Štěpování

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Štěpování

20 Jan 2023, 12:50

S tou bečkou máte naprostou pravdu.
(Ale taky musím část úrody rozdat. Nejde nikomu kdo přijde říct "sám mám málo, nemůžu!"...)

S tím druhým už moc ne. Chci vědět kde co je a taky aby to věděl i ten co to převezme.
*
Daleko víc mě ale trápí, že z toho vznikne velmi neuspořádané stromoneřádí!

Nemám sil ani schopnosti všelijaké ty myrobalány popřesazovat do nějakého organizovaného tvaru.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Štěpánka.3
Príspevky: 742
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Štěpování

20 Jan 2023, 13:01

Tak aspoň to nebude tak lákat nenechavé kolemjdoucí, když to na první pohled nebude vypadat jako uspořádány sad.
Olomoucko 220 m n. m.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Štěpování

20 Jan 2023, 13:24

Jak si nějaký kolemjdoucí něco natrhá do huby nebo posbírá do nějaké malé igelitky mi vůbec nevadí.

Ale pokud někdo přijede s přívěsem se sudy, setřepávačem, přip. žebříkem...
A ještě si "sklízeň" usnadňuje lámaním větví.

Dokonce jsem kdysi zažil, u starých dědečkových švestek firemní tatrovku která narážela vlečkou do kmenů. Tak aby švestky padaly přímo do ní.
Anebo jak sousedovi za kopcem jeden místní hajzl vytahal a ukradl asi 15 nově vysazených stromečků..
atd....
*
Ale to asi patří do jiného tématu. Třeba Ochrana proti zvěři.
Proto omluva za OT!
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Štěpování

20 Jan 2023, 13:41

Sber-visni.jpg
Sber-visni.jpg (77.18 KiB) 847 zobrazení
To nejsem já. Ten vpředu je dobrman a za ním se skrývá jeden můj kamarád který mi pomáhal při česání višní.

Dávám sem tu fotku kvůli té polní cesty vedoucí prostředkem sadu....
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Peb
Príspevky: 1838
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Štěpování

20 Jan 2023, 13:45

Ide z toho taká letná pohoda ...
BB kraj 465 mnm
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Štěpování

27 Jan 2023, 05:39

V sobotu si idem vyzdvihnúť čerešňové podpníky (gisela5) a tiež st. julien pre marhule.
Kedy je najvhodnejší čas vrúblovať v ruke? Dá sa už aj teraz, alebo je ešte príliš skoro?
Mimmo
Príspevky: 3082
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Štěpování

27 Jan 2023, 09:12

Mně se prostokořené podnože peckovin nedaří roubovat. Musel bych je sám vyjmout, přemístit do nadoby a ihned zasypat vlhkým substrátem. Zakořeněné podnože v květináčích se po Novém roce dají roubovat kdykoliv v bezmrazé místnosti.
walter
Príspevky: 705
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Štěpování

27 Jan 2023, 10:02

walter napísal:
20 Jan 2023, 11:14
a se zvěří na tom pozemku nemáte problémy? Já jsem několikrát narouboval na nechráněném pozemku semenáčky slivoní a vždy, když se pěkně rouby ujaly a začaly růst, mi je v průběhu léta nějaká mlsná srna ožrala. Neomylně přitom ožrala jen tu novou odrůdu, ostatní jí nezajímalo. Walter
takhle se u mě srny bezostyšně procházejí a hledají, co by ochutnaly. W.
Prílohy
20211028_134719.jpg
srnčí se mi prochází po zahradě
srnčí se mi prochází po zahradě
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Štěpování

27 Jan 2023, 10:16

Ty podnože musí mít bohatější kořeny něco ve stylu vyrytých stromků v zahradnictví, pak lze očekávat přírustky 50cm+ a jde roubovat, naposled jsem takto rouboval v březnu-marec v ruce a zasadil do záhonu, podnože A2 a myrobalány ze školky, dříve to nešlo byla zima zmrzlá zem. Pokud by už nebyla zima ani mrazy tak nejdřívější termín k roubování by mohl být za 2-3 týdny, na meruňky a třešně standardně v půlce února, na jihu u vás asi dřív.

Jestli to budou podnože ještě nezapěstované a jen odělené z množení proutky v kořenovém krčku síly tužky skoro bez vlasových kořenů a ještě silně zakrácený kořen skoro pahýl, - takové byly poslední st. julien a i všechny další podnože ze školky, jsou určené k dalšímu rozpěstování 1-2 roky, tak jsou přírustky po roubování slabé a některé se ani nepříjmou. Pokud nebude jiná volba tak bych pak zkusil lepší zeminu + přimíchat zahradnický substrát a pro větší jistotu zasadit do květináčů ideální typ ružák černý kuželový jaký používají v zahradnictví při prodeji broskvoní, taky květináče dát někde k domu nebo do sklepa, skleníku aspoň na 14 dní i víc dní aby dostaly náskok a při prvním oteplení pokud ve výhledu nebudou mrazy tak naroubovat to je tak půlka února/február, nasadit sáčky s vodou na rouby. Jestli jsou nějaké další zlepšováky, tak napište, taky bych se rád dozvěděl. :)
Mimmo
Príspevky: 3082
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Štěpování

27 Jan 2023, 16:59

Já jsem zasadil slivoňovou podnož v říjnu do květináče. Po Novém roce jsem ji přenesl do tepla (20st.) a po dvou týdnech naočkoval. Průměr v místě štěpování je asi 10-12mm. Ještěže jsem tam dal dvě očka. To horní dnes vypadá jako květní, ale to spodní je dvoják. Raší nejprve jenom květ. Ale i u toho horního očka může být malinký spící pupen. Uvidím. Nechám vyhnat výhon a v květnu to vysadím nebo někomu věnuji. Možná je to cesta jak naštěpovat prostokořené podnože. Zasadit, nechat trochu napučet v teple a naštěpovat.
Prílohy
Rašící očka, dva týdny po štěpování
Rašící očka, dva týdny po štěpování
Napísať odpoveď