Štěpování

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Štěpování

03 Júl 2022, 08:53

Neregistrovaný napísal:
03 Júl 2022, 08:45
...pučí rouby švestek, hrušek a dalších druhů. Některé výhony mají i víc jak 50 cm a je napršeno. Zaštípnout? JG
Áno. IH
Neregistrovaný

IP:  168.81

Štěpování

04 Júl 2022, 08:36

Zaštípnuto, ale některé výhony byly i 65 cm. Až se vyvinou internodia, bude to i 70. Asi jsem trochu otálel (ne zas tak dlouho, jen 3-4 dny). JG
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Štěpování

04 Júl 2022, 09:46

Kdybyste nezaštípli, mohli byste dopadnout jako mé nejbujnější štěpovance. Nezachránil je ani plot, za kterým "tolik nefouká". K většině méně bujných roubovancům jsem pak přidal oporu.
Prílohy
Meruňka zlomená.jpg
Neregistrovaný

IP:  48.151

Štěpování

04 Júl 2022, 10:00

Nechce se mi věřit, že zrovna za takovým plotem tolik nefouká.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Štěpování

04 Júl 2022, 10:11

Jižní vítr a možná i severní je tam mírnější. Ale bylo to vylomeno větrem od západu :(
Kdybych aspoň jednu větvičku přichytil k tomu plotu, mohlo to dopadnout jinak. Ale to, co mi zůstalo, docela stačí.
Prílohy
Ten to asi přežije
Ten to asi přežije
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Štěpování

04 Júl 2022, 11:38

Mimmo napísal:
04 Júl 2022, 09:46
Kdybyste nezaštípli, mohli byste dopadnout jako mé nejbujnější štěpovance. Nezachránil je ani plot, za kterým "tolik nefouká". K většině méně bujných roubovancům jsem pak přidal oporu.
To bylo roubované? Mi zatím roubovance drží i když tu byl vichr, ale pásku 2x převazuju navolno od chvíle kdy vidím škrcení dřeva, ona se po 2 dnech zase dopne když se roztáhne srůst. V tuto dobu jsou pásky už všechny sundané.
Když jsem odstranil pásku hned napoprvé, srůst se moc rychle roztáhne a ztratí na několik dní pevnost, zákon schválnosti hned příjde vichr. Z vaší fotky detailně nejde poznat kde se to vylomilo, aspoň to nevidím.

U mě další koupená meruňka (Soledane) o kterou už se snažím 3 roky opět chcípla :( a kolegovi stromek Soledane taky, asi nějaké odrůdové prokletí , u mě narostla velikosti asi jako na vaší fotce toho vylomence - použil jsem z ní cca 3mm polovyzrálé už scvrklé výhonky, namočil přes noc do vody a narouboval koupulací do letorostu v koruně větší meruňky a po 14 dnech už raší. Bez jakéhokoliv sáčku, takže ještě záchrana takovýchto vylomenců je možná, pokud se jedná o vzácnější odrůdu.

Zkusil jsem v červnu / júnu roubovat i polovyzrálé rouby broskvoní, projistotu jsem je obalil alobalem, ale roub se po několika dnech scvrknul. Takže broskvoně asi raně letním roubováním nepůjdou. Mám tu totiž už přerostlé podnože kde vymrzly odrůdové očka a nyní přerůstají tak, že tloušťkou výhonů už jsou vhodné spíš k roubování, k dalšímu očkování už budou dost přerostlé a výška tak 120cm pro očkování už je moc.

Co s přerostlými podnožemi broskvoní, nějaký nápad? Pozdnější letní roubování u broskvoní povedlo se někomu?
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Štěpování

04 Júl 2022, 15:05

M.H napísal:
04 Júl 2022, 11:38

To bylo roubované? Mi zatím roubovance drží i když tu byl vichr, ale pásku 2x převazuju navolno od chvíle kdy vidím škrcení dřeva, ona se po 2 dnech zase dopne když se roztáhne srůst. V tuto dobu jsou pásky už všechny sundané.
Když jsem odstranil pásku hned napoprvé, srůst se moc rychle roztáhne a ztratí na několik dní pevnost, zákon schválnosti hned příjde vichr. Z vaší fotky detailně nejde poznat kde se to vylomilo, aspoň to nevidím.

Zkusil jsem v červnu / júnu roubovat i polovyzrálé rouby broskvoní, projistotu jsem je obalil alobalem, ale roub se po několika dnech scvrknul. Takže broskvoně asi raně letním roubováním nepůjdou. Mám tu totiž už přerostlé podnože kde vymrzly odrůdové očka a nyní přerůstají tak, že tloušťkou výhonů už jsou vhodné spíš k roubování, k dalšímu očkování už budou dost přerostlé a výška tak 120cm pro očkování už je moc.

Co s přerostlými podnožemi broskvoní, nějaký nápad? Pozdnější letní roubování u broskvoní povedlo se někomu?
Ano, bylo to roubované a zlomilo se to nad úvazkem. Ten nebyl zaškrcen.

Letní roubování se ujmout může. Já jsem nedávno s angreštem rouboval i mandloně. Kdyby to bylo beznadějné, asi bych to nezkoušel.

Přerostlé broskvoňové podnože se mi v únoru chytají plátkováním. Co se nechytne, ustřihnu 10cm nad zemí a štěpuji výhon, který z pahýlu vyrazí.
Prílohy
Zlomený roub 2.jpg
Zlomený roub 2.jpg (75.81 KiB) 1609 zobrazení
Zlomený roub.jpg
Zlomený roub.jpg (7.11 KiB) 1609 zobrazení
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Štěpování

04 Júl 2022, 22:20

To musel být teda vichr kolem plotu větší než na volném prostranství, takto ulomené.

A letní roubování broskvoní ještě zkusím když vám to teda jde. Normálně bych je očkoval fokertem, ale letos vymrzly všechny očka i když zima nebyla tak silná jako jiné roky, proto ani fokertovo očkování není jistota.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Štěpování

06 Júl 2022, 20:35

M.H napísal:
04 Júl 2022, 11:38
Co s přerostlými podnožemi broskvoní, nějaký nápad? Pozdnější letní roubování u broskvoní povedlo se někomu?
Staré broskvoňové podnože (asi 8 let od výsevu) uříznu na jaře kousek nad zemí a zkouším roubovat nebo očkovat na jejich nové výhony po vytuhnutí. Na snímku je roubovanec meruňky na staré broskvoni po 11 dnech. Horní lístek je živý, což dává naději.
Prílohy
broskvon roubovanec.jpg
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Štěpování

17 Júl 2022, 16:11

Mimmo napísal:
06 Júl 2022, 20:35
M.H napísal:
04 Júl 2022, 11:38
Co s přerostlými podnožemi broskvoní, nějaký nápad? Pozdnější letní roubování u broskvoní povedlo se někomu?
Staré broskvoňové podnože (asi 8 let od výsevu) uříznu na jaře kousek nad zemí a zkouším roubovat nebo očkovat na jejich nové výhony po vytuhnutí. Na snímku je roubovanec meruňky na staré broskvoni po 11 dnech. Horní lístek je živý, což dává naději.
V červnu jsem zkoušel naroubovat 2 meruňky na broskvovém výhonu, angrešt, mandloň a révu. Meruňky a angrešt už raší. Původně zelené rouby už zhnědly.
Prílohy
Meruňka roubovanec.jpg
Angrešt roubovanec.jpg
Napísať odpoveď