Štěpování

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Štěpování

13 Feb 2022, 16:40

peter_z_tt napísal:
12 Feb 2022, 17:10
Buď sa mi to podarilo, alebo to august istí :D.
Ahoj, mohli by ste viac rozviest ten august? V auguste je mozne ockovanie? Ako na to? Co by som si mal na to pripravit uz teraz? Pytam sa, pretoze sa chystam vrublovat slivky na podpniky myrobalanov, ale mam velmi slabe vruble, neviem ci sa mi to podari, takze moznost "reparatu" by sa mi velmi hodila, len neviem ako/kedy a co :(

na internete som k ockovaniu nasiel toto:

Rozdelenie očkovania podľa obdobia, v ktorom sa očkuje :
1/ očkovanie na bdiaci púčik – robí sa na jar, od ½ mája do ½ júna v čase prvej miazgy a z púčika vyrastie výhonok - letorast v tom istom roku
2/ očkovanie na spiace očko – robí sa v júli až auguste v čase prúdenia druhej miazgy, potom očko „spí“, i keď je ujaté; výhonok - letorast vyrastie až na jar v budúcom roku


preco ste si vybrali ten 2. sposob? laicky by som skor preferoval 1. moznost, pretoze sa uz v tom istom roku dozviem vysledok, ci sa mi to podarilo. ako zistim v 2. pripade, pri "spiacom" ocku, ze som to urobil spravne a teda ocko prezilo?
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Štěpování

13 Feb 2022, 17:09

V současnosti se hlavně roubuje. Srpen je hlavním obdobím, kdy se očkuje za mízy do T zářezu. V uvedeném případě by šlo o "opravné očkování". Očkování Forkertovým způsobem se však může provádět i bez mízy, když nemrzne a není velké horko. Tedy skoro celý rok. Po letním očkování upadne z očka za 2 týdny řapík. To je potvrzení, že se očko chytlo. Živé očko je však snadno vizuálně odlišitelné od suchého. Při nejistotě stačí nepatrně zaříznout žiletkou nad pupenem.

PS: omlouvám se, že odpovídám, ikdyž dotaz nebyl na mě.
Prílohy
Seříznutý roub z hrušně
Seříznutý roub z hrušně
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Štěpování

13 Feb 2022, 17:57

Mimmo napísal:
13 Feb 2022, 17:09
PS: omlouvám se, že odpovídám, ikdyž dotaz nebyl na mě.
Dakujem za vysvetlenie. Netreba sa ospravedlnovat, dotaz som smeroval do plena. Pokusim sa tie slivky teraz navrublovat a ked sa mi to nepodari, skusim ockovanie, este som to nikdy nerobil, tak som zvedavy na uspesnost. Podpniky maju cca 30cm, tak skusim na kazdy "prilepit" 2-3 ocka a budem dufat, ze "motyka vystreli" ;)
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Štěpování

13 Feb 2022, 22:13

kvas napísal:
13 Feb 2022, 16:40
peter_z_tt napísal:
12 Feb 2022, 17:10
Buď sa mi to podarilo, alebo to august istí :D.
Ahoj, mohli by ste viac rozviest ten august? V auguste je mozne ockovanie? Ako na to? Co by som si mal na to pripravit uz teraz? Pytam sa, pretoze sa chystam vrublovat slivky na podpniky myrobalanov, ale mam velmi slabe vruble, neviem ci sa mi to podari, takze moznost "reparatu" by sa mi velmi hodila, len neviem ako/kedy a co :(

na internete som k ockovaniu nasiel toto:

Rozdelenie očkovania podľa obdobia, v ktorom sa očkuje :
1/ očkovanie na bdiaci púčik – robí sa na jar, od ½ mája do ½ júna v čase prvej miazgy a z púčika vyrastie výhonok - letorast v tom istom roku
2/ očkovanie na spiace očko – robí sa v júli až auguste v čase prúdenia druhej miazgy, potom očko „spí“, i keď je ujaté; výhonok - letorast vyrastie až na jar v budúcom roku


preco ste si vybrali ten 2. sposob? laicky by som skor preferoval 1. moznost, pretoze sa uz v tom istom roku dozviem vysledok, ci sa mi to podarilo. ako zistim v 2. pripade, pri "spiacom" ocku, ze som to urobil spravne a teda ocko prezilo?
Návod na augustové vrúblovanie je tu: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/15192/239464#870 (ak to považujete za reklamu, tak to kľudne vymažte).
V reportáži sa síce hovorí o čerešniach a višniach, ale mám vyskúšané, že to funguje aj na marhule, slivky a broskyne.
Na jar 2020 som sa pokúsil navrúblovať marhuľu (ananásku) na myrobalán (vrúblovanie v ruke, anglická kopulácia). Celkovo asi tak 7 pokusov v troch termínoch, úspešnosť 0%. Či to bolo zle uskladnenými vrúblami, počasím, fázou mesiaca alebo niečím úplne iným netuším.
29.08.2020 som videl túto reportáž a rozhodol som sa vyskúšať to (myslím vrúblovanie, nie očkovanie) a zavrúbloval som všetkých 7 podpníkov tou istou marhuľou, na ktorých sa na jar neujali vrúble. Úspešnosť 100%. Na jar som marhuľu zasadil na trvalé stanovisko, tento rok narástla cca 70 cm.
Tento rok som v tom istom termíne prevrúbloval jednu slivku (cca 15 vrúblov), asi tak 13 z nich sa ujalo, úspešne som dovrúbloval čerešňu do višne (čo možno nie je úplne dobrý nápad) a asi 10 vrúblov broskyne do broskyne (úspešnosť asi 9 z 10). Vrúblovanie broskýň v inom termíne podľa mňa nemá zmysel (nemyslím tým očkovanie broskýň).
Vrúblovanie kôstkovín v tomto období je podľa mňa lepšie, ujateľnosť vynikajúca, odpadá skladovanie vrúblov, vrúble na jar rastú, ako keby už boli prirastené.
Pozorovanie z tohto roka je, že ale musia byť splnené okrajové podmienky: teplota pod 25 °C a podpník veľmi výdatne zalievať až do mrazov.
A samozrejme pozor, odpáskovať až na začiatku leta, akoby sa vrúblovalo na jar, inak sa vrúbel môže vylomiť.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Štěpování

14 Feb 2022, 10:29

peter_z_tt napísal:
13 Feb 2022, 22:13
kvas napísal:
13 Feb 2022, 16:40
peter_z_tt napísal:
12 Feb 2022, 17:10
Buď sa mi to podarilo, alebo to august istí :D.
Ahoj, mohli by ste viac rozviest ten august? V auguste je mozne ockovanie? Ako na to? Co by som si mal na to pripravit uz teraz? Pytam sa, pretoze sa chystam vrublovat slivky na podpniky myrobalanov, ale mam velmi slabe vruble, neviem ci sa mi to podari, takze moznost "reparatu" by sa mi velmi hodila, len neviem ako/kedy a co :(

na internete som k ockovaniu nasiel toto:

Rozdelenie očkovania podľa obdobia, v ktorom sa očkuje :
1/ očkovanie na bdiaci púčik – robí sa na jar, od ½ mája do ½ júna v čase prvej miazgy a z púčika vyrastie výhonok - letorast v tom istom roku
2/ očkovanie na spiace očko – robí sa v júli až auguste v čase prúdenia druhej miazgy, potom očko „spí“, i keď je ujaté; výhonok - letorast vyrastie až na jar v budúcom roku


preco ste si vybrali ten 2. sposob? laicky by som skor preferoval 1. moznost, pretoze sa uz v tom istom roku dozviem vysledok, ci sa mi to podarilo. ako zistim v 2. pripade, pri "spiacom" ocku, ze som to urobil spravne a teda ocko prezilo?
Návod na augustové vrúblovanie je tu: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/15192/239464#870 (ak to považujete za reklamu, tak to kľudne vymažte).
V reportáži sa síce hovorí o čerešniach a višniach, ale mám vyskúšané, že to funguje aj na marhule, slivky a broskyne.
Na jar 2020 som sa pokúsil navrúblovať marhuľu (ananásku) na myrobalán (vrúblovanie v ruke, anglická kopulácia). Celkovo asi tak 7 pokusov v troch termínoch, úspešnosť 0%. Či to bolo zle uskladnenými vrúblami, počasím, fázou mesiaca alebo niečím úplne iným netuším.
29.08.2020 som videl túto reportáž a rozhodol som sa vyskúšať to (myslím vrúblovanie, nie očkovanie) a zavrúbloval som všetkých 7 podpníkov tou istou marhuľou, na ktorých sa na jar neujali vrúble. Úspešnosť 100%. Na jar som marhuľu zasadil na trvalé stanovisko, tento rok narástla cca 70 cm.
Tento rok som v tom istom termíne prevrúbloval jednu slivku (cca 15 vrúblov), asi tak 13 z nich sa ujalo, úspešne som dovrúbloval čerešňu do višne (čo možno nie je úplne dobrý nápad) a asi 10 vrúblov broskyne do broskyne (úspešnosť asi 9 z 10). Vrúblovanie broskýň v inom termíne podľa mňa nemá zmysel (nemyslím tým očkovanie broskýň).
Vrúblovanie kôstkovín v tomto období je podľa mňa lepšie, ujateľnosť vynikajúca, odpadá skladovanie vrúblov, vrúble na jar rastú, ako keby už boli prirastené.
Pozorovanie z tohto roka je, že ale musia byť splnené okrajové podmienky: teplota pod 25 °C a podpník veľmi výdatne zalievať až do mrazov.
A samozrejme pozor, odpáskovať až na začiatku leta, akoby sa vrúblovalo na jar, inak sa vrúbel môže vylomiť.
Nulová úspěšnost předjarního roubování nebyla způsobena termínem ani fází měsíce, nýbrž roubováním nezakořeněných podnoží (v ruce). Peckoviny se nezakořeněné ujímají mnohem hůř než např. jabloně. Pokud byste rouboval zakořeněné, roubování by bylo stejně úspěšné jako v létě. Výhodou na jaře je, že roubovanec nemusíte tolik zalévat, nemůže vymrznout, být okousán, aj.Taky můžete použít rouby koupené, dovezené, zaslané.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Štěpování

14 Feb 2022, 10:58

Ještě k síle podnoží. Není moc důležité jak je podnož vysoká. Průměr kmínku by však měl být optimálně 9-12 mm v místě štěpování. Tenčí než 8 mm mají malou úspěšnost. Silnější se používají na roubování plátkováním.
Roubování peckovin v ruce se může podařit, pokud jsou kořeny mimo substrát velmi krátkou dobu.
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Štěpování

14 Feb 2022, 12:11

V ten istý rok som sa pokúsil dovrúblovať kostrové konáre marhule, tiež 0% úspech :D.
Áno, samozrejme zimné vrublovanie má množstvo výhod, preto sa robí bežne a preto ho robievam aj ja. Inak by sa napríklad nedali poslať vrúble poštou, neboli by burzy vrublov a podobne.
Chcel som tým povedať len toľko, že je aj iná metóda, ktorá môže byť rovnako úspešná a má tiež svoje výhody, napríklad doplnenie toho, čo sa na jar neujal.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Štěpování

14 Feb 2022, 17:27

peter_z_tt napísal:
14 Feb 2022, 12:11
V ten istý rok som sa pokúsil dovrúblovať kostrové konáre marhule, tiež 0% úspech :D.
Áno, samozrejme zimné vrublovanie má množstvo výhod, preto sa robí bežne a preto ho robievam aj ja. Inak by sa napríklad nedali poslať vrúble poštou, neboli by burzy vrublov a podobne.
Chcel som tým povedať len toľko, že je aj iná metóda, ktorá môže byť rovnako úspešná a má tiež svoje výhody, napríklad doplnenie toho, čo sa na jar neujal.
Ano, to letní roubování je určitě dobrá věc, ale sám jsem ho nezkoušel. Mě by asi nejvíc zaujalo roubování broskvoní, protože ty se jinak v zimě roubovat nedají (nebo se to aspoň píše). Očkování je sice vhodná alternativa, ale má svá úskalí. Hodně silný letorost dokáže očko "zavalit", do slabého se zase očko nevejde. Pokud by se dalo úspěšně roubovat v srpnu 2-3leté dřevo za kůru, byl by to nepochybně přínos.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Štěpování

14 Feb 2022, 18:20

vysloužil napísal:
14 Feb 2022, 17:27
Mě by asi nejvíc zaujalo roubování broskvoní, protože ty se jinak v zimě roubovat nedají (nebo se to aspoň píše). Očkování je sice vhodná alternativa, ale má svá úskalí. Hodně silný letorost dokáže očko "zavalit", do slabého se zase očko nevejde.
Každoročně roubuji v únoru nebo březnu (někdy i v dubnu) broskvoně čerstvými rouby. Taky očkuji v tuto dobu Forkertem. Stejně očkuji i na podzim když to v srpnu nestihnu.
Roubování broskvoní v předjaří je snadné když použijete čerstvé rouby a sáček. Měsíc staré rouby broskvoní jsou k ničemu.
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Štěpování

14 Feb 2022, 20:14

Vrúblovať za kôru v lete som neskúšal. Vždy som skúšal nejaký druh kopulácie, poprípade očkovanie (ktoré moc neobľubujem).
Za kôru nevrúblujem ani na jar, má to svoje úskalia. Je ťažké mať dobré vrúble v čase, keď sa vrúbluje za kôru. Vrúble sú väčšinou buď už narašené alebo vyschnuté. Majú veľké prírastky a dosť ľahko sa vylamujú. Tiež rana sa o dosť horšie hojí, najmä pri kôstkovinách.
Napísať odpoveď