Štěpování

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
andre.marek
Príspevky: 641
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Štěpování

10 Máj 2023, 12:01

Já jsem rouboval loni v ruce, narostly většinou krásné špičáky. Skoro všechny letos kvetou, což je nepříjemné, protože to zbrzdí růst - už jsem všechny květy odstranil.
Letos jsem zkoušel roubovat hrušeň - potřeboval jsem přeroubovat na dicolor nojabrskaju, která měla skoro všechny pupeny květní a potřeboval jsem více výhonů. Proto jsem vzal i ty květní, které jsem co nejdříve to šlo odstranil - byly samozřejmě dost slabé a samy by odpadly.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Štěpování

10 Máj 2023, 17:53

taky kvetu, víceméně. Na třešních více, na bělicách vůbec. Něco se i nepovedlo. Ale na to že jsem ty odkopky tahal ze země okolo Vánoc a sázel v lednu, docela úspěch.
IMG20230510105516_01.jpg
IMG20230510105500_01.jpg
IMG20230510105444_01.jpg
IMG20230510105530_01.jpg
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Aley
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 17 Apr 2023, 23:13

Štěpování

10 Máj 2023, 23:17

Když jsem bral na roubování větve z nově koupených jabloní na podnoži M9, byly to vždycky pěkné kvalitní rouby a běžně kvetou. Květní pupen jsem poznal, ale tak nějak mi přišlo lákavé si naroubovat i květ. :-D Akorát záleží taky na termínu, když jsem tím třeba později na jaře přeroubovával jiné nekvalitní rouby za kůru, ono to vykvetlo až v září. A když si sám roubuju něco na podnož M9, kvete to třeba hned další rok. Čili jako že mám prut, špičák a chci zakládat korunu a ty pupeny kvetou jeden vedle druhého. Klasika, už mě to nepřekvapuje. Uvnitř květního pupenu by měl být i růstový vrchol (nebo jak se to správně nazývá).

A můj dotaz: Odešla mi meruňka farhial. Ta odrůda se nedá nikde znovu sehnat, nevím proč, snažil jsem se to v poslední chvíli ještě zachránit přenesením oček na malou podnož myrobalánu. Ale očka nevyrašila. Dokonce i když srůst pletiv se zdá dobrý (Forkertův způsob, čili je tam i kousek dřeva pod očkem). Mám to už ztracené? A nebo se může konkrétně u meruněk stát, že to očko vyraší později v sezóně nebo až další rok? (Mám něco již loni v srpnu očkované - dosud to nevyrašilo, letošní dubnové pokusy taky nevyrašily.)
PeterS
Príspevky: 152
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Štěpování

10 Máj 2023, 23:31

Tento rok mám tiež problém, že niektoré vrúble mi vytvorili kvetné púčiky, hoci na pohľad by som aj odprisahal, že sú rastové. Tiež väčšinou štepím v ruke počas februára. Ja som si myslel, že je to tak kvôli tomu, že mám tento rok silnejšie podpníky alebo vrúble splietlo uskladnenie v pivnici so stabilnou teplotou to a diferencovali. Každopádne nie je žiadúce, aby kvitli. Beriem to ako kuriozitu, ktorá nepoteší a kvetov sa zbavujem čo najskôr.
Mňa skôr sklamalo, že tento rok mám z nejakého dôvodu nízku úspešnosť štepenia, iba okolo 80%, pričom sa mi ujali všetky slivky aj hrušky, no jablone zo 40 sa chytilo 30. Pričom na začiatku sa púčiky aj rozvíjali, až neskôr uschli. Myslel som si, že sa neuchytili, no dva som na pokus podrobnejšie preskúmal. Vrúble boli v reze zelené, uschnuté púčiky som odstránil a tiež mali zelený základ. Po odmotaní štepárskej pásky som zistil pri oboch skúmaných, že zrastať začali, ale vyzeralo to tak, že som si nedal dostatočný pozor na doliehanie plôch a zrast bol slabý. Následne vrúble asi spálili teplé jasné dni. Predtým sa mi to nestávalo, tak som na pochybách, čo robiť inak, aby k tomu nedochádzalo. Zatierať vrúble, nejak tieniť?
rony
Príspevky: 530
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Štěpování

11 Máj 2023, 01:11

Jablone som predosle roky vrubloval, ale nie velke pocty vrublov, mozno 40ks. S uspesnostou som bol spokojny, ale mne sa aj 80% zda fajn.
Aby dosadli dobre plochy vrubel, podnoz, ked su odlisne - snazim sa silne dotahovat pasku a tym vyrazne zvysim dotykove plochy.
Vzdy som aj omotal vrubel tenkou potravinarskou foliou - kvoli vysusovaniu. (ale viaceri tu tvrdia, ze pri jabloniach to netreba).
Tento rok som stepil cca 12 jabloni, zatial vsetky vruble vyzeraju dobre.
tomasi02
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 01 Jún 2021, 17:46

Štěpování

11 Máj 2023, 15:10

vysloužil napísal:
09 Máj 2023, 15:19
Můžete teď i později. Nebo tam klidně ty květy nechejte, obvykle odpadnou. Když ne, tak odstraníte plůdek. Nebo ho tam necháte a ochutnáte jablko.
dekuji, odrudu znam. Je to Lucy.
přasličák
Príspevky: 1578
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Štěpování

12 Máj 2023, 06:02

Tak to mně uklidnilo, že nejsem sám, komu roubovanci ihned kvetou. Pro ilustraci jsem něco nafotil. Milošův předpoklad, že rouby vykvetou z důvodů dobré výživy nesdílím. Ponechané výhony Rubínu na stromě, ze kterého jsem vzal rouby a roubovanci vykvetou, kvetou klasicky na konci. Pokud koncový pupen odstraním, vyraší pouze vegetativní. Budu se muset zamyslet na době odběru roubů jabloní a posunut tento termín a snad i roubovat v ruce později, ne v lednu. Vliv může být i změnou klímatu, kdy u nás v posledních létech bývají dlouhé teplé podzimy.
Prílohy
4. Roubovanec angreštu..JPG
4. Roubovanec jabloně z roubování v ruce..JPG
5. Jabloň-roubovanec v ruce..JPG
6. Jabloň-roubovanec v ruce, květní pupen..JPG
6a. Jabloň-roubovanec v ruce, květní pupen po odstranění květů..JPG
7. Roubovanec s květním pupenem..JPG
7a Po odstranění květních poupat..JPG
8. Roubovaná hrušeň v ruce..JPG
9. Roubovaná slivoň v ruce..JPG
Peb
Príspevky: 1936
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Štěpování

14 Máj 2023, 15:48

Pred 3 rokmi stepena hruška .. použil som potom lepidlo na mravce ktoré som ale natrel na strešnú fóliu ktorá bola na strome opasana izolacnou páskou ..kôru odpalilo aj tak až po zem stromček som minulý rok odpilil 10 CM nad zemou kde bol živý a prestepil nanovo ...lepidlo už nepoužívam ..ak tak na potravinársku fóliu omotanu okolo pnika ..asi viacerí poznaju tento nezdar ..

Obrázok
BB kraj 465 mnm
Peb
Príspevky: 1936
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Štěpování

17 Máj 2023, 17:58

Minulý rok z jari stepena broskyňa cresthaven na planu broskynu ,za kôru ..vruble som bral zo stromu na strom už trochu napucane ... Zatienil som ich z južnej strany kúskom kartónu prichyteneho steparskou páskou o podpnik a na to natiahol sáčok ....tento rok dám dole pásky a čas ukáže ..
Preštepeny je celý podpnik ,sú dva vedľa seba .


Minulý rok
Obrázok


Aktuálne
Obrázok
BB kraj 465 mnm
Peb
Príspevky: 1936
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Štěpování

17 Máj 2023, 18:37

M.H napísal:
03 Máj 2023, 09:35
Peb - máte tu korunu pěknou řídkou, snažím se stříhat podobně, tedy méně zakracování a spíše delší větve jen s krátkým obrostem.... samozřejmě podle druhu stromu a odrůdy, všechno neroste stejně. :)
Ďakujem vám ..aj vaša práca má pekne výsledky..a presne ako aj píšete niekedy to rastie ako chce a človek len ťažko z toho niečo vyrobi ...
BB kraj 465 mnm
Napísať odpoveď