Štěpování

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Štěpování

26 Dec 2021, 08:17

Zkopíruj sem můj starší příspěvek.

Já už řadu let používám stromový balzám od pan Fialy z Brna, firma FIMA, kupuji přímo u něj ve firmě balení 1.2kg, cenu si nepamatuji, ale bylo to snad do 200Kč.
Při stříhání mladých výhonů pak Arbosan v tubě.

Přehled na tuzemském trhu nabízených prostředků na ochranu ran rostlin ze stránek pana Fialy:

Prostředky na bázi vosků a pryskyřic:
Štěpařský vosk Zahrada (výr.Kittfort Praha s.r.o.) v balení 180 g Č.reg. 1772-0C
Stromový balzám (výr.Kittfort Praha s.r.o.) v balení 180 g Č.reg. 1772-1C
Štěpařský vosk (výr. Papírna Moudrý a.r.o.)v balení 150 g Č.reg. 1809-OC
Pomona vosk (výr. dr.Strähler, SRN), bal.125,250,500 a 1000 g Registrace ČR neuváděna.
Rebwachs (výr.dr.Strähler,SRN), bal. 2,5 kg, 5 kg Registrace ČR neuváděna.

Prostředky na bázi lanolinu, vosku a pryskyřic:
Jenten U (výr. SINDAT Plzeň,a.s.)nabízený v balení 220 g č.reg.1063-3C
Štěpařský vosk Primax (výr. L.Němcová Zahrádkařské potřeby) v bal.150 ml č.reg. 4390-1C
Primax roubovací (výr. L.Němcová Zahrádkařské potřeby) č.reg. 4390-2C

Prostředky na bázi vodných polymerních disperzí:
Sadařský balzám (Vladimir Fiala-Fima Brno), bal. 180 g,300 g, 1,2 kg a 4 kg č.reg. 1688-0C (na bázi čistě akrylátové disperze a přísad)
Stromový balzám (Hlubna chvd), bal. 150 g, 1 kg č.reg. 1228-3C ( na bázi styrenakrylátové disperze a přísad)
Stromena ( L.Němcová-Zahrádkářské potřeby), bal. 180 g č.reg.1732-0C
Arbosan Smola (výr.Unichem d.n.o.,Slovinsko) , bal. 100 g č.reg. 1652-0C
Eko-Derma (výr.Bros spj Poznaň ,Polsko) 350 g. č.reg. 1783 OC
Biolak (výr.ing.Iveta Benešova-Hü-Ben) , bal. 20 ml Registrace ČR neuváděna.
LacBalsam (výr.Scheidler GmbH Co.KG,SRN), bal.150g,1, 2,5 a 5 kg ( na bázi polyvinylpropionátové disperze a přísad) Registrace ČR neuváděna.
Tervanol a Tervanol F (výr.dr.Strähler Agro,SRN),bal.125,250,1000,5000g Registrace ČR neuváděna.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Štěpování

26 Dec 2021, 16:38

Ten výčet je zajímavý, ale o vlastnostech přípravků a vhodnosti na jednotlivé zahradnické práce mnoho neříká.
Můj pohled je tento:
1. Na zatírání větších řezných ran je použitelné cokoli, včetně možnosti nepoužít nic. Výsledky budu stejné. Nejlepší přípravek je ten, který se dobře roztírá, nějakou dobu vydrží na dřevě a není drahý. Těžko bude něco praktičtější než běžná hustá latexová či akrylátová barva.
2. Jiná věc je u roubování. Nezatřeme-li špičku roubu u kopulace, zaschne horní pupen. U roubování na sedélko či za kůru je zatření ještě důležitější. Balzám (vosk) by měl dobře držet na dřevě (i zvlhlém mízou), nezatékat mezi styčné plochy, případně mít po zaschnutí jistou elasticitu při zesílení srůstu. A jedna důležitá vlastnost. Roubuje se v předjaří při nízkých teplotách stejně jako po odkvětu při vysokých. Balzám by měl mít stejnou viskozitu při celém rozmezí teplot. To diskriminuje vosky na bázi pryskyřic, vosků a olejů, které s teplotou mění konzistenci. Čisté vodní disperze pak skýtají riziko, že se před zaschnutím mohu ředit vytékající mízou. Všechny tyto nedostatky řeší emulzní přípravky typu Lac Balsam nebo Tervanol, které mají stejnou konzistenci při všech teplotách a třebaže jsou smytelné s vodou, tak snadno, aby se naředili mízou, zase ne. Pro roubování jsou ideální volbou (není třeba v zimě nosit lahvičku s voskem v teplé kapse). Pro zatírání velkých řezných ran jsou ale zbytečně drahé.
Neregistrovaný

IP:  168.53

Štěpování

26 Dec 2021, 18:40

Jaké máte zkušenosti s Arbosanem? Já ho používám již několik let i při roubování a případné neúspěchy bych přiřadil spíš svým technickým chybám.
Určitě je lepší než klasické vosky, zejména při roubování.
Lucas
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Štěpování

26 Dec 2021, 19:02

Návštěvník napísal:
26 Dec 2021, 18:40
Jaké máte zkušenosti s Arbosanem? Já ho používám již několik let i při roubování a případné neúspěchy bych přiřadil spíš svým technickým chybám.
Určitě je lepší než klasické vosky, zejména při roubování.
Lucas
Arbosan jsem zkoušel pouze v tubě s houbičkou, což mi nepřišlo příliš praktické. Větší plochy se pomalu zatíraly a do škvír při roubování za kůru se houbička nedostala. Asi není špatný, ale Tervanol líp vypadá (jako kůra) líp voní (jako pryskyřice) a je použitelný i za mírného mrazu.
Neregistrovaný

IP:  168.53

Štěpování

26 Dec 2021, 20:13

Tervanol uvažuji též zkusit , 500Kč za 1kg bych i dal, ale takové množství během 1-2roku nevyužiji . Nevím zda by se dalo sehnat menší množství. Proto užívám na větší plochy Latex, na menší a na roubování Arbosan. Houbičku neužívám. Z tuby dám přiměřené množství na štěteček a zatírám.
Lucas
Neregistrovaný

IP:  168.81

Štěpování

26 Dec 2021, 21:20

Snad jen aby řeč nestála. Já používám na roubování původní štěpařský vosk pryskyřično-voskový. Podle data výroby mladý i starý. "Problém", že je chladný tuhý, "řeším" tak, že si potřebný kousek k zatření nahřeju na roztíracím dřívku zapalovačem (když fouká vítr, může to být "vopruz", ale kdo si někdy nezakleje). Na pár roubů to bohatě stačí, jiný jsem nezkoušel, ani nechci. JG
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Štěpování

27 Dec 2021, 09:32

Návštěvník napísal:
26 Dec 2021, 20:13
Tervanol uvažuji též zkusit , 500Kč za 1kg bych i dal, ale takové množství během 1-2roku nevyužiji . Nevím zda by se dalo sehnat menší množství. Proto užívám na větší plochy Latex, na menší a na roubování Arbosan. Houbičku neužívám. Z tuby dám přiměřené množství na štěteček a zatírám.
Lucas
Nevadí, Tervanol Vám vydrží řadu let. Jen musíte kilovou nádobu otevřít jen 1x za sezónu naplnit malou lahvičku a zase zavřít. Povrch balzámu ve velké piksli překryjte kolečkem fólie. Nevyschne, nezplesniví, neztvrde. Myslím, že v českýche-shopech už ho nedostanete, ale Lacbalsam je totéž.
V minulosti jsem si oblíbil na zatírání ran Tervanol v tubě s integrovaným štětcem. Dokonce jsem se naučil tubu znovu naplnit. Ale to se neosvědčilo, opotřebení štětce je dimenzované na jednu náplň.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Štěpování

27 Dec 2021, 09:38

Návštěvník napísal:
26 Dec 2021, 21:20
Snad jen aby řeč nestála. Já používám na roubování původní štěpařský vosk pryskyřično-voskový. Podle data výroby mladý i starý. "Problém", že je chladný tuhý, "řeším" tak, že si potřebný kousek k zatření nahřeju na roztíracím dřívku zapalovačem (když fouká vítr, může to být "vopruz", ale kdo si někdy nezakleje). Na pár roubů to bohatě stačí, jiný jsem nezkoušel, ani nechci. JG
Nahřívání zapalovačem je vopruz, navíc se Vám vosk neprohřeje souměrně. Mnohem pohodlnější je naplnit v teple malou skleničku - třeba od léků (i ta vydrží dlouho) a tu nosit v kapse od kalhot. Tato teplota je pro práci s voskem ideální. Ale jak jednou sáhnete po kvalitním vodouředitelném balzámu, vosk opustíte. Já jsem si pořídil ten nejlepší vosk Dr. Stähler z Německa a chudák už přes 10 let trvdne ve skříni.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Štěpování

27 Dec 2021, 12:29

No tedy, diskutovat s panem doktorem Vysloužilem (nebo dalšími, sadařskými veličinami). Ale jdu statečně do toho. Nám obyč zahrádkářům přeci bohatě stačí jen zlomeček Vašeho vědění, i to je pro naše okolí skoro zázrak.
Nahřívání zapalovačem je vopruz, navíc se Vám vosk neprohřeje souměrně. Ano, samozřejmě, hrudka vosku občas upadne. Kleju a nahřeju druhou.
Mnohem pohodlnější je naplnit v teple malou skleničku - třeba od léků (i ta vydrží dlouho) a tu nosit v kapse od kalhot. Tato teplota je pro práci s voskem ideální. Je to tak. Ale připravit, pak uložit atd. Já prostě jen najednou vidím slušné počasí, vzpomenu si na pláňku a na to, že jsem i rouby chystal. Kde mám "nářadí"? Nožík jak liška. Vosk, to je u mě úplně to poslední. (Dříve, když jsem třeba přeroubovával jabloň (větší spotřeba), dal jsem si třeba plechovičku vosku nahřát za sklo do auta. A v igelitu. Mám plechovičku upatlanou a nový kelímek, mi naschvál, prokousl pes. Upatlaná kapsa, ale vím, že jsou i "svaté" manželky.)
Ale jak jednou sáhnete po kvalitním vodouředitelném balzámu, vosk opustíte. Pokrok neprobíhá všude stejnoměrně. U nás v obchodě drogerie mají roubovací pásku a štěpařský vosk vzadu v krabici pod semínky (možná prošlá záruka). Ani to nezdražují. Rouby mi v drtivé většině rostly (a rostou). Nač tedy měnit zaběhlou "vítěznou sestavu".
Tak to jsou takové moje řeči. Druh "vosku" při štěpování není určitě to nejdůležitější. Hlavní bude ta "hlava". Ale to už psal asi pan doktor Hlavatý. Oni si to mladší, podle potřeby, správně přeberou. JG
walter
Príspevky: 703
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Štěpování

27 Dec 2021, 12:30

používám taky sadařský balzám od p. Fialy (Fima). Walter
20211226_201627.jpg
Napísať odpoveď