přišel na trh (asi 2012). Poslední 2 roky úroda v řádech jednotek kg, letos nebude ani to. Předjarní řez jsem vynechal úplně, růst přesto bujný. Narouboval jsem odrůdu do přírody na náletové myrobalány, ať se ukáže. Poměrně větší strom v zahradě se pokusím přeroubovat příští jaro. Peckoviny za kůru roubuju poměrně dlouho po odkvětu, takže násadu plodů uvidím, bude mít ještě jednu šanci. Spíš váhám, jakou slivoní tu Lipnickou přeroubovat. Mám špatné zkušenosti s přeroubováním bujně rostoucí odrůdy odrůdou slabší. Srovnatelný růst mají TOP 2000 a Presenta, žádná z nich tu ale dobře nevyzrává. Pak ještě Otmar, ale to je velkoplodý myrobalán, z jejich pěstování jsem trochu vyléčený. Což o to, plodí dobře, problémy s nimi nejsou, ale co s těmi plody? Jistě, do kvasu se utopit dají, ale chuť pálenky to nezlepší, vypeckovat a sušit se ta řídká dužina prakticky nedá, úroda je spíš na obtíž.
Možná jsme jen netrpěliví. Pamatuji, že na první úrodu Těchobuzické jsem taky čekal 8 let. Naštěstí jsem se o pozdní plodnosti dočetl, tak jsem vydržel. Dnes patří Těchobuzická k mým nejoblíbenějším švestkám. Plodí pravidelně a dost, je příjemně sladká, k PPV slušně tolerantní. A co hlavně - jen minimum plodů padne za oběť moniliové hnilobě. Na rozdíl od odrůd jako Amers či Topstar, kde ztráty hnilobou převyšují sklizeň.
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Štěpování

14 Júl 2021, 12:34

vysloužil napísal:
14 Júl 2021, 09:39
Já už jsem, Jirko, na Lipnickou rezignoval. ...... Pamatuji, že na první úrodu Těchobuzické jsem taky čekal 8 let. Naštěstí jsem se o pozdní plodnosti dočetl, tak jsem vydržel. Dnes patří Těchobuzická k mým nejoblíbenějším švestkám. Plodí pravidelně a dost, je příjemně sladká, k PPV slušně tolerantní. A co hlavně - jen minimum plodů padne za oběť moniliové hnilobě. Na rozdíl od odrůd jako Amers či Topstar, kde ztráty hnilobou převyšují sklizeň.
Tvému zklamání s Lipnickou rozumím, Miloši. Ne všemu co je dobré, se musí dařit v našich rozdílných pěstitelských podmínkách. Těchobuzickou jsem u tebe ochutnal a byl jsem z její chuti nadšený. Naproti tomu vzpomínám, že p. Milan Boštička na mazacím fóru oznamoval, že Těchobuzickou zruší. Jako důvod uvedl toto: "Malé plody, šarka na listech, plody velmi propadávají. Letos poprvé zarodila tak, že je doslova modrá, ovšem než dojde ke sklizni, bude více jak polovina na zemi, chuť trpká."
Proto chci dát Lipnické u mne šanci a když to nevyjde dobře, bude řešením ostrá pila.
Martin
Príspevky: 315
Dátum registrácie: 30 Máj 2020, 08:19

Štěpování

19 Júl 2021, 09:15

Naroubovaná odrůda třešně Early Korvik na višni Morellenfeuer, podnož Colt, rouboval jsem na jaře ,dalo by se říct že v ruce. Stromek višně na Coltu jsem zakoupil na jaře jako pozůstatek z loňského prodeje.Po naroubování jsem nechal stromek s kořenovým balem v igelitovém pytli ve sklepě cca tři týdny ať má stabilní teplotu a roub trochu přiroste. Teď již jeden výhon vyvážu do svislé polohy a v příštím roce zapěstuji.
Prílohy
IMG_5728.JPG
Martin
Príspevky: 315
Dátum registrácie: 30 Máj 2020, 08:19

Štěpování

19 Júl 2021, 09:25

Naroubovaná mirabelka Miroma na podnoži MYKOA, nechal jsem dost obrostu aby míza rouby nepřehltila, ujaly se mi jen dva,ten hlavní vyrostl přes metr a má i větvení na zapěstování korunky.Budou s toho i rouby na dopěstování stromku, případně naroubování jiné podnože. Rouboval jsem to v květu myrobalánu, bohužel podnož ještě neměla dost mízy, pak jsem si vzpomněl na zkušenost pana Vysloužila, že roubuje cca dva týdny po odkvětu. Příště zkusím.
IMG_5727.JPG
Neregistrovaný

IP:  168.81

Štěpování

19 Júl 2021, 10:30

Tyčku a provázek vidím. Tak to bude dobré. Ještě bych provázku přidal. Je bouřlivé počasí.
Koncem týdne jsem očkoval pláňky v lese očky z jedné staré višně (kterou verbálně zachraňuji již cca 5 roků). Dařilo se mi to - no hrůza. Tak jsem udělal oček víc. Tím vyzkoumám, jestli ještě platí zákon přeměny kvantity v kvalitu. JG
Martin
Príspevky: 315
Dátum registrácie: 30 Máj 2020, 08:19

Štěpování

19 Júl 2021, 12:15

Ano, mám to vyvázané z obavy před vylomením, dám tam asi ještě větší bambusovou tyčku a další úvaz. Na Miromu jsem čekal dva roky, tak ať se to povede.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Štěpování

29 Júl 2021, 08:35

Volně bych navázal na svůj předchozí příspěvek o očkování višně z 19. 7. Dnes jsem se byl podívat na výsledky očkování. Vždycky mě překvapí. Dnes tím, že se všechno nalezené výborně ujalo a srostlo (a tak špatně se mi to dařilo), a jednak tím, že jsem tři z osmi stromečků nenašel. Inu, les není zahrádka (a pak ten zlý němec). Nezoufám, osm bych stejně nevykopával a pak, co s tím. Ale mohl jsem si třeba víc vybrat.
Píšu proto, abych připomenul, že očkování třešní/višní v létě (červenec) a když je dobře zalito, je tak snadné a spolehlivé. To, kdyby se snad někomu nedařilo roubování. JG
ariadna30
Príspevky: 2817
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Štěpování

29 Júl 2021, 10:22

JG, co.ste mysleli tym : (a pak ten zlý němec) ?
Štěpánka.3
Príspevky: 742
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Štěpování

29 Júl 2021, 10:42

ariadna30 napísal:
29 Júl 2021, 10:22
JG, co.ste mysleli tym : (a pak ten zlý němec) ?
Alzheimer 😁
Olomoucko 220 m n. m.
Napísať odpoveď